زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۳۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

هرچه می خواهد دل تنگت بگو...

ارسال: #۲۸۴۴۱
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۰۶:۳۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۳۸ ب.ظ، توسط khayyam.)
RE: هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۲۹ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  ما یه هم حوابگاهی داشتیم ترک بود ترکی استانبولی رو متوجه می شد. چطوریه قضیه اش؟
ترک تبریز بود ؟؟؟ البته نه اینکه بگیم هیچی متوجه نمی شیم ولی اونایی که تو مرز ترکیه هستند بهتر بلدن یه خورده فرق داره ترکی استامبولی

------------------------------------------------------------------------
فعلا برم ببینم Iou رو می تونم روی Gns3 بیارم بالا ...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال: #۲۸۴۴۲
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۰۷:۲۱ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۳۳ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  
(11 خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۲۹ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  ما یه هم حوابگاهی داشتیم ترک بود ترکی استانبولی رو متوجه می شد. چطوریه قضیه اش؟
ترک تبریز بود ؟؟؟ البته نه اینکه بگیم هیچی متوجه نمی شیم ولی اونایی که تو مرز ترکیه هستند بهتر بلدن یه خورده فرق داره ترکی استامبولی
واسه آذربایجان غربی بود به گمونم.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ارسال: #۲۸۴۴۳
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۰۷:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۳۳ ب.ظ، توسط Behnam‌.)
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۲۷ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  بهنام حرفایی می زنی آدم هنگ می کنه ! آذری زبونه و کشور آذربایجان هم به زبان آذری تکلم می کنند ؟ خیلی فرق داره آذری با ترکی استامبولی من ترکی استامبولی رو حتی متوجه هم نمی شم پس فرق داره ! Cool
منم نگفتم ترکی آذربایجانی با ترکی استانبولی یکی هست چون از روز روشن‌تر هست که یکی نیست. من گفتم کلمه‌ی "آذری" من درآوردی هست چه برای نشون دادن قومیت استفاده بشه چه بخواد به زبان اشاره کنه. زبان ترکیِ آذربایجانی داریم (با لهجه‌های مختلف مثل زنجان یا تبریز)، ترکی قشقائی و روسی داریم (که زبان نیست ولی فراتر از لهجه هست، در واقع ترکیِ آذربایجانی با "گویش" قشقائی هست)، ترکی استانبولی با گویش‌ها و لهجه‌های مختلف (مثل لهجه‌ی قبرسی یا گویش گرجستانی).
اینکه در زمان صفویان چه اتفاقی افتاده که زبان و مذهب عوض شده و کلمه‌ی آذری از کجا باب شده رو خواستی میتونم حداقل ده کتاب معرفی یا برات خلاصه کنم (در اولین فرصت مناسب) که لااقل خودم خوندم. اما فعلاً این رو در نظر بگیر:
اولاً به زبان مردم تاجیکستان یا افغانستان نمیگن زبان تاجیکستانی یا افغانستانی یا تاجیکی/تجیکی یا افغانی/افغنی که ما هم بیایم زبان مردم آذربایجان رو خلاصه کنیم در کلمه‌ی آذری یا حتی آذربایجانی. اون دو تا به ترتیب فارسیِ تاجیکستانی و فارسی دری گفته میشه و همونقدر با فارسی تهران فاصله داشت که ترکی استانبولی با ترکی تبریز. البته بعد از اینکه آتاتورک الفبا رو از عربی به لاتین تغییر داد باعث شد این دو فاصله‌ی بیشتری بگیرند.
دوماً مثلاً وقتی میگیم زبان هندی یا زبان فارسی با زبان آلمانی، حذف پسوند آخر کلمات منجر به ظرف مکان یا اشاره به قومیت میشه.
هندی -> هند = کشور
آلمانی -> آلمان = کشور
پارسی -> پارس = قومیت
اما آذری -> آذر کاملاً بی‌معنا هست، نه اهل کشور آذر داریم نه قومیت آذر.
اگر علاقه داشتی دلایل زیادی در مورد اینکه زبان و قوم آذری درست هست یا زبان ترکی و قوم ترک برات پیام خصوصی کنم.

