تالار گفتمان مانشت
گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - نسخه‌ی قابل چاپ

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - *afsoon* - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۰۸ ق.ظ

(۰۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۹ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  
(08 خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۴ ب.ظ)naghmeh70 نوشته شده توسط:  میانگین درصد نفر اول پارسال چند بوده؟
.......
من کارنامه های چند ساال اخیرو که چک کردم دیدم هر سال که جلوتر میرفت با درصدای کمتر، رتبه ی بهتری کسب میشد.( البته میدونیم که امسال همه چیزش متفاوت بوده.....)
میانگین نفر اول حدود ۶۲ بوده با توجه به ترازها. البته شاید.

درصد مهم نیست، تراز مهمه. این دو تا رو مقایسه کنید :

درواقع مهم اینه بقیه چی زدن و آدم نزده. یا چی رو بالاتر از میانگین زده. ولی اگه درسی رو از میانگین کمتر زده باشه یا سفید باشه تاثیر منفی داره هرچند میانگینش با یه آدم دیگه برابر باشه که اون فرد درس سفید نداره. مخصوصا مشترک و تخصصی مهمه. ریاضی رو خیلیا نمیزنن.
ضمن این که معدل این دو کارنامه فقط ۳۰۰ تا اختلاف تراز ایجاد میکنه. ولی اینا خیلیی بیشتر اختلاف تراز دارن و اون به خاطر ۰ بودن تخصصی یکی شون هست.

توضیح خوبی بود ممنون

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - Iranian Wizard - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۲ ق.ظ

(۰۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۹ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  میانگین نفر اول حدود ۶۲ بوده با توجه به ترازها. البته شاید. تصحیح: الان به تناقض خوردم :| ولی خب میانگینش باید بین ۶۰ تا ۷۰ بوده باشه واسه نرم افزار

درواقع مهم اینه بقیه چی زدن و آدم نزده. یا چی رو بالاتر از میانگین زده. ولی اگه درسی رو از میانگین کمتر زده باشه یا سفید باشه تاثیر منفی داره هرچند میانگینش با یه آدم دیگه برابر باشه که اون فرد درس سفید نداره. مخصوصا مشترک و تخصصی مهمه. ریاضی رو خیلیا نمیزنن.
ضمن این که معدل این دو کارنامه فقط ۳۰۰ تا اختلاف تراز ایجاد میکنه. ولی اینا خیلیی بیشتر اختلاف تراز دارن و اون به خاطر ۰ بودن تخصصی یکی شون هست.
سلام.میانگین درصد نفر اول کنکور نرم افزار سال پیش ۶۶/۳۷۲ بوده.
----------------------------------------------------------------

روش محاسبه تراز بصورت زیر هستش:
[tex](\frac{Person\: Avg}{First\: Avg})\times8000\: +\: Avg\times100[/tex]

و با توجه به اینکه سال پیش میانگین درصدای نفر اول نرم افزار ۶۶/۳۷۲ بوده و ضریب دروس بصورت مشترک و تخصصی:۲ ، ریاضی و زبان:۱ بوده.در نتیجه:
تراز اولین کارنامه:
[tex](\frac{30.35}{66.372})\times8000\: +\: َ۱۶۱۴\times100\: =\: 5272[/tex]

و تراز دومین کارنامه:
[tex](\frac{35.03}{66.372})\times8000\: +\: َ۱۹۰۴\times100\: =\: 6126[/tex]

میتونید بر روی کارنامه های دیگر سال پیش نیز امتحان کنید.(پس تراز بر اساس میانگین درصدها و معدل شخص محاسبه میشه!)

*اولی میانگینش ۳۰/۳۵ میشه(باتوجه درصدهای نوشته شده)و دومی هم ۳۵/۰۳ که در کل یعنی میانگین درصدای این دو نفر باعث اختلاف ۵۶۴ ترازی میشه.( با اون بخش روش محاسبه تراز که مربوط به میانگین درصدها است(بخش اول) قابل محاسبه است)
از طرفی معدل اولی ۱۶/۱۴( یعنی تراز ۱۶۱۴) و معدا دومی ۱۹/۰۴(یعنی تراز ۱۹۰۴) بوده، پس اختلاف تراز مربوط به معدل این دو نفر، ۲۹۰تا بوده.
پس در کل این دو نفر، ۵۶۴+۲۹۰ = ۸۵۴ تا تراز باهم اختلاف داشتند( که در تراز هاشون هم مشاهده میشه [tex]6126-5272\: =\: 854[/tex])

پس اینجا مشاهده شد که تراز فقط بر اساس میانگین درصدها( بدون توجه خاص به درصد صفر) و معدل محاسبه میشه. و مثلا اگه یکی تخصصی رو میخواسته ۱۰زده باشه، با ۲۰ درصد ریاضی یا زبان اضافی جبران میشه، چون که مهم میانگین هستش که میانگین هم از هر ۴ تا مجموعه دروس محاسبه میشه)
یا مثلا در همون کارنامه اول، اگه ریاضی رو ۷/۰۸ زده باشه و بجاش تخصصی رو ۱۰ درصد، باز میانگین درصدهاش مشابه میشه و در نتیجه طبق فرمول، باز ترازش تغییری نمیکنه.

