تالار گفتمان مانشت
تابع مختط و تکین هایش - نسخه‌ی قابل چاپ

تابع مختط و تکین هایش - zr2358 - 19 دى ۱۳۸۹ ۰۴:۵۹ ب.ظ

با سلام
در تابع f(z)=cos(1/z).ln(z)/(z^2+9)^2
با شرط lnz=lnr+iteta و تتا بین منفی pi/2 و ۳pi/2
کتاب میگه نقطه z=3i قطب مرتبه دوم است ولی z=-3i تکین غیرتنهاست.(چون هر دو روی بریدگی شاخه‌ای تعریف شده برای تابع lnz واقع می شوند.)
چرا؟؟؟؟
منفی ۳i را متوجه نمی شم چرا تکین غیر تنهاست.

تابع مختط و تکین هایش - hamidkhl - 19 دى ۱۳۸۹ ۰۷:۵۳ ب.ظ

از رو چه کتابی میخونید؟

به نظر من ۳i و -۳i هردو تکین غیر تنها هستن!

تابع مختط و تکین هایش - zr2358 - 20 دى ۱۳۸۹ ۰۹:۲۱ ق.ظ

ریاضی مهندسی پارسه
دکتر معتقدی

تابع مختط و تکین هایش - zr2358 - 20 دى ۱۳۸۹ ۱۲:۵۸ ب.ظ

یعنی کسی ریاضی مهندسی نخونده که بتونه به من کمک کنه؟

تابع مختط و تکین هایش - hatami - 20 دى ۱۳۸۹ ۰۶:۳۴ ب.ظ

تابع lnz در قسمت منفی محور حقیقی و از -۱ تا - بینهایت است و برای همین z=-3i تکین غیر تنهاست و z=3i چون روی دامنه تعریف lnz نیست پس می‌تواند قطب مرتبه ۲ باشد. موفق باشید

RE: تابع مختط و تکین هایش - ۵۴m4n3h - 20 دى ۱۳۸۹ ۰۸:۱۵ ب.ظ

(۲۰ دى ۱۳۸۹ ۰۶:۳۴ ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط:  تابع lnz در قسمت منفی محور حقیقی و از -۱ تا - بینهایت است و برای همین z=-3i تکین غیر تنهاست و z=3i چون روی دامنه تعریف lnz نیست پس می‌تواند قطب مرتبه ۲ باشد. موفق باشید

مگه ۳i- روی محور موهومی نیست؟

RE: تابع مختط و تکین هایش - zr2358 - 21 دى ۱۳۸۹ ۰۹:۳۱ ق.ظ

(۲۰ دى ۱۳۸۹ ۰۶:۳۴ ب.ظ)hatami84 نوشته شده توسط:  تابع lnz در قسمت منفی محور حقیقی و از -۱ تا - بینهایت است و برای همین z=-3i تکین غیر تنهاست و z=3i چون روی دامنه تعریف lnz نیست پس می‌تواند قطب مرتبه ۲ باشد. موفق باشید

میشه بیشتر توضیح بدید.
منظورتون از "تابع lnz در قسمت منفی محور حقیقی و از -۱ تا - بینهایت است" چیه؟
این تابع اصلا روی قسمت منفی محور حقیقی نیست!

تابع مختط و تکین هایش - hatami - 21 دى ۱۳۸۹ ۰۵:۵۷ ب.ظ

در حالت کلی lnz همونجوری است که گفتم ولی یک نکته را یادآوری کنم و این آن که بر روی شاخه اصلی خودش یعنی تتا بین منفی پی و مثبت پی . در صورتی که در صورت سوال شما تتا بین - pi/2 و ۳pi/2 گفته شده است‌، پس یعنی یه جورایی شما pi/2 شاخه اصلی را دوران دادید پس حالا قسمت منفی محور حقیقی به قسمت منفی محور موهومی می‌رود پس در اینجا -۳i بر روی شاخه lnz با این تتا قرار میگیرد که نقطه تکین غیرتنها خواهد بود . کافیه ؟

تابع مختط و تکین هایش - zr2358 - 21 دى ۱۳۸۹ ۰۸:۴۸ ب.ظ

خیلی ممنون بابت توضیحاتتون
متوجه شدم