زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۰۵:۱۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مشکل در نحوه محاسبه مولفه DC

ارسال:

zerocool_ir پرسیده:

مشکل در نحوه محاسبه مولفه DC

با سلام خدمت اساتید گرام
ببخشید اگر سوالم ابتدایی و هست ولی خب بلد نبودم گفتم از شما دوستان بپرسم
میشه من رو راهنمایی کنید که مولفه DC از روی نمودار یک فرکانس چطوری بدست می آید؟

مثلا در موج سینوسی زیر چطوری حساب میشه؟

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

AMMehr پاسخ داده:

RE: مشکل در نحوه محاسبه مولفه DC

(۰۳ مرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۰۴ ق.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  با سلام خدمت اساتید گرام

این سیگنال سینوسی هست!!!!
ولی باز میشه بدست اوردش DC صفر هست! چرا؟
خوب ما برای مولفه DC سیگنال های مربعی رو در نظر میگرفتیم که اگه قطبی (polar) بودن DC صفر میشد.
اما این موج سینوسی هم همون شرایط رو داره با این تفاوت که در واقع این موج سینوسی هارمونیک اول یک سیگنال مربعی قطبی هست!

ارسال:

zerocool_ir پاسخ داده:

(۲۱ مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۰۳ ق.ظ)AMMehr نوشته شده توسط:  
(03 مرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۰۴ ق.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  با سلام خدمت اساتید گرام

این سیگنال سینوسی هست!!!!
ولی باز میشه بدست اوردش DC صفر هست! چرا؟
خوب ما برای مولفه DC سیگنال های مربعی رو در نظر میگرفتیم که اگه قطبی (polar) بودن DC صفر میشد.
اما این موج سینوسی هم همون شرایط رو داره با این تفاوت که در واقع این موج سینوسی هارمونیک اول یک سیگنال مربعی قطبی هست!

آخه میدونی زمان نداشتم مجبور شدم سریع یک چیزی بکشم .
یعنی شما میگی مولفه Dc را فقط برای سیگنال های مربعی حساب می کنیم ؟
با این حساب مولفه DC این سیگنال هم صفر میشه ؟ ۱۰۰۱۱۰۰۱
میشه لطفا با یک مثال خودتون بیشتر توضیح بدید ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

AMMehr پاسخ داده:

(۲۳ مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۴۲ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  آخه میدونی زمان نداشتم مجبور شدم سریع یک چیزی بکشم .

نه مولفه DC رو میشه برای همه بدست آورد !
خوب بذارید راحترین حالتش رو بگم شما یک نمودار بکشید که محور X زمان هست محور Y ارزش بیت ها یعنی ۰ و ۱ ها!
حالا شما ممکن ۲ نمودار بکشید :
۱- نموداری که ارزش بیت ۰ رو روی محور Y همون صفر در نظر بگیرید و ارزش بیت ۱ رو مثبت ۱ در نظر بگیرید !! این میشه نمودار (Unipolar) تک قطبی!!
که تویه اون شما پایین محور X هیچی ندارید هرچی هست بالای محور هست! اینجا باید سمبلها رو باهم جمع کنید تقسیم بر تعدادشون کنید یعنی شما ۱۰۰۱۱۰۰۱ رو که الان اینجا گذاشتید رو تویه یک دوره تناوب میشه ۱۰۰۱ که تعداد سمبلها ۴ تاست حالا دوتا ۱ داریم که جمعشون ۲هست تقسیم بر ۴ میشه ۰/۵ این ۰/۵ مقدار DC هست!

۲- حالا اگه نمودار قطبی باشه یعنی Polar که من سری پیش اشاره کردم!
اینجا برای مقدار های بیت ۰ ارزش ۱- رو در محور Y نمودارمون براش درنظر میگیریم! و برای بیت ها ۱ ارزش ۱+ رو در نظر میگیریم حالا تویه نمودار برای مثال که همون یک دوره تناوبش رو در نظر میگیریم ۱۰۰۱ دو تا عدد ۱ بالا داریم و تا ۰ صفر داریم که ارزششون -۱ شد پایین محور X هستن! اینارو جمعشون کنیم میشن صفر! تقسیم بر ۴ هم کنیم میشن ۰ که این مقدار DC مون در حالت قطبی هست!!

پس دقت کنید بسته به این که سیگنال قطبی باشه یا تک قطبی DC تغییر میکنه! تویه تک قطبی چون همه چیزمون بالای محور X هست خوب به طبع یک عدد مثبت داریم ولی در قطبی عدد میتونه بین -۱ تا خود ۱ باشه!

سینوسی و کسینوسی ها هم شما نمودار رو نگاه کنید (عکسی که خودتون گذاشتید) دوتا مساحت دارید یکی بالای محور X یکی پایین محور X اینا هم دیگه رو در واقع خنثی میکنند! و DC میشه صفر! این نمودار رو برای حالت های بالا که گفتم هم در نظر بگیرید و بکشید!

