زمان کنونی: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۳۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

بدست آوردن کران بالا (فصل ۴ کتاب CLRS - مساله ۴-۳ -قسمت ب ، ح)

ارسال:

tarane.68 پرسیده:

بدست آوردن کران بالا (فصل ۴ کتاب CLRS - مساله ۴-۳ -قسمت ب ، ح)

سلام دوستان
من در بدست آوردن مرتبه این دو رابطه مشکل دارم . ممنون میشم توضیح بدید
البته حلش رو از حل المسائل CLRS دیدم ولی باز هم متوجه نشدم HuhHuh

[tex]T(n)=T(n-1) \log n[/tex]

[tex]T(n)=2T(\frac{n}{2}) \frac{n}{\log n}[/tex]

آیا راحلی ساده تر از حل خود CLRS برای این دو رابطه وجود نداره؟
ممنونم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

RE: بدست آوردن کران بالا (فصل ۴ کتاب CLRS - مساله ۴-۳ -قسمت ب ، ح)

سلام.
حل رابطه اولی رو انجام میدم. [tex]T(n) = T(n-1) Logn[/tex]

این سوال رو راحت میشه با روش جایگذاری حل کرد. مراحلش بصورت زیر هست:
[tex]T(n) = T(n-1) Logn[/tex]
[tex]T(n) = T(n-2) Log(n-1) Logn[/tex]
[tex]T(n) = T(n-3) Log(n-2) Log(n-1) Logn[/tex]
..
..
..
[tex]T(n) = T(n-(n-1)) Log(1) Log(2) Log(3) ... Log(n-2) Log(n-1) Logn[/tex]
که با فرض T(1) = 0 میشه :
[tex]T(n) = Log(1) Log(2) Log(3) ... Log(n-2) Log(n-1) Logn[/tex]

این تصاعد حسابی رو اگه حل کنید در نهایت جواب سوال میشه : [tex]T(n)\, \varepsilon\, \Theta (nLogn)[/tex]

ارسال:

SnowBlind پاسخ داده:

(۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۷:۱۷ ب.ظ)azad_ahmadi نوشته شده توسط:  [tex]T(n) = Log(1) Log(2) Log(3) ... Log(n-2) Log(n-1) Logn[/tex]

این تصاعد حسابی رو اگه حل کنید در نهایت جواب سوال میشه : [tex]T(n)\, \varepsilon\, \Theta (nLogn)[/tex]

به نظر من اینجور بهتره:
[tex]T(n) = Log(1) Log(2) Log(3) ... Log(n-2) Log(n-1) Log(n) = Log(1*2*3 \dots * (n-1)*(n)) = Log(n!) = O(nLog n)[/tex]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

tarane.68 پاسخ داده:

ممنون از لطفتون
وافعا ممنون
من با روش جایگذاری حلش میکردم ولی آخرش گیر میکردم Smile
مرسی

واسه رابطه دومی تا یه جاهایی رو با جایگذاری حل کردم.

[tex]T(n)=2T(\frac{n}{2}) \frac{n}{\log n}[/tex]
[tex]T(n)=2^{2}T(\frac{n}{2^{2}}) \frac{\frac{n}{2}}{\log \frac{n}{2}} \frac{n}{\log n}[/tex]
.
.
.
گسترشش که بدیم میشه :

[tex]\frac{n}{\log n} \frac{n}{\log \frac{n}{2}} \frac{n}{\log \frac{n}{2^{2}}} ... = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log\frac{n}{2^{i}} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-\log2^{i} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-i }[/tex]

از اینجا به بعدش رو دیگه نمیدونم چیکار کنم؟؟؟؟ نمیدونم چطوری میشه [tex]O(n\log \log n)[/tex] ؟؟؟

( فکر کنم باید یه نگاهی به سری ها تو ریاضی بندازم Big Grin )

ارسال:

SnowBlind پاسخ داده:

(۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۲۹ ب.ظ)tarane.68 نوشته شده توسط:  [tex]\frac{n}{\log n} \frac{n}{\log \frac{n}{2}} \frac{n}{\log \frac{n}{2^{2}}} ... = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log\frac{n}{2^{i}} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-\log2^{i} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-i }[/tex]

از اینجا به بعدش رو دیگه نمیدونم چیکار کنم؟؟؟؟ نمیدونم چطوری میشه [tex]O(n\log \log n)[/tex] ؟؟؟

شما این سری رو از آخر به اول نگاه کن:

[tex]\sum_{i=1}^{\log n} \frac{1}{\log n-i }[/tex] میشه معادل با سری [tex]\sum_{i=1}^{\log n} \frac{1}{ i }[/tex] و از طرفی میدانیم که سری [tex]\sum_{i=1}^{n} \frac{1}{i} = ln( n)[/tex]

ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

(۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۲۹ ب.ظ)tarane.68 نوشته شده توسط:  گسترشش که بدیم میشه :

[tex]\frac{n}{\log n} \frac{n}{\log \frac{n}{2}} \frac{n}{\log \frac{n}{2^{2}}} ... = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log\frac{n}{2^{i}} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-\log2^{i} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-i }[/tex]

این بسطی که شما نوشتید برای تابع [tex]T(n)=2T(\frac{n}{2}) n/\lg n[/tex] هستش در حالی که تابعی که در پست اول خودتون قرار دادید [tex]T(n)=3T(\frac{n}{3}) n/\lg n[/tex] هستش.

