زمان کنونی: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۳۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

وجود یک رابطه بازگشتی

ارسال:

maryam.raz پرسیده:

وجود یک رابطه بازگشتی

سلام
رابطه بازگشتی به این شکل داریم که بینشون ضرب باشه نه جمع؟
[tex]t(n-2)*t(n-2)[/tex]
حس میکنم جایی این رابطه رو دیدم که ضرب بینشون رو همون جمع درنظر گرفتن و شده [tex]2^{\tfrac{n}{2}}[/tex]
ولی نمیشه به همین راحتی ضرب رو جمع درنظر گرفت!
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

tarane.68 پاسخ داده:

RE: وجود یک رابطه بازگشتی

با سلام

دقت کنید که این رابطه ها ، طبق جدول ، رابطه های بازگشتی تابع هستند و برای بدست آوردن مرتبه اجرایی آنها باید تعداد فراخوانی ها رو در نظر گرفت نه از قضیه اصلی یا قضایای مربوط به رابطه بازگشتی استفاده کرد!!!
کافیه با یه مثال این چندتا رابطه ها رو حل کنید و طبق تعداد فراخوانی ها مرتبه رو بدست بیارید.
من اینکار رو تو دو عکس زیر انجام دادم(با یه نقطه مرزی) . البته اگه نقاط مرزی عوض بشه مرتبه اجرایی عوض نمیشه فقط فرمول تعداد فراخوانی ها عوض میشه (با همان شکل کلی) . اگه توی بدست آوردن فرمول ها اشتباه کردم ببخشید چون با عجله نوشتم

۰
ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

این در کتاب مقسمی گفته شده
من اینجور فکر میکنم که:
این درسته که پیچیدگی میشه [tex]O(2^{\frac{n}{2}})[/tex]
اما با این فرض که تایع دوبار صدا زده شده و در هر بار n-2 داریم [tex]T(n)=2T(n-2)[/tex]

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

(۱۶ آبان ۱۳۹۲ ۰۶:۱۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  این در کتاب مقسمی گفته شده
من اینجور فکر میکنم که:
اما با این فرض که تایع دوبار صدا زده شده و در هر بار n-2 داریم [tex]T(n)=2T(n-2)[/tex]
ممنون محبوبه جان تصویر خیلی خوبی گذاشتی
من مشکلم همینه که چرا این دوتا رابطه از یه اوردر میشن در حالی که بین یکی جمع هست وبین یکی ضرب
[tex]t(n-1) t(n-1)// t(n-1)*t(n-1)[/tex]
اگه ضرب به معنی اینه که دو بار فراخوانی داریم پس جمع به چه معناست؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

e.shrm پاسخ داده:

RE: وجود یک رابطه بازگشتی (بی جواب مونده !)

(۱۶ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۱۶ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  
(16 آبان ۱۳۹۲ ۰۶:۱۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  این در کتاب مقسمی گفته شده
من اینجور فکر میکنم که:
ممنون محبوبه جان تصویر خیلی خوبی گذاشتی
من مشکلم همینه که چرا این دوتا رابطه از یه اوردر میشن در حالی که بین یکی جمع هست وبین یکی ضرب
[tex]t(n-1) t(n-1)// t(n-1)*t(n-1)[/tex]
اگه ضرب به معنی اینه که دو بار فراخوانی داریم پس جمع به چه معناست؟

چرا نباید مرتبه اشون یکی باشه؟ ما برای هر n داریم دو تا دیگه رو حساب میکنیم حالا بینشون میخواد هر چی باشه. چه تاثیری توی تعداد مراحل کارمون داره؟ اون چیزی تعداد یعنی مرتبه رو رو محدود میکنه n هست و اینکه چند گام چند گام داریم حسابش میکنیم. تصور من اینه. نمیدونم چقدر درسته.

۰
ارسال:

hoda ahmadi پاسخ داده:

من فکر میکنم که وقتی بینشون جمع باشه یعنی دوبار فراخوانی اما وقتی ضربه یعنی یه بار پس در حالت ضرب میشه:O(n)

۰
ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

ممنون از همه دوستانی که مشارکت کردن فک کنم حق باشماست و جمع یا ضرب بودن فرقی نمیکنه

ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

(۱۴ آذر ۱۳۹۲ ۰۴:۰۸ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  ممنون از همه دوستانی که مشارکت کردن فک کنم حق باشماست و جمع یا ضرب بودن فرقی نمیکنه
وقتی بینشون ضرب باشه میشه [tex]T(n)=T(n-2)*T(n-2)=T^2(n-2)[/tex]
و وقتی جمع باشه میشه [tex]T(n)=2T(n-2)[/tex]. به نظر شما این دو رابطه بازگشتی میتونن یکی باشن؟ مشخصه که نه.

ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

(۱۴ آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۵۲ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(14 آذر ۱۳۹۲ ۰۴:۰۸ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  ممنون از همه دوستانی که مشارکت کردن فک کنم حق باشماست و جمع یا ضرب بودن فرقی نمیکنه
وقتی بینشون ضرب باشه میشه [tex]T(n)=T(n-2)*T(n-2)={(T(n-2))}^2[/tex] و وقتی جمع باشه میشه [tex]T(n)=2T(n-2)[/tex]. به نظر شما این دو رابطه بازگشتی میتونن یکی باشن؟ مشخصه که نه.
من فرمول شمارو متوجه نشدم Undecided خب شما میگین اگه ضرب باشه از چه مرتبه ای میشه؟

ارسال: #۱۰

mfXpert پاسخ داده:

(۱۵ آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۵۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  من فرمول شمارو متوجه نشدم Undecided خب شما میگین اگه ضرب باشه از چه مرتبه ای میشه؟
اون فرمولی که من نوشتم این نبود. نمیدونم چه اتفاقی افتاده که فرمول به این شکل عجیب در اومده بود. اصلاحش کردم.

ارسال: #۱۱

maryam.raz پاسخ داده:

(۱۴ آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۵۲ ب.ظ)mfXpert نوشته شده توسط:  
(14 آذر ۱۳۹۲ ۰۴:۰۸ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  ممنون از همه دوستانی که مشارکت کردن فک کنم حق باشماست و جمع یا ضرب بودن فرقی نمیکنه
وقتی بینشون ضرب باشه میشه [tex]T(n)=T(n-2)*T(n-2)=T^2(n-2)[/tex]
و وقتی جمع باشه میشه [tex]T(n)=2T(n-2)[/tex]. به نظر شما این دو رابطه بازگشتی میتونن یکی باشن؟ مشخصه که نه.
ممنون نکته جدیدی بودSmile، الان اینو چه جوری باید حساب کرد؟ مقسمی که میگه جفتشون میشن [tex]2^{\frac{n}{2}}[/tex]
Huh

ارسال: #۱۲

mfXpert پاسخ داده:

(۱۷ آذر ۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ ق.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  الان اینو چه جوری باید حساب کرد؟ مقسمی که میگه جفتشون میشن [tex]2^{\frac{n}{2}}[/tex]
ببینید اون چیزی که تو اون جدول کتاب مقسمی اومده روابط بازگشتی نیستن بلکه خود توابع هستن (به جای اینکه شبه کد برای توابع نوشته باشه بدنه‌ی اونها رو به فرم ریاضی اونها نوشته). امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.

۰
ارسال: #۱۳

hoda ahmadi پاسخ داده:

ولی این دوتا با هم برابر نیییییستنن!!

ارسال: #۱۴

maryam.raz پاسخ داده:

(۱۸ آذر ۱۳۹۲ ۰۱:۰۵ ق.ظ)hoda ahmadi نوشته شده توسط:  ولی این دوتا با هم برابر نیییییستنن!!
لطفا با دلیل مطرح کنید!!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۵۲۶ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  چه گزینه هایی (رشته و گرایش) برای قبولی در ارشد وجود داره ؟ MohsenRezaei ۲ ۲,۹۲۲ ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  آیا امکان ارسال مجدد ایمیل مربوط به پذیرش مقاله در یک ژورنال isi وجود دارد؟ Autumngirl ۴ ۳,۹۰۱ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Autumngirl
  درخواست(محاسبه پیچیدگی زمانی)(بخش روابط بازگشتی) Saman ۶ ۶,۹۸۵ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۳:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saeed_vahidi
  رابطه n~1 Mr.R3ZA ۰ ۱,۷۸۳ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  توصیه های مهم در رابطه با انتخاب رشته (مهم) Happiness.72 ۰ ۱,۹۸۱ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  رابطه چند به یک somayeh afsh ۰ ۱,۵۹۶ ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: somayeh afsh
  آزمون استخدامی هواشناسی داخل ایران وجود داره؟ عباس۱ ۰ ۲,۰۲۵ ۲۷ دى ۱۳۹۶ ۰۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: عباس۱
  رسم درخت بازگشتی برای t(n)=9t(n/3)+n jumper ۶ ۶,۱۶۵ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۶:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: jumper
  حل رابطه جایگذاری با تکرار rahkaransg ۱ ۲,۰۳۲ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: rahkaransg

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close