تالار گفتمان مانشت
سوال آنالیز - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال آنالیز - mona23 - 23 بهمن ۱۳۸۹ ۱۱:۱۹ ب.ظ

من چندتا سوال دارم ممنون میشم جوابش رو بهم بگین آخه جواب تشریحیشون رو ندارم فقط کلید دارم
۱
فرض کنید که دستگاه معادلات خطی ax=b با روش حذفی گوس و انتخاب محورکامل به وسیله یک کامپیوتر حل و جواب [tex]\bar{x}[/tex]باشد اگر تعداد ارقام مانتیس در محاسبات ممیز شناور یا مبنای ۲ برای اعداد حقیقی در کامپیوتر برابر ف(یک عدد زوج بزرگتر از ۱۶) و عدد حالت ماتریس برابر[tex]2^p[/tex]
وp>=1 باشد آنگاه نمیتوان انتظار داشت که [tex]\bar{x}[/tex]حتی یک رقم درست داشته باشد اگر....
p=1-t
p=t-1
p=t/2
???
سوال دوم:
مقدار محاسبه شده برای [tex]f\left( a 2^{-p}h \right )-f\left( a-2^{-p}h \right )/2^{1-p}h[/tex]
برای p>=1 در یک کامپیوتر با روند عدد یک برابر است با [tex]2^{1-t}[/tex] به ازای مقادیر [h] کوچکتر از ....برابر صفر است.
کسی جواب این سوال رو میدونه
جواب کلیدی:[tex]2^{p 1-t}a[/tex]

RE: سوال آنالیز - delta - 25 بهمن ۱۳۸۹ ۰۲:۲۷ ب.ظ

(۲۳ بهمن ۱۳۸۹ ۱۱:۱۹ ب.ظ)mona23 نوشته شده توسط:  من چندتا سوال دارم ممنون میشم جوابش رو بهم بگین آخه جواب تشریحیشون رو ندارم فقط کلید دارم
۱
فرض کنید که دستگاه معادلات خطی ax=b با روش حذفی گوس و انتخاب محورکامل به وسیله یک کامپیوتر حل و جواب [tex]\bar{x}[/tex]باشد اگر تعداد ارقام مانتیس در محاسبات ممیز شناور یا مبنای ۲ برای اعداد حقیقی در کامپیوتر برابر ف(یک عدد زوج بزرگتر از ۱۶) و عدد حالت ماتریس برابر[tex]2^p[/tex]
وp>=1 باشد آنگاه نمیتوان انتظار داشت که [tex]\bar{x}[/tex]حتی یک رقم درست داشته باشد اگر....
p=1-t
p=t-1
p=t/2
???
سوال دوم:
مقدار محاسبه شده برای [tex]f\left( a 2^{-p}h \right )-f\left( a-2^{-p}h \right )/2^{1-p}h[/tex]
برای p>=1 در یک کامپیوتر با روند عدد یک برابر است با [tex]2^{1-t}[/tex] به ازای مقادیر [h] کوچکتر از ....برابر صفر است.
کسی جواب این سوال رو میدونه
جواب کلیدی:[tex]2^{p 1-t}a[/tex]

جواب سوال ۲
میخواهیم نمایش xو x+y یکی باشه پس باید:
[tex]\frac{\left | y \right |}{\left | x \right |}<u[/tex]
پس x=a, y=2^-bh
[tex]\frac{2^{-p}h}{a}<2^{1-t}[/tex]
بعد از ساده سازی h حساب میشه