زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۶:۴۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوالای ۹۴ ۹۵ Vlsi

ارسال:

signal_micro پرسیده:

سوالای ۹۴ ۹۵ Vlsi

این ۹۴ بود

اینم جوابش

برای سوالای ۹۵ جواب هم گیر نیووردمHuh

اگر کسی از دوستان همفکری ، نظری ، جوابی از این سوالا داره بیزحمت دریغ نکنه
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

RE: سوالای ۹۴ ۹۵ Vlsi

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۲۱ ب.ظ)signal_micro نوشته شده توسط:  این ۹۴ بود

اینم جوابش

سوال ۸۰ که RC Tree هست آسونن در کل. برای رفتن از مبدا CLK به A، همه‌ی خازن‌ها رو (تک تک) به مقاوت مشترک "مسیری که از CLK به اون خازن" هست، و "مسیری که از CLK به A" هست ضرب میکنیم.
مسیر CLK به A شامل مقاومت‌های R1 و R2 هست.
برای خازن C1، از CLK تا خازن C1، مقاومت R1 هست که با R1,R2 اشتراک داره، پس C1R1 اینجا داریم.
برای خازن C2، از کلاک تا خازن C2، مقاومت‌های R1 و R2 هستند که جفتشون اشتراک دارند پس [tex]C2(R1+R2)[/tex] اینجا داریم
بقیه‌ی خازن‌ها هم تنها همون R1 هست که با R1,R2 اشتراک داره. مثلا در مسیر CLK به C4، ۴ تا مقاومت هستند ولی همون اولی که R1 باشه مشترک هست.

برای نقطه‌ی C هم، مسیر از CLK به C شامل R1,R3,R1,R5,R6 هست (دقت کنید که اسم مقاومت مهم نیست و خودش باید مشترک باشه، چون اینجا سومی رو هم R1 نوشته!)
از کلاک به C1، مقاومت R1 با بالا اشتراک هست پس تأخیر C1R1 اینجا هست
از کلاک به C2، دوباره فقط R1 مشترک هست پس C2R1 میفته
و..
از کلاک به C5، مقاومت‌های R1,R3,R1,R5 همگی مشترک هستند و در C5 ضرب میشن

ضمنا پارسه آخرش در ۰/۷ ضرب نکرده. ۳/۳ رو ضربدر ۰/۷ کنی میشه ۲/۳۱ و گزینه‌ی ۲ میشه
ضمنا بار ثبات‌ها ۹۰ فمتو هست که با ۱۰ فمتوی سیم‌ها میشه ۱۰۰/ ممکن هست بگه بار خازنی ۹۰ فمتو هست و طراح در جوابش حواسش نباشه این ۱۰ رو حساب کنه و همون ۹۰ بگیره، در این صورت گزینه‌ی نهایی باز به ۲/۳۱ نزدیک خواهد بود و میشه زد.

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۰۳ ب.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  
(07 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۲۱ ب.ظ)signal_micro نوشته شده توسط:  این ۹۴ بود

اینم جوابش

سوال ۸۰ که RC Tree هست آسونن در کل. برای رفتن از مبدا CLK به A، همه‌ی خازن‌ها رو (تک تک) به مقاوت مشترک "مسیری که از CLK به اون خازن" هست، و "مسیری که از CLK به A" هست ضرب میکنیم.
مسیر CLK به A شامل مقاومت‌های R1 و R2 هست.
برای خازن C1، از CLK تا خازن C1، مقاومت R1 هست که با R1,R2 اشتراک داره، پس C1R1 اینجا داریم.
برای خازن C2، از کلاک تا خازن C2، مقاومت‌های R1 و R2 هستند که جفتشون اشتراک دارند پس [tex]C2(R1+R2)[/tex] اینجا داریم
بقیه‌ی خازن‌ها هم تنها همون R1 هست که با R1,R2 اشتراک داره. مثلا در مسیر CLK به C4، ۴ تا مقاومت هستند ولی همون اولی که R1 باشه مشترک هست.

برای نقطه‌ی C هم، مسیر از CLK به C شامل R1,R3,R1,R5,R6 هست (دقت کنید که اسم مقاومت مهم نیست و خودش باید مشترک باشه، چون اینجا سومی رو هم R1 نوشته!)
از کلاک به C1، مقاومت R1 با بالا اشتراک هست پس تأخیر C1R1 اینجا هست
از کلاک به C2، دوباره فقط R1 مشترک هست پس C2R1 میفته
و..
از کلاک به C5، مقاومت‌های R1,R3,R1,R5 همگی مشترک هستند و در C5 ضرب میشن

ضمنا پارسه آخرش در ۰/۷ ضرب نکرده. ۳/۳ رو ضربدر ۰/۷ کنی میشه ۲/۳۱ و گزینه‌ی ۲ میشه
ضمنا بار ثبات‌ها ۹۰ فمتو هست که با ۱۰ فمتوی سیم‌ها میشه ۱۰۰/ ممکن هست بگه بار خازنی ۹۰ فمتو هست و طراح در جوابش حواسش نباشه این ۱۰ رو حساب کنه و همون ۹۰ بگیره، در این صورت گزینه‌ی نهایی باز به ۲/۳۱ نزدیک خواهد بود و میشه زد.

