زمان کنونی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۱۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال درباره فرمول n / 2^h+1 برای حداکثر تعداد گره به ارتفاع h در هیپ

ارسال:

zerocool_ir پرسیده:

Question سوال درباره فرمول n / 2^h+1 برای حداکثر تعداد گره به ارتفاع h در هیپ

با عرض سلام خدمت تمامی اساتید گرام
دوستان گرامی این فرمول شدید ابهام در بنده ایجاد کرده
ممنون میشوم لطف بفرمایید و توضیح دهید ..

در کتاب CLRS آمده که در هر هیپ با N عنصر حداکثر (N / 2^(h+1 گره با ارتفاع h وجود دارد ؛
به ازای n=12 و برای ارتفاع ۱ برای این فرمول مقدار ۳ بدست می آید حال اگر ارتفاع را از ریشه حساب کنیم در ارتفاع ۱ که مشخصا حداکثر ۲ گره وجود دارد ولی اگر مانند CLRS ارتفاع را از برگ ها به سمت بالا حساب کنیم در ارتفاع ۱ از سطح برگ ها یا به عبارتی سطح یکی مانده به آخر حداکثر ۴ گره وجود دارد .

دوستان من که حسابی گیج شدم ممنون میشم کسی من را درباره این فرمول راهنمایی کند...
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

RE: سوال درباره فرمول n / 2^h+1 برای حداکثر تعداد گره به ارتفاع h در هیپ

(۰۵ دى ۱۳۹۲ ۰۴:۲۲ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  با عرض سلام خدمت تمامی اساتید گرام

در کتاب CLRS آمده که در هر هیپ با N عنصر حداکثر (N / 2^(h+1 گره با ارتفاع h وجود دارد ؛
به ازای n=12 و برای ارتفاع ۱ برای این فرمول مقدار ۳ بدست می آید حال اگر ارتفاع را از ریشه حساب کنیم در ارتفاع ۱ که مشخصا حداکثر ۲ گره وجود دارد ولی اگر مانند CLRS ارتفاع را از برگ ها به سمت بالا حساب کنیم در ارتفاع ۱ از سطح برگ ها یا به عبارتی سطح یکی مانده به آخر حداکثر ۴ گره وجود دارد .

دوستان من که حسابی گیج شدم ممنون میشم کسی من را درباره این فرمول راهنمایی کند...

این چیزی که تو کتاب CLRS اومده کاملا درسته. شما وقتی درخت هیپی با ۱۲ گره رسم کنی تعداد گره‌های با ارتفاع ۱ میشه ۳ تا که با فرمول CLRS مطابقت داره. گره‌ی چهارم سطح یکی مونده به آخر ارتفاعش صفره نه یک.

ارسال:

zerocool_ir پاسخ داده:

(۰۶ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۱ ق.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(05 دى ۱۳۹۲ ۰۴:۲۲ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  با عرض سلام خدمت تمامی اساتید گرام

این چیزی که تو کتاب CLRS اومده کاملا درسته. شما وقتی درخت هیپی با ۱۲ گره رسم کنی تعداد گره‌های با ارتفاع ۱ میشه ۳ تا که با فرمول CLRS مطابقت داره. گره‌ی چهارم سطح یکی مونده به آخر ارتفاعش صفره نه یک.

خب برای n=12 درست در می آید ولی برای n=13 باز هم گره ی چهارم سطح یکی مونده به آخر که ارتفاعش صفر هست ولی از آنجایی که این فرمول در حد بالا قرار می گیرید تعداد گره های با ارتفاع ۱ میشه ۴ تا !!!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

(۱۲ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  خب برای n=12 درست در می آید ولی برای n=13 باز هم گره ی چهارم سطح یکی مونده به آخر که ارتفاعش صفر هست ولی از آنجایی که این فرمول در حد بالا قرار می گیرید تعداد گره های با ارتفاع ۱ میشه ۴ تا !!!
ببینید این فرمول داره میگه حداکثر برابر با ۴ میشه. حالا اگر شما برای درختی با n=13 گره تعداد گره‌های با ارتفاع h=1 رو بشمارید می‌بینید این تعداد برابر با ۳ هست. فرمول هم میگه تعداد گره‌های با ارتفاع h=1 حداکثر برابر با ۴ هستش. خوب ۳ هم که کوچکتر از ۴ هستش و در نتیجه فرمول همچنان درسته!

۰
ارسال:

Fot30 پاسخ داده:

(۰۵ دى ۱۳۹۲ ۰۴:۲۲ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  با عرض سلام خدمت تمامی اساتید گرام

فرمول درسته
برای n=13وقتی آخرین گره سطح یکی مونده به آخر، هیچ فرزندی نداره در عمل ارتفاعش صفره و وباعث میشه که پدرش ارتفاع یک بشه و ارتفاع ریشه از این نود ۲باشه.
نکته اینجاست که شما ارتفاع رو به عنوان ارتفاع کل درخت در نظر میگیرید.در صورتی که هر نود ارتفاع خاص خودشو داره.تو تعریف درخت طولانی ترین مسیر از ریشه به برگ میشه ارتفاعه اما ممکنه ارتفاعات متفاوتی هم باشه ولی بزرگترینش میشه ارتفاع درخت.
تو این فرمول منظور از ارتفاع مثلا ۲ یعنی نودهایی که از برگ ۲ نود فاصله دارن، ممکنه سطحشون نابرابر باشه.
موفق باشید

ارسال:

zerocool_ir پاسخ داده:

(۱۲ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۷ ب.ظ)Fot30 نوشته شده توسط:  
(05 دى ۱۳۹۲ ۰۴:۲۲ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  با عرض سلام خدمت تمامی اساتید گرام

فرمول درسته
برای n=13وقتی آخرین گره سطح یکی مونده به آخر، هیچ فرزندی نداره در عمل ارتفاعش صفره و وباعث میشه که پدرش ارتفاع یک بشه و ارتفاع ریشه از این نود ۲باشه.
نکته اینجاست که شما ارتفاع رو به عنوان ارتفاع کل درخت در نظر میگیرید.در صورتی که هر نود ارتفاع خاص خودشو داره.تو تعریف درخت طولانی ترین مسیر از ریشه به برگ میشه ارتفاعه اما ممکنه ارتفاعات متفاوتی هم باشه ولی بزرگترینش میشه ارتفاع درخت.
تو این فرمول منظور از ارتفاع مثلا ۲ یعنی نودهایی که از برگ ۲ نود فاصله دارن، ممکنه سطحشون نابرابر باشه.
موفق باشید

نه من متوجه بودم که ارتفاع هر نود ممکنه با دیگری فرق کند اگر سوال اول من را بخوانید متوجه می شوید ولی سوال من اینه که اینجا برای n=13 طبق این فرمول باید ۴ تا گره ارتفاع ۱ داشته باشیم خب من ۳ تاش رو پیدا کردم ولی اون یکی دیگه شاید خیالی باشد ؟؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۴,۰۱۱ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  راهنمایی درباره مقطع کارشناسی ارشد HamidReza1 ۰ ۸۳۰ ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۴۶۰ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۸۱۱ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۷۳ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  حل فرمول سیگما Σ [(safety -1) thread -1] Hamedudk ۰ ۱,۵۶۱ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Hamedudk
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۵۱۶ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  محاسبه ارتفاع درخت.... baharkhanoom ۳ ۷,۵۹۹ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  سوال درباره بیوانفورماتیک شریف Ella ۴ ۹,۹۸۱ ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ilas
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۶۰ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close