تالار گفتمان مانشت
پایگاه ۹۲// - نسخه‌ی قابل چاپ

پایگاه ۹۲// - ریحان - ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۱۷ ب.ظ

دوستان میشه اینو بگید؟ اصلا نمیفهمم.نصیر هم گفته جواب صحیح وجود ندارد

RE: پایگاه ۹۲// - tm.viper - 10 بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۲۴ ب.ظ

(۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۱۷ ب.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  دوستان میشه اینو بگید؟ اصلا نمیفهمم.نصیر هم گفته جواب صحیح وجود ندارد

مال کدوم رشتست؟

طبق تعریفی که کرده فکر کنم گزینه ۳ بشه
چون رابطه های A->B
A->C رو،نمیشه استنتاج کرد تو گزینه ۳

RE: پایگاه ۹۲// - soheil08 - 10 بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۳۷ ب.ظ

سلام
ببینید یه قانون داریم که می‌گه اگر در تجزیه یک رابطه به چند رابطه، بین هر دو رابطه، صفت مشترک آن‌ها حداقل در یکی از آن‌ها کلید کاندید باشد، این تجزیه بدون گمشدگی است.
توی این سوال با توجه به وابستگی‌های داده شده:
گزینه اول: بین R1 و R2 صفت B مشترک هست که در هردو رابطه کلیده. بین R2 و R3 صفت C مشترک هست که در رابطه R3 کلیده. پس طبق قانونی که گفتم این تجزیه حتما بدون گمشدگی هست.
گزینه دوم هم همین‌طور
گزینه سوم: بین رابطه R1 و R2 صفت D مشترک هست که توی هیچ کدوم کلید نیست. پس این گزینه دارای گمشدگی است و جواب سواله.

امیدوارم که درست توضیح داده باشم.

RE: پایگاه ۹۲// - freidoony - 10 بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۴۲ ب.ظ

وقتی یک رابطه R رو به دو رابطه R1,R2 تجزیه می کنیم زمانی این تجزیه بدون گمشدگی است که صفت مشترک R1,R2 حداقل در یکی از رابطه های R1 یا R2 کلید کاندید باشد.
که در این سوال گزینه سوم دارای صفت مشترک D است. که در هیچ کدام از رابطه ها کلید نیست بنابر این گمشدگی داریم. پس گزینه صحیح ۳ است.
دقت کنید که در گزینه اول رابطه R را ابتدا به دو رابطه R1(A,B,C) , R2(C,D تجزیه می کنیم که طبق تعریف بالا بدون گمشدگی است سپس رابطه R1 را به دو رابطه R3(A,B),R4(B,C تجزیه می کنیم که این هم بدون گمشدگی است

RE: پایگاه ۹۲// - ریحان - ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۲۶ ق.ظ

(۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۴۲ ب.ظ)freidoony نوشته شده توسط:  وقتی یک رابطه R رو به دو رابطه R1,R2 تجزیه می کنیم زمانی این تجزیه بدون گمشدگی است که صفت مشترک R1,R2 حداقل در یکی از رابطه های R1 یا R2 کلید کاندید باشد.
که در این سوال گزینه سوم دارای صفت مشترک D است. که در هیچ کدام از رابطه ها کلید نیست بنابر این گمشدگی داریم. پس گزینه صحیح ۳ است.
دقت کنید که در گزینه اول رابطه R را ابتدا به دو رابطه R1(A,B,C) , R2(C,D تجزیه می کنیم که طبق تعریف بالا بدون گمشدگی است سپس رابطه R1 را به دو رابطه R3(A,B),R4(B,C تجزیه می کنیم که این هم بدون گمشدگی است

درR1 و R2 که صفت مشترکC است اما کلید نیست که

(۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۳۷ ب.ظ)soheil08 نوشته شده توسط:  سلام
ببینید یه قانون داریم که می‌گه اگر در تجزیه یک رابطه به چند رابطه، بین هر دو رابطه، صفت مشترک آن‌ها حداقل در یکی از آن‌ها کلید کاندید باشد، این تجزیه بدون گمشدگی است.
گزینه اول: بین R1 و R2 صفت A مشترک هست که در هردو رابطه کلیده. بین R2 و R3 صفت C مشترک هست که در رابطه R3 کلیده. پس طبق قانونی که گفتم این تجزیه حتما بدون گمشدگی هست.
گزینه دوم هم همین‌طور
گزینه سوم: بین رابطه R1 و R2 صفت D مشترک هست که توی هیچ کدوم کلید نیست. پس این گزینه دارای گمشدگی است و جواب سواله.

در گزینه اول که صفت مشترمA نیست که در اولیش که

اما درکل مت.جه منظورتون شدم.دست همگی درد نکنه

RE: پایگاه ۹۲// - soheil08 - 11 بهمن ۱۳۹۳ ۰۲:۲۲ ق.ظ

(۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۲۶ ق.ظ)ریحان نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۴۲ ب.ظ)freidoony نوشته شده توسط:  درست میفرمایید
اصلاح کردم
وقتی یک رابطه R رو به دو رابطه R1,R2 تجزیه می کنیم زمانی این تجزیه بدون گمشدگی است که صفت مشترک R1,R2 حداقل در یکی از رابطه های R1 یا R2 کلید کاندید باشد.

درR1 و R2 که صفت مشترکC است اما کلید نیست که

(۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۳۷ ب.ظ)soheil08 نوشته شده توسط:  سلام
گزینه اول: بین R1 و R2 صفت A مشترک هست که در هردو رابطه کلیده. بین R2 و R3 صفت C مشترک هست که در رابطه R3 کلیده. پس طبق قانونی که گفتم این تجزیه حتما بدون گمشدگی هست.
گزینه دوم هم همین‌طور

در گزینه اول که صفت مشترمA نیست که در اولیش که

اما درکل مت.جه منظورتون شدم.دست همگی درد نکنه