البته ظاهرا پارسه اشتباه حل کرده چون مثلا در تأخیر آخری، نوشته ۱۰f*100 در حالی که هیچ مقاومت ۱۰۰ اهمی نداریم و باید ۱۰ میشد چون منظورش R1 بوده. یا مثلا C3 رو در ۲۰ ضرب کرده در حالی که باید در ۳۰ ضرب میکرد. کلا یه مقاومت ۱۰ اهمی این وسط از دست داده

ارسال:

signal_micro پاسخ داده:

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۰۳ ب.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  مثلا در تأخیر آخری، نوشته ۱۰f*100 در حالی که هیچ مقاومت ۱۰۰ اهمی نداریم و باید ۱۰ میشد چون منظورش R1 بوده. یا مثلا C3 رو در ۲۰ ضرب کرده در حالی که باید در ۳۰ ضرب میکرد. کلا یه مقاومت ۱۰ اهمی این وسط از دست داده
من میگم چرا این آخری رو اصلا نمیفهممSmile

درمورد سوالای۹۵ نظری نداری یه حسی بهم میگه فردا یکیشون میادConfused

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۴۴ ب.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  
(07 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۳۸ ب.ظ)signal_micro نوشته شده توسط:  مرسی بهنام جان فقط اون مقاومت R1 که دوباره کشیده فکر کنم اشتباه چاپی باشه چون تو ۲عبارت اول لحاظ نشده! اشتباه میکنم؟

آره اتفاقا الان اومدم همین رو بگم. من فقط به مدل پارسه نگا کرده بودم به شکل نگا نکرده بودم. ولی اون ۱۰ هم که اشتباهی ۱۰۰ اهم گرفته هم خب غلطه. البته شاید در جواب نهایی درست گرفته نمیدونم. یعنی اینجا اشتباه تایپی کرده ولی اون ۳/۳ درست در اومده باشه. خلاصه روشش رو یاد بگیری راحت‌تره.
البته جای خازن، با مقاومت کار کنی بهتره.
مثلا برای تأخیر C، مقاومت R1 رو ضربدر تمام خازن‌های مسیر کن:
[tex]R1(C1+C2+...+C6)[/tex]
بعدش R2 هست که به هیچ ضرب نمیشه
بعدش R3 هست که میشه [tex]R3(C3+C4+C5+C6)[/tex]
بعدش [tex]R5(C5+C6)[/tex]
در نهایت هم که R6
اینطوری راحت‌تر و کم اشتباه‌تر هست
۹۵ رو چیکار کنم؟!
راستی اون آخرش چرا اون دوتا رو ازهم کم کرد؟
چرا آخرش در ln2 باید ضرب بشه؟(شرمنده خستت کردمSmile)
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

signal_micro پاسخ داده:

مرسی بهنام جان فقط اون مقاومت R1 که دوباره کشیده فکر کنم اشتباه چاپی باشه چون تو ۲عبارت اول لحاظ نشده! اشتباه میکنم؟

ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۳۸ ب.ظ)signal_micro نوشته شده توسط:  مرسی بهنام جان فقط اون مقاومت R1 که دوباره کشیده فکر کنم اشتباه چاپی باشه چون تو ۲عبارت اول لحاظ نشده! اشتباه میکنم؟

آره اتفاقا الان اومدم همین رو بگم. من فقط به مدل پارسه نگا کرده بودم به شکل نگا نکرده بودم. ولی اون ۱۰ هم که اشتباهی ۱۰۰ اهم گرفته هم خب غلطه. البته شاید در جواب نهایی درست گرفته نمیدونم. یعنی اینجا اشتباه تایپی کرده ولی اون ۳/۳ درست در اومده باشه. خلاصه روشش رو یاد بگیری راحت‌تره.
البته جای خازن، با مقاومت کار کنی بهتره.
مثلا برای تأخیر C، مقاومت R1 رو ضربدر تمام خازن‌های مسیر کن:
[tex]R1(C1+C2+...+C6)[/tex]
بعدش R2 هست که به هیچ ضرب نمیشه
بعدش R3 هست که میشه [tex]R3(C3+C4+C5+C6)[/tex]
بعدش [tex]R5(C5+C6)[/tex]
در نهایت هم که R6
اینطوری راحت‌تر و کم اشتباه‌تر هست

۰
ارسال:

Behnam‌ پاسخ داده:

اینم جوابش

اون سوال ۸۰ هم اینطوری هست که کمترین تأخیر کلاک فرمول داره دیگه، باید از مجموع Clk_to_Q فلیپ فلاپ اول، تأخیر مدار ترکیبی، و تأخیر setup فلیپ فلاپ آخری بیشتر باشه. تأخیر کلاک و setup مجموعش میشه ۰/۰۸ نانو. پس ظاهرا تأخیر قسمت ترکیبی باید بشه ۰/۹۲/ ولی نکته اینجا هست که clock skew داریم و خط انتقال خودش ۰/۰۸ تأخیر داره. پس عملا قسمت ترکیبی ۰/۰۸ وقت اضافی داره و میتونه ۱ نانو تأخیر داشته باشه. که میشه گزینه‌ی ۴

اینم جوابش

سوال ۸۳، باید برای هر قسمت از سیم، خازن بدست بیاری. خازن سیم هم با طولش رابطه‌ی مستقیم و با سطح مقطع‌ش رابطه‌ی عکس داره. دو جور هم خازن داریم دیگه یکی مساحت و یکی محیط. من خازن مساحت رو صرفا حساب کردم و جواب نهایی شد ۰/۵ ولی جواب رو این نزده. پرسیدم ظاهرا آخرش ۲ گزینه رو حساب کرده. خلاصه بسته به اینکه خازن محیطی، مساحت، یا مجموع رو حساب کنی جواب فرق داره. البته برای مجموع، C محیط و مساحت رو باید برابر بگیری که همچین چیزی لزوما درست نیست ولی در صورت سوال هم نگفته. کلا مشکل داره تست

ارسال:

signal_micro پاسخ داده:

(۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۵۸ ب.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  
(07 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۲۱ ب.ظ)signal_micro نوشته شده توسط:  این ۹۴ بود

اینم جوابش

اون سوال ۸۰ هم اینطوری هست که کمترین تأخیر کلاک فرمول داره دیگه، باید از مجموع Clk_to_Q فلیپ فلاپ اول، تأخیر مدار ترکیبی، و تأخیر setup فلیپ فلاپ آخری بیشتر باشه. تأخیر کلاک و setup مجموعش میشه ۰/۰۸ نانو. پس ظاهرا تأخیر قسمت ترکیبی باید بشه ۰/۹۲/ ولی نکته اینجا هست که clock skew داریم و خط انتقال خودش ۰/۰۸ تأخیر داره. پس عملا قسمت ترکیبی ۰/۰۸ وقت اضافی داره و میتونه ۱ نانو تأخیر داشته باشه. که میشه گزینه‌ی ۴

اینم جوابش

سوال ۸۳، باید برای هر قسمت از سیم، خازن بدست بیاری. خازن سیم هم با طولش رابطه‌ی مستقیم و با سطح مقطع‌ش رابطه‌ی عکس داره. دو جور هم خازن داریم دیگه یکی مساحت و یکی محیط. من خازن مساحت رو صرفا حساب کردم و جواب نهایی شد ۰/۵ ولی جواب رو این نزده. پرسیدم ظاهرا آخرش ۲ گزینه رو حساب کرده. خلاصه بسته به اینکه خازن محیطی، مساحت، یا مجموع رو حساب کنی جواب فرق داره. البته برای مجموع، C محیط و مساحت رو باید برابر بگیری که همچین چیزی لزوما درست نیست ولی در صورت سوال هم نگفته. کلا مشکل داره تست
داش بهنام نمیدونم بابت زحمتی که دیشب کشیدی با چه زبونی ازت تشکر کنم میخواستم بگم قبول بشم فلان....
الان با دست گل جدید سنجش هیچی معلوم نیست

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کتاب vlsi صاحب الزمانی یا مدرسان شریف ؟؟؟ Mehran jam ۱۲ ۷,۲۴۱ ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۳:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای دروس الکترونیک دیجیتال و vlsi Mehran jam ۰ ۱,۵۳۸ ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Mehran jam
  سرفصل های VLSI و معماری کامپیوتر پیشرفته در کنکور دکتری معماری hardware ۰ ۲,۱۷۳ ۰۹ تیر ۱۳۹۶ ۰۳:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: hardware
  جواب ارشد۹۵ VLSI signal_micro ۱ ۲,۰۰۴ ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: signal_micro
  کتاب vlsi صاحب الزمانی koolak ۴ ۳,۲۵۹ ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۰۷:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: koolak
  برای درس VLSI پیشرفته چه کتاب تستی رو ترجیح میدین؟ maryam91 ۰ ۲,۱۵۵ ۳۰ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: maryam91
  فراگیری درس VLSI irpersian20 ۲ ۲,۸۴۸ ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: mostafaheydar1370
  درخواست حل سوال vlsi nasser_pczone ۰ ۱,۲۳۰ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۴:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: nasser_pczone
  منابع مناسب کارشناسی ارشد ۹۴، VLSI hoomanab ۳ ۳,۲۲۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ ۰۴:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: koolak
  جزوه و صدای vlsi دکتر نیکوبین saharp ۳۰ ۲۸,۸۳۵ ۱۰ دى ۱۳۹۴ ۰۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: NikiParsa

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close