تالار گفتمان مانشت
گروه درسی بهمن ماه - نسخه‌ی قابل چاپ

RE: گروه درسی بهمن ماه - Densike - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۲۲ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۶:۰۶ ب.ظ)IT93 نوشته شده توسط:  راستی مین مکس مگه فلسفه dfs نیست ? پس چطور?کامله ??
Dfs مشکل عمق و حلقه بی نهایت داره !!
موافقم

گروه درسی بهمن ماه - sanaz777 - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۲۳ ب.ظ

زمانبندی با مهلت معین واسه max کردن سود از nlgn هست دیگه؟ با مجموعه های مجزا nlgn اما حالت عادی n^2 ???

گروه درسی بهمن ماه - پوونه - ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۴۱ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۵:۳۳ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  بچه ها از کتابا و شلوغی اتاقتون هم عکس بگیرید بعد از کنکور بزارید تو مانشت
پارسال من انقدر اینو گفتم زبونم مو درآورد آخرش هم هیشکی عکس نذاشت
امسال خودم انقدر عکس گرفتم که تاپیک رو عکس باران میکنم بعد از کنکور Big Grin

RE: گروه درسی بهمن ماه - m.teymourpour - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۴۹ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۲۲ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۶:۰۶ ب.ظ)IT93 نوشته شده توسط:  راستی مین مکس مگه فلسفه dfs نیست ? پس چطور?کامله ??
موافقم

سلام
دلیل اینکه dfs کامل نیست اینه که ممکنه عمق نامحدود بشه. قبول؟
ولی درخت های بازی همیشه عمقشون محدوده. یعنی درخت بازی رو تا یه عمق محدود میسازن و بعد بهترین حرکت را با توجه به اون درخت در نظر میگیرن(بهترین حرکت قابل دسترسی)
موفق باشین

راستی بچه ها من با چند تا از بهترین دوستام خداحافظی کردم. دوستانی که چند ماه تمام هستی من بودن. خیلی سخت بود ازشون جدا شم ولی خب بوسیدمشون و گذاشتمشون کنار
دوستانی مثل سیستم عامل، ساختمان، معماری، گسسته،آمار،نظریه،مدار منطقی،محاسبات،زبان
با بقیه شون هم فردا خداحافظی میکنم

اوایل خیلی اذیت میکردن و ناز میاوردن اما وقتی سماجت منو دیدن، شیفته تلاش و پشتکارم شدن و جواب مثبت دادن که دوستان خوبی باشیم و از با هم بودن لذت ببریم، که انصافا سر قولشون هم بودن

گروه درسی بهمن ماه - پوونه - ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۰۱ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۴۹ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  راستی بچه ها من با چند تا از بهترین دوستام خداحافظی کردم. دوستانی که چند ماه تمام هستی من بودن. خیلی سخت بود ازشون جدا شم ولی خب بوسیدمشون و گذاشتمشون کنار
دوستانی مثل سیستم عامل، ساختمان، معماری، گسسته،آمار،نظریه،مدار منطقی،محاسبات،زبان

چقدر رمانتیک Big Grin
میگن رتبه یک ها همیشه انقدر دید رمانتیکی دارن.Big Grin برعکس رتبه ناپلئونی ها مثل من اینایی که گفتید رو دوست نمیدونن دشمن هم نمیدونن. اصلا نسبت بهشون هیچ حس خاصی ندارن Big Grin

RE: گروه درسی بهمن ماه - Densike - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۰۸ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۴۹ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۲۲ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۶:۰۶ ب.ظ)IT93 نوشته شده توسط:  راستی مین مکس مگه فلسفه dfs نیست ? پس چطور?کامله ??
موافقم

سلام
دلیل اینکه dfs کامل نیست اینه که ممکنه عمق نامحدود بشه. قبول؟
ولی درخت های بازی همیشه عمقشون محدوده. یعنی درخت بازی رو تا یه عمق محدود میسازن و بعد بهترین حرکت را با توجه به اون درخت در نظر میگیرن(بهترین حرکت قابل دسترسی)
موفق باشین

راستی بچه ها من با چند تا از بهترین دوستام خداحافظی کردم. دوستانی که چند ماه تمام هستی من بودن. خیلی سخت بود ازشون جدا شم ولی خب بوسیدمشون و گذاشتمشون کنار

اوایل خیلی اذیت میکردن و ناز میاوردن اما وقتی سماجت منو دیدن، شیفته تلاش و پشتکارم شدن و جواب مثبت دادن که دوستان خوبی باشیم و از با هم بودن لذت ببریم، که انصافا سر قولشون هم بودن
قبول ندارم ... عمق درخت های بازی محدود نیست ..

گروه درسی بهمن ماه - iammiti - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۰۹ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۵:۳۳ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  بچه ها از کتابا و شلوغی اتاقتون هم عکس بگیرید بعد از کنکور بزارید تو مانشت
پارسال که کتابخونه درس می خوندم خیلی اتاقم مرتب بود Smile) اما امسال خیلی از وسایلم گم شده تو اتاق Smile)
اتاق من به دو نیمه چکنویس و لباسا تقسیم شده Smile) وسطش هم تخت تشریف دارن که نقش مرز بازی می کنن..
(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۷:۴۹ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  دوستانی مثل سیستم عامل، ساختمان، معماری، گسسته،آمار،نظریه،مدار منطقی،محاسبات،زبان
اینا خود عشقن مرد مومن..مگه کسی عشق رها می کنه ؟
البته جا داره درس زیبا و شیرین هوش مصنوعی به لیست اضافه کنم

با اینکه زیاد تو جمع بچه های گروه درسی نبودم ولی امیدوارم همه موفق باشیم و هرکی به اونی که قراره برسه ( سو تفاهم نشه :دی منظورم دانشگاهه )

گروه درسی بهمن ماه - m.teymourpour - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۳۵ ب.ظ

مثلا عمق بازی شطرنج خیلی زیاده، خیلی. اونقد که هیچ کامپیوتری قادر نیست گره هاشو ذخیره و زمانشم سر به فلک میکشه
دوستان توجه کنن که داریم میگیم درخت بازی نه گراف بازی

اینم یه لینک واسه توضیح بهتر مینی مکس

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

زمان الگوریتم
چقدر این الگوریتم طول می‌کشد؟ برای بازی ساده‌ای مانند ایکس او، این زمان زیاد نیست – زیرا جستجوی تمام موقعیت‌های ممکن، امکان پذیر است. برای بازی‌های مانند شطرنج، زمان اجرا بسیار زیاد است. در حقیقت، برای اینکه تمام بازی‌ها را به طور کامل جستجو کنیم، ابتدا می‌بایست سفری بین ستاره‌ای تدارک ببینیم، زیرا پیش از پایان تحلیل یک حرکت، خورشید نابود شده و زمین دیگر وجود نخواهد داشت. بنابراین، تمام بازی‌های کامپیوتری تا تعدادی حرکت بعدی را جستجو می‌کنند، ولی نه تا پایان آن را. البته، برنامه می‌بایست تعیین کند که وضعیتی خاص برای بازیکنی خاص، خوب است یا بد. برای تحقق این امر، از تابع ارزیابی استفاده می‌کنیم. این تابع کلیدی برای بازی‌های قدرتمند کامپیوتری است.

تخمین پیچیدگی درخت بازی شطرنج

عدد شانون (۱۰ به توان ۱۲۰) تخمین پیچیدگی درخت بازی شطرنج است .

این عدد اولین بار به وسیله کلود شانون پدر تئوری اطلاعات محاسبه شد . بر طبق نظر وی، به طور متوسط در هر بازی ۴۰ حرکت انجام می‌شود و هر بازیکن یک حرکت را بین۳۰ حرکت انتخاب می‌نماید . (اما در واقع ممکن است برخی حرکات انتخابی در حد صفر باشد مثلاً در موارد پات و یا کیش و مات یا تا ۲۱۸ حرکت افزایش یابد).

بنابراین ۳۰*۳۰ به توان ۴۰ یا به عبارتی ۹۰۰ به توان ۴۰ بازی شطرنج ممکن است . این تعداد درحدود ۱۰ به توان ۱۲۰ است . پیچیدگی درخت بازی شطرنج اکنون درحدود ۱۰به توان ۱۲۳ (تعداد پوزیسیون‌های قانونی در بازی شطرنج بین ۱۰ به توان ۴۳ و ۱۰ به توان ۵۰) تخمین زده می‌شود . به عنوان مقایسه، تعداد اتم‌ها در جهان بین ۱۰*۴ به توان ۷۵ و۱۰*۶ به توان ۷۹ تخمین زده می‌شود.

گروه درسی بهمن ماه - mohamad moo - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۳۷ ب.ظ

سلام. کیا همه کتابها را نتونستند بخونند من کلآ ۶ تا کتاب را خوندم ولی عمقی (برای بدون غلط زدن )شما چطور؟

RE: گروه درسی بهمن ماه - Densike - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۴۲ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۳۵ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  مثلا عمق بازی شطرنج خیلی زیاده، خیلی. اونقد که هیچ کامپیوتری قادر نیست گره هاشو ذخیره و زمانشم سر به فلک میکشه
دوستان توجه کنن که داریم میگیم درخت بازی نه گراف بازی

اینم یه لینک واسه توضیح بهتر مینی مکس

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

زمان الگوریتم
چقدر این الگوریتم طول می‌کشد؟ برای بازی ساده‌ای مانند ایکس او، این زمان زیاد نیست – زیرا جستجوی تمام موقعیت‌های ممکن، امکان پذیر است. برای بازی‌های مانند شطرنج، زمان اجرا بسیار زیاد است. در حقیقت، برای اینکه تمام بازی‌ها را به طور کامل جستجو کنیم، ابتدا می‌بایست سفری بین ستاره‌ای تدارک ببینیم، زیرا پیش از پایان تحلیل یک حرکت، خورشید نابود شده و زمین دیگر وجود نخواهد داشت. بنابراین، تمام بازی‌های کامپیوتری تا تعدادی حرکت بعدی را جستجو می‌کنند، ولی نه تا پایان آن را. البته، برنامه می‌بایست تعیین کند که وضعیتی خاص برای بازیکنی خاص، خوب است یا بد. برای تحقق این امر، از تابع ارزیابی استفاده می‌کنیم. این تابع کلیدی برای بازی‌های قدرتمند کامپیوتری است.

تخمین پیچیدگی درخت بازی شطرنج

عدد شانون (۱۰ به توان ۱۲۰) تخمین پیچیدگی درخت بازی شطرنج است .

این عدد اولین بار به وسیله کلود شانون پدر تئوری اطلاعات محاسبه شد . بر طبق نظر وی، به طور متوسط در هر بازی ۴۰ حرکت انجام می‌شود و هر بازیکن یک حرکت را بین۳۰ حرکت انتخاب می‌نماید . (اما در واقع ممکن است برخی حرکات انتخابی در حد صفر باشد مثلاً در موارد پات و یا کیش و مات یا تا ۲۱۸ حرکت افزایش یابد).

بنابراین ۳۰*۳۰ به توان ۴۰ یا به عبارتی ۹۰۰ به توان ۴۰ بازی شطرنج ممکن است . این تعداد درحدود ۱۰ به توان ۱۲۰ است . پیچیدگی درخت بازی شطرنج اکنون درحدود ۱۰به توان ۱۲۳ (تعداد پوزیسیون‌های قانونی در بازی شطرنج بین ۱۰ به توان ۴۳ و ۱۰ به توان ۵۰) تخمین زده می‌شود . به عنوان مقایسه، تعداد اتم‌ها در جهان بین ۱۰*۴ به توان ۷۵ و۱۰*۶ به توان ۷۹ تخمین زده می‌شود.
اینی که شما دارید میگید دقیقا تایید میکنه که الگوریتم مین مکس کامل نیست
ما میایم و درخت رو به دلیل زمان محدودی که داریم میبریم و یه بهترین تصمیم با توجه به این اطلاعات انتخاب میکنیم ولی این لزوما بهترین انتخاب نیست و الگوریتم نتونسته جواب مساله رو پیدا کنه
یه جورایی مثل پیدا کردن بیشینه محلی میمونه ، ما به الگوریتمی که بیشینه محلی رو پیدا کنه میگیم کامل ؟

گروه درسی بهمن ماه - m.teymourpour - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۵۶ ب.ظ

تو درخت بازی جواب چیه؟
مثلا تو شطرنج جواب چی میتونه باشه؟
دو نفر دارن بازی میکنن و با توجه به محدودیت حافظه دنبال یه چیزی هستن
مثلا مکس میگه اگه من درخت رو تا عمق سه بسط بدم جوابم این میشه که میتونم بهش برسم
یعنی جوابی که تا عمق سه میتونه باشه واسه مکس قابل دسترسه و مکس اونو پیدا میکنه
بازم میگم ما داریم با توجه به محدودیت حافظه بازی میکنیم و الی اگه بخوایم اونجوری بازی کنیم که به قول نویسنده:
برای بازی شطرنج پیش از پایان تحلیل یک حرکت، خورشید نابود شده و زمین دیگر وجود نخواهد داشت.

گروه درسی بهمن ماه - yagmur0022 - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۵۷ ب.ظ

الگوریتم min max کامله به صفحه ۲۰۱ راهیان یه نگاهی کنین
و دلیلش رو هم گفته اگه حافظه به اندازه کافی موجود باشد حتما حرکتی را تعیین خواهد کرد

RE: گروه درسی بهمن ماه - Densike - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۰۳ ب.ظ

(۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۵۶ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  تو درخت بازی جواب چیه؟
مثلا تو شطرنج جواب چی میتونه باشه؟
دو نفر دارن بازی میکنن و با توجه به محدودیت حافظه دنبال یه چیزی هستن
مثلا مکس میگه اگه من درخت رو تا عمق سه بسط بدم جوابم این میشه که میتونم بهش برسم
یعنی جوابی که تا عمق سه میتونه باشه واسه مکس قابل دسترسه و مکس اونو پیدا میکنه
بازم میگم ما داریم با توجه به محدودیت حافظه بازی میکنیم و الی اگه بخوایم اونجوری بازی کنیم که به قول نویسنده:
برای بازی شطرنج پیش از پایان تحلیل یک حرکت، خورشید نابود شده و زمین دیگر وجود نخواهد داشت.
وقتی الگوریتم اجرا میشه قرار دنبال بهترین حرکتی بگرده که مکس میتونه انجام بده ، به قول شما خیلی طول میکشه و من هم حرفم همینه و موافقم ، به دلیل اینکه خیلی طول میکشه ما تصمیم بی درنگ میگیرم و تا عمق مثلا ۳ تصمیم میگیریم با توجه به تابع ارزیابی بهترین تصمیمی که به نظر میاد رو انتخاب میکنیم ، ولی ممکنه با توجه به گره های سطح بعد این تصمیم بهترین حرکت نبوده باشه پس ما جواب واقعی رو پیدا نکردیم ، ( چون پیدا کردنش غیر ممکن بود از نظر زمانی توسط این الگوریتم )
یه جورایی به همون دلیلی که DLS کامل نیست

پاسخ : گروه درسی بهمن ماه - shamim_70 - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۰۷ ب.ظ

من کتاب راسلو نیگا کردم
ببنید ما terminal test داریم نهgoal test!
پس توو بازی درخت بازی با شرایط عادی قطعا به terminal testمیرسه همین یعنی عمق بینهایت نیس
بعدم ص ۱۹۶کتاب راسل گفته الگوریتمminmax،اکتشاف عمقی کاملیییی را روی درخت بازی انجام می دهد
بعدم گفته ک درسته جستجوی عمقی و پیچیدگی نمایی هس ولی برای بازی های واقعی این هزینه زمان غیرعملی میشه،این یعنی همون حرف دوستمون مثال بازی شطرنجی ک زدن

RE: گروه درسی بهمن ماه - Densike - 14 بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۱۷ ب.ظ

ترجمه اینطور شده ، کتاب ترجمه شده دست من اون جمله ای که شما میگید رو اینطور نوشته : به صورت عمق اول ، درخت بازی را به طور کامل بررسی میکند
این ۲ تا جمله خیلی فرق دارن .. باید،زبان اصلی رو چک کنیم
ببخشید ولی فکر کنم کتاب من بهتر ترجمه کرده چون کنارش نوشته complete exploration که این به جمله درخت بازی را کامل جستجو کنه شبیه تر هست تا جستجوی عمق اول کاملی است
باز هم من میگم این بحث زمان که شما میگید به نظر من تاییدی هست بر کامل نبودن