(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۶:۲۹ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  ما یه هم حوابگاهی داشتیم ترک بود ترکی استانبولی رو متوجه می شد. چطوریه قضیه اش؟
ترکی آذربایجانی، استانبولی و ترکمنی از یک ریشه هستند اما جغرافیا و الفبای مختلف روی هر دو اثر گذاشته و باعث شده فهمش سخت بشه. کلمات خیلی کمی هستند که توو یکی باشه ولی توو اون یکی نباشه اما تغییرات مورفولوژی (ریخت شناسی؟) رو اگه کسی بلد نباشه ممکنه متوجه نشه. مثلاً کلماتی که به t در ترکیه ختم میشن در آذربایجان به d ختم میشن. ضمایر یکی هستند ولی آذربایجان حروف اضافه‌ی بیشتری داره. یا توو استانبولی مثل انگلیسی برای پرسش از کلمه‌ی پرسشی استفاده میشه اما توو ایران به دلیل تأثیر زبان فارسی، ما هم کلمه‌ی پرسشی استفاده نمیکنیم (مثلاً نمیگیم "آیا رفتی شیر طالبی کوفت کنی؟" میگیم "رفتی شیرطالبی کوفت کنی؟") برای همین مثلاً اگه من میخواستم ترکی استامبولی یاد بگیرم، فقط کافی بود دو ماه دقت کنم و "تفاوت‌ها" رو متوجه بشم ولی مثلاً شما مجبور هستی خود زبان رو یاد بگیری. در کل حتی اگر به منظور تحصیلات و ... (دانشگاه انگلیسی زبان) در محیط ترکیه قرار بگیری هم یاد میگیری بر خلاف مثلاً زبان آلمانی. تو اگه کلاس زبان نری و دو سال مونیخ باشی، ۱۰ درصد مقداری که ترکی یاد گرفتی نمیتونی آلمانی یاد بگیری.
به خاطر نزدیکی آذربایجان غربی به ترکیه، ماهواره (ماهواره زودتر از تهران توو ارومیه باب بود)، بعضی هم‌ذات پنداری‌ها و یه سری مشکلات درون استانی، اهالی ارومیه و شهرستان‌های دیگه‌ش هشتاد نود درصدشون بلد هستند.

اوخ اوخ امروز چقدر وقت تلف کردم... یا لیتنی کنتُ صغیرا" Big Grin
 سپاس‌گزاری شده توسط: blackhalo1989 , Pure Liveliness , diligent , Parisa-SH
ارسال: #۲۸۴۴۴
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۰۷:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۵۵ ب.ظ، توسط nina.)
خوب شرایطش که نیست برم اونجا زندگی کنم. حالا راه دیگه ای نیست به جز این دو تا. آخه مجبورم یاد بگیرم. راه دیگه ای نیست ؟؟؟؟؟

چطوری اصولی ترکی تبریز یاد بگیرم مثل انگلیسی ؟ دوستان ترک زبان راهنمایی کنید
ارسال: #۲۸۴۴۵
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۰۳ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۵۱ ب.ظ)nina نوشته شده توسط:  خوب شرایطش که نیست برم اونجا زندگی کنم. حالا راه دیگه ای نیست به جز این دو تا. آخه مجبورم یاد بگیرم. راه دیگه ای نیست ؟؟؟؟؟
چطوری اصولی ترکی تبریز یاد بگیرم مثل انگلیسی ؟ دوستان ترک زبان راهنمایی کنید
قرار گرفتن توو محیط خیلی کار رو راحت میکنه چون مجبور نیستید زورکی مثلاً شبکه‌ی سهند رو نگاه کنید و کسی هم نباشه کمک کنه. مثلاً میرید مغازه به جز خودتون ۱۰ تا مشتری هم هست، میبینید وقتی یه جنس رو برداشتند چی میگن و ...
کتاب "آموزش ترکی آذربایجانی" نوشته‌ی محمد علی فرزانه. دقیقاً به این اسم. توو اینترنت پیدا میشه.
کتاب آموزش گرامر ترکی آذربایجانی (سایت irlanguage رو چک کنید)
نرم‌افزار Euro talk azeri
و اینترنت کلاً. سعی کنید فیلم یا آهنگ با زیرنویس فارسی پیدا کنید. بهترین راه هم همین هست و الا ممکن هست بیخودی درگیر قاعده و قانون بشید (مثل این میمونه که بدون یک خط کد نوشتن، کل سینتکس برنامه‌نویسی رو حفظ کنید).
 سپاس‌گزاری شده توسط: nina , khayyam
ارسال: #۲۸۴۴۶
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۱۲ ب.ظ
الان ترکی آذربایجانی مگه اون ترکی ای نشد که تو کشور آذربایجان صحبت می کنن؟

