زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۱۹ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مرتبه tn=tn/2 + tn/3 + teta n

ارسال:

sos006 پرسیده:

مرتبه tn=tn/2 + tn/3 + teta n

مرتبه
[tex]T(n) = T(\frac{n}{2}) T(\frac{n}{3}) \Theta(n)[/tex]

البته تو صورت سوال نوشته شده حد پایین n/2 و حد بالای n/3.
بنده سعی کردم که با روش رسم درخت بازگشتی حلش کنم. ارتفاع درخت رو برابر طولانیترین مسیر گرفتم.(n/2).پیچیدگی هر سطح درخت هم گرفتم n و ارتفاع * اندازه هر سطح بدست آوردم nlogn که البته اشتباهه و پاسخ صحیح O(n) هستش.

پیغام admin: بابا TeX نوشتن سخت نیست. این ابزاری که ما توی سایت گذاشتیم کار باهاش خیلی راحته. خودم TeX رو به مطلبتون اضافه کردم که ببینید چقدر راحت و آسون و خوانا است.Big Grin
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

حامد پاسخ داده:

RE: مرتبه tn=tn/2 + tn/3 + teta n

با توجه به اینکه توی صورت سوال نوشته حد پایین n/2 و حد بالای n/3 پس نتیجه میگیریم:

[tex]T(\frac{n}2)\leq T(\frac{n}3)[/tex]

پس:

[tex]T(\frac{n}2) T(\frac{n}3) \Theta (n)\leq 2T(\frac{n}3) \Theta (n)[/tex]

طبق قضیه اساسی:
[tex]T(n)=O(n)[/tex]

ارسال:

sepid پاسخ داده:

(۲۹ دى ۱۳۸۹ ۰۲:۳۲ ق.ظ)حامد نوشته شده توسط:  با توجه به اینکه توی صورت سوال نوشته حد پایین n/2 و حد بالای n/3 پس نتیجه میگیریم:

اینو چه جوری نتیجه گرفتین؟
صورت سوال دقیقا چی گفته در این مورد.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

sos006 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۸۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ)sos006 نوشته شده توسط:  پیغام admin: بابا TeX نوشتن سخت نیست. این ابزاری که ما توی سایت گذاشتیم کار باهاش خیلی راحته. خودم TeX رو به مطلبتون اضافه کردم که ببینید چقدر راحت و آسون و خوانا است.Big Grin

دم شما گرم.Shy
من بعد به روی دو دیده
(۲۹ دى ۱۳۸۹ ۱۱:۱۳ ب.ظ)sepid نوشته شده توسط:  
(29 دى ۱۳۸۹ ۰۲:۳۲ ق.ظ)حامد نوشته شده توسط:  با توجه به اینکه توی صورت سوال نوشته حد پایین n/2 و حد بالای n/3 پس نتیجه میگیریم:

اینو چه جوری نتیجه گرفتین؟
صورت سوال دقیقا چی گفته در این مورد.

با اجازه آقا حامد گل.
اگه N رو تو درخت بازگشتی رسم کنیم n/2 دیرتر از n/3 به ۱ میرسه.درنتیجه n/2 کوچکتره. درست میگم آقا حامد.مثلا اگهN=100 باشه ۳/۱۰۰ حدبالاشو خواسته که میشه ۳۴ و ۲/۱۰۰ میشه ۵۰/ معلوم میشه که ۲/N دیرتر به ۱ میرسه.
البته بنده تو کتاب آقای مقسمی روش خوبی رو دیدم. به اینترتیب که n رو با یک عدد جاگذاری کنید و درخت بازگشتیش رو رسم کنید.مثلا بجای n عدد ۸ رو قرار بدید. و بعد تعداد گره هایی که تو درخت ایجاد میشند رو تا وقتیکه در هرشاخه به یک یا شرایط اولیه تابع بازگشتی برسید بشمارید ببینید از چه مرتبه ای هست.مثلا اگه تعداد گره های ایجاد شده ۱۱ باشه جواب نهایی میشه n+3 که از [tex]T({n})[/tex]هستش.البته برای مطمئن شدن باید چند مثال دیگه هم بزنید.مثلا واسه n=16 تعداد گره های ایجاد شده باز هم n+3=19 و برای n=4 تعداد گره های ایجاد شده برابر n+3=7 است.
برای نمونه ای دیگه میتونید [tex]T({n})=T({n-1})*T({n-1})[/tex] و یا [tex]T({n})=T({n-1})-T({n-1})[/tex] رو با روش گفته شده حساب کنید و در نهایت به جواب [tex]T({2^n})[/tex] برسید
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال:

حامد پاسخ داده:

(۳۰ دى ۱۳۸۹ ۱۱:۰۸ ق.ظ)sos006 نوشته شده توسط:  اگه N رو تو درخت بازگشتی رسم کنیم n/2 دیرتر از n/3 به ۱ میرسه.درنتیجه n/2 کوچکتره.
جمله‌ی اولتون درسته ولی [tex]\frac{n}2[/tex]بزرگتره. ۰/۵ >0.33

اینطوری که میگید من صورت سوال را کاملا اشتباه متوجه شدم.فکر کردم منظورتون برای حد بالا و حد پایین در مورد خود تابع بازگشتی است.و طراح خواسته راهنمایی کنه که از راه اصلی حل نکنید.اگر از Tex استفاده میکردید اینطوری نمیشد!
از درخت بازگشت حل میکنیم:
سطح اول: [tex]n[/tex]

سطح دوم: [tex]\frac{5n}{6}[/tex]

سطح سوم: [tex]\frac{5^2n}{6^2}[/tex]
...
در نتیجه:

[tex]n \frac{5n}{6} \frac{5^2n}{6^2} ...=[/tex]

[tex]n(1 \frac{5}{6} \frac{5^2}{6^2} ...)=n(\frac{1}{1-\frac{5}{6}})=6n[/tex]

[tex]T(n)=O(n)[/tex]
(۳۰ دى ۱۳۸۹ ۱۱:۰۸ ق.ظ)sos006 نوشته شده توسط:  البته بنده تو کتاب آقای مقسمی روش خوبی رو دیدم.
برای نمونه ای دیگه میتونید [tex]T({n})=T({n-1})*T({n-1})[/tex] و یا [tex]T({n})=T({n-1})-T({n-1})[/tex] رو با روش گفته شده حساب کنید و در نهایت به جواب [tex]T({2^n})[/tex] برسید

موقعی که این قسمت کتاب مقسمی (جدول صفحه‌ی ۶۱) را خوندم گفتم حتما مرتبه رابطه چهارم [tex]T(n)=2T(n-1)[/tex] را اشتباه نوشته بعد که روی رابطه سوم [tex]T(n)=T(n-1)\times T(n-1)[/tex] و پنجم [tex]T(n)=T(n-2)\times T(n-2)[/tex]
دقت کردم متوجه شدم که متاسفانه متاسفانه متاسفانه(!!!) اشتباه از رابطه چهارمی نیست! ایشون هنوز فرق تابع با رابطه بازگشتی را نمیدونند و عنوان جدول را اشتباه نوشتند.اشتباه تایپی هم نبوده مگرنه هیچ وقت [tex]T(n)[/tex] استفاده نمی کردند.اون لحظه یکی از لحظه هایی بود که شک کردم که خواندن این کتاب مفیده یا مضرره!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

من منظورتون از حد پایین و بالا رو نفهمیدم ؟!!

مگه این رابطه درست نیست؟؟ پس چرا شما برعکس نوشتین؟؟؟

[tex]T(n/3)=log_{3}^{n}\leq T(n/2)=log_{2}^{n}[/tex]

ارسال:

حامد پاسخ داده:

(۳۰ دى ۱۳۸۹ ۰۳:۵۲ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  من منظورتون از حد پایین و بالا رو نفهمیدم ؟!!

مگه این رابطه درست نیست؟؟ پس چرا شما برعکس نوشتین؟؟؟

[tex]T(n/3)=log_{3}^{n}\leq T(n/2)=log_{2}^{n}[/tex]
بله،درسته.
منظورشون بوده از اینا [tex]\left \lfloor x \right \rfloor[/tex] یا اینا [tex]\left \lceil x \right \rceil[/tex]‌! توی پست قبلی که توضیح دادم:
(۳۰ دى ۱۳۸۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ)حامد نوشته شده توسط:  اینطوری که میگید من صورت سوال را کاملا اشتباه متوجه شدم.فکر کردم منظورتون برای حد بالا و حد پایین در مورد خود تابع بازگشتی است.و طراح خواسته راهنمایی کنه که از راه اصلی حل نکنید.اگر از Tex استفاده میکردید اینطوری نمیشد!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۰۲ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۰۹۷ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۰۹۷ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۱,۲۸۵ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۴۲۸ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۴۸۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
Question درخواست کمک و راهنمایی در ns2 r.jafari ۳ ۳,۷۱۹ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  مرتبه زمانی یافتن قطر Sepideh96 ۲ ۳,۴۷۸ ۰۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: erfan30
  مرتبه مانی Sanazzz ۳ ۳,۳۵۶ ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نرم افزار netica white bird ۴ ۷,۵۱۱ ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: FARZANEEEEEEEEEE

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close