تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: همه چيز در مورد هوش مصنوعي
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
دوستانی که هوش می خونن (ارشد یا دکترا)،لطف می کنین اطلاعاتی کامل راجع به این گرایش در این مقاطع هر چی میدونن اینجا بطور جامع بزارید.مثلا اینکه چارت درسی شون چی هست و با چه نرم افزار هایی بیشتر سرو کار دارن و کلا مسائل اصلی و جانبی مرتبط با این گرایش چی هست؟
راستش من خودم چون زیاد به کد نویسی علاقه ندارم(با وجودی که بلدم )و همینطور به مباحثی که درباره هوش شنیدم علاقه دارم دلم میخاد گرایش ارشدم و هوش انتخاب کنم.اما می خام با آمادگی وارد این رشته بشم تا موفق‌تر باشم .
منم یه سوال دارم:
من امسال ارشد دادم رشته انتخابیمم قراره هوش باشه اما چون سخت افزار خوندم درس هوش پاس نکردم بهم پیش نیاز می دن یا نه آخه خودم خوندم خوب بلدمش هر 7 تا تستشم تو کنکور درست زدم درصد هوشمم خیلی خوب شد(60%)....
زور داره دوباره بخونمش...... اگه به دانشگاش بستگی داره فک کنم رتبه‌ام زیر 100 باشه اینم درصدام( زبان0 - هوش60 - ریاضی 30 - مشترک 40 )اگه کسی اطلاعی داره بگه..... ممنون
سلام
فایل سرفصل دروس هوش از شورای برنامه ریزی را پیوست کردم امیدوارم مفید باشه
سلام دوستان. شنیدم که تو مقطع ارشد هوش زمینه های کاری و تحقیقاتی خیلی گسترده هست و بعد از شروع مقطع وقت زیادی برای شناخت علایق باقی نمیمونه از دوستانی که ارشد هوش هستن یا هر کسی که از فیلد های مختلف هوش اطلاعات جامع داره و زمینه هایی رو جذاب دیده خواهش میکنم اطلاعات خودشو در اختیار مانشتی‌ها بذاره. ممنون.
من از اول تابستون دارم پردازش تصویر و شبکه های عصبی رو می خونم......
مباحث جالبی تو این دو مبحث بحث می شه که من خیلی بهشون علاقه مند شدم.......
تو help برنامه matlab هر دوی این مباحث توضیح د اده شده .......
پیشنهاد می کنم روی این دو زمینه حتماً کار کنید تا هم این مطالب یاد بگیریدهم matlab رو ...
اینطوری تو مقطع ارشد هم بهتر پیشرفت می کنید........
پروژه و مقاله هم برای کار تو این زمینه‌ها خیلی زیاده و با ترکیب پردازش تصویر و شبکه های عصبی می تونی کارای جدید و جالبی کنی .......
چون تو ایران هم زیاد جا نیفتاده من حس می کنم میشه پروژه های اقتصادی رو هم پیاده کرد..........
البته اگه دوستان باتجربه نظر بدن فک کنم بهتر بتونی تصمیم بگیری...........
چیزی که من توی رشته کامپیوتر دیدم اینه که آدم باید خودش درگیر بشه تا بفهمه یه فیلد رو دوست داره یا نه. با خوندن توضیح راجع به یک فیلد نمیشه فهمید که علاقه مند هستید یا نه.
در هر دو زمینه پردازش تصویر و شبکه‌ها عصبی در ایران زیاد کار انجام شده. بعضیها واقعا" واسه خودشون مرجع بودند و هستند. مثال خیلی عادیش که برای همه قابل تصور هست سیستم شناسایی افراد بود که پارسال ارائه شدو میتونه افراد را از روی تصویرهای مختلفشون شناسایی کنه حتی در تصاویر شلوغ.
مبحث پردازش تصویر و پترن و الگوریتمهاش علاوه بر هوش سالهاست محلی برای تعریف تزهای ارشد ودکترا در مهندسی پزشکی ،مخابرات و کنترل هست. مقالات بین المللی زیادی از سوی دانشجویان این رشته‌ها هر سال ارائه میشه. یک انجمن هم در ایران هست که اساتید و دانشجویان در این زمینه درش عضو هستند تحت عنوان " انجمن بینایی ماشین و پردازش تصویر ایران".البته این انجمن در سالهای اخیر خیلی فعال نیست. یکبار هم فکر کنم دو سال قبل یک کنفرانس داخلی در دانشگاه اصفهان در این زمینه برگزار شد.