ارسال:

zerocool_ir پاسخ داده:

(۲۵ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۰۰ ق.ظ)AMMehr نوشته شده توسط:  
(23 مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۴۲ ب.ظ)zerocool_ir نوشته شده توسط:  آخه میدونی زمان نداشتم مجبور شدم سریع یک چیزی بکشم .

نه مولفه DC رو میشه برای همه بدست آورد !
خوب بذارید راحترین حالتش رو بگم شما یک نمودار بکشید که محور X زمان هست محور Y ارزش بیت ها یعنی ۰ و ۱ ها!
حالا شما ممکن ۲ نمودار بکشید :
۱- نموداری که ارزش بیت ۰ رو روی محور Y همون صفر در نظر بگیرید و ارزش بیت ۱ رو مثبت ۱ در نظر بگیرید !! این میشه نمودار (Unipolar) تک قطبی!!
که تویه اون شما پایین محور X هیچی ندارید هرچی هست بالای محور هست! اینجا باید سمبلها رو باهم جمع کنید تقسیم بر تعدادشون کنید یعنی شما ۱۰۰۱۱۰۰۱ رو که الان اینجا گذاشتید رو تویه یک دوره تناوب میشه ۱۰۰۱ که تعداد سمبلها ۴ تاست حالا دوتا ۱ داریم که جمعشون ۲هست تقسیم بر ۴ میشه ۰/۵ این ۰/۵ مقدار DC هست!

۲- حالا اگه نمودار قطبی باشه یعنی Polar که من سری پیش اشاره کردم!
اینجا برای مقدار های بیت ۰ ارزش ۱- رو در محور Y نمودارمون براش درنظر میگیریم! و برای بیت ها ۱ ارزش ۱+ رو در نظر میگیریم حالا تویه نمودار برای مثال که همون یک دوره تناوبش رو در نظر میگیریم ۱۰۰۱ دو تا عدد ۱ بالا داریم و تا ۰ صفر داریم که ارزششون -۱ شد پایین محور X هستن! اینارو جمعشون کنیم میشن صفر! تقسیم بر ۴ هم کنیم میشن ۰ که این مقدار DC مون در حالت قطبی هست!!

پس دقت کنید بسته به این که سیگنال قطبی باشه یا تک قطبی DC تغییر میکنه! تویه تک قطبی چون همه چیزمون بالای محور X هست خوب به طبع یک عدد مثبت داریم ولی در قطبی عدد میتونه بین -۱ تا خود ۱ باشه!

سینوسی و کسینوسی ها هم شما نمودار رو نگاه کنید (عکسی که خودتون گذاشتید) دوتا مساحت دارید یکی بالای محور X یکی پایین محور X اینا هم دیگه رو در واقع خنثی میکنند! و DC میشه صفر! این نمودار رو برای حالت های بالا که گفتم هم در نظر بگیرید و بکشید!

عالی گفتید ؛ ممنون از شما استاد گرامی

۰
ارسال:

M4$0UD پاسخ داده:

فکر کنم این ابهام شما به خاطر اینه که تعریف DC را دقیق نمی دونید.
مولفه DC یا متوسط یک سیگنال برابر متوسط زمانی یک سیگنال هست. تعریف ریاضی اش هم برای یک تابع پریودیک به صورت زیره:

[tex]<x(t)> = \frac{1}{T}\int_{-T/2}^{T/2} x(t)dt[/tex]

یعنی باید از تابع در یک دوره تناوب انتگرال بگیرید و تقسیم بر طول تناوب کنید.
در مورد موج سینوسی مقدار انتگرال در یک بازه تناوب برابر صفر هست اما در مورد موج مربعی دومی که مثال زدید در یک دوره تناوب این مقدار برابر صفر نیست.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آموزش نحوه گرفتن پرتره ای حرفه ای mortazangz ۰ ۱,۲۵۵ ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ۰۲:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mortazangz
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۲۳۰ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
Sad مشکل در برنامه نویسی شیء گرا Xialu ۰ ۱,۹۶۱ ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Xialu
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۴۲۳ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  محاسبه ارتفاع درخت.... baharkhanoom ۳ ۷,۴۹۸ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  نحوه محاسبه دفیق لگاریتم بدون ماشین حساب mcse2010 ۲ ۸۰,۰۱۷ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: chemical_darton29
  نحوه مطالعه دروس...راهنمایی لطفا... mona64 ۳ ۳,۸۶۳ ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  محاسبه تراز معدل موثر از رشته آی تی یا علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر یا بالعکس gnulinux ۰ ۲,۳۰۱ ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: gnulinux
  نحوه کار با شبیه ساز cooja amani96 ۳ ۳,۴۴۱ ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۹۰۰ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close