ارسال:

tarane.68 پاسخ داده:

(۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۵۸ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(13 شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۲۹ ب.ظ)tarane.68 نوشته شده توسط:  گسترشش که بدیم میشه :

این بسطی که شما نوشتید برای تابع [tex]T(n)=2T(\frac{n}{2}) n/\lg n[/tex] هستش در حالی که تابعی که در پست اول خودتون قرار دادید [tex]T(n)=3T(\frac{n}{3}) n/\lg n[/tex] هستش.

ببخشید اشتباه شده بود.
اصلاحش کردم

(۱۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۴۳ ب.ظ)SnowBlind نوشته شده توسط:  
(13 شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۲۹ ب.ظ)tarane.68 نوشته شده توسط:  [tex]\frac{n}{\log n} \frac{n}{\log \frac{n}{2}} \frac{n}{\log \frac{n}{2^{2}}} ... = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log\frac{n}{2^{i}} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-\log2^{i} } = n\sum_{i=0}^{\log n} \frac{1}{\log n-i }[/tex]

شما این سری رو از آخر به اول نگاه کن:

[tex]\sum_{i=1}^{\log n} \frac{1}{\log n-i }[/tex] میشه معادل با سری [tex]\sum_{i=1}^{\log n} \frac{1}{ i }[/tex] و از طرفی میدانیم که سری [tex]\sum_{i=1}^{n} \frac{1}{i} = ln( n)[/tex]

ببخشید متوجه نشدم . خب حالا این چطوری میشه [tex]O(n\log \log n)[/tex] ؟؟HuhHuh

ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

(۱۴ شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۲۹ ق.ظ)tarane.68 نوشته شده توسط:  ببخشید متوجه نشدم . خب حالا این چطوری میشه [tex]O(n\log \log n)[/tex] ؟؟HuhHuh
عبارت [tex]\sum_{i=1}^{n}{\frac{1}{i}}[/tex] از مرتبه بیگ اوی lgn هستش (به این موضوع توجه کنید که وقتی کران بالای سیگما n هستش اونوقت جلوی لگاریتم هم n اومده). حالا وقتی کران بالای این سیگما از n به lgn تغییر کنه داریم: [tex]\sum_{i=1}^{\lg n}{\frac{1}{i}}=O(\lg \lg n)[/tex]
یه n هم که از قبل پشت سیگما بوده و این یعنی [tex]n\sum_{i=1}^{\lg n}{\frac{1}{i}}=O(n\lg \lg n)[/tex]

ارسال:

tarane.68 پاسخ داده:

Smile
(۱۵ شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۵۱ ق.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(14 شهریور ۱۳۹۲ ۱۱:۲۹ ق.ظ)tarane.68 نوشته شده توسط:  ببخشید متوجه نشدم . خب حالا این چطوری میشه [tex]O(n\log \log n)[/tex] ؟؟HuhHuh
عبارت [tex]\sum_{i=1}^{n}{\frac{1}{i}}[/tex] از مرتبه بیگ اوی lgn هستش (به این موضوع توجه کنید که وقتی کران بالای سیگما n هستش اونوقت جلوی لگاریتم هم n اومده). حالا وقتی کران بالای این سیگما از n به lgn تغییر کنه داریم: [tex]\sum_{i=1}^{\lg n}{\frac{1}{i}}=O(\lg \lg n)[/tex]
یه n هم که از قبل پشت سیگما بوده و این یعنی [tex]n\sum_{i=1}^{\lg n}{\frac{1}{i}}=O(n\lg \lg n)[/tex]

متوجه شدم Smile
ممنونم.لطف کردین

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information فصل یک تا پنج پایان نامه αɾια ۵ ۴,۹۷۸ ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HoseinMos
  فصل Np , Np hard nazanin2020 ۱ ۱,۸۴۱ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: nazanin2020
  آموزش زبان انگلیسی:اصطلاح حساب حساب کاکا برادر! cyruskingsolomon ۰ ۲,۱۰۷ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۸,۳۷۷ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
Sad ذخیره ماتریس پایین مثلثی / بالا مثلثی به شیوه سطری یا ستونی shayesteNEY ۵ ۱۰,۰۸۷ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Negiiin
  [دانلود] کتاب clrs همراه با حل تمرین و پیوست فارسی mehrdad66 ۳۸ ۸۳,۴۶۸ ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Nargeshassani
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۵۷۷ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  فصل HEAP از کتاب ساختمان داده طورانی (پارسه) tourani ۳۷ ۳۷,۰۸۶ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۵:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: hossein4070
  مهمترین فصل های ذخیره و بازیابی مقسمی enofcom ۱۰ ۵,۶۴۵ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: alma1988
  دانلود CLRS ویرایش سوم m450ud ۱۶ ۱۸,۹۲۱ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: etrok

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close