تالار گفتمان مانشت
کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - نسخه‌ی قابل چاپ

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - sajad2020 - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۰:۳۰ ق.ظ

میخواهیم یک ماتریس ۳ قطری را با استفاده از ارایه یک بعدی پیاده سازی کنیم ادرس های عناصر ماتریس را در ارایه یک بعدی به دست اورید(اندیس ارایه از صفر شروع میشود -زبان سی)

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - nomad:D - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۰۳ ق.ظ

شما برنامه اشو می خوای یا فرمولش رو؟

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - sajad2020 - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۱۰ ق.ظ

(۲۰ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۰۳ ق.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  شما برنامه اشو می خوای یا فرمولش رو؟
سلام دوست عزیز فرمول ها رو میخواستم هم به روش سطری هم به روش ستونی ممنون

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - nomad:D - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۳۷ ق.ظ

تا اونجایی که من تو کتاب مقسمی خوندم یه فرمول بیشتر نداره (یعنی اصلا فکر نکنم که سطری ستونی داشته باشه)

بر فرض مثال عنصر شما در سطر iام قرار داره در سطر اولمون استثناَ فقط ۲ عنصر داریم
ولی قبل از عنصر مورد نظرمون i-2 سطرمون ۳ عنصر دارن که در آرایه قرار گرفته پس تا اینجا شد ۲+ ۳*(i-2)
و برای اینکه ببینیم عنصر مورد نظرمون در سطر خودش بین سه عنصر قطر کدام یکی هست از این فرمول استفاده میکنیم ۲+(j-i)
(منظور از j ستون عنصر مورد نظر هست) که اگر به ماتریسهاتون توجه کنید در هر سطر ۳ عنصر غیر صفر داریم که کنار هم هستن و میبینیم که در اندیس عنصر اول ستون آن یکی کمتر از سطرش هست که باتوجه به این فرمول ۲+(j-i) میشود ۱ و به همین ترتیب اگر اندیس دو عنصر دیگر هم در نظر بگیریم ۲ و ۳ بدست می آید که وقتی این فرمول را با قبلی جمع کنیم خانه ای که عنصر ما باید قرار بگیرد بدست میاد

=۲+(j-i) +2+ 3*(i-2)
۲i+j-2

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - sajad2020 - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۳ ق.ظ

(۲۰ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۳۷ ق.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  تا اونجایی که من تو کتاب مقسمی خوندم یه فرمول بیشتر نداره (یعنی اصلا فکر نکنم که سطری ستونی داشته باشه)

بر فرض مثال عنصر شما در سطر iام قرار داره در سطر اولمون استثناَ فقط ۲ عنصر داریم
ولی قبل از عنصر مورد نظرمون i-2 سطرمون ۳ عنصر دارن که در آرایه قرار گرفته پس تا اینجا شد ۲+ ۳*(i-2)
و برای اینکه ببینیم عنصر مورد نظرمون در سطر خودش بین سه عنصر قطر کدام یکی هست از این فرمول استفاده میکنیم ۲+(j-i)
(منظور از j ستون عنصر مورد نظر هست) که اگر به ماتریسهاتون توجه کنید در هر سطر ۳ عنصر غیر صفر داریم که کنار هم هستن و میبینیم که در اندیس عنصر اول ستون آن یکی کمتر از سطرش هست که باتوجه به این فرمول ۲+(j-i) میشود ۱ و به همین ترتیب اگر اندیس دو عنصر دیگر هم در نظر بگیریم ۲ و ۳ بدست می آید که وقتی این فرمول را با قبلی جمع کنیم خانه ای که عنصر ما باید قرار بگیرد بدست میاد

=۲+(j-i) +2+ 3*(i-2)
۲i+j-2
منم توی کتاب مقسمی خوندم اما اون اندیس ارایه یک بعدی رو از ۱حساب کرده مثلا توی زبان پاسکال اما من ادرس و از صفر میخوام توی زبان سی-در کتاب مقسمی به صورت سطری ذخیره کرده!

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - nomad:D - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۵ ق.ظ

اگر از صفر ذخیره کنه تنها تفاوتش در فرمول اینه که :
۲i+j-3

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - sajad2020 - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸ ق.ظ

ممنون دوست عزیز میشه یک ماتریس ۳قطری رو با رسم شکل در ارایه یک بعدی ذخیره کنی؟ممنون

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - somayeh kashefi - 20 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۴۹ ق.ظ

سلام دوست عزیز امیدوارم به دردتون بخوره
تعداد خانه های مورد نیاز (۳n-2)
فرمول سطری برای پیدا کردن عنصر مورد نیاز (۲i+j-2)
فرمول ستونی برای پیدا کردن عنصر مورد نیاز (۲j+i-2)

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - sajad2020 - 24 تیر ۱۳۹۱ ۰۹:۳۹ ب.ظ

سلام دوستان خسته نباشید من مبحث ماتریس ۳قطری رو برای شما توضیح میدم انشا الله که مورد قبول قرار بگیره و همچنین از تمامی دوستان که جواب دادن به این مبحث ممنونم!
در ماتریس ۳ قطری سطر اول۲عنصر غیر صفر وجود دارد!پس برای بدست اوردن تعداد عناصر غیر صفر موجود در سطر های۲+ ۳*(i-1)
از طرف دیگر در سطرiام عنصرai,jعنصر۲+(j-i)ام غیر صفر اون سطر است پس داریم؟=۲+(j-i) +1+ 3*(i-1)
۲i+jاینم شکل ها!

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - naderx - 24 تیر ۱۳۹۱ ۱۰:۱۸ ب.ظ

این برنامش ، نفهمیدی بگو تا توضیح بدم

کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - nomad:D - 26 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰ ب.ظ

ممنون از شکل و توضیحتون.
من هم همین ها رو گفتم با این تفاوت که اندیس سطر و ستون رو از ۱ گرفتم.

RE: کمک فوری در ماتریس ۳ قطری - sajad2020 - 28 تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۲۱ ق.ظ

(۲۶ تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۳۰ ب.ظ)nomad:D نوشته شده توسط:  ممنون از شکل و توضیحتون.
من هم همین ها رو گفتم با این تفاوت که اندیس سطر و ستون رو از ۱ گرفتم.
اره منم از توضیحات خوب شما تونستم فرمول ها رو به دست بیاورم!ممنون