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
ارسال: #۲۸۴۴۷
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۳۶ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۱۲ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  الان ترکی آذربایجانی مگه اون ترکی ای نشد که تو کشور آذربایجان صحبت می کنن؟
آها نه مال ما با اونا فرقی نداره. یه خورده لهجه و میزان استفاده از بعضی کلمان ممکن هست فرق کنه اونم در حد فرق فارسی تهران با یزد، یا ترکی تبریز و زنجان (یا شاید کمتر حتی). من خودم مثل همون کشور آذربایجان صحبت میکنم، واسه همین وقتی میگم کجایی هستم باور نمیکنند (فکر میکنند اهل مثلاً ماکو باشم که نزدیک مرز هست). به جز تعداد معدودی کلمه، اصل بر کلماتی هست که در اون کشور استفاده میکنند؛ یعنی مثلاً برای ابر و مه و شبنم و بخار و ... کلمات متفاوتی استفاده میکنند ولی توو ایران بیشتر بچه‌های امروزی مخصوصاً کسایی که شهر متولد میشند بلد نیستند. مثلاً برای کلمه‌ی عربیِ طویله ما یه معادلی داریم که توو روستا همه بلد هستند ولی وقتی من یه بار استفاده کردم هیشکی متوجه نشد (به جز یک نفر که اونم هم کتاب مزرعه‌ی حیوانات رو به ترکی آذربایجانی خونده بود).
 سپاس‌گزاری شده توسط: nina
ارسال: #۲۸۴۴۸
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۵۱ ب.ظ
حوصله درس خوندن ندارمConfused
ی درس خووون بیاد انرژی بده بهممممممممممممممممممممممممممممممم

زمان آدم ها رو دگرگون میکند
اما تصویری را که از آنها داریم
ثابت نگه می دارد
هیچ چیز دردناک تر از این تضاد
میان دگرگونی آدم ها و ثبات خاطره ها نیست

مارسل پروست
از کتاب : در جستجوی زمان از دست رفته
ارسال: #۲۸۴۴۹
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۰۲ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۵۵ ب.ظ)BashirXm نوشته شده توسط:  انرژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژژی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌ی‌
همین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ثابت نگه می دارد

مارسل پروست
ارسال: #۲۸۴۵۰
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۰۳ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۵:۲۷ ق.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  هه هه همین الان یه citation خوردم Big Grin الان ۱۰ تا دارم Cool

citation گوگل اسکالر هست؟
من ۱۴ تا citation دارم اونجا اما تو web of science اصلا حساب نشده اونا! تازه از این ۱۴ تا خیلی هاش مقاله به زبان های چینی و اسپانیایی هست.
ولی کلا منم وقتی cite میشم خیلی ذوق میکنم!Big Grin

"Many of life 's failures are people who did not realize how close they are to success when they gave up "
 سپاس‌گزاری شده توسط: blx
ارسال: #۲۸۴۵۱
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۰۸ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۵۱ ب.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  حوصله درس خوندن ندارمConfused
ی درس خووون بیاد انرژی بده بهممممممممممممممممممممممممممممممم
DodgyDodgyDodgyDodgyDodgyDodgyDodgy
انرژی چیه خودت بشین درس بخون ConfusedConfusedConfused
ارسال: #۲۸۴۵۲
۱۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۱۰ ب.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۸ ب.ظ)khayyam نوشته شده توسط:  انرژی
ممنون

ثابت نگه می دارد

مارسل پروست
ارسال: #۲۸۴۵۳
۱۲ خرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۰۴ ق.ظ
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۳ ب.ظ)Potential نوشته شده توسط:  citation گوگل اسکالر هست؟
من ۱۴ تا citation دارم اونجا اما تو web of science اصلا حساب نشده اونا! تازه از این ۱۴ تا خیلی هاش مقاله به زبان های چینی و اسپانیایی هست.
ولی کلا منم وقتی cite میشم خیلی ذوق میکنم!Big Grin
آره. اکانت اونجا رو ندارم من اما کنجکاو شدم الان نگا کردم جاهای بدی سایت نشدن (به جز یه مقاله‌م که راجع به امنیت هست و چینی‌ها تووش زیاد کار میکنن)، بقیه‌ش توو TCAS و FPL و FPGA و ICCAD بودند که دو تاش کنفرانس +A هستند و اون یکی هم که transaction هست قاعدتاً باید حساب بشن
ارسال: #۲۸۴۵۴
۱۲ خرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۰۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۰۸ ق.ظ، توسط blackhalo1989.)
(۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۳۶ ب.ظ)behnam5670 نوشته شده توسط:  آها نه مال ما با اونا فرقی نداره. یه خورده لهجه و میزان استفاده از بعضی کلمان ممکن هست فرق کنه اونم در حد فرق فارسی تهران با یزد، یا ترکی تبریز و زنجان (یا شاید کمتر حتی). من خودم مثل همون کشور آذربایجان صحبت میکنم، واسه همین وقتی میگم کجایی هستم باور نمیکنند (فکر میکنند اهل مثلاً ماکو باشم که نزدیک مرز هست). به جز تعداد معدودی کلمه، اصل بر کلماتی هست که در اون کشور استفاده میکنند؛ یعنی مثلاً برای ابر و مه و شبنم و بخار و ... کلمات متفاوتی استفاده میکنند ولی توو ایران بیشتر بچه‌های امروزی مخصوصاً کسایی که شهر متولد میشند بلد نیستند. مثلاً برای کلمه‌ی عربیِ طویله ما یه معادلی داریم که توو روستا همه بلد هستند ولی وقتی من یه بار استفاده کردم هیشکی متوجه نشد (به جز یک نفر که اونم هم کتاب مزرعه‌ی حیوانات رو به ترکی آذربایجانی خونده بود).
یعنی ترکی ای که تو کشور آذربایجان حرف میزنن شبیه ترکی تبریزه؟
بعد ترکی ای که تو ترکیه صحبت می کنن متفاوته با ترکی تبریز؟
ترکی ای که تو بقیه استان ها مثل آذربایجان غربی و اردبیل و زنجان صحبت می کنن خیلی فرق داره با تبریز؟ اونا دیگه ترکی ای که تو کشور آذربایجان حرف می زنن رو متوجه نمی شن؟ ترکی ترکیه ای چی، متوجه میشن؟
همدان هم یه سریشون ترکی حرف می زنن؟
کلا سوالام راجع به زبان ترکی زیاده. چند ساله تو ذهنم مونده این سوالا. Big Grin

ارسال: #۲۸۴۵۵
۱۲ خرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۱۰ ق.ظ
(۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۰۶ ق.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  یعنی ترکی ای که تو کشور آذربایجان حرف میزنن شبیه ترکی تبریزه؟
تو تبریز آذری صحبت می‌کنن نه ترکی!

من برم هر جای دنیا قلب من دست تو گیره

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اگر بیش از سه سال از عضویت شما در مانشت میگذرد:بگویید کجایید و چه میکنید؟ Fardad-A ۸۳ ۵۶,۴۳۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: clint
  ازدواج دور از جوانان، جوانان دور از ازدواج (هرچه می خواهد دل تنگت بگو...) morweb ۲,۶۹۵ ۶۱۹,۹۵۸ ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: gogooli
  انخاب مسیر آینده ؟ آینده دکترا چه خواهد شد ؟ shivap ۱۰ ۱۰,۴۶۷ ۰۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  سلام،امروز حال ات چطوره؟ حس امروزت را بگو. فرید ۹۰۷ ۲۳۴,۷۸۵ ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Bache Mosbat
  اگر داده ها در هر بار به طور مساوی تقسیم شود حداکثر عمق درختی log n خواهد شد؟ post98 ۱ ۳,۱۹۲ ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ahrmb
  اینترنت در آینده ناپدید خواهد شد hnarghani ۰ ۳,۳۴۱ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hnarghani
  اختلالی که زندگی شما را نابود خواهد کردشک و بدبینی ناشی از اختلال شخصیت پارانویید( morweb ۰ ۳,۳۵۲ ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: morweb
  تعداد سوالات دروس تخصصی کامپیوتر تغییر خواهد کرد؟؟؟ Denize ۱۸ ۱۸,۵۲۷ ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shovaliehsiah
Question لطفا تجربیات خود را در مورد نوشتن سمینار و پایان نامه بگویید Potential ۲۴ ۲۱,۳۲۷ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت
  یک موضوع جدّی که اگه دقت نکنیم، مایه‌ی سرافکندگی ما در قیامت خواهد بود silver_0255 ۸ ۷,۶۶۰ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: silver_0255

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close