زمان کنونی: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۳۴ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مقایسه لی اوت

ارسال:

انرژی مثبت پرسیده:

مقایسه لی اوت

سلام

تو فایل ضمیمه دو تا لی اوت اورده شده. حالا سوال اینه که کدوم بهترن؟

دقیق نمی دونم مقایسه از چه نظره؟ ولی بافرض تاخیر یا خازن باشه فرقی می کنن؟ کدوم بهتره چرا؟

ممنون

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

مقایسه لی اوت

بنظر من شکل سمت چپ که دوتا اتصال به Vdd داره بهتره چون هر چی جریان بیشتر باشه سرعت هم بیشتر میشه

من این استدلال از این موضوع گرفتم که مثلا وقتی دو ترانزیستور موازی داریم که با یک ترانزیستور دیگه سری هستند دو نوع چینش داریم که یکی اول ترانزیستور تک به Vdd وصل باشه و دو ترانزیستور موازی با ترانزیستور تک سری باشه و به خروجی وصل باشه و در حالت دوم برعکس یعنی ترانزیستورهای موازی باهم به Vdd وصل باشند و با ترانزیستور تک سری بشه و به خروجی وصل باشه در اینصورت حالت دوم که ترانزیستور های موازی به Vdd وصل هستند و سرعت بالا میره

نمیدونم استدلالم درسته یا نه!

الان جواب درست کدومه؟

۰
ارسال:

انرژی مثبت پاسخ داده:

مقایسه لی اوت

ممنون از استدلالتون
استدلال خوبی بود.

راستش این یک اسلاید از یه سری اسلاید بود. الان با توجه به اسلاید های قبلش متوجه شدم چی بوده. در حالت کلی برای هر اتصال سورس و درین ترانزیستورها خازن در نظر گرفته می شه. لی اوت اورده شده یه nand هست. در بالا برای سورس pmosها، خازن حذف می شه ولی برای درینشون خازن داریم. ولی اگر لی اوت رو عوض کنیم شاید تعداد این خازن ها کمتر بشه. مثلا فایل ضمیمه که مثل شکل دومی هست چون تعداد اتصلالاتش با vdd بیتشره تعداد خازن های خروجی شبکه بالابرش کمتر شده.

مشخصه که هر چه ظرفیت خازن خروجی کمتر باشه، زمان شارژ و دشارژش کمتر می شه و تاخیر هم که متناسب با مقاومت و خازن هست کمتر شده و سرعت مدار بالاتر میره.
استدلال شما هم درسته چون وقتی قرار باشه خازن خروجی از بالا شارژ بشه، اگر تعداد اتصالات بیشتر باشه سریعتر شارژ می شه و همون مساله که گفتید.

بازم ممنون Smile

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

bagherok پاسخ داده:

RE: مقایسه لی اوت

(۰۵ اسفند ۱۳۹۱ ۰۸:۵۰ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  ممنون از استدلالتون
استدلال خوبی بود.

راستش این یک اسلاید از یه سری اسلاید بود. الان با توجه به اسلاید های قبلش متوجه شدم چی بوده. در حالت کلی برای هر اتصال سورس و درین ترانزیستورها خازن در نظر گرفته می شه. لی اوت اورده شده یه nand هست. در بالا برای سورس pmosها، خازن حذف می شه ولی برای درینشون خازن داریم. ولی اگر لی اوت رو عوض کنیم شاید تعداد این خازن ها کمتر بشه. مثلا فایل ضمیمه که مثل شکل دومی چون تعداد اتصلالاتش با vdd بیتشره تعداد خازن های خروجی شبکه بالابرش کمتر شده.

مشخصه که هر چه ظرفیت خازن خروجی کمتر باشه، زمان شارژ و دشارژش کمتر می شه و تاخیر هم که متناسب با مقاومت و خازن هست کمتر شده و سرعت مدار بالاتر میره.
استدلال شما هم درسته چون وقتی قرار باشه خازن خروجی از بالا شارژ بشه، اگر تعداد اتصالات بیشتر باشه سریعتر شارژ می شه و همون مساله که گفتید.

بازم ممنون Smile
درهر دوشکل تعداد خازن ها یکی هست (نیست ؟؟)
ولی همون طور که narges_r گفت جریان تو دومی بیشتره به خاطر دو مسیر جدای شبکه بالابر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

انرژی مثبت پاسخ داده:

مقایسه لی اوت

شکلی که در ارسال قبلم ضمیمه کردم رو ببینید . در این لی اوت یه ۲c از pmos حذف می شه. بین هر contactبا vdd یه خازن در نظر بگیرید. واسه اون contact هایی که به vdd وصلن دوطرفشون vdd می افته و اختلاف ولتاژششون صفر می شه و خذف می شن. خب پس اگر تعداد اتصالات به vdd بیشتر شه تعداد خازن ها کم می شه.

راستش این چیزیه که من از این شکل متوجه شدم. چون گفته شده بود که تغییر لی اوت می تونه میزان خازن ها رو کم کنه.

ارسال:

bagherok پاسخ داده:

RE: مقایسه لی اوت

(۰۵ اسفند ۱۳۹۱ ۱۱:۳۰ ب.ظ)انرژی مثبت نوشته شده توسط:  شکلی که در ارسال قبلم ضمیمه کردم رو ببینید . در این لی اوت یه ۲c از pmos حذف می شه. بین هر contactبا vdd یه خازن در نظر بگیرید. واسه اون contact هایی که به vdd وصلن دوطرفشون vdd می افته و اختلاف ولتاژششون صفر می شه و خذف می شن. خب پس اگر تعداد اتصالات به vdd بیشتر شه تعداد خازن ها کم می شه.

راستش این چیزیه که من از این شکل متوجه شدم. چون گفته شده بود که تغییر لی اوت می تونه میزان خازن ها رو کم کنه.
طبق فایل ضمیمه اول گفتم.

صدالبته اگر تعداد اتصالات به vdd بیشتر شه تعداد خازن ها کم می شه.مثل شکل ضمیمه دوم

اما توشکل ضمیمه اول هردو pmos ها به vdd وصل هستن پس تغییری تو تعدا خازن ها پیش نمیاد و فقط تو جریان هست که فرق میکنند.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

انرژی مثبت پاسخ داده:

مقایسه لی اوت

pmos ها بله . در هر دو شکل یه طرف pmos ها به vdd متصله. ولی مساله اینه که در کل در بالا ۳ تا contact داریم که در یکی دو تاشون به vdd وصله در دیگری یکی. خب اگر بخوایم خازن در نظر بگیریم خازن contact ی که به vdd وصله صفر می شه چون دو طرفش vdd می افته. اما contact ی که به خروجی وصله خازن رو داره. حالا هر چه تعداد contact های متصل به vdd بیشتر باشه بهتره. تعداد خازن ها کمتر می شه.

البته بازم میگم نظر منه. اگر درست نیست اصلاح بفرمایید تا یاد بگیرم.

ممنون از دوستان Smile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقایسه دانشگاه ها imali ۲ ۲,۸۷۸ ۰۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: imali
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۷۱ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  مقایسه آزمون های کارشناسی ارشد مدرسان شریف با پارسه و دیگر موسسات abbas1368 ۱۸ ۲۴,۸۹۹ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: spiritual
  مقایسه سیستم های تکنولوژی اطلاعات تربیت مدرس و مالتی مدیا شهید بهشتی sk95 ۰ ۱,۶۸۶ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: sk95
  مقایسه هوش مدرس.خواجه نصیر و صنعتی اصفهان A.I ۲ ۳,۲۶۳ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  مقایسه بین دانشگاه های اصفهان و شیراز و صنعتی شیراز تو آی تی Shine_20 ۲ ۳,۵۸۳ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۴:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Shine_20
  مقایسه دانشگاه های قزوین ، زنجان، صنعتی قم و رشت k00k ۱۸ ۱۳,۳۵۳ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: k00k
  مرتب سازی های غیر مقایسه ای amir_ghanati ۱ ۲,۰۶۰ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: msour44
  بی ربط بودن منابع سیستم عامل پیشرفته در مقایسه با سوالات دکتری ۹۳ nader14y ۱۲ ۱۱,۸۳۱ ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: z1393
  مقایسه هوش مصنوعی تبریز, اصفهان, فردوسی, شیراز, خوارزمی تهران mfit994 ۲۲ ۱۸,۷۵۹ ۰۱ تیر ۱۳۹۶ ۱۲:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazl pepco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close