تالار گفتمان مانشت
مرتبه زمانی - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
مرتبه زمانی - ziba.O - 04 مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۲۸ ب.ظ

مرتبه ی زمانی این تابع چگونه به دست می آید؟

RE: مرتبه زمانی - ADELZX - 04 مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۴۵ ب.ظ

[tex]O(n^3)[/tex]

RE: مرتبه زمانی - m@hboobe - 04 مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۵۶ ب.ظ

این تابع مجموع اعداد به توان ۲ است که از مرتبه [tex]O(n^3)[/tex] است.

اگر بخوایم بطور دقیقتر بحث کنیم در این تابع از روال پارتیشن استفاده میشه(مانند Quick sort) که بجای اینکه محور در وسط باشد در یک سمت قرار گرفته که در یک سمت n-1 عدد دیگه داره و در سمت دیگه عددی نیست(تهی است). حال اگر زمان اجرای روال پارتیشن به [tex]n^2[/tex] مقایسه نیاز داشته باشند چنین تابع بازگشتی برای حل بوجود میاد.

RE: مرتبه زمانی - ziba.O - 04 مهر ۱۳۹۳ ۰۹:۵۵ ب.ظ

(۰۴ مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۵۶ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  این تابع مجموع اعداد به توان ۲ است که از مرتبه [tex]O(n^3)[/tex] است.

اگر بخوایم بطور دقیقتر بحث کنیم در این تابع از روال پارتیشن استفاده میشه(مانند Quick sort) که بجای اینکه محور در وسط باشد در یک سمت قرار گرفته که در یک سمت n-1 عدد دیگه داره و در سمت دیگه عددی نیست(تهی است). حال اگر زمان اجرای روال پارتیشن به [tex]n^2[/tex] مقایسه نیاز داشته باشند چنین تابع بازگشتی برای حل بوجود میاد.

دوست عزیز میشه یه راهنماییم کنین که کدوم منبع این قسمتو خوب توضیح داده تا از روی اون بخونم؟تشکر

RE: مرتبه زمانی - MiladCr7 - 04 مهر ۱۳۹۳ ۱۰:۱۰ ب.ظ

سلام این سوال هیچ روش پیچیده ای نمخواد حلش.با جایگزینی به راحتی حلش کن

RE: مرتبه زمانی - ziba.O - 04 مهر ۱۳۹۳ ۱۰:۳۶ ب.ظ

(۰۴ مهر ۱۳۹۳ ۱۰:۱۰ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  سلام این سوال هیچ روش پیچیده ای نمخواد حلش.با جایگزینی به راحتی حلش کن

میشه بی زحمت جایگزینیشو بنویسی Confused

RE: مرتبه زمانی - MiladCr7 - 04 مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۰۶ ب.ظ

(۰۴ مهر ۱۳۹۳ ۱۰:۳۶ ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط:  
(04 مهر ۱۳۹۳ ۱۰:۱۰ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  سلام این سوال هیچ روش پیچیده ای نمخواد حلش.با جایگزینی به راحتی حلش کن

میشه بی زحمت جایگزینیشو بنویسی Confused

باشه چشم براتون مینویسمش

RE: مرتبه زمانی - m@hboobe - 04 مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۲۸ ب.ظ

(۰۴ مهر ۱۳۹۳ ۰۹:۵۵ ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط:  
(04 مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۵۶ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  این تابع مجموع اعداد به توان ۲ است که از مرتبه [tex]O(n^3)[/tex] است.

دوست عزیز میشه یه راهنماییم کنین که کدوم منبع این قسمتو خوب توضیح داده تا از روی اون بخونم؟تشکر
توضیحی که من گفتم در فهم این رابطه بازگشتی بهتون کمک میکنه وگرنه حلش که از طریق جایگذاری ساده هم همون جور که دوستان گفتن بدست میاد
در مورد این توضیح هم کتاب CLRS و طراحی الگوریتم مدرسان مطالبی دارند.
این نکته رو هم بدونید که
[tex]\sum_{i=1}^ni^k\: =\: 1^k\: \: 2^k\: \: 3^k\: ....\: n^k\: \sim\frac{1}{k 1}\: n^{k 1}\: =\: Theta(n^{K 1})[/tex]
کتاب پوران ساختمان و طراحی فصل اول این نکته اومده

RE: مرتبه زمانی - ziba.O - 04 مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۰ ب.ظ

(۰۴ مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۲۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  
(04 مهر ۱۳۹۳ ۰۹:۵۵ ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط:  
(04 مهر ۱۳۹۳ ۰۸:۵۶ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  این تابع مجموع اعداد به توان ۲ است که از مرتبه [tex]O(n^3)[/tex] است.

توضیحی که من گفتم در فهم این رابطه بازگشتی بهتون کمک میکنه وگرنه حلش که از طریق جایگذاری ساده هم همون جور که دوستان گفتن بدست میاد
در مورد این توضیح هم کتاب CLRS و طراحی الگوریتم مدرسان مطالبی دارند.
این نکته رو هم بدونید که
[tex]\sum_{i=1}^ni^k\: =\: 1^k\: \: 2^k\: \: 3^k\: ....\: n^k\: \sim\frac{1}{k 1}\: n^{k 1}\: =\: Theta(n^{K 1})[/tex]
کتاب پوران ساختمان و طراحی فصل اول این نکته اومده

ممنون دوست عزیز

RE: مرتبه زمانی - MiladCr7 - 04 مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۷ ب.ظ

بنویسم رابطه جایگزینیشو؟؟؟؟؟.

RE: مرتبه زمانی - ziba.O - 05 مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۴ ق.ظ

(۰۴ مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۷ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  بنویسم رابطه جایگزینیشو؟؟؟؟؟.

آره من منتظرم،ببخشا زحمت شد واست

RE: مرتبه زمانی - MiladCr7 - 05 مهر ۱۳۹۳ ۰۱:۲۱ ق.ظ

Sad
(۰۵ مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۰۴ ق.ظ)ziba.O نوشته شده توسط:  
(04 مهر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۷ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  بنویسم رابطه جایگزینیشو؟؟؟؟؟.

آره من منتظرم،ببخشا زحمت شد واست

به قسمت پیامهات یه سر بزن جواب رو فرستادم واست

RE: مرتبه زمانی - MiladCr7 - 05 مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۳ ب.ظ

بفرمایید اینم پاسخ کلی تر به سوال

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: مرتبه زمانی - ziba.O - 05 مهر ۱۳۹۳ ۰۱:۵۱ ب.ظ

(۰۵ مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۳ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  بفرمایید اینم پاسخ کلی تر به سوال

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

سلام دستت درد نکنه اون پاسختونو امروز بخونم اگه متوجه نشدم تا شب اعلام میکنم،ممنون از زحمتی که کشیدین

RE: مرتبه زمانی - MiladCr7 - 05 مهر ۱۳۹۳ ۰۳:۱۴ ب.ظ

(۰۵ مهر ۱۳۹۳ ۰۱:۵۱ ب.ظ)ziba.O نوشته شده توسط:  
(05 مهر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۳ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  بفرمایید اینم پاسخ کلی تر به سوال

سلام دستت درد نکنه اون پاسختونو امروز بخونم اگه متوجه نشدم تا شب اعلام میکنم،ممنون از زحمتی که کشیدین

سلام.خواهش میکنم ولی فکر کنم جوابی که تو همین تاپیک گذاشتم واضح تر از اونیه که براتون فرسادم