تالار گفتمان مانشت
تشخیص مستقل از متن یا منظم بودن چند زبان - نسخه‌ی قابل چاپ

تشخیص مستقل از متن یا منظم بودن چند زبان - Iranian Wizard - 10 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۵۰ ق.ظ

سلام. تو حل دو سه تا از تست ها گفته شده زبان های زیر مستقل از متن هستند ولی اسمی از منظم بودن یا نبودنشون نبرده.

[tex]L_1\: =\: \{w_1\: w_2\: :\: w_1\: \ne\: w_2^R\: \: ,\: \: w_1,\: w_2\: \in\: \{a,b\}^{\ast}\}[/tex]
این سوال که خودمم میدونم مستقل از متن هستش و تو مانشت هم در موردش بحث شده. ولی سوال من اینه آیا این زبان منظم هم هست؟
آخه بنظر من این زبان برابر [tex]\sum^ [/tex] هستش،پس منظم و مستقل از متن قطعی هستش. چون که میتونیم w1 رو لامبدا بذاریم،و w2 هم [tex]\sum^ [/tex] .
ولی اگه میگفت طول w1 و w2 هم مساویند که مطمئنا مستقل از متن و از نوع غیر قطعیش میشد!

[tex]L_2\: =\: \{w_1\: w_2\: :\: w_1\: ,\: w_2\: \in\: \{a,b\}^{\ast}\: \: ,\: \: \: |\: w_1|\: \ne|\: w_2\: |\}[/tex]
این سوال گفته شده مستقل از متن هستش.ولی منظم نیست.آیا این گفته درسته؟
آخه بنظرمن این زبان هم برابر [tex]\sum^ [/tex] هستش.پس منظم هم هست. اینم مثل سوال قبل کافیه که w1 رو لامبدا بذاریم،و w2 هم [tex]\sum^ [/tex] .

[tex]L_3\: =\: \{w_1\: w_2\: :\: w_1\: ,\: w_2\: \in\: \{a,b\}^{\ast}\: \: \: ,\: \: w_1\ne\: w_2\}[/tex]
این سوال که خیلی تو مانشت در موردش بحث شده و میدونم مستقل از متن هستش.ولی سوال من اینه آیا میشه گفت این زبان منظم هم هستش؟
آخه این زبان هم میشه مثل دو زبان قبل استدلال کرد و گفت که برابر [tex]\sum^ [/tex] هستش.
ولی باز تو کتاب نگفته منظمهHuh

RE: تشخیص مستقل از متن یا منظم بودن چند زبان - fatemeh69 - 10 اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۵:۲۲ ق.ظ

سلام بله هر سه با این شرایطی که شما نوشته اید منظمند

اما اگر در زبان اول و دوم شرط مساوی بودن طول رشته ها را اضافه کنید دیگر منظم نخواهند بود