همین اخیرا" هم که در مانشت آقای br2011آموزش مقاله را داشتند بعضی مقاله‌ها و مطالب را از خانم دکتر رستگارپور ارائه کردند. ایشان هم استاد دانشگاه آزاد ساوه هستن و اخیرا" مقاله ای در پردازش تصاویر MRI بهمراه یکی از دانشجویان داشتند که فکر کنم در کنفرانس مهندسی پزشکی در مالزی یا تایلند ارائه شد. این زمینه جای کار زیادی داره ولی بچه های کامپیوتر کمتر در این زمینه‌ها فعالند چون پردازش تصویر و سیگنال به بعضی دروس نیاز داره که بچه های کامپیوتر رغبتی نشان نمیدهند مثل ریاضی مهندسی(بحث تبدیل و سری فوری)،سیگنال و سیستم پردازش سیگنالهای دیجیتال یا DSP.
(30 تير 1390 03:56 ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط: [ -> ]در هر دو زمینه پردازش تصویر و شبکه‌ها عصبی در ایران زیاد کار انجام شده. بعضیها واقعا" واسه خودشون مرجع بودند و هستند. مثال خیلی عادیش که برای همه قابل تصور هست سیستم شناسایی افراد بود که پارسال ارائه شدو میتونه افراد را از روی تصویرهای مختلفشون شناسایی کنه حتی در تصاویر شلوغ.
مبحث پردازش تصویر و پترن و الگوریتمهاش علاوه بر هوش سالهاست محلی برای تعریف تزهای ارشد ودکترا در مهندسی پزشکی ،مخابرات و کنترل هست. مقالات بین المللی زیادی از سوی دانشجویان این رشته‌ها هر سال ارائه میشه. یک انجمن هم در ایران هست که اساتید و دانشجویان در این زمینه درش عضو هستند تحت عنوان " انجمن بینایی ماشین و پردازش تصویر ایران".البته این انجمن در سالهای اخیر خیلی فعال نیست. یکبار هم فکر کنم دو سال قبل یک کنفرانس داخلی در دانشگاه اصفهان در این زمینه برگزار شد.
همین اخیرا" هم که در مانشت آقای br2011آموزش مقاله را داشتند بعضی مقاله‌ها و مطالب را از خانم دکتر رستگارپور ارائه کردند. ایشان هم استاد دانشگاه آزاد ساوه هستن و اخیرا" مقاله ای در پردازش تصاویر MRI بهمراه یکی از دانشجویان داشتند که فکر کنم در کنفرانس مهندسی پزشکی در مالزی یا تایلند ارائه شد. این زمینه جای کار زیادی داره ولی بچه های کامپیوتر کمتر در این زمینه‌ها فعالند چون پردازش تصویر و سیگنال به بعضی دروس نیاز داره که بچه های کامپیوتر رغبتی نشان نمیدهند مثل ریاضی مهندسی(بحث تبدیل و سری فوری)،سیگنال و سیستم پردازش سیگنالهای دیجیتال یا DSP.
من چون خودم سخت افزار خوندم و مهندسی و سیگنال و چندتا درس دیگه پاس کردم شاید زیاد به مشکل نخوردم ..........
ولی شنیدم تو ارشد تو هر شاخه هوش مصنوعی که بخوای بری باید ریاضیات قوی داشته باشی و سیگنال بلد باشی..........
ای کاش دوستان در مورد پردازش صوت هم صحبت میکردن یه کمی ..... ما که به این زمینه علاقه مندیم اطلاعاتی در مورد سطح دانشگاه‌ها نداریم !!
(30 تير 1390 04:20 ب.ظ)h.sarikhani88 نوشته شده توسط: [ -> ]
(30 تير 1390 03:56 ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط: [ -> ]در هر دو زمینه پردازش تصویر و شبکه‌ها عصبی در ایران زیاد کار انجام شده. بعضیها واقعا" واسه خودشون مرجع بودند و هستند. مثال خیلی عادیش که برای همه قابل تصور هست سیستم
....

نشان نمیدهند مثل ریاضی مهندسی(بحث تبدیل و سری فوری)،سیگنال و سیستم پردازش سیگنالهای دیجیتال یا DSP.
من چون خودم سخت افزار خوندم و مهندسی و سیگنال و چندتا درس دیگه پاس کردم شاید زیاد به مشکل نخوردم ..........
ولی شنیدم تو ارشد تو هر شاخه هوش مصنوعی که بخوای بری باید ریاضیات قوی داشته باشی و سیگنال بلد باشی..........

پس با این حساب‌، دوستان سخت افزاری در گرایش هوش موفق‌تر هستند ‌، چونکه درس سیگنال بلدند

این درس سیگنال رو بچه های نرم افزاری چه جوری میتونن یاد بگیرند ؟( غیر از کتاب مرجعش )

در بین واحدهای نرم افزار‌، معادلی برای این درس وجود داره ؟
(30 تير 1390 04:20 ب.ظ)h.sarikhani88 نوشته شده توسط: [ -> ]
(30 تير 1390 03:56 ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط: [ -> ]در هر دو زمینه پردازش تصویر و شبکه‌ها عصبی در ایران زیاد کار انجام شده. بعضیها واقعا" واسه خودشون مرجع بودند و هستند. مثال خیلی عادیش که برای همه قابل تصور هست سیستم شناسایی افراد بود که پارسال ارائه شدو میتونه افراد را از روی تصویرهای مختلفشون شناسایی کنه حتی در تصاویر شلوغ.
بله ریاضی مهندسی و آمار و احتمال زیاد استفاده میشه. چون اساس بر مبنای پردازش هست اگه خیلی ساده بخواهیم بگیم باید اطلاعات از تصویر استخراج بشه. وقتی یک تعداد اعداد مختلف دارید برای استخراج اطلاعات و قضاوت در موردش باید برید در تبدیلات گسسته. تبدیل فوریه گسسته و تبدیل zرا که در سیگنال و سیستم میخونید بعد در حوزه فرکانس در درس بعدی سیگنال و سیستم که همون DSPیا پردازش سیگنالهای دیجیتال هست با اصول پردازش از طریق همین تبدیلات آشنا میشید. این پردازشها هم سخت افزاری است و هم نرم افزار. سخت افزارها بطور خلاصه در دیجیتایز کردن و نمونه برداری کار میکنند که میشه همون ضرب سیگنال و نرم افزارها نمونه‌ها را پردازش یا بازسازی میکنند. استانداردها‌ی مختلفی هم داره. بهر حال در این حوزه‌ها از دیدهای مختلفی کار شده. الآن از دید کنترلی دکتر منهاج در پلی تکنیک یک وزنه مطرح هست. ایشان همین چند سال پیش مرد علمی شد از بس مقاله ISI داده بود. دکتر لوکس درگذشت اون هم خیلی مطرح بود. بهر حال هوش علم خیلی گسترده ای است که هم میشه در اصولش کار کرد و هم در کاربردهایش در علوم دیگه. درسهاش هم همانطور که گفتم در بسیاری از گرایشهای ارشد مهندسی برق ارائه میشه. حتی هوش مصنوعی هم جزء دروس اختیاریشون هست.
تزهای کاربردی زیادی هم این چند سال اخیر از پردازش تصویر دراومد. تزی که خانمی از دانشگاه پلی تکنیک کار کردند که پردازش اثر انگشت بود و در آگاهی استفاده میشه. البته بعدا" سنسورهای اثر انگشت در خارج ساخته شد. یا همین تشخیص پلاک اتومبیلها. خب دوربین وقتی ماشین وارد طرح میشه عکس میگیره حالا یا فیلم ولی همین تشخیص پلاک و شماره آن خب با پردازش تصویر هست. تشخیص چهره خاص بین جمعیت یا مقایسه دو عکس با جمعیت زیاد و استخراج افراد مشابه که پلیس امنیت اون را خرید و در مسائل بعد از انتخابات 88 کلی ازش استفاده کرد. بهر حال مثل هر علم دیگری رو‌ی پایه کار میکنند و بعد کاربردی میشه. گاهی خیلی استفاده هم داره. مثل بازسازی تصویر جنین در رحم مادر از طریق ترکیب تصاویر دو بعدی سونوگرافی که نرم افزاری است و روی تابلو هر متخصص زنان و زایمان دیده میشه.!!!! انشاء ا... موفق باشید
(30 تير 1390 06:12 ب.ظ)mystack نوشته شده توسط: [ -> ]ای کاش دوستان در مورد پردازش صوت هم صحبت میکردن یه کمی ..... ما که به این زمینه علاقه مندیم اطلاعاتی در مورد سطح دانشگاه‌ها نداریم !!

در پردازش صوت من خیلی به روز نیستم. قبلا" آقای دکتر قاسمی در دانشگاه تربیت مدرس بودند که علاقمند بودند ولی انگار بازنشست شدند ضمنا" ایشان رشته شون برق بود. در این دو سه سال اخیر پر سرو صداترین تز کاربردی تبدیل صحبت به متن بود که توسط یک دانشجوی دکترای کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف انجام شد.سیگنال صحبت و بازسازی و پردازش اون بیشتر مورد علاقه بچه های مخابرات سیستم هست. یعنی بتونند سیگنال صحبت را با کمترین میزان نمونه برداشتی انتقال و در مقصد بازسازی کنند. بنظرم شما واسه شریف بخون.
(30 تير 1390 06:56 ب.ظ)daneshju-arshad نوشته شده توسط: [ -> ][

پس با این حساب‌، دوستان سخت افزاری در گرایش هوش موفق‌تر هستند ‌، چونکه درس سیگنال بلدند

این درس سیگنال رو بچه های نرم افزاری چه جوری میتونن یاد بگیرند ؟( غیر از کتاب مرجعش )

در بین واحدهای نرم افزار‌، معادلی برای این درس وجود داره ؟
نه اینطور نیست. در ارشد وقتی علاقه پیدا کردین باید برید دنبالش. گاهی بچه‌ها واسه تزشون درسهایی را میخونن که قبلا" نگذرونده بودند. یعنی خودشون میخونند. بهر حال از کارشناسی به بالا دیگه شما باید آنچه میخواهی را بدست بیاری حتما" نمیتونی منتظر بشی تا دیگران بهت بدهند.
سیگنال و سیستم یک درس پایه سیستم هست و معادلی نداره. مثلا" اگه بشما بگن معادل درس نظریه زبانها چیه؟ خب چیزی نیست. بعدش درسهایی هست که با دانستن نظریه اونرا متوجه میشید مثل کامپایلر ولی نظریه یک درس پایه است .
سیگنال و سیستم در گرایشهای مختلف مهندسی برق پیشنیاز دروس مختلفی است. در مهندسی الکترونیک و کنترل پیشنیازدرس سیستمهای کنترل خطی است . در مهندسی الکترونیک و مخابرات پیش نیاز مخابرات 1 و2 در مهندسی پزشکی پیشنیاز درسهای زیادی است.این درس در واقع بنوعی یک درس ریاضی است و شما بادانستن اون کاربرد ریاضی مهندسی را در پردازش می آموزید .
حالا شما اگه سیگنال و سیستم را دوست ندارید در گرایشهای دیگر هوش کار کنید. بعضی زمینه های دیگه داره که صرفا" تئوری است و به گرایش سیستمهای هوشمند علوم کامپیوتر نزدیک است.
انگار خیلی حرف زدم می بخشید. موفق باشید
(30 تير 1390 07:30 ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط: [ -> ]...
سیگنال و سیستم در گرایشهای مختلف مهندسی برق پیشنیاز دروس مختلفی است. در مهندسی الکترونیک و کنترل پیشنیازدرس سیستمهای کنترل خطی است . در مهندسی الکترونیک و مخابرات پیش نیاز مخابرات ۱ و۲ در مهندسی پزشکی پیشنیاز درسهای زیادی است.این درس در واقع بنوعی یک درس ریاضی است و شما بادانستن اون کاربرد ریاضی مهندسی را در پردازش می آموزید .انگار خیلی حرف زدم می بخشید. موفق باشید
خیلی صحبتای ارزنده ای بود منتظر دیدن تجربیات و اطلاعات با ارزش شما و دیگر دوستان هستیم. به غیر از پردازش تصویر از فیلد های دیگه هم خبر دارید. منم نرم افزار بودم و سیگنال نخوندم نمیدونم از کجا شروع کنم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون
(30 تير 1390 01:45 ب.ظ)h.sarikhani88 نوشته شده توسط: [ -> ]من از اول تابستون دارم پردازش تصویر و شبکه های عصبی رو می خونم......
شبکه عصبی کتاب دارید یا pdf ؟ اگه ممکنه اسم کامل کتاب رو بگید و اگر pdf هست و امکانش براتون وجود داره میشه برام بفرستید؟ من ریاضی مهندسیم و آمارم قوی نیست به نظر شما تو چه مباحثی از این دو درس باید قوی بود تا به درد ارشد بخوره؟ ممنون
یه سوال دیگه :pattern هم خوندید؟
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع