تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: مشورت برای تغییر رشته در ارشد از برق به کامپیوتر
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
باسلام.از دوستان درخواست همفکری برای تصمیم گیری دارم.
اول یه اطلاعاتی درمورد خودم بدم,من لیسانس مهندسیمو تو رشته برق-الکترونیک با معدل 15از دانشگاه دولتی-روزانه گرفتم وحالا قصد ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر دارم.میخوام تغییر رشته بدم چون به کامپیوتر علاقه مندم و مطمئنم برق رو ادامه نمیدم.سربازی هم بعد لیسانس رفتم.دبیرستان هم تیزهوشان بودم.
حالا به نظر شما برای من که 2سال از لیسانسم میگذره و از یک طرف هم از فاز درس جدا شدم ازطرف دیگه هم رشتم چیز دیگه بوده,احتمال قبولی تو ارشد چقدره؟
کلا در مورد سختی هایی که تغییر رشته داره میخوام راهنماییم کنین.هرچند فکر میکنم رشته الکترونیک با کامپیوتر واحدهای مشترک زیادی دارن.ممنون میشم راهنماییم کنین و منو از این سردگمی نجاتم بدین.UndecidedHeart

دلایل مثبت من برای تغییر رشته به کامپیوتر:
-علاقه زیاد
-گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا
-پیدا کردن شغل مرتبط با کامپیوتر(و نه برق)خیلی مهمه برام
-داشتن استعداد خوب در ریاضی و علوم مهندسی
-ادامه تحصیل ! فکر میکنم اگه ادامه تحصیل ندم تا همیشه خودم رو سرزنش خواهم کرد.

دلایل منفی من برای تغییر رشته به کامپیوتر:
-ترس از کاذب بودن علاقه
-نامعلوم بودن و سخت بودن مسیر به دلیل تغییررشته

درمورد اینکه چجوری نتیجه گرفتم که علاقه دارم باید بگم که :من همه وقت آزادم رو با کامپیوتر سر می کنم و از بچگی عاشق کارهایی بودم که میشد با کامپیوتر به طرز شگفت انگیزی سادش کرد.کلا اطرافیانم منو به عنوان خوره کامپیوتر و موبایل میشناسن,درمورد همه سوالات نرم افزاری به من اعتماد میکنن.هدفم هم اینه که بتونم دنیای کامپیوترو متحول کنم و یا حداقل بتونم به وسیله کامپیوتر جنبه ای از زندگی انسان ها رو راحت تر کنم وبتونم نقش مهمی تو دنیا ایفا کنم.
*راستش یه ترس کوچولو تو این راهی که انتخاب کردم هم دارم:گاهی وقتا با خودم میگم نکنه علاقه من به کامپیوتر کاذبه و در واقع من علاقم به عنوان یه کاربره ومحدود به پوسته نرم افزاری میشه.پشت صحنه این نرم افزارها خب چیز دیگه ایه و... هرچند تو دانشگاه 3واحد برنامه نویسی هم داشتیم و تو این درس علی رغم تنبلی علاقه و استعدا زیادی از خودم نشون دادم
با این که میدونم رشته کامپیوتر تو تحصیلات تکمیلی بیشتر بنیادی وپژوهش محوره ولی دوست دارم همزمان هم از جنبه بنیادی و هم از جنبه کاربردی خودمو مجهز کنم!

راستی درمورد گرایش های کامپیوتر و حتی رشته IT هم اطلاعاتم کمه و زمینه کاریشونو نمیدونم که بفهمم کدوم به علاقم میخوره.با تفاسیری که کردم به نظرتون کدوم فیلد بشتر به من میخوره؟Huhاگه نیاز به اطلاعات بیشتر هست بگین تا بگم.بدجوری تو تصمیم گیری گیرکردم..
دبیرستان هرجایی بودید دلیل نمیشه در کامپیوتر هم موفق باشید.
خب من هم بودم اما آنچنان موفق نیستم الان.

این از مورد اول که خواستم بگم دلخوشیتون دبیرستانتون نباشه. یعنی اصلا دلخوشی نباید باشه و اعتمادبنفس کاذب میاره

اما در موارد دیگه

مدار الکتریکی خوندید
آمار خوندید
ریاضی مهندسی خوندید
مدار منطقی هم

پس فقط چند ماهی وقت بذارید باقی درس ها رو بخونید راحت میتونید قبول بشید.(اگر هدفتون سال بعد هست البته)

تحول کامپیوتر کار یک نفر نیست. کار یک گروه هم نیست. کار تیم های بزرگ از تحصیلکرده های کامپیوتره.هر گرایش خودش کلی زیرمجموعه دیگه داره و انقدر رشته کامپیوتر وسیع هست که اکثریت فقط میتونن تو یه زیرشاخه به تخصص برسن.
اما در مورد علاقتون به رشته کامپیوتر
خب بخوام صادق باشم باید بگم دیدتون یه کمی رمانتیکه. دید اطرافیان من هم همینقدر رمانتیک بود که من رو تشویق کردند بیام این رشته:دی
ربطی به علاقه به کامپیوتر و موبایل و این حرف ها نداره
واقعا شوخی بردار نیست این رشته.. نرم افزارهای کاربردی خب همیشه کاربر پسند هستند.. همه علاقه دارن یاد بگیرند این ها رو.. ولی برنامه نویسی رو نه... یا مثلا خوندن درس هایی مثل کامپایلر و معماری کامپیوتر و اینا رو نه خیلیا نمیتونن علاقه داشته باشن.

اما اگر واقعا بخواید بدونید علاقتون کاذبه یا نه واقعیه به نظرم بقیه نمیتونن نظر بدن و خودتون بهتر میتونید این رو متوجه بشید.. به نظرم بهتره در مورد گرایش های این رشته بیشتر تحقیق کنید تا به این موضوع پی ببرید
هوش مصنوعی
مهندسی نرم افزار
معماری کامپیوتر
الگوریتم
و از کنکور سال بعد امنیت و همینطور شبکه هم جزو گرایش های کامپیوتر میشه
ببینید واقعا علاقه دارید به یکی از این گرایش ها؟
بابت وقتی که واسه این تاپیک گذاشتید ممنون.
دانشگاه که دروس مشترک دیگه هم داشتیم خوشبختانه.علاوه بر مواردی که گفتین محاسبات عددی,معادلات دیفرانسیل و معماری کامپیوترهم داشتیم.البته خیلی با معماری ارتباط برقرار نمی کردم ولی مدارمنطقیو خیلی دوس داشتم وهمین طور برنامه نویسیC.
منظور من هم از تحقق اهدافم مسلما به تنهایی نبود,کوچکترین نرم افزار کامپیوتری چند ده نفر پشتت هستن .منظورماستارت آپ و خلاقیت تو این رشته بود.به هرحال...
به نظرتون درس یا دروسی وجود داره که با مطالعه اون بشه در مورد کلیت دروسی که تو این رشته تحصیل میشه اطلاع کسب کرد؟نظرتون در مورد رشته فناوری اطلاعات و تفاوت های با مهندسی کامپیوتر چیه؟راستی اینطور که من فهمیدم تو دانشگاه های خارجی رشته اصلی علوم کامپیوتره و مهندسی کامپیوتر یکی از زیرشاخه هاشه.اطلاع دارید این دو مورد چقد تفاوت دارن؟
سلام
اگر به هوش علاقه مندید،فکر می کنم تو رشته الکترونیک می تونید موفق باشید چون می تونید خیلی به سمت هوش برید و با اساتید گروه هوش پایان نامه بردارید. البته این به دانشگاه ارشد شما بستگی داره دانشگاهی رو انتخاب کنید که اساتید گروه برق در حوزه کامپیوتر هم کار کنن(حوزه تصویز حوزه مشترکیه) چون شما به کامپیوتر علاقه مندید این توانایی شما ،در گرایش الکترونیک کمک بزرگی برای شما خواهد بود
(11 آذر 1393 01:06 ق.ظ)anyone نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
اگر به هوش علاقه مندید،فکر می کنم تو رشته الکترونیک می تونید موفق باشید چون می تونید خیلی به سمت هوش برید و با اساتید گروه هوش پایان نامه بردارید. البته این به دانشگاه ارشد شما بستگی داره دانشگاهی رو انتخاب کنید که اساتید گروه برق در حوزه کامپیوتر هم کار کنن(حوزه تصویز حوزه مشترکیه) چون شما به کامپیوتر علاقه مندید این توانایی شما ،در گرایش الکترونیک کمک بزرگی برای شما خواهد بود
پردازش تصویر احتیاج به سیگنال داره که تا جایی که من میدونم گرایش مخابرات باهاش کار می کنن. ایشون گرایش الکترونیک بودن.
(11 آذر 1393 12:57 ق.ظ)Omn1990 نوشته شده توسط: [ -> ]بابت وقتی که واسه این تاپیک گذاشتید ممنون.
دانشگاه که دروس مشترک دیگه هم داشتیم خوشبختانه.علاوه بر مواردی که گفتین محاسبات عددی,معادلات دیفرانسیل و معماری کامپیوترهم داشتیم.البته خیلی با معماری ارتباط برقرار نمی کردم ولی مدارمنطقیو خیلی دوس داشتم وهمین طور برنامه نویسیC.
منظور من هم از تحقق اهدافم مسلما به تنهایی نبود,کوچکترین نرم افزار کامپیوتری چند ده نفر پشتت هستن .منظورماستارت آپ و خلاقیت تو این رشته بود.به هرحال...
به نظرتون درس یا دروسی وجود داره که با مطالعه اون بشه در مورد کلیت دروسی که تو این رشته تحصیل میشه اطلاع کسب کرد؟نظرتون در مورد رشته فناوری اطلاعات و تفاوت های با مهندسی کامپیوتر چیه؟راستی اینطور که من فهمیدم تو دانشگاه های خارجی رشته اصلی علوم کامپیوتره و مهندسی کامپیوتر یکی از زیرشاخه هاشه.اطلاع دارید این دو مورد چقد تفاوت دارن؟
معادلات و برنامه نویسی تو کنکور نمیاد البته خوندنشون که به درک درس های کنکوری کامپیوتر بیشتر کمک میکنه
ولی محاسبات و معماری هم که خوندید خب کارتون خیلی راحت تر شد.
،
والا نمیدونم درس یا دروسی وجود داره یا نه
من از طریق اساتیدم با گرایش ها تا حدودی آشنا شدم و مثلا گرایش هوش رو انتخاب کردم
اما احتمالا یک کتاب الکترونیکی داشته باشم که تو مانشت دو سال پیش منتشر شده بود. نگاه میکنم اگه تو مانشت پیداش کردم که چه بهتر. اگه نبود میگردم ببینم کدوم فولدر ذخیره اش کردم تو پیام شخصی واستون میفرسم. کتاب جالبی بود در مورد گرایش های کامپیوتر -و فکر کنم آی تی هم- اطلاعاتی داده بود.

اما در مورد ای تی. زیاد فرقی با کامپیوتر نداشت تا امسال...اما از امسال دیگه کارشناسی مهندسی آی تی یک رشته نیست. بلکه خود آی تی گرایشی از گرایش های کامپیوتر شده-در کنکور کارشناسی- و واقعا من خودم نمیدونم چه فرقی با رشته ما داره جز اینکه یه چند تا ریاضی و کامپیوتری کمتر از ما خوندن و به جاشون مدیریت خوندن. اطلاعات کمی دارم
ظاهرا از سال بعد قراره کنکور آی تی تغییر کنه و دو گرایش پرطرفدار اون یعنی شبکه و امنیت هم جزو گرایش های کامپیوتر بشه
میمونه گرایش فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک برای آی تی ها که فکر نمیکنم با این توضیحاتی که شما در مورد خودتون دادید این دو گرایش جذاب باشه. (نمیدونم واقعا..چون برق هستید و به کارهای خلاقانه علاقه دارید بیشتر هوش و شبکه مناسب هستن واستون. باز خودتون یه تحقیقی کنید.. شاید تجارت الکترونیکی رو مثلا بیشتر از همه گرایش ها دوست داشته باشید.)
بله من هم اینطور شنیدم که درکشورهای خارجی علوم پایه بیشتر اهمیت داره تا مهندسی برعکس ایران. زیاد فرقی با کامپیوتر نداره فقط بیشتر از ما ریاضیات خوندن. شاید سخت تر از کامپیوتر هم باشه رشتشون.
من خودم با بررسی های مختصری که انجام دادم گرایش نرم افزار و بعضی زمینه های هوش رو بیشتر پسندیدم.در مورد شبکه اطلاع ندارم خیلی، چون فکر میکردم واسه کارای نو وجدید خیلی جای کار نداشته باشه.تو یک کلام میشه علم ارتباط بین دستگاه های الکترونیکی و کامپیوتری تعریفش کرد؟
خودم تصورم اینه نرم افزار بیشتر مناسب من باشه، البته با توجه به رشته قبلیم هوش مصنوعی و سخت افزار مناسبتره ولی وقتی که تصمیم به تغییر رشته دارم فقط به علاقم نگاه میکنم.
بابت وقتی که میگذارید یه دنیا ممنونم
(11 آذر 1393 09:23 ب.ظ)Omn1990 نوشته شده توسط: [ -> ]
(11 آذر 1393 03:10 ب.ظ)پوونه نوشته شده توسط: [ -> ]
من خودم با بررسی های مختصری که انجام دادم گرایش نرم افزار و بعضی زمینه های هوش رو بیشتر پسندیدم.در مورد شبکه اطلاع ندارم خیلی، چون فکر میکردم واسه کارای نو وجدید خیلی جای کار نداشته باشه.تو یک کلام میشه علم ارتباط بین دستگاه های الکترونیکی و کامپیوتری تعریفش کرد؟
خودم تصورم اینه نرم افزار بیشتر مناسب من باشه، البته با توجه به رشته قبلیم هوش مصنوعی و سخت افزار مناسبتره ولی وقتی که تصمیم به تغییر رشته دارم فقط به علاقم نگاه میکنم.
من واقعا شرمندم. مدت هاست به مانشت سر نزدم و فکرم انقدر درگیر بود این مدت که اصلا حواسم به این تاپیک نبود.
،
باور بفرمایید من از شبکه هیچ اطلاعی ندارم. در ظاهر و طبق اون کتاب شبکه ای که برای کارشناسی خوندیم، تعریف شما درسته اما واقعیتش رو نمیدونم.بهتره در این مورد از دوستانی که شبکه میخونن بپرسید که اطلاعاتشون معتبره.
،
انشالله که موفق باشید. علاقه داشتن به یک رشته ای طی کردن80% مسیره.
تو رشته هوش الان بچه هایی که از برق میان موفق ترن یا حداقل روی کاغذ باید موفق تر باشن
(09 بهمن 1393 12:45 ق.ظ)پوونه نوشته شده توسط: [ -> ]
(11 آذر 1393 09:23 ب.ظ)Omn1990 نوشته شده توسط: [ -> ]
(11 آذر 1393 03:10 ب.ظ)پوونه نوشته شده توسط: [ -> ]
من واقعا شرمندم. مدت هاست به مانشت سر نزدم و فکرم انقدر درگیر بود این مدت که اصلا حواسم به این تاپیک نبود.
،
باور بفرمایید من از شبکه هیچ اطلاعی ندارم. در ظاهر و طبق اون کتاب شبکه ای که برای کارشناسی خوندیم، تعریف شما درسته اما واقعیتش رو نمیدونم.بهتره در این مورد از دوستانی که شبکه میخونن بپرسید که اطلاعاتشون معتبره.
،
انشالله که موفق باشید. علاقه داشتن به یک رشته ای طی کردن80% مسیره.
خواهش میکنم.شما وظیفه ای برای پاسخ دادن به من ندارید، مرسی بابت راهنمایی هاتون انشالله شما هم موفق باشید.

(09 بهمن 1393 01:15 ق.ظ)codin نوشته شده توسط: [ -> ]تو رشته هوش الان بچه هایی که از برق میان موفق ترن یا حداقل روی کاغذ باید موفق تر باشن
اره به نظر میاد باید همین طور باشه چون دروس مشترک تری داشتیم با هوش ولی در مورد زمینه های کاری و پژوهشی هوش اطلاعاتی میخواستم تا ببینم خوشم میاد ازشون یا نه. مرسی بابت پاسختون
لینک مرجع