زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۰۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مستقل بودن زبان xy به شرط n(x)! = n(y سوال آزمون مدرسان

ارسال:

masoud67 پرسیده:

مستقل بودن زبان xy به شرط n(x)! = n(y سوال آزمون مدرسان

سلام
این زبان چه جوری مستقله ؟ آیا منظم هم هست؟
[tex]\left \{ xy | n(x)! = n(y) \right \}[/tex]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

jahanmanesh پاسخ داده:

Re: RE: مستقل بودن زبان xy به شرط n(x)! = n(y سوال آزمون مدرسان

(۲۶ دى ۱۳۹۲ ۰۳:۱۷ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  سلام
این زبان چه جوری مستقله ؟ آیا منظم هم هست؟
[tex]\left \{ xy | n(x)! = n(y) \right \}[/tex]

اون فکتوریله؟
کلا اگر عبارتی نیاز به برابری تعداد عناصر داشته باشه معمولا مستقل از متنه چون باید به همون اندازه که یه x خونده میشه به همون اندازه هم y خونده بشه که چون ماشین متناهی حافظش بسیار ضعیفه نمیتونه اینو یادش بمونه و مجبوریم از ماشین قوی تری که قدرت یاد اوری بهتری ذاره استفاده کنیم که مثلا با یه پشته میتونیم اینو پیاده سازی کنیم.
ولی اگه اون فاکتوریل هستش،نمیدونم دقیقا

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk HD

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: مستقل بودن زبان xy به شرط n(x)! = n(y سوال آزمون مدرسان

(۲۶ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۲۸ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  اون فکتوریله؟
کلا اگر عبارتی نیاز به برابری تعداد عناصر داشته باشه معمولا مستقل از متنه چون باید به همون اندازه که یه x خونده میشه به همون اندازه هم y خونده بشه که چون ماشین متناهی حافظش بسیار ضعیفه نمیتونه اینو یادش بمونه و مجبوریم از ماشین قوی تری که قدرت یاد اوری بهتری ذاره استفاده کنیم که مثلا با یه پشته میتونیم اینو پیاده سازی کنیم.
به احتمال زیاد فاکتوریل هست
الان اگه فاکتوریل باشه میشه با پشته پیاده اش کرد ؟ میشه پیاده سازیشو توضیح بدید. من هر چی فکر کردم نتونستم چیزی واسش پیدا کنم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۳۹ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  به احتمال زیاد فاکتوریل هست
الان اگه فاکتوریل باشه میشه با پشته پیاده اش کرد ؟ میشه پیاده سازیشو توضیح بدید. من هر چی فکر کردم نتونستم چیزی واسش پیدا کنم
سلام
دوست عزیز ما اگر حتی یه زبان داشته باشیم با یه الفبا یعنی [tex]\sum= \{a\}[/tex]
و زبانمون باشه [tex]L = \{a^{m}|m=factoriel\}[/tex]
این زبان نه منظمه نه مستقل از متن
از همین به نظرم بتونیم برداشت کنیم که این زبان هم مستقل از متن نیست

۰
ارسال:

jahanmanesh پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۳۹ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(26 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۲۸ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  اون فکتوریله؟
به احتمال زیاد فاکتوریل هست

نمیدونم چجور حلش کرده مدرسان ولی به هر حال
میگه به ازای هر تعداد x، تعدادy هامون برابر فاکتوریل تعداد xها باشه
اگه فرض کنیم که این زبان مستقل از متنه،پس باید بتونیم براش یه ماشین پشته ای بدست بیاریم، خب برای هر x که میخونیم،باید x! توی پشته پوش کنیم،
از نظر من این زبان نباید مستقل از متن باشه به دو دلیل
۱/اینکه حافظه پشته محدوده و n! ، برای n = 7 ، باید بیشتر از ۵۰۰۰ حرف پوش کنه توی پشته در نتیجه ما به همچین پشته ای دسترسی نداریم

۲/من که نتونستم واسش یه پوش دان بکشم.

راستی بزار یه طور دیگه هم بررسیش کنیم. اگر از لم تزریق استفاده کنیم،m رو انتخاب کنیم و یه رشته ای که این زبان تولید میکنه رو بررسی کنیم بطوریکه طول رشته از m بیشتر باشه،واسه همین مثلا رشته
aaabbbbbb
۳!=۶
خب اگر رشته وسط رو برابر aabbbانتخاب کنیم و aa, bb رو افزایش بدیم،
W¹=aaaaabbbbbbbbb
طبق ادعای لم تزریقpumping رشته ی تولیدی باید عضو رشتهای تولید شده ی این زبان باشهاگر نبود یعنی مستقل از متن نیست
که ۵! برابر ۱۲۰ میشه یعنی برای ۵تا a باید۱۲۰تا b داشته باشیم،که میبینیم طبق مثال نقضی که اوردیم میتونیم بگیم این زبان مستقل از متن نیست

یادت باشه لم تزریق فقط میتونه ثابت کنه که یه زبان مستقل از متن نباشه،ولی نمیتونه ثابت کنه یه زبان مستقل از متنه (لم تزریق در زبان های مستقل از متن)

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۶ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۳ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  راستی بزار یه طور دیگه هم بررسیش کنیم. اگر از لم تزریق استفاده کنیم،m رو انتخاب کنیم و یه رشته ای که این زبان تولید میکنه رو بررسی کنیم بطوریکه طول رشته از m بیشتر باشه،واسه همین مثلا رشته
aaabbbbbb
۳!=۶
W¹=aaaaabbbbbbbbb
طبق ادعای لم تزریقpumping رشته ی تولیدی باید عضو رشتهای تولید شده ی این زبان باشهاگر نبود یعنی مستقل از متن نیست

سلام. اینی که مستقل از متن نیست شکی نیست. لم تزریق شما اشتباهه. طول رشته نباید محدود باشه.

احتمالاً منظور سوال از != نامساویه نه فاکتوریل. اگه کسی این رابطه رو ببینه و جواب آخر رو ندونه فاکتوریل درنظر میگیره.

۰
ارسال:

jahanmanesh پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۵۴ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(26 دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۳ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  راستی بزار یه طور دیگه هم بررسیش کنیم. اگر از لم تزریق استفاده کنیم،m رو انتخاب کنیم و یه رشته ای که این زبان تولید میکنه رو بررسی کنیم بطوریکه طول رشته از m بیشتر باشه،واسه همین مثلا رشته
aaabbbbbb
۳!=۶
W¹=aaaaabbbbbbbbb

سلام. اینی که مستقل از متن نیست شکی نیست. لم تزریق شما اشتباهه. طول رشته نباید محدود باشه.

احتمالاً منظور سوال از != نامساویه نه فاکتوریل. اگه کسی این رابطه رو ببینه و جواب آخر رو ندونه فاکتوریل درنظر میگیره.

طول رشته رو باید بیشتر از m بگیریم .نگفتم محدود.هر چی m بود، بزرگترش میشه طول رشته دیگه.بین علما اختلاف افتاد :-D
اگر اونو نا مساوی بگیریم که زبان مسقل از متنه برادر من.

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۹ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  طول رشته رو باید بیشتر از m بگیریم .نگفتم محدود.هر چی m بود، بزرگترش میشه طول رشته دیگه.بین علما اختلاف افتاد :-D

آخه دیدم طول رشتتون محدود بود.
توی جوابیه نوشته بود مستقل از متنه.

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

دست همگی درد نکنه. پس اینم یه اشتباه دیگه از مدرسان
مگر اینکه اون علامت فاکتوریل علامت نامساوی باشه که خیلی عجیبه

۰
ارسال: #۱۰

jahanmanesh پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۳:۴۳ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(27 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۹ ب.ظ)jahanmanesh نوشته شده توسط:  طول رشته رو باید بیشتر از m بگیریم .نگفتم محدود.هر چی m بود، بزرگترش میشه طول رشته دیگه.بین علما اختلاف افتاد :-D

آخه دیدم طول رشتتون محدود بود.
توی جوابیه نوشته بود مستقل از متنه.

اره داشتم از برهان خلف استفاده میکردم.گفتم اگر فرض کنیم که مستقل از متن باشه ;-)

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پارسه، مدرسان شریف،ماهان و.... کدام یک بهتره؟؟؟ alim93 ۶۴ ۶۷,۳۲۸ ۰۷ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۵۶۱ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  اثبات بومی بودن sirvan.t ۸ ۵,۳۲۱ ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: WILL
  ثبت نام آزمونهای آزمایشی مدرسان شریف،کنکور کارشناسی ارشد ،اردیبهشت ۹۶ modaresan sharif ۸۴ ۵۷,۹۰۷ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohamadreza025
  تخفیف گروهی آزمونهای آزمایشی مدرسان شریف برای اعضای مانشت در سال ۹۹ عزیز دادخواه ۱۲ ۷,۷۰۸ ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: عزیز دادخواه
  کتاب vlsi صاحب الزمانی یا مدرسان شریف ؟؟؟ Mehran jam ۱۲ ۷,۴۹۰ ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۳:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  هیتلر بودن یا نبودن marvelous ۲ ۲,۵۵۳ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  حتماحتما بخوانید درموردافضل بودن امیرالمومنین هستش seyed ehsn ۱ ۲,۹۹۱ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱۱:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: banihashem
  گرامر مستقل از متن Sanazzz ۴ ۴,۹۸۴ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  انتقال آزمون های مدرسان شریف با تخفیف amir.azizi1@yahoo.com ۰ ۲,۳۳۸ ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ۰۶:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: amir.azizi1@yahoo.com

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close