زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۰۱:۴۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه )

ارسال:

kati پرسیده:

زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه )

سلام
میشه لطفا توضیح بدید بدترین زمان اجرا رو چطوری به دست آورده؟
جواب گزینه ۲ میشه

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه )

در پیرو این پست
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
منم خودم رسم کردم دیدم که درسته برای ۱۰ دستور داریم بدترین حالت وقتی که پرش اولی باشه ۲۲ کلاک
بهترین حالت هم وقتی که پرش دومی باشه! ۲۰ کلاک.
اگر دستورات یکی اولی پرش باشه بار بعد اولی نباشه ....!!
کلا میشه چندین مدل این پرش ها رو در نظر گرفت؟؟؟؟؟جچوریاست؟؟؟
که تصویر رو اتچ گذاشتم!

اما یه سوال! یه فرمول هست که وقتی میگیم پرش m درصد دستورات داریم ازش استفاده میکنیم چه مواقعی استفاده میشه؟؟!!!

[tex](m 1)KT (n-m-1)T[/tex]

اینجور حساب کنیم ۱۲۰ میشه!

واگر پایپ حساب نکنیم میگیم اگر دستور اول پرش نباشه و دستور دوم پرش باشه برای ۲ دستور ۴ کلاک داریم پس برای ۱۰۰ دستور ۲۰۰کلاک!

پی نوشت: من اینجور فکر میکنم که
اگر صورت سوال مشخص میکرد که چه زمانی دستور پرش رخ میده مثل سوال پایپ مهندسی کامپیوتر ۸۰ روش اولی درسته اما چون مشخص نکرده باید از این فرمول که نوشتم استفاده بشه :؟؟

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۶:۵۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  در پیرو این پست
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
منم خودم رسم کردم دیدم که درسته برای ۱۰ دستور داریم بدترین حالت وقتی که پرش اولی باشه ۲۲ کلاک
بهترین حالت هم وقتی که پرش دومی باشه! ۲۰ کلاک. که تصویر رو اتچ گذاشتم!
کاش دستور ۱۱ را هم رسم میکردید تا میدیدیم که دستور ۱۱ میتونه همزمان با دستور ۱۰ اجرا بشه. چون دستور ۱۰ پرش نیست و از طرفی وابستگی مرحله یک و سه هم ندارند. اونوقت متوجه میشید ۱۰ دستور دوم ۲۰ کلاک میخوان

در مورد فرمولی که گفتید زمانی باید استفاده کرد که دستورات را بتونیم به دسته های جدا از هم تبدیل کنیم. مثلا تو همین سوال اگه وابستگی بین مرحله ۱و۳و نبود میشد m=10 و حلش کرد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۲ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  ممنون اما مگر ما نمیگیم که دسترسی به حافظه ها نمیتونن همزمان با هم باشن؟!!
امشب فکر کنم دیگه خواب پایپ لاین ببینم Big Grin
این که گفتید مربوط به دستور ۱۰ و ۱۱ بود ؟
یا مربوط به فرمول؟

ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۲ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  ممنون اما مگر ما نمیگیم که دسترسی به حافظه ها نمیتونن همزمان با هم باشن؟!!
امشب فکر کنم دیگه خواب پایپ لاین ببینم Big Grin
این که گفتید مربوط به مرحله ۱۰ و ۱۱ بود ؟
یا مربوط به فرمول؟

برای مرحله ۱۰ و ۱۱ منظورم بود اما فکرشو که کردم دیدم امکان پذیر هست!
post قبلیم رو حذف کردم برای پس گرفتن حرفم شرمنده!

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  برای مرحله ۱۰ و ۱۱ منظورم بود اما فکرشو که کردم دیدم امکان پذیر هست!
چرا حذف ؟ شاید من دارم اشتباه میکنم. من فقط نظرمو دادم. همونطور که قبلا هم گفتم هنوز نه چیزی را تونستم اثبات کنم و نه چیزی را رد کنم.
نظر من این بود که ۱۰ دستور اول ۲۲ کلاک و ۱۰ دستور بعدی میتونه ۲۰ کلاک باشه. چون دستور ۱۰ و ۱۱ میتونن در دو مرحله با هم اجرا بشن.

ارسال:

m@hboobe پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  برای مرحله ۱۰ و ۱۱ منظورم بود اما فکرشو که کردم دیدم امکان پذیر هست!
چرا حذف ؟ شاید من دارم اشتباه میکنم. من فقط نظرمو دادم. همونطور که قبلا هم گفتم هنوز نه چیزی را تونستم اثبات کنم و نه چیزی را رد کنم.
نظر من این بود که ۱۰ دستور اول ۲۲ کلاک و ۱۰ دستور بعدی میتونه ۲۰ کلاک باشه. چون دستور ۱۰ و ۱۱ میتونن در دو مرحله با هم اجرا بشن.

به نظر من این سوال کلا یه جاش میلنگه!! هرچند خیلی نمیتونم بگم که تخصص زیادی دارم اما این دستورات پرش باید یه چیزی درموردشون گفته میشد Exclamation
کلا گیج شدم!

ارسال:

maryam.raz پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۳۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۶:۵۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  در پیرو این پست
بهترین حالت هم وقتی که پرش دومی باشه! ۲۰ کلاک. که تصویر رو اتچ گذاشتم!
کاش دستور ۱۱ را هم رسم میکردید تا میدیدیم که دستور ۱۱ میتونه همزمان با دستور ۱۰ اجرا بشه. چون دستور ۱۰ پرش نیست و از طرفی وابستگی مرحله یک و سه هم ندارند. اونوقت متوجه میشید ۱۰ دستور دوم ۲۰ کلاک میخوان

در مورد فرمولی که گفتید زمانی باید استفاده کرد که دستورات را بتونیم به دسته های جدا از هم تبدیل کنیم. مثلا تو همین سوال اگه وابستگی بین مرحله ۱و۳و نبود میشد m=10 و حلش کرد
منظورتون از اینکه ۱۰ و۱۱ همزمان قابل اجرا هستن چیه؟ اگه میگین fetch 11 با decod10 میشه خب
من که رسم کردم باز در آخر همون ۲۲۰ میشه که

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۰۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  منظورتون از اینکه ۱۰ و۱۱ همزمان قابل اجرا هستن چیه؟ اگه میگین fetch 11 با decod10 میشه خب
شما تا دستور ۲۰ را رسم کنید ببینید آیا بازهم ۲۲ کلاک واسه ۱۰ دستور دوم نیازه یا ۲۰ تا ؟
F دستور ۱۱ با D دستور ۱۰ ادغام میشه از طرفی D دستور ۱۱ هم با Ex دستور ۱۰ ادغام میشه.
پس دستور ۱۱ دو کلاکش با دستور ۱۰ (همون ۱۰ دستور اول) اجرا میشه.
و فقط کلاک سومش هست که با ۱۰ دستور دوم اجرا میشه. پس برای ده دستور دوم فعلا یک کلاک داریم
و چون فرض کردیم دستور ۱۱ پرش هست پس بعد از تمام شدن دستور ۱۱ دستور ۱۲ اجرا میشه.
خب حالا ۹ دستور دیگه باقی مونده و دو تا دوتا اجرا میشن
۱۲ و ۱۳
۱۴و ۱۵
۱۶و۱۷
۱۸و۱۹

هر کدوم از اینها به ۴ کلاک نیاز داشت پس میشه ۱۶ کلاک و یک کلاک هم برای دستور ۱۱ داشتیم که تا اینجا میشه ۱۷ کلاک
و دستور ۲۰ هم که در ۳ کلاک قابل انجام هست و در کل میشه ۲۰ کلاک برای ده دستور دوم
از طرفی به همن روال دستور ۲۱ میتونه با ۲۰ همزمان اجرا بشه و
۹۰ دستور آخر به ازای هر ۱۰ دستور ۲۰ کلاک داریم که میشه ۹ * ۲۰ + ۲۲ = ۲۰۲
حالتی که من گفتم بدترین حالت میشد اگر تمام ۱۰ دستور اول شرط باشن و بقیه غیر شرط که میشه ۲۱۰ کلاک

ارسال: #۱۰

maryam.raz پاسخ داده:

(۰۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۱۱ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(02 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۰ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  منظورتون از اینکه ۱۰ و۱۱ همزمان قابل اجرا هستن چیه؟ اگه میگین fetch 11 با decod10 میشه خب
شما تا دستور ۲۰ را رسم کنید ببینید آیا بازهم ۲۲ کلاک واسه ۱۰ دستور دوم نیازه یا ۲۰ تا ؟
F دستور ۱۱ با D دستور ۱۰ ادغام میشه از طرفی D دستور ۱۱ هم با Ex دستور ۱۰ ادغام میشه.
پس دستور ۱۱ دو کلاکش با دستور ۱۰ (همون ۱۰ دستور اول) اجرا میشه.
و فقط کلاک سومش هست که با ۱۰ دستور دوم اجرا میشه. پس برای ده دستور دوم فعلا یک کلاک داریم
و چون فرض کردیم دستور ۱۱ پرش هست پس بعد از تمام شدن دستور ۱۱ دستور ۱۲ اجرا میشه.
خب حالا ۹ دستور دیگه باقی مونده و دو تا دوتا اجرا میشن
۱۲ و ۱۳
۱۴و ۱۵
۱۶و۱۷
۱۸و۱۹

هر کدوم از اینها به ۴ کلاک نیاز داشت پس میشه ۱۶ کلاک و یک کلاک هم برای دستور ۱۱ داشتیم که تا اینجا میشه ۱۷ کلاک
و دستور ۲۰ هم که در ۳ کلاک قابل انجام هست و در کل میشه ۲۰ کلاک برای ده دستور دوم
از طرفی به همن روال دستور ۲۱ میتونه با ۲۰ همزمان اجرا بشه و
۹۰ دستور آخر به ازای هر ۱۰ دستور ۲۰ کلاک داریم که میشه ۹ * ۲۰ + ۲۲ = ۲۰۲
حالتی که من گفتم بدترین حالت میشد اگر تمام ۱۰ دستور اول شرط باشن و بقیه غیر شرط که میشه ۲۱۰ کلاک
ای باباSmile من جواب شما رو بدست آوردم ولی تو محاسبات آخر اشتباه کرده بودم جوابم شده بود ۲۲۰! ولی الان که اومدم توضیح بدم دیدم ۲۰۲ میشه!
اینجوری حساب کردم
واسه ۲۰ تای اولی که یکی در میون پرش داریم به ۴۲ کلاک نیاز داریم.۱۰ تای اولی ۲۲ تا و ۱۰تای دومی ۲۰ تا
خب الان ۸۰ دستور دیگه مونده که پرش ندارن و گفتیم واسه هر ۲ دستوری ۴کلاک پس میشه ۱۶۰
۱۶۰+۴۲=۲۰۲
البته اون ۲۱۰ رو هم من درآوردم پس جواب همون ۲۱۰ میشه.

ارسال: #۱۱

masoud67 پاسخ داده:

(۰۲ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۹ ب.ظ)maryam.raz نوشته شده توسط:  ای باباSmile من جواب شما رو بدست آوردم ولی تو محاسبات آخر اشتباه کرده بودم جوابم شده بود ۲۲۰! ولی الان که اومدم توضیح بدم دیدم ۲۰۲ میشه!
اینجوری حساب کردم
واسه ۲۰ تای اولی که یکی در میون پرش داریم به ۴۲ کلاک نیاز داریم.۱۰ تای اولی ۲۲ تا و ۱۰تای دومی ۲۰ تا
خب الان ۸۰ دستور دیگه مونده که پرش ندارن و گفتیم واسه هر ۲ دستوری ۴کلاک پس میشه ۱۶۰
۱۶۰+۴۲=۲۰۲
البته اون ۲۱۰ رو هم من درآوردم پس جواب همون ۲۱۰ میشه.
این از اون سوالا بود که بدجور منو درگیر خودش کرده بود

۰
ارسال: #۱۲

iammiti پاسخ داده:

تو کتاب یوسفی خوب توصیح داده تو قسمت پایپلاین اینو
وقتی دستور پرش وارد شد خوب بقیه نمی تونن وارد بشن برای همین چون هر ۲تا دستور ۴کلاک میگیرن پس اگه اول یه پرش بیاد دومی نمی تونه وارد بشه و باید تا پایان پرش صبر کنه..اینطوری میشه بدترین حالت که ۶کلاک میشه
برای فرمول هم فرض کرده همه دستورات بدو پرش باشن که میشه ۲۰۰ بد ۱۰% دستورات ما به ۶ کلاک احتیاج دارن که ما بهشون اون ۲ کلاک اضافه می کنیم
من خودم البته با ۱۰تا حل کردم شد ۲۲/۲۰ بعدش در ۱۰ ضرب کردم صورت و مخرج

ارسال: #۱۳

kati پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ ب.ظ)iammiti نوشته شده توسط:  تو کتاب یوسفی خوب توصیح داده تو قسمت پایپلاین اینو
وقتی دستور پرش وارد شد خوب بقیه نمی تونن وارد بشن برای همین چون هر ۲تا دستور ۴کلاک میگیرن پس اگه اول یه پرش بیاد دومی نمی تونه وارد بشه و باید تا پایان پرش صبر کنه..اینطوری میشه بدترین حالت که ۶کلاک میشه
برای فرمول هم فرض کرده همه دستورات بدو پرش باشن که میشه ۲۰۰ بد ۱۰% دستورات ما به ۶ کلاک احتیاج دارن که ما بهشون اون ۲ کلاک اضافه می کنیم

بله ممنون متوجه شدم
من اشتباه می کردم می گفتم ۹۰ تا از کل دستورات در ۱۸۰ کلاک انجام میشه (یعنی هر دو دستور به ۴ تا کلاک احتیاج دارن)
بعد ۱۰ تای دیگه دستورات به ۳۰ کلاک احتیاج دارند (یعنی هر دستور در ۳ کلاک کامل میشه میره بیرون و دستور بعدی مثلا در کلاک ۴ وارد میشه)
و در آخر ۱۸۰ با ۳۰ جمع می کردم میشد ۲۱۰ Exclamation
عجب استلالی از خودم درآورده بودماا Undecided

ارسال: #۱۴

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ ب.ظ)iammiti نوشته شده توسط:  تو کتاب یوسفی خوب توصیح داده تو قسمت پایپلاین اینو
البته من به این جواب شک دارم.
من بدترین حالت را ۲۱۰ بدست آوردم زمانی که تمام ۱۰ دستور پرشی اول بیان که میشه ۳۰ کلاک و ۹۰ دستور دیگه به ازای هر دو دستور میشه ۴ کلاک و میشه ۱۸۰ . و کلش میشه ۱۸۰+ ۳۰ = ۲۱۰
نمیدونم پارسه چه جوری بدست آورده ۲۲۰
چون اگه فرض کنیم دستور اول هر ۱۰ دستور پرش باشه، فقط ۱۰ دستور اول میشه ۲۲ کلاک ولی واسه ۱۰ تای بعدی ۲۰ کلاک داریم چون دستور ۱۱ میتونه با دستور دهم پایپ بشن. یعنی دو مرحله دستور ۱۱ با دستور ۱۰ باهم اجرا بشه. حالتهای دیگه ای نتونستم فرض کنم که ۲۲۰ کلاک بشه .

یکی میتونه بگه درست گفتم یا نه. شکل را واسه ۲۰ تا دستور بکشید میفهمید من چی میگم.

ارسال: #۱۵

iammiti پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۲۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  البته من به این جواب شک دارم.
من بدترین حالت را ۲۱۰ بدست آوردم زمانی که تمام ۱۰ دستور پرشی اول بیان که میشه ۳۰ کلاک و ۹۰ دستور دیگه به ازای هر دو دستور میشه ۴ کلاک و میشه ۱۸۰ . و کلش میشه ۱۸۰+ ۳۰ = ۲۱۰
چون اگه فرض کنیم دستور اول هر ۱۰ دستور پرش باشه، فقط ۱۰ دستور اول میشه ۲۲ کلاک ولی واسه ۱۰ تای بعدی ۲۰ کلاک داریم چون دستور ۱۱ میتونه با دستور دهم پایپ بشن. یعنی دو مرحله دستور ۱۱ با دستور ۱۰ باهم اجرا بشه. حالتهای دیگه ای نتونستم فرض کنم که ۲۲۰ کلاک بشه .

یکی میتونه بگه درست گفتم یا نه. شکل را واسه ۲۰ تا دستور بکشید میفهمید من چی میگم.
در صورتی که تو هر ۱۰ دستور مطابق این الگو بره اره حق با شماست
ولی اینطوری باید فرض کنیم که پرش در ۱۰ دستور اول اخرین دستور باشه و تو بعدی اولی و همینطور یکی در مییون اول و اخر عوض بشه ..البته واقعا الان شک کردم با حرف شماHuh

ارسال: #۱۶

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۵۲ ب.ظ)iammiti نوشته شده توسط:  در صورتی که تو هر ۱۰ دستور مطابق این الگو بره اره حق با شماست
ولی اینطوری باید فرض کنیم که پرش در ۱۰ دستور اول اخرین دستور باشه و تو بعدی اولی و همینطور یکی در مییون اول و اخر عوض بشه ..البته واقعا الان شک کردم با حرف شماHuh
من از ظهر تا حالا این دستور پرش را هر جای ۱۰ دستور اول گذاشتم و پایپ رسم کردم بدترین حالت نمیشد. یعنی ۱۰تای اول ۲۲ کلاک میشه ولی از ۱۰ تای بعدی ۲۰ میشه. دستور ۱۱ با دستور ۱۰ میتونه روی هم بیافته

ارسال: #۱۷

kati پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۲۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  البته من به این جواب شک دارم.
...

عه! خوب استدلال منم واسه این مسئله مثل گفته شما بود که! ینی زیاد هم بیراه نرفتم!
هـــــــــــــی بابا ! Huh همش به خودم شک دارم!
حالا کدوم درسته ! ۲۲۰ یا ۲۱۰؟

ارسال: #۱۸

masoud67 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  عه! خوب استدلال منم واسه این مسئله مثل گفته شما بود که! ینی زیاد هم بیراه نرفتم!
هـــــــــــــی بابا ! Huh همش به خودم شک دارم!
حالا کدوم درسته ! ۲۲۰ یا ۲۱۰؟
من هنوز نتونستم ۲۲۰ را تکذیب کنم. هر چند هنوزم نتونستم تاییدش کنم. یه چیز تو مایه های NP-Complete شده.

۰
ارسال: #۱۹

۳۰noohe پاسخ داده:

من هم ۲۱۰/۲۰۰ در اوردم! با استدلال پاسخنامه قانع نشدم! به نظرم نمیشه چیزی که میگه
۱۰ درصد توی بدترین حالت توی ۳ تا کلاک اجرا میشن نه ۴ تا! پاسخنامه اینطