تالار گفتمان مانشت
توضیح درباره ی گرایش های ارشد علوم کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - parsaNA - 24 شهریور ۱۳۹۰ ۰۹:۲۴ ب.ظ

این توضیحات از سایت
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
نقل شده است.

علوم کامپیوتر- سیستمهای هوشمند

تعریف و هدف:

کارشناسی ارشد سیستمهای هوشمند دوره ای مشتمل بر دروس نظری، عملی، و تحقیقاتی در زمینه هوشمند‌سازی کامپیوترها و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر با توجه به زیرساختهای اساسی مورد تحقیق در علوم کامپیوتر می‌باشد. این رشته در دانشگاههای معروفی چون استنفرد، مریلند، تورنتو، کرنل و کارنگی ملون گسترش چشمگیری داشته است.

دانشجویان کارشناسی ارشد این دوره ضمن شناخت جنبه های محاسباتی هوش مصنوعی، مهارتهای علمی و عملی برای پیاده سازی سامانه های هوشمند برای مدل سازی و حل مسایل کاربردی را پیدا می نمایند. تحقق این هدف با الهام از ویژگیهای سیستمهای تکاملی و رفتارهای جمعی موجودات زنده و بالاخص انسان ممکن است. لذا ایجاد قابلیتهای تحلیل اطلاعات، پیشبینی، تخمین، مدلسازی، بهینه‌سازی، استنتاجهای منطقی، یادگیری و رفتار هوشمندانه در یک محیط و تولید نتایج کاربردی در کامپیوترها از جمله اهداف این رشته می‌باشند.
این دوره در گروه علوم کامپیوتر دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر برگزار می‌شود و به دلیل علاقه بسیار زیاد دانشجویان و درخواستهای مکرر و نیز در جهت پاسخگویی به نیازهای صنعت ارائه شده است.

قابلیتها‌، نقش و توانائیهای دانش آموختگان رشته:

فارغ التحصیلان این دوره مهارتهائی را در زمینه های زیر کسب خواهند نمود:

مفاهیم زیربنایی علوم کامپیوتر، روشهای هوش محاسباتی، استدلال اتوماتیک، تصمیم‌گیری هوشمند، روشهای یادگیری ماشین، بهینه‌سازی فراابتکاری، شناسایی الگوها، مدلسازی در شرایط عدم اطمینان و عدم قطعیت.

فارغ التحصیلان این دوره می‌توانند در زمینه‌های زیر مشغول به خدمت گردند:

- پیاده سازی اتوماسیون پیشرفته در صنعت، مانند طراحی سیستم های کنترل هوشمند ترافیکی و مدیریت شهری
- طراحی سیستم های مدلسازی خبره برای اهداف گوناگون مانند مدیریت پروژه
- طراحی سیستم های شناسایی مانند انواع سیستمهای حسگر، تشخیص هویت و ردیابی
- طراحی سیستم های پیشبینی رفتار، شرایط و ویژگیها مثلا در مباحث هواشناسی
- طراحی سیستم تصمیم‌یار جهت اخذ تصمیمات هوشمند در شرایط پویا مثلا در محیطهای پردازش توری
- طراحی نرم افزارهای هوشمند کامپیوتری مانند انواع بازیها
- همکاری با مؤسسات آموزشی کشور به منظور تربیت نیروی کارشناسی در زمینه‌های مرتبط با کامپیوتر
- هدایت پروژه های تحقیقاتی در زمینه های هوش محاسباتی در مراکز تحقیقاتی کشور

ضرورت واهمیت

با توجه به علاقه فراوان در دانشجویان ایرانی به کسب مهارتهای کامپیوتری و آمار بالای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و تمایل ادامه تحصیل دانشجویان رشته علوم و مهندسی کامپیوتر و دیگر رشته های مهندسی به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، تاسیس و گسترش این دوره لازم می‌نماید. هم اکنون در کمتر از ۱۰ دانشگاه سراسری در ایران پتانسیل ارائه دوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر وجود دارد که دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این میان به دلیل گستردگی تخصصها و زمینه های کاری جایگاه بسیار ویژه ای دارد.از سوی دیگر به دلیل توانایی بالای فارغ التحصیلان این رشته در طراحی سامانه های مدیریت، جمع آوری اطلاعات، مدل سازی و بهینه سازی، مجامع کاری به شدت به دنبال دستیابی به تخصص مزبور هستند

طول دوره و شکل نظام:

برنامه درسی این دوره برای ۴ نیمسال تحصیلی طرح­ ریزی شده است و طول دوره ۲سال می­باشد. طول هرترم ۱۶ هفته آموزشی است. حجم هر واحد درسی متناسب با ۱۶ ساعت می­باشد.

تعداد واحدهای درسی:

تعداد واحدهای درسی این دوره، علاوه بر دروس جبرانی، ۳۲ واحد به صورت زیر است:

- دروس اصلی- اجباری ‌: ۱۲ واحد
- دروس تخصصی- اختیاری ‌: ۱۲ واحد
- سمینار ‌: ۲ واحد
- پایان نامه ‌: ۶ واحد
جمع کل واحدها ‌: ۳۲ واحد

دروس اصلی-اجباری:

۱ - نظریه علوم کامپیوتر (۴ واحد)
۲ - هوش مصنوعی پیشرفته (۴ واحد)
۳ - برنامه ریزی منطق (۴ واحد)

دروس تخصصی-اختیاری

۱ - شبکه‌های عصبی (۴ واحد)
۲ - یادگیری ماشین (۴ واحد)
۳ - رباتیک (۴ واحد)
۴ - سیستمهای ذخیره (۴ واحد)
۵ - پردازش تصاویر (۴ واحد)
۶ - منطق محاسباتی (۴ واحد)
۷ - بینایی ماشین (۴ واحد)
۸ - پردازش زبان های طبیعی (۴ واحد)
۹ - مباحثی در سیستمهای هوشمند (۴ واحد)

معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - javadjj - 25 شهریور ۱۳۹۰ ۰۷:۱۳ ب.ظ

طوری که مشخص هست و از دروس به نظر میاد بخصوص دروس تخصصی اختیاری تو این رشته بیشتر به یادگیری ماشین‌ها توجه میشه

RE: معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - parsaNA - 25 شهریور ۱۳۹۰ ۰۷:۲۲ ب.ظ

نه این طور نیست. تقریبا تمام مباحث هوش رو شامل می شه ،اما اگه بخواهیم از روی عناوین تعداد معدود دروس نظر بدیم‌، می شه گفت حق با شماست. این رشته به گستردگی هوش مصنوعی مهندسی نیست و یک فیلد تخصصی توی اون رو دنبال می کنه، به بیان دیگه می شه گفت که سیستم های هوشمند بخشی از علم هوش مصنوعی محسوب می شه که بالاخص تو این رشته به طور تخصصی دنبال می شه. در واقع تو این گرایش خیلی بیشتر می شه روی یه موضوع خاص متمرکز شد .
البته من خودم تو این رشته آماتور محسوب می شم و نباید خیلی اظهار نظر کنم چون ممکنه پس از گذشت زمان بیام و حرفم رو پس بگیرم و یه نظر دیگه بدم Smile

معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - mehran.n407 - 29 شهریور ۱۳۹۰ ۱۱:۱۰ ب.ظ

حالا تحقیقش توی چه زمینه هایی هست؟؟؟
دکتر کتانفروش توی زمینه بیوانفورماتیک کار میکنه....ژنتیک و DNA و سلول و اینجور چشزا تا جایی که من فهمیدم
اکثر درسایی که کار میکنیم آمار و مدل سازی و الگوریتمهای خاصه
بازم میگم من اطلاعاتم دست و پاشکستست

RE: معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - parsaNA - 30 شهریور ۱۳۹۰ ۰۱:۵۸ ب.ظ

(۲۹ شهریور ۱۳۹۰ ۱۱:۱۰ ب.ظ)mehran.n407 نوشته شده توسط:  حالا تحقیقش توی چه زمینه هایی هست؟؟؟
دکتر کتانفروش توی زمینه بیوانفورماتیک کار میکنه....ژنتیک و DNA و سلول و اینجور چشزا تا جایی که من فهمیدم
اکثر درسایی که کار میکنیم آمار و مدل سازی و الگوریتمهای خاصه
بازم میگم من اطلاعاتم دست و پاشکستست

اگه منظورتون اینه که دقیقا چه کارهای تحقیقاتی می شه انجام داد که مرتبط با این گرایش باشه‌، باید عرض کنم تمام موضوعاتی که به هوش مصنوعی مربوط می شه تو این گرایش مورد توجه هست . اما نکته ای که باید توجه داشته باشید اینه که ببینید موضوع مد نظرتون موضوعی باشه که توی دانشگاه استادی باشه که توی اون زمینه فعالیت کنه و شما بتونین باهاش کار کنین .

اینجا( یعنی دانشگاه امیرکبیر )‌، اساتید ما در زمینه های:
- بیوانفورماتیک‌،
- مسایل نظری کامپیوتر( الگوریتم‌، گراف‌، نظریه محاسبات )‌،
- کاربردهای هوش مصنوعی‌،
- یادگیری ماشین‌، پردازش تصویر ،
- پیچیدگی محاسبات ،
- علوم شناختی ،
- هندسه محاسباتی ،
- رباتیک ،
- داده های نادقیق‌،
- سیستم های فازی‌،
- شبکه های عصبی ،
- بهینه سازی ترکیبیاتی
- بانک اطلاعاتی و سسیستم های شی گرا( که البته این مربوط به گرایش سیستم های کامپیوتری میشه ولی ما هم می تونیم کار کنیم )،
و ....
تحقیق می کند و دانشجو می گیرند . شما هم ببینید تو دانشگاهتون در چه زمینه هایی کار می شه و به ما هم اطلاع بدید .

گرایش بیوانفورماتیک علوم کامپیوتر - delta - 31 شهریور ۱۳۹۰ ۰۱:۲۷ ب.ظ

کسی اطلاع دقیقی در مورد این گرایش میدونه بگه ک چه طور؟یکی از اساتید تو این زمینه کار میکنه میخوام پایان نامه را تو این زمینه کار کنم.تا حدودی اطلاعات بدست اوردم ولی کافی نیست.ممنون

RE: گرایش بیوانفورماتیک علوم کامپیوتر - parsaNA - 31 شهریور ۱۳۹۰ ۰۲:۱۲ ب.ظ

یه سری اطلاعات کلی از این گرایش تو نت پیدا می شه . می گن عصر جدید‌، عصر بیوانفورماتیکه . ضمن اینکه این رشته خیلی نوپاست و ابتدای راهه . کم‌تر کشوری هم روش سرمایه گذاری می کنه‌، در حال حاضر بیشتر آمریکا و کانادا بطور جدی بایو کار می کنند .

تو این گرایش‌، شما یه سری مسائل زیستی رو به کمک کامپیوتر حل می کنید که در حالت عادی و در آزمایشگاه های علوم پزشکی حل اونها ممکنه سالها طول بکشه . خیلی از مسائل مهم پزشکی و زیست شناسی به همین دلیل سالهاست که رها شده اند. شما تو این گرایش به حل مسائل بغرنج زیست شناسی می پردازید . در واقع شما به پزشکان و زیست شناسان کمک می کنید . چیزی هم که تو این رشته زیاد نیاز پیدا می کنید‌، اطلاعات زیسته که اونم باید علاقه داشته باشید . باید دوست داشته باشید که در مورد خون‌، DNA‌، سرطان و انواع بیماری های لاعلاج دیگه اطلاعات کسب کنید . ممکنه در نهایت بتونید کار بزرگی انجام بدید مثل درمان سرطان که خودتون می دونید این کار چقدر ارزش داره . از این جهات این رشته جذاب به نظر میاد‌، اما مهم‌تر از همه علاقه شماست . من خودم به شخصه علاقه ای به بایو نداشتم وگرنه الان دانشگاه تهران بودم. Confused

گرایش بیوانفورماتیک علوم کامپیوتر - sprit - 31 شهریور ۱۳۹۰ ۰۴:۳۶ ب.ظ

تعریف: بیوانفورماتیک شاخه ای از علم است که از کامپیوتر بهره می گیرد تا اطلاعات بیولوژی مولکولی توالی‌ها دی ان ای یا پروتئین‌ها را در کامپیوتر ذخیره نماید و با ابزارهای کامپیوتری و الگوریتم های قدرتمند ریاضی آنالیز و تحلیل نماید.

نیاز علم ژنتیک به کامپیوتر: بیولوژی مولکولی و علم ژنتیک مسایلی در پیش دارند که بیوانفورماتیک می تواند با به کار بردن این اطلاعات کامپیوتری شده به حل آن‌ها کمک نماید. حجم فوق العاده زیاد داده‌ها جهت نگهداری و مقایسه های گاهاّ میلیونی رکوردها بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است.

یکی از کاربردهای بیوانفورماتیک تحلیل این داده‌ها جهت پی بردن به معمای تکامل هستی است. حل این معما در میلیاردها نوکلئوتید درون ژنوم موجودات زنده نهفته است.

نقش پایگاه‌های داده: مشهورترین کاربرد بیوانفورماتیک در تحلیل توالی هاست. توالی های دی ان ای مربوط به ارگانیزم‌های مختلف جهت دستیابی سریع و مقایسه آن‌ها با یکدیگر، در پایگاه های داده ذخیره می شوند. پروژه ژنوم انسان که از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۳ به طول انجامید نمونه ای از تحلیل توالی هاست. در این پروژه با استفاده از کامپیوترهای بزرگ و روش های مختلف به دست آوردن توالی‌ها، همه ژنوم انسان تعیین توالی گردید و درون یک پایگاه داده قرار گرفت. با کامل شدن نقشه ژنوم انسان بیوانفورماتیک در تحقیقات سرطان‌ها به امید رسیدن به یک درمان موفق و نهایی بسیار با اهمیت شده است.

گرایش بیوانفورماتیک علوم کامپیوتر - ۲۰۶۳ - ۳۱ شهریور ۱۳۹۰ ۰۶:۴۸ ب.ظ

این گرایش مربوط به علوم کامپیوتره یا هوش مصنوعی یا....؟

RE: گرایش بیوانفورماتیک علوم کامپیوتر - parsaNA - 31 شهریور ۱۳۹۰ ۰۷:۵۴ ب.ظ

(۳۱ شهریور ۱۳۹۰ ۰۶:۴۸ ب.ظ)۲۰۶۳ نوشته شده توسط:  این گرایش مربوط به علوم کامپیوتره یا هوش مصنوعی یا....؟

مربوط به علوم کامپیوتره اونم فقط دانشگاه تهران داره . اینجا استادش هست که کار کنیم اما همچین گرایشی نیست .

RE: معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - wildcoder - 19 اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۳۴ ب.ظ

ولی ۱ پیشنهاد دوستانه.
اصلا سعی نکنید وارد این رشته بشید.یعنی هوش مصنوعی رو از علوم کامپیوتر بخونید.چون واقعا تو همون امیرکبیرشم ۱ استاد با سواد نیست.حتی ۱ استاد ولی تو مهندسی بر عکس.

معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - parsaNA - 19 اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۴۵ ب.ظ

در مورد مقایسه علوم و مهندسی حرفتون درسته و اساتید مهندسی سطح بالاتری دارند / یک مقایسه ساده نتیجه رو روشن می کنه ، شما خودتون یه مقایسه بین سطح بچه های لیسانس علوم همون امیرکبیر با مهندسی بکنید . دیگه کاملا معلوم میشه که کدومها استادهای باسوادتری لازم دارند ! Smile امیدوارم از حرفم ناراحت نشید ، گویا لیسانس علوم هستید .

اما در مورد این که اساتید علوم امیرکبیر همه بی سواد هستند حرفتون کاملا ناپخته است ، چون اینچا چند تا استاد داریم که تو فیلد خودشون از اساتید مهندسی شریف هم قوی تر و به روز ترند . اسم نمی برم چون جایز نیست .

اما نظر من در حالت کلی اینه : " استاد خوب وجود نداره " Big Grin

RE: معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - wildcoder - 19 اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۵۶ ب.ظ

من تغییر رشته از علوم به نرم افزارم.
اول باید ببینید تعریف شما از استاد با سواد چیه.
من به استادی که نه سواد درس دادن داشته باشه نه اعتبار تو جهان میگم بی سواد.که اگه فقط ۱دونه تو علوم امیر کبیر بود خوش حال می شدم باهاش کار کنم.هدف من از این پست این بود که اگه کسی بین مثلا علوم امیر کبیر و مهندسی بهشتی موند.مورد دوم براش بهتره.

RE: معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - parsaNA - 19 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۰۴ ب.ظ

(۱۹ اسفند ۱۳۹۰ ۰۸:۵۶ ب.ظ)wildcoder نوشته شده توسط:  من تغییر رشته از علوم به نرم افزارم.
اول باید ببینید تعریف شما از استاد با سواد چیه.
من به استادی که نه سواد درس دادن داشته باشه نه اعتبار تو جهان میگم بی سواد.که اگه فقط ۱دونه تو علوم امیر کبیر بود خوش حال می شدم باهاش کار کنم.هدف من از این پست این بود که اگه کسی بین مثلا علوم امیر کبیر و مهندسی بهشتی موند.مورد دوم براش بهتره.

دقیقا من هم بین همین دو مونده بودم و اولی رو انتخاب کردم . البته راضی نیستم اما اگر انتخابم دومی بود نارضایتیم بیشتر بود به دلایل متعدد یکیش اینکه نرم افزار اونقدا برام مهم نبود که وزنه یه طرف ترازو رو برام ببره بالا اون هم نرم بهشتی ( نه که بد باشه ، منو راضی نمی کرد ). بنابراین توصیه تون در حالت کلی براهمه صدق نمی کنه ولی برای اکثریت چرا ، قبول دارم .

علوم هم در حد بضاعتش خوبه Smile و البته بضاعت دانشجوهاش Tongue

RE: معرفی گرایش سیستم های هوشمند در علوم کامپیوتر - wildcoder - 19 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۰۷ ب.ظ

قبول دارم چون علوم تاره ۱۲ سال وارد ایران شده.پس انتظار زیادی نمیشه از اون داشت.
منظوره من سیستم عامل های هوشمند علوم و هوش مصنوعی مهندسی بود.