تالار گفتمان مانشت
سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - m-behdad - 09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۴:۴۳ ب.ظ

یه سوال شبیه همین قبلا همیجا پرسیده شده بود و گفته بودن چون آدرس ها در مبنای هشت هست، پس هر کدوم سه بیت در مبنای دو اشغال میکنن
تو این سوال که مقسمی حلش کرده برای هر رقم مبنای هشت چهار بیت اختصاص داده
قضیه چیه، یکی این سوال رو بتوضیحه

RE: سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - hosshah - 09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۱۷ ب.ظ

توی اون سوال آدرس مینای ۸ بوده ۳تا ۳تا جدا میکردن ولی تو این سوال مبنای ۱۶ (H) هستش و باید ۴ تا ۴تا جدا کنیم
چون هر صفحه ۱K هستش پس ۱۰ بیت مربوط به Offset میشه و بقیه آدرس رو چهار تا چهار تا جدا می کنیم میشه ۴۴۴H و از تو جدول عدد ۵CH میاد بیرون. اون رو به باینری تبدیل میکنیم میذاریم کناره اون Offset و بعد مجددا ۴تا ۴ تا جدا میکنیم و به هگز تبدیلش میکنیم

Offset = 10 0010 0010 => 01 0111 0010 0010 0010 = 17222H
که گزینه صحیح تو گزینه ها نیست

RE: سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - m-behdad - 09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۰ ب.ظ

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۱۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  توی اون سوال آدرس مینای ۸ بوده ۳تا ۳تا جدا میکردن ولی تو این سوال مبنای ۱۶ (H) هستش و باید ۴ تا ۴تا جدا کنیم
چون هر صفحه ۱K هستش پس ۱۰ بیت مربوط به Offset میشه و بقیه آدرس رو چهار تا چهار تا جدا می کنیم میشه ۴۴۴H و از تو جدول عدد ۵CH میاد بیرون. اون رو به باینری تبدیل میکنیم میذاریم کناره اون Offset و بعد مجددا ۴تا ۴ تا جدا میکنیم و به هگز تبدیلش میکنیم

Offset = 10 0010 0010 => 01 0111 0010 0010 0010 = 17222H
که گزینه صحیح تو گزینه ها نیست

عه وا! خاک بسسسرم راست میگی ا Smile

مقسمی گفته بعد از تبدیل به باینری و چارتا چارتا جدا کردنش این جوری میشه
۰۰۱۰ ۰۰۱۰ ۱۰ ۱۱۰۰ ۰۱۰۱
یعنی ۲۷۲۲۲C. در واقع شماره ی قاب رو سه بیت سه بیت جدا کرده و اون دو صفر وسط رو بیخیال شده
حالا چرا همون ۵C رو نمیچسبونه به ۲۲۲؟؟

RE: سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - hosshah - 09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۶ ب.ظ

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۰ ب.ظ)m-behdad نوشته شده توسط:  عه وا! خاک بسسسرم راست میگی ا Smile

آره من از بچگی عادت داشتم راس بگم Wink
چون باید عملیات رو روی کاغذ بنویسی تا بفهمی ۱۰ بیت که جدا میکنی میشه ۲ تا ۴ بیت و یه دو بیت (این شده ۲۲۲) حالا باید اون ۵C رو بچسبونی بهش و باز از اول ۵ بیت ۵ بیت جدا کنی

RE: سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - m-behdad - 09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۴۲ ب.ظ

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۶ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۰ ب.ظ)m-behdad نوشته شده توسط:  عه وا! خاک بسسسرم راست میگی ا Smile

آره من از بچگی عادت داشتم راس بگم Wink
چون باید عملیات رو روی کاغذ بنویسی تا بفهمی ۱۰ بیت که جدا میکنی میشه ۲ تا ۴ بیت و یه دو بیت (این شده ۲۲۲) حالا باید اون ۵C رو بچسبونی بهش و باز از اول ۵ بیت ۵ بیت جدا کنی

قاطی کردم، چرا ۵ بیت ۵ بیت؟؟ مقسمی سه بیت سه بیت جدا کرده

RE: سوال ۸۰ کنکور مهندسی ۸۷- تبدیل آدرس مجازی به فیزیکی - hosshah - 09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۰۰ ب.ظ

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۴۲ ب.ظ)m-behdad نوشته شده توسط:  قاطی کردم، چرا ۵ بیت ۵ بیت؟؟ مقسمی سه بیت سه بیت جدا کرده

Big Grin Big Grin Big Grin
نه من اشتباه گفتم همون ۴بیت ۴ بیت Big Grin: D