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - Pure Liveliness - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۹ ق.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۲ ق.ظ)Iranian Wizard نوشته شده توسط:  میتونید بر روی کارنامه های دیگر سال پیش نیز امتحان کنید.(پس تراز بر اساس میانگین درصدها و معدل شخص محاسبه میشه!)
اولش منم همین فکر رو میکردم تا به یه سری کارنامه رسیدم که رتبه بر اساس میانگین نبود!!
اینا رو ببینید:
[attachment=21849]

البته نمونه های دیگه ای هم بود.

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - naghmeh70 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۱۸ ق.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۲ ق.ظ)Iranian Wizard نوشته شده توسط:  
(08 خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۹ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  میانگین نفر اول حدود ۶۲ بوده با توجه به ترازها. البته شاید. تصحیح: الان به تناقض خوردم :| ولی خب میانگینش باید بین ۶۰ تا ۷۰ بوده باشه واسه نرم افزار

و با توجه به اینکه سال پیش میانگین درصدای نفر اول نرم افزار ۶۶/۳۷۲ بوده و ضریب دروس بصورت مشترک و تخصصی:۲ ، ریاضی و زبان:۱ بوده.در نتیجه:
تراز اولین کارنامه:
[tex](\frac{30.35}{66.372})\times8000\: +\: َ۱۶۱۴\times100\: =\: 5272[/tex]

و تراز دومین کارنامه:
[tex](\frac{35.03}{66.372})\times8000\: +\: َ۱۹۰۴\times100\: =\: 6126[/tex]

میتونید بر روی کارنامه های دیگر سال پیش نیز امتحان کنید.(پس تراز بر اساس میانگین درصدها و معدل شخص محاسبه میشه!)

*اولی میانگینش ۳۰/۳۵ میشه(باتوجه درصدهای نوشته شده)و دومی هم ۳۵/۰۳ که در کل یعنی میانگین درصدای این دو نفر باعث اختلاف ۵۶۴ ترازی میشه.( با اون بخش روش محاسبه تراز که مربوط به میانگین درصدها است(بخش اول) قابل محاسبه است)
از طرفی معدل اولی ۱۶/۱۴( یعنی تراز ۱۶۱۴) و معدا دومی ۱۹/۰۴(یعنی تراز ۱۹۰۴) بوده، پس اختلاف تراز مربوط به معدل این دو نفر، ۲۹۰تا بوده.
پس در کل این دو نفر، ۵۶۴+۲۹۰ = ۸۵۴ تا تراز باهم اختلاف داشتند( که در تراز هاشون هم مشاهده میشه [tex]6126-5272\: =\: 854[/tex])

پس اینجا مشاهده شد که تراز فقط بر اساس میانگین درصدها( بدون توجه خاص به درصد صفر) و معدل محاسبه میشه. و مثلا اگه یکی تخصصی رو میخواسته ۱۰زده باشه، با ۲۰ درصد ریاضی یا زبان اضافی جبران میشه، چون که مهم میانگین هستش که میانگین هم از هر ۴ تا مجموعه دروس محاسبه میشه)
یا مثلا در همون کارنامه اول، اگه ریاضی رو ۷/۰۸ زده باشه و بجاش تخصصی رو ۱۰ درصد، باز میانگین درصدهاش مشابه میشه و در نتیجه طبق فرمول، باز ترازش تغییری نمیکنه.
ولی اینطوری که میگید انگار رتبه ما با توجه به نفر اول فقط بدست میاد..یعنی ما رقابتی با بقیه نداریم و فقط با نفر اول رقابت میکنیم؟

(۰۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۹ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  
(08 خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۴ ب.ظ)naghmeh70 نوشته شده توسط:  میانگین درصد نفر اول پارسال چند بوده؟
.......
من کارنامه های چند ساال اخیرو که چک کردم دیدم هر سال که جلوتر میرفت با درصدای کمتر، رتبه ی بهتری کسب میشد.( البته میدونیم که امسال همه چیزش متفاوت بوده.....)
میانگین نفر اول حدود ۶۲ بوده با توجه به ترازها. البته شاید. تصحیح: الان به تناقض خوردم :| ولی خب میانگینش باید بین ۶۰ تا ۷۰ بوده باشه واسه نرم افزار

البته ریاضی هم مهمه به همین دلیل چون که خیلی ها نمیزنن! اگه یکی،بیاد این وسط درصدی رو بزنه و چون بقیه نزدن یا کم زدن، نتیجه مثبتی میگیره

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - great.ocean - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۳۴ ق.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۲ ق.ظ)Iranian Wizard نوشته شده توسط:  
(08 خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۹ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  میانگین نفر اول حدود ۶۲ بوده با توجه به ترازها. البته شاید. تصحیح: الان به تناقض خوردم :| ولی خب میانگینش باید بین ۶۰ تا ۷۰ بوده باشه واسه نرم افزار

دقیقا همین روش درسته و این رو اولین بار کانال استاد یوسفی دیدم و بعد که کارنامه ها رو بررسی کردم دیدیم درسته، و فقط میانگین نمرات نفر اول و میانگین خودتون در تراز شما تاثیر داره و معدلتون
حالا اگر درسی رو نزده باشین میتونید با درسای دیگه میانگینتونو جبران کنید، نه اینکه تاثیر منفی داره، مثلا یکی زبان نزده ولی با ریاضی جبران کرده و در اخر با توجه به ترازتون رتبه مشخص میشه

گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - energy1 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۲۰ ق.ظ

درسته حق باشماست من اشتباه کردم

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - Iranian Wizard - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱ ق.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۹ ق.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  
(09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۳۲ ق.ظ)Iranian Wizard نوشته شده توسط:  میتونید بر روی کارنامه های دیگر سال پیش نیز امتحان کنید.(پس تراز بر اساس میانگین درصدها و معدل شخص محاسبه میشه!)
اولش منم همین فکر رو میکردم تا به یه سری کارنامه رسیدم که رتبه بر اساس میانگین نبود!!
اینا رو ببینید:

البته نمونه های دیگه ای هم بود.
شما دارید میانگین رو اشتباه محاسبه میکنید.(برای محاسبه میانگین کنکور سال پیش، با ضرایب مشترک و تخصصی ۲ و زبان و ریاضی ۱)
میانگین نفر اول میشه:[tex](\frac{0+22.92+55.56\times2+0\times2}{6})\: =\: 22.34[/tex]
که طبق فرمولی که گفته بودم ترازش میشه:
[tex](\frac{22.34}{66.372})\times8000\: +\: 18.76\times100\: =\: 4568[/tex]

و نفر دوم هم میانگینش میشه: [tex](\frac{51.72\: +\: (-2.07)+33.33\times2\: +29.17\times2}{6})\: =\: 29.11[/tex]
که ترازش میشه:
[tex](\frac{29.11}{66.372})\times8000\: +\: 17.36\times100\: =\: 5244[/tex]

پس تراز، کاملا درست محاسبه شده و بر اساس میانگین و معدل هستش.
رتبه هم که بر اساس ترتیب ترازها به دست میاد.

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۲۰ ق.ظ)energy1 نوشته شده توسط:  نه، من پرسیدم قبلا
که تراز در چند حالت مختلف نرمال گیری میشه با سهمیه بدون سهمیه با هرمجموعه جدا
که بحثش فراتر از علم من وشماست ولی بدونید در کنکور وزرات علوم (یعنی کنکور واسه ما ) نزدن یک مجموعه مثل زبان تاثیر بسیار منفی و بدی داره تقریبا بخوام سر راست عرض کنم یعنی نمره شما در هر مجموعه با نفر اول اون مجموعه مقایسه میشه درحالت خام با سهمیه بدون سهمیه تقریبا نه دقیقا
چند مرحله مختلف داره اینا رو اساتید آمار فقط میدونند بقیه به هیچ وجه درست بیان نمی کنند زیرا اصلا بلد نیستند و خیلی مبحث سنگینیه

اما در وزرات بهداشت یعنی کنکور ارشد ودکتری علوم پزشکی کار خیلی ساده تره میانگین نفر اول با شما در سه حالت با سهمیه... محاسبه میشه که نزدن یک مجموعه هیچ تاثیری ندارد
خیلی سختش نکنیدSmile
میتونید بر اساس کارنامه ها، بررسی کنید که این فرمول درسته یا نه.

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۱۸ ق.ظ)naghmeh70 نوشته شده توسط:  ولی اینطوری که میگید انگار رتبه ما با توجه به نفر اول فقط بدست میاد..یعنی ما رقابتی با بقیه نداریم و فقط با نفر اول رقابت میکنیم؟
میانگین درصدی که تو کنکور می زنید، بر اساس میانگین درصدای نفر اول، یک ترازی میگیره... که این تراز با تراز معدلتون باهم جمع میشه و میشه تراز نهاییتون. رتبه هم که بر اساس ترتیب ترازهاست.
پس میشه گفت ۸۰درصد تراز، بر اساس میانگین درصدای نفر اول به دست میاد.

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۱۸ ق.ظ)naghmeh70 نوشته شده توسط:  یعنی ما رقابتی با بقیه نداریم و فقط با نفر اول رقابت میکنیم؟
چرا.وقتی همه بر اساس نفر اول، یک تراز میگیرند، مثل اینه که بر اساس یک معیار مشخص،رتبه بندی میشید... و هرکدوم که میانگینتون به نفر اول نزدیک تر بوده باشه، تراز بهتری نسبت به بقیه میاره.

گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - energy1 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۳ ق.ظ

درسته و برام خیلی خیلی جالب

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - Iranian Wizard - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۰۱ ب.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۵۳ ق.ظ)energy1 نوشته شده توسط:  اگر به گفته من شک دارید از اساتید آمار سوال کنید
مثل دکتر نائینی نابغه آمار یا استاد طورانی یا نیکوکار
ببینید من اصلا کاری ندارم که افراد دیگه چی گفتند.من فقط میگم یه فرمول هست برای محاسبه تراز کنکور ارشد.
این فرمول هر ترازی رو به درستی محاسبه میکنه.
اگه مثلا تو همین کارنامه های کنکور کامپیوتر سال پیش،میتونید یک مثال نقضی بیارید که این فرمول به اشتباه، تراز رو محاسبه میکنه، پس یعنی اشتباهه! در غیر اینصورت یعنی درسته.همین!!!

گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - naghmeh70 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۹ ب.ظ

با این اوضاع امبدوارم فقط نفر اول میانگینش کمتر از پارسال باشه :-D

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - shahraz - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۳۷ ب.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۹ ب.ظ)naghmeh70 نوشته شده توسط:  با این اوضاع امبدوارم فقط نفر اول میانگینش کمتر از پارسال باشه :-D
اگه میانگین تراز نفر اول کمتر از پارسال هم بشه، تاثیر مثبتی نداره دوست عزیز.چون این میانگین برای همه داوطلب ها کمتر میشه...
در واقع اون چیزی که تعیین کننده رتبه هست، میزان فاصله ایه که (به صورت نسبی) ترازمون تا تراز نفر اول داره، حالا این تراز نفر اول می تونه کمتر از پارسال باشه یا بیشتر

گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - Happiness.72 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۸ ب.ظ

بیخیال بچه ها

هفته دیگه نتایج میاد می فهمیم چه Goli به سرمون زدیم

گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - mmm1374 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۰۲ ب.ظ

سلام
همونطور که کنکورش حساب کتابی توش نبود
باید این توقع رو هم داشت که اعلام نتایج و درصدا حساب و کتابی نداره
منظورم اینه که
خودتون رو برای هر احتمالی که ممکنه اتفاق بیفته آماده کنید
توکل بر خدا ما که تلاش کردیم و همه چی رو به دست اون بالایی سپردیم
ایشالا که موفقیم

RE: گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - Pure Liveliness - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۲۰ ب.ظ

(۰۹ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱ ق.ظ)Iranian Wizard نوشته شده توسط:  شما دارید میانگین رو اشتباه محاسبه میکنید.
من توی میانگین واسه زبان ضریب ۱ و واسه ریاضی ۲ و واسه تخصصی ۳ و مشترک ۴ فرض کردم. ضرایبی که واقعا واسه این درسا هست.
اگه به روش شما میانگین حساب بشه که با توجه به تراز همینطوره، واقعا خیلی بهتر میشه واسه من لااقل.

گروه درسی پرانرژی و موفق مانشت برای ارشد ۹۶ - naghmeh70 - 09 خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۳۰ ب.ظ

نمیخوام حالا دوباره وارد جزییات کارهای سنجش بشیم ولی اخه هرچی فکر میکنم میگم اخه خدایا این چه مصلحتی بود یا چه حکمتی؟ همه ش به روزایی فکر میکنم که همه به فکر شادی و خوشی بودن من داشتم درس میخوندم..خودم هیچ کوتاهی نکردم و وجدانم پیش خودم راحته..همون موقع هم که درس میخوندم میگفتم تمام تلاشمو میکنم که بعد فقط شرمنده خودم نشم یا خودم رو سرزنش نکنم.
نمیدونم چرا باید این اتفاقات میفتاد؟
لحظه ای فکرم از این اتفاق اسوده نمیشه.
نمیدونم باید چیکار کنم...