زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۱۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تصمیم پذیری ماشین تورینگ

ارسال:

nimam پرسیده:

تصمیم پذیری ماشین تورینگ

میشه یکی در مورد این سوالات توضیح بدهد؟ این دو تست مربوط به سال ۸۴ و ۸۶ علوم کامپیوتر می‌شود.

[تصویر:  153434_1_1379086554.jpg]

[تصویر:  153434_2_1379086554.jpg]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

nimam پاسخ داده:

RE: کدگذاری ماشین تورینگ

ممنون دوست عزیز از وقتی که برای جواب دادن گذاشتید.
مشکل من بیشتر notation بود. با مفهوم reduction (تقلیل) از Theory of Complexity آشنا هستم.
اول اینکه خلاف نظر شما فکر کنم زبان‌های RE تحت دسته‌ی Partially Decidable محسوب می‌شوند نه Undecidable (
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
).

A decision problem A is called decidable or effectively solvable if A is a recursive set. A problem is called partially decidable, semidecidable, solvable, or provable if A is a recursively enumerable set. Problems that are not decidable are called undecidable.

خوب، حالا یه سوال: مسئله‌ی membership برای ماشین‌های تورینگ یک مسئله‌ی undecidable است یا partially decidable؟ خوب، ما اگر یک رشته را به TM بدهیم یا آن را accept می‌کند یا reject و یا اینکه وارد infinite loop می‌شود. پس این مسئله فکر کنم partially decidable است. اما از طرفی مسئله‌ی halting به مسئله‌ی membership تقلیل پیدا می‌کند و ما می‌دانیم که مسئله‌ی halting یک مسئله‌ی undecidable است، پس مسئله‌ی membership هم حتما undecidable است! بالاخره کدام است؟

بعد ببینید اینها را درست تفسیر می‌کنم؟

[tex]L = \left \{ <T> \mid 01 \in L(T) \; and \; T \; is\;a\;Turing\; Machine \right \}[/tex]

اگر با یک قرارداد ماشین‌های تورینگ را کدگذاری کنیم، آنگاه زبان L شامل کدگذاری آن دسته از ماشین‌های تورینگ است که اولا نمایانگر یک ماشین تورینگ می‌باشند و دوما رشته‌ی ۰۱ را قبول می‌کنند. کلید گزینه‌ی ۲ را زده (RE است ولی تصمیم‌پذیر نیست).

[tex]\left \{ <T> \mid \lambda \in L(T) \right \} \leq L[/tex]

اول اینکه کلید زده گزینه‌ی ۲ (بازگشتی نیست).
خوب، این یکی میگه یک زبان داریم که شامل همه‌ی ماشین‌های تورینگ هست که رشته‌ی λ را قبول می‌کنند. خوب، ادامه‌ی جواب این سوال هم برمی‌گرده به سوال اولم که مسئله‌ی membership جزو partially decidable (و درنتیجه RE) است یا undecidable؟

هممم، و یه چیز دیگه که الان من رو به شک انداخت. undecidable یعنی نه decidable باشد و نه partially decidable؟ درست می‌گم؟

ارسال:

nimam پاسخ داده:

RE: کدگذاری ماشین تورینگ

خوب، من فهمیدم مشکلم چی بود. قضیه همون چیزی هست که اون آخر شک کرده بودم. مسائل Undecidable مسائل partially decidable رو هم پوشش می‌دهند. یعنی halting در واقع یک مسئله‌ی partially decidable هست (
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
). عجب سوتی‌ای دادم!

Partially decidable problems and any other problems that are not decidable are called undecidable

* راستی، چرا انجمن مانشت از BBCode مروبط به ltr (برای متن Left to right) پشتیبانی نمی‌کنه؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اصول ماشین های کنترل عددی و مطلبی ملینا ارشد ۱ ۲,۰۷۲ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ۰۸:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: vista2000
  تصمیم گیری مهم درباره مکان سرور سایت admin ۴ ۴,۴۱۱ ۲۸ دى ۱۴۰۰ ۰۳:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahsa3323
  بوک کلاب ماشین لرنینگ با حضور متخصص از شرکت های گوگل ، اساتید و دانشجویان دکترا و. Doctorwho ۰ ۱,۴۵۰ ۱۳ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Doctorwho
  سوال یادگیری ماشین isoa ۳ ۳,۹۲۸ ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ ۰۶:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  نحوه محاسبه دفیق لگاریتم بدون ماشین حساب mcse2010 ۲ ۸۰,۲۰۹ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: chemical_darton29
  رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش دانشگاه تهران علیصا ۰ ۲,۵۳۹ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  لینک دانلود نسخه ازمایشی ترجمه کتاب یادگیری ماشین میشل انرژی مثبت ۲ ۱۲,۸۲۱ ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: forooghfp7078
  درخت دسترس پذیری برای شبکه های پتری αɾια ۱ ۲,۱۵۰ ۰۹ تیر ۱۳۹۸ ۰۶:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  جزوه یا کتاب یادگیری ماشین پری ۲۷ ۴۳,۸۲۰ ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: dr.a_AI
  حل تشریحی ارشد نظریه زبان ها و ماشین ها ۹۴ تا ۹۷ Sanazzz ۰ ۳,۴۵۸ ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close