تالار گفتمان مانشت
تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - نسخه‌ی قابل چاپ

تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - azarakhsh1986 - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳ ق.ظ

اگر برای ساخت ترانزیستور pmos تخلیه ای با فناوری n-well process با ۱۰ لایه فلز به ۳۰ عدد ماسک نیاز باشد، ساخت یک ترانزیستور nmos افزایشی در همین فناوری با دو لایه چند ماسک نیاز دارد ؟
۱۴ ماسک
۱۲ ماسک
۱۳ ماسک
۲۰ ماسک

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - unicornux - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۱ ب.ظ

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  اگر برای ساخت ترانزیستور pmos تخلیه ای با فناوری n-well process با ۱۰ لایه فلز به ۳۰ عدد ماسک نیاز باشد، ساخت یک ترانزیستور nmos افزایشی در همین فناوری با دو لایه چند ماسک نیاز دارد ؟
۱۴ ماسک
۱۲ ماسک
۱۳ ماسک
۲۰ ماسک

برای حل این سوال من میام میگم ۱۰ لایه فلز داریم که براشون به ۲۰ ماسک نیازه / ترانزیستور از نوع تخلیه ای پس ۱ ماسک برای کانال / دقت کنید که ترانزیستور pmos رو در فناوری n-well ساختید. یعنی substrate شما از نوع p بوده که یک چاه n روی این زیربنا قرار گرفته. پس یک ماسک هم اینجا نیازه در حالی که این ماسک رو ترانزیستو nmos ای که میخواین بسازین نیاز نداره پس این ماسک هم مشترک نیست.
خب تا اینجای کار فهمیدیم به ۲۲ ماسک غیر مشترک که شاملِ ۲۰ ماسکِ فلز و یک ماسک کانال و یک ماسک داریم و بنابراین ۸ ماسک مشترک برامون باقی میمونه.

بدون اینکه نیازی باشه که بدونیم اصن این ۸ ماسک مشترکمون چیکار میکنن و واسه چی هستن (فقط میدونیم اونورِ ماجرا که ساختِ nmos هستش به این ۸ تا نیازه) به ادامه حل میپردازیم Smile

خب در ادامه گفته ترانزیستوری که میخواهیم بسازیم ۲ فلز داره که نتیجه میگیریم واسش ۴ ماسک نیازه و اینجا ۸ ماسک مشترکی که تو گونیمون! گذاشته بودیم و در میاریم و با این ۴ ماسک جمع میکنیم تا در کنارِ هم به خوبی و خوشی تشکیل یک nmos افزایشی بدن Smile

با این اوصاف جواب میشه ۱۲ Smile

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - azarakhsh1986 - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۱۱ ب.ظ

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۱ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
(20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  اگر برای ساخت ترانزیستور pmos تخلیه ای با فناوری n-well process با ۱۰ لایه فلز به ۳۰ عدد ماسک نیاز باشد، ساخت یک ترانزیستور nmos افزایشی در همین فناوری با دو لایه چند ماسک نیاز دارد ؟
۱۴ ماسک
۱۲ ماسک
۱۳ ماسک
۲۰ ماسک

برای حل این سوال من میام میگم ۱۰ لایه فلز داریم که براشون به ۲۰ ماسک نیازه / ترانزیستور از نوع تخلیه ای پس ۱ ماسک برای کانال / دقت کنید که ترانزیستور pmos رو در فناوری n-well ساختید. یعنی substrate شما از نوع p بوده که یک چاه n روی این زیربنا قرار گرفته. پس یک ماسک هم اینجا نیازه در حالی که این ماسک رو ترانزیستو nmos ای که میخواین بسازین نیاز نداره پس این ماسک هم مشترک نیست.
خب تا اینجای کار فهمیدیم به ۲۲ ماسک غیر مشترک که شاملِ ۲۰ ماسکِ فلز و یک ماسک کانال و یک ماسک داریم و بنابراین ۸ ماسک مشترک برامون باقی میمونه.

بدون اینکه نیازی باشه که بدونیم اصن این ۸ ماسک مشترکمون چیکار میکنن و واسه چی هستن (فقط میدونیم اونورِ ماجرا که ساختِ nmos هستش به این ۸ تا نیازه) به ادامه حل میپردازیم Smile

خب در ادامه گفته ترانزیستوری که میخواهیم بسازیم ۲ فلز داره که نتیجه میگیریم واسش ۴ ماسک نیازه و اینجا ۸ ماسک مشترکی که تو گونیمون! گذاشته بودیم و در میاریم و با این ۴ ماسک جمع میکنیم تا در کنارِ هم به خوبی و خوشی تشکیل یک nmos افزایشی بدن Smile

با این اوصاف جواب میشه ۱۲ Smile

ممنون اینو فهمیدم...حالا یه سوال دیگه
این فناوری n-well که میگه یعنی چی؟
مگه اینطورکی نیس که nmos روی ساب استریت p و pmos روی ساب استریت n ؟؟!
این n-well توو nmos کجا استفاده میشه ؟

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - unicornux - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۳۸ ب.ظ

توضیح برای چاه n و چاه p

خب عکس مربوط به این ۲ فناوری رو ضمیمه کردم. همونطور که میبینید برای ساخت pmos در فناوری n-well نیاز به یک ماسک بیشتر در مقایسه با ساخت nmos در همون فناوری هست .

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - azarakhsh1986 - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۵۴ ب.ظ

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۳۸ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  
توضیح برای چاه n و چاه p

خب عکس مربوط به این ۲ فناوری رو ضمیمه کردم. همونطور که میبینید برای ساخت pmos در فناوری n-well نیاز به یک ماسک بیشتر در مقایسه با ساخت nmos در همون فناوری هست .

اُُاُاُ این عکس خشگلارو از کجا آوردید ؟!؟Big Grin
پس وقتی یه تابع مثلاً اینجا not میخوایم بسازیم سر و کله n-well و p-well پیدا میشه
جالبه
نمیدونستم یعنی عکسشو ندیده بودم تا حالا Sad
خوب الان n-well داریم یه ماسک اضاف میکنیم
واسه p-well چی؟ اونم همین طور؟

راستی اون p توو p-well واسه حذف اثر بدنه گذاشته برا چیه؟ مگه یه nmos اثر بدنه داره ؟
اثر بدنه مگه nmos های سری نبود ؟

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - shahbazi - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱ ب.ظ

من متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدید؟
گیج شدم

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - azarakhsh1986 - 20 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۴۵ ب.ظ

(۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱ ب.ظ)shahbazi نوشته شده توسط:  من متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدید؟
گیج شدم

چیو متوجه نشدید؟؟ ..عکسارو یا ماسکا ؟

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - unicornux - 21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ ق.ظ

مرحله به مرحله پیش برو هرجا متوجه نشدی pause کن توضیح میدیم Smile

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - shahbazi - 21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۳ ق.ظ

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  مرحله به مرحله پیش برو هرجا متوجه نشدی pause کن توضیح میدیم Smile

من این فن اوری ها رو متوجه نمیشم
چجوریه؟n-well و ...
خب وقتی فن اوری تغییر میکنه چی میشه ؟
از اینجا به بعد رو بگو قبلیا رو فهمیدم

RE: تعداد ماسک مورد نیاز- پارسه - azarakhsh1986 - 21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۲۵ ب.ظ

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۳ ق.ظ)shahbazi نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  مرحله به مرحله پیش برو هرجا متوجه نشدی pause کن توضیح میدیم Smile

من این فن اوری ها رو متوجه نمیشم
چجوریه؟n-well و ...
خب وقتی فن اوری تغییر میکنه چی میشه ؟
از اینجا به بعد رو بگو قبلیا رو فهمیدم

این سؤال منم هست !
که برای فناوری p-well هم همچین سرنوشتی هس؟Big Grin
یعنی اونم یه ماسک بیشتر باید در نظر گرفت؟