زمان کنونی: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۵۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی)

ارسال:

mahdi.d پرسیده:

تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی)

سلام و درود دوستان .. این سوال رو میشه توضیح بدین دوستان..
یک رشته مخصوص به این صورت تعریف میشود :
-a یک رشته ی مخصوص است .
-اگر s یک رشته ی مخصوص باشد، Sa و Sbb نیز رشته های مخصوص هستند.
تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست ؟

سوال ۹۵ کتاب پوران از فصل شمارش ..
ممنون دوستان
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Iranian Wizard پاسخ داده:

RE: تست کتاب پوران

سلام.گرامر این زبان تو درس نظریه ، S-->Sa|Sbb|a هستش.که با اشتقاقش میتونید،رشته های تولید شدشو مشاهده کنید.
با دو روش حل میکنم:
روش اول )شمارش:
ببینید گفته که حرف اول رشته،a هستش.پس ۶ تا حرف دیگه میمونه.
که میتونه از ۶ تا a تشکیل شده باشه:که چون یکسانند.چیدنش فقط ۱حالت داره.( !۶/! ۶) =۱
میتونه از ۴ تا a و یک bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۱ !۴/!۵ ) =۵
میتونه از ۲تا a و ۲تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۲ !۲/!۴ ) = ۶
و میتونه از ۳ تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۳/!۳ ) =۱
نکته:bb رو یک حرف در نظر میگیریم.
جواب نهایی میشه =۱+۶+۵+۱ = ۱۳

روش دوم ) بازگشتی:
اگه حرف اول a باشه، با an-1 حالت میتونیم رشته تولید کنیم.
ولی اگه حرف اول b باشه،حرف دوم هم باید b باشه ، که میشه bb ، که بعدش با an-2 حالت دیگه میتونیم رشته تولید کنیم.
پس یعنی an=an-1 + an-2 (سری فیبوناتچی)
a0=1 ، چونکه رشته ما بایستی با a شروع بشه،ما بصورت پیشفرض a0=1 قرار میدیم.ما بقیه رشته جدید رو باید بچینیم.
a1=1 ،اگه رشته یک حرفی باشه،یعنی a
a2=2،اگه رشته دو حرفی باشه، یعنی aو a یا bb
a3=a2+a1=3
a4=a3+a2=5
a5=a4+a3=8
a6=a5+a4=13

ارسال:

mahdi.d پاسخ داده:

RE: تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی)

(۱۸ آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۵۷ ب.ظ)IranianWizard نوشته شده توسط:  سلام.گرامر این زبان تو درس نظریه ، S-->Sa|Sbb|a هستش.که با اشتقاقش میتونید،رشته های تولید شدشو مشاهده کنید.
با دو روش حل میکنم:
روش اول )شمارش:
ببینید گفته که حرف اول رشته،a هستش.پس ۶ تا حرف دیگه میمونه.
که میتونه از ۶ تا a تشکیل شده باشه:که چون یکسانند.چیدنش فقط ۱حالت داره.( !۶/! ۶) =۱
میتونه از ۴ تا a و یک bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۱ !۴/!۵ ) =۵
میتونه از ۲تا a و ۲تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۲ !۲/!۴ ) = ۶
و میتونه از ۳ تا bb تشکیل بشه : که جوابش میشه ( !۳/!۳ ) =۱
نکته:bb رو یک حرف در نظر میگیریم.
جواب نهایی میشه =۱+۶+۵+۱ = ۱۳

روش دوم ) بازگشتی:
اگه حرف اول a باشه، با an-1 حالت میتونیم رشته تولید کنیم.
ولی اگه حرف اول b باشه،حرف دوم هم باید b باشه ، که میشه bb ، که بعدش با an-2 حالت دیگه میتونیم رشته تولید کنیم.
پس یعنی an=an-1 + an-2 (سری فیبوناتچی)
a0=1 ، چونکه رشته ما بایستی با a شروع بشه،ما بصورت پیشفرض a0=1 قرار میدیم.ما بقیه رشته جدید رو باید بچینیم.
a1=1 ،اگه رشته یک حرفی باشه،یعنی a
a2=2،اگه رشته دو حرفی باشه، یعنی aو a یا bb
a3=a2+a1=3
a4=a3+a2=5
a5=a4+a3=8
a6=a5+a4=13

خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی وتوضیحتون .. به نظرتون چه کتابی برای نظریه ی زبان ها مناسبه برای کنکور که حالت خودآموز هم داشته باشه .. ممنون میشم معرفی کنید .. من نظریه پاس نکردم .. !
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Iranian Wizard پاسخ داده:

RE: تعداد رشته های مخصوص که دقیقا از ۷ حرف تشکیل شده اند چند تاست؟ (سوال از روابطبازگشتی)

(۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ ق.ظ)mahdi.d نوشته شده توسط:  خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی وتوضیحتون .. به نظرتون چه کتابی برای نظریه ی زبان ها مناسبه برای کنکور که حالت خودآموز هم داشته باشه .. ممنون میشم معرفی کنید .. من نظریه پاس نکردم .. !
خواهش میکنمBlush
اگه نظریه رو پاس نکردین،بنظرم حتما بایستی کتاب لینز رو مطالعه کنید.و بعدش از همه مهمتر تمریناتشو حل کنید.

ارسال:

mahdi.d پاسخ داده:

(۱۹ آبان ۱۳۹۴ ۰۵:۱۳ ق.ظ)IranianWizard نوشته شده توسط:  
(19 آبان ۱۳۹۴ ۰۴:۴۲ ق.ظ)mahdi.d نوشته شده توسط:  خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی وتوضیحتون .. به نظرتون چه کتابی برای نظریه ی زبان ها مناسبه برای کنکور که حالت خودآموز هم داشته باشه .. ممنون میشم معرفی کنید .. من نظریه پاس نکردم .. !
خواهش میکنمBlush
اگه نظریه رو پاس نکردین،بنظرم حتما بایستی کتاب لینز رو مطالعه کنید.و بعدش از همه مهمتر تمریناتشو حل کنید.

ممنون و سپاس گزار از وقتی گذاشتین بنده چون ناپیوسته بود کارشناسیم سه درس محاسبات عددی ، کاپمایلر و نظریه رو پاس نکردم .. میبخشیئ که دوباره سوال میکنم .. به نظرتون برای این درسا رفرنس بخونم تا مهلت باقی مونده تا کنکور ارشد و همراهشون کتاب تست بگیرم یا صرفا کتاب تست کفایت میکنه ؟ به نظرتون پوران خوبه یا پارسه یا غیره ؟ اگه میشه توضیح بفرمایید .. بسیار سپاس

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۴,۰۲۰ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  جزوه اسکن شده " سیستم های توزیع شده " دکتر پدرام arash691 ۸ ۱۴,۲۹۲ ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ۰۲:۵۵ ق.ظ
آخرین ارسال: negarrah
  فیلم قفل شده Mohammad_TeZaR ۰ ۰ ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Mohammad_TeZaR
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۸۶ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  دانشگاه های پزشکی رو برای رشته انفورماتیک چطوری اولویت بندی کنم ؟ mrpool ۷ ۸,۴۸۰ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: hossein1991
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۹۹۴ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۵۱۱ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۵۲۱ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  رشته های فنی *تعمیرات* رو هم یاد بگیرن fardinamiri ۰ ۱,۸۲۳ ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۵:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: fardinamiri
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۲۴ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close