تالار گفتمان مانشت
"هنر شفاف اندیشیدن " ترجمه عادل فردوسی پور - نسخه‌ی قابل چاپ

"هنر شفاف اندیشیدن " ترجمه عادل فردوسی پور - پروفسور - ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ ۰۲:۰۶ ق.ظ

این کتاب که در نمایشگاه امسال توسط انتشارات چشمه معرفی شد با استقبال خوبی روبرو شد البته این کتاب برعکس اثر قبلی عادل "فوتبال علیه دشمن" اصلا فوتبالی نیستش و میشه تو حوزه روانشناسیه جاش داد !!! نویسنده یک تاجر موفقه که لیستی از خطاهای شناختی که ذهن ما ناخوداگاه ممکنه ما رو به اشتباه بندازه بصورت داستانوار و با مثال های جذاب و ملموس و هر خطا ذهن رو تو یه فصل از کتاب آورده .
هر فصل سه یا چهار صفحه بیشتر نیست و کلا کتاب ۹۹ فصل یا ۹۹ خطای شناختی رو روایت میکنه.

عناوین چندتا از فصلها :

چرا دانشگاه هاروارد باعث میشه باهوش تر به نظر برسید؟
گویندگان خبر را جدی نگیر
هیچ وقت به وکیل خودت حقوق ساعتی ندهید
چرا آخرین شیرینی جعبه دهان تو را آب می اندازدو

یه بخشی از کتاب که داستان جالبیه:
"ماکس پلانک ، پس از دریافت جایزه نوبل ، به تور دور آلمان رفت . هر جا دعوت می شد ، همان سخنرانی اش را درباره مکانیک جدید کوانتم ایراد می کرد. بعد از مدتی ، شوفرِ پلانک سخنرانی او را از حفظ شده بوذ و یک روز به او گفت : (( پروفسور پلامک این که هر روز باید یک سخنرانی ارائه بدهی حتما خسته کننده است. نظرت چیست در مونیخ من سخنرانی کنم ؟ تو می توانی در ردیف جلو بنشینی و کلاه شوفری مرا بپوشی . این کار برای هر دوی ما تنوع است )) پلانک از این ایده خوشش آمد . بنابراین ،آن روز عصر راننده سخنرانی طولانی یی راجع به مکانیک کوانتم در برابر حضاری شناخته شده ارائه داد . در ادامه ، یک استاد فیزیک بلند شد و سوالی پرسید. راننده خودش را عقب کشید و گفت: (( هرگز فکر نمی کردم کسی در شهر مدرنی مثل مونیخ چنین سوال ساده ای بپرسد! شوفر من جوابش را می دهد!))"

"هنر شفاف اندیشیدن " ترجمه عادل فردوسی پور - vesta - 29 خرداد ۱۳۹۴ ۰۲:۱۳ ق.ظ

من هم در لینک زیر در مورد این کتاب خونده بودم

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: "هنر شفاف اندیشیدن " ترجمه عادل فردوسی پور - darush12 - 21 شهریور ۱۳۹۵ ۰۲:۳۵ ب.ظ

(۲۹ خرداد ۱۳۹۴ ۰۲:۰۶ ق.ظ)پروفسور نوشته شده توسط:  این کتاب که در نمایشگاه امسال توسط انتشارات چشمه معرفی شد با استقبال خوبی روبرو شد البته این کتاب برعکس اثر قبلی عادل "فوتبال علیه دشمن" اصلا فوتبالی نیستش و میشه تو حوزه روانشناسیه جاش داد !!! نویسنده یک تاجر موفقه که لیستی از خطاهای شناختی که ذهن ما ناخوداگاه ممکنه ما رو به اشتباه بندازه بصورت داستانوار و با مثال های جذاب و ملموس و هر خطا ذهن رو تو یه فصل از کتاب آورده .
هر فصل سه یا چهار صفحه بیشتر نیست و کلا کتاب ۹۹ فصل یا ۹۹ خطای شناختی رو روایت میکنه.

عناوین چندتا از فصلها :

چرا دانشگاه هاروارد باعث میشه باهوش تر به نظر برسید؟
گویندگان خبر را جدی نگیر
هیچ وقت به وکیل خودت حقوق ساعتی ندهید
چرا آخرین شیرینی جعبه دهان تو را آب می اندازدو

یه بخشی از کتاب که داستان جالبیه:
"ماکس پلانک ، پس از دریافت جایزه نوبل ، به تور دور آلمان رفت . هر جا دعوت می شد ، همان سخنرانی اش را درباره مکانیک جدید کوانتم ایراد می کرد. بعد از مدتی ، شوفرِ پلانک سخنرانی او را از حفظ شده بوذ و یک روز به او گفت : (( پروفسور پلامک این که هر روز باید یک سخنرانی ارائه بدهی حتما خسته کننده است. نظرت چیست در مونیخ من سخنرانی کنم ؟ تو می توانی در ردیف جلو بنشینی و کلاه شوفری مرا بپوشی . این کار برای هر دوی ما تنوع است )) پلانک از این ایده خوشش آمد . بنابراین ،آن روز عصر راننده سخنرانی طولانی یی راجع به مکانیک کوانتم در برابر حضاری شناخته شده ارائه داد . در ادامه ، یک استاد فیزیک بلند شد و سوالی پرسید. راننده خودش را عقب کشید و گفت: (( هرگز فکر نمی کردم کسی در شهر مدرنی مثل مونیخ چنین سوال ساده ای بپرسد! شوفر من جوابش را می دهد!))"

کتاب جالبی بود، توصیه میکنم اگر به فوتبال علاقه دارید؛ کتاب "فوتبال علیه دشمن" را که عادل فردوسیپور ترجمه کرده، خریداری کنید.