تالار گفتمان مانشت
مسئله ششم - نسخه‌ی قابل چاپ

مسئله ششم - ف.ش - ۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۲۸ ب.ظ

[attachment=954]

با تشکر از آقا فرداد (FARDAD_A)

مسئله ششم - blackhalo1989 - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۴۶ ب.ظ

۶تا حالت میگیریم. به سادگی حل میشه.

RE: مسئله ششم - Jabar-Asadi - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۶:۲۵ ب.ظ

مشابه این سوال توی فصل اول تمرین ۱۸ (نوشتن گرامر زبان) کتاب لینز ویرایش چهارم هست . (محض یاد اوری به بقیه بچه ها)

مسئله ششم - ف.ش - ۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰۸:۰۴ ب.ظ

با تشکر از دوستان که در این مباحث شرکت میکنند.
شاید این سوالات ساده به نظر برسه ولی ممکنه برای کسی که تازه شروع به خوندن کرده و حتی ممکنه قبلا این درس رو نگذرونده باشه ساده نباشه پس بهتره کسانی که مسلط هستند دوستان خودشون رو راهنمایی کنند تا با کمک همدیگه بتونیم سوالات رو حل کنیم و قدم به قدم بتونیم در این درس تسلط لازم رو پیدا کنیم.

قدم اول رو که دوستمون برداشتن و گفتن که ۶ وضعیت کافیه.(۶=۲*۳)حالا دوستان قدمهای بعدی رو بردارن Smile

RE: مسئله ششم - behdad - 09 مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۲۴ ق.ظ

سلام
من این dfa رو کشیدم
دوستان ببینید اگه اشتباه داره درستش کنیم
[attachment=956]

RE: مسئله ششم - **sara** - 09 مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۲۵ ب.ظ

می دانیم که باقیمانده هر عدد به ۳ یکی از ۳ عدد ۰و۱و۲ است و همچنین باقیمانده هر عدد به ۲ یکی از دو عدد ۰و۱ است.
چون این زبان رشته هایی را می پذیرد که باقیمانده تعداذ a‌ها بر ۳ بزرگتر از با قیمانده تعداذ b‌ها بر ۲ باشد. پس باقیمانده تعداد a‌ها بر ۳ باید یا ۱ یا ۲ باشد. پس دو حالت زیر را داریم:

[tex]n_{a}(w)mod 3=1[/tex]
در این صورت تعداد b ‌ها باید زوج باشد. و تعداد a‌ها حداقل ۱ باشد و یا سه تا سه تا اضافه شود. یعنی تعداد a‌ها یکی از موارد زیر است:
۱و۴و۷و۱۰و...

[tex]n_{a}(w)mod 3=2[/tex]
در این صورت هر تعداد b می تواند انتخاب شود. و تعداد a‌ها حداقل ۲ باشد و یا سه تا سه تا اضافه شود. یعنی تعداد a‌ها یکی از موارد زیر است:
۲و۵و۸و۱۱و...
[attachment=958]
(۰۹ مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۲۴ ق.ظ)behdad نوشته شده توسط:  سلام
من این dfa رو کشیدم
دوستان ببینید اگه اشتباه داره درستش کنیم
سلام خانم بهداد
چیزی که شما کشیدین یک nfa هست چون بجای اینکه در هر وضعیت یک حرکت یکتا داشته باشید چند حرکت برای یک ورودی خاص دارید. مثلاً از حالت۰۱ با ورودی a هم به حالت ۰۰ می رود و هم ۰۲

RE: مسئله ششم - ف.ش - ۱۱ مرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۵۴ ق.ظ

به نظر من بهتره شماره وضعیتها رو به صورت [tex]qij[/tex] نشون بدید که کار ساده بشه، i باقیمانده تعداد a‌ها بر ۳ رو نشون بده و j باقیمانده تعداد b‌ها بر ۲ رو نشون بده.

بعد از اتمام سایر مباحث در بحث آزاد روی سوال بحث میکنیم چون فعلا باید بریم سر مبحث دوم.

با تشکر از همه دوستانی که در حل سوالات این بحث شرکت کردند.