تالار گفتمان مانشت
منظور از فریم ورک چیه؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

منظور از فریم ورک چیه؟ - farazin - 02 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۱:۲۷ ب.ظ

معمولا هر سایتی رو که در مورد php نگاه می کنم این کلمات مرتبا تکرار می شه:
زند فریم ورک
کیک پی اچ پی
YII
سیمفونی
Kohana

این فریم ورک ها چی هستن.چه فرقی با این داره که مثلا من سایتمو با دریم ویور بنویسم یا با فریم ورک کیک؟
تو فریم ورک هم مثلا مثل notpade++ کد نویسی می کنیم یا کلا یه چیز دیگس؟

RE: منظور از فریم ورک چیه؟ - Joonz - 04 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۰۳ ب.ظ

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۰۱:۲۷ ب.ظ)farazin نوشته شده توسط:  معمولا هر سایتی رو که در مورد php نگاه می کنم این کلمات مرتبا تکرار می شه:
زند فریم ورک
کیک پی اچ پی
YII
سیمفونی
Kohana

این فریم ورک ها چی هستن.چه فرقی با این داره که مثلا من سایتمو با دریم ویور بنویسم یا با فریم ورک کیک؟
تو فریم ورک هم مثلا مثل notpade++ کد نویسی می کنیم یا کلا یه چیز دیگس؟
فریم ورک به مجموعه ای از کتابخانه ها و ابزار ها و شایدم api ها گفته میشه که برای راحتی برنامه نویس برای کار با زبان دلخواهش ساخته میشه. خوب وقتی میگین فریم ورک x از php یعنی برنامه نویسان شرکت x با استفاده از خود زبان php یا زبانای open source دیگه یک سری توابعی رو ساختن تا شما راحتتر بتونید مثلاً با زبان php سایتتونو بسازید البته خیلیا هم هستن ترجیح میدن بدون استفاده از فریمورک(یعنی با استفاده از توابع و امکانات خود زبان) یا حداقل از میکرو فریم ورک استفاده کنند به خاطر انعطاف بیشتر البته بیشتر حرفه ای ها.
بزارید با یه مثال توضیح بدم.
در یه زبان برنامه نویسی برای یه کار کوچیک مثه ارتباط با پایگاه داده شاید ۵ خط کد نیازه ولی برنامه نویسان یک شرکت(فریم ورک)
میان با استفاده از خود اون زبان و توابع اون زبان همه اون ۵ خطو به یک تابع یه خطی ساده میکنن(مثلاً آرگومانای تابع رو بیشتر میکنن و دریک تابع جا میدن)خوب این تابع وبه همراه مجموعهای از تابع ها وکلاس ها رو میگن فریمورک.
بعدشم دریمویور فریمورک نیست بلکه نرم افزاری برای راحتی کار طراحان سایته. اگه از فریمورک استفاده نمی کنید از دریمویور استفاده کنید بهتره.

منظور از فریم ورک چیه؟ - ilyad_80 - 07 اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۳۴ ق.ظ

یه چیزی هم بگم
فیریمورک ها خوبن اما ازادی رو هم از شما می گیرن
حالا ممکنه شما همیشه تا حدی نرین که بخواین از قالب خارج شین
اما یادتون باشه فریمورک برای یه برنامه نویس حرفه ای مثل زندونی شدن تو یه استخر می مونه
نه میگم زندونی شدن تو اتاق چون بی انصافیه
نه میگم زندونی شدن تو دریا چون اگه دریا بود اسمش فیرمورک نمی شد

منظور از فریم ورک چیه؟ - armin_b00ter - 25 شهریور ۱۳۹۱ ۰۸:۴۳ ب.ظ

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۰:۳۴ ق.ظ)ilyad_80 نوشته شده توسط:  یه چیزی هم بگم
فیریمورک ها خوبن اما ازادی رو هم از شما می گیرن
حالا ممکنه شما همیشه تا حدی نرین که بخواین از قالب خارج شین
اما یادتون باشه فریمورک برای یه برنامه نویس حرفه ای مثل زندونی شدن تو یه استخر می مونه
نه میگم زندونی شدن تو اتاق چون بی انصافیه
نه میگم زندونی شدن تو دریا چون اگه دریا بود اسمش فیرمورک نمی شد

درسته که فریم ورک محدود کننده اس ولی در بسیاری از موارد کار رو بسیار ساده تر می کنه و باعث بالا رفتن سرعت کار میشه. و شاید قسمتی از این محدودیت به عدم آشنایی کامل ما با فریم ورک برگرده. و اینکه این محدودیت چقدر باشه کاملا به نظرم به عادات برنامه نویسیمون بر می گرده. ممکنه شما فریم ورکی طراحی کنید که توش خیلی احساس راحتی کنید ولی شخص دیگری کاملا احساس محدودیت کنه توش !!!

منظور از فریم ورک چیه؟ - kaviresabz - 09 دى ۱۳۹۱ ۰۹:۴۶ ب.ظ

من هم با فریم ورک کار کردم هم کد نویسی آزادانه
به نظر من اینجوری میشه گفت که توی شروع کار فریم ورک یکم کار رو طولانی میکنه ولی کد نویسی آزادانه اینجوری نیست
اما با بزرگتر شدن پروژه کارایی فریمورک و نظمش یواش یواش خودشو نشون میده و کار در روش کد نویسی آزادانه مشکل تر میشه
مخصوصا توی کارهای تیمی

و در آخر اینکه فریم ورک اصلا شما رو محدود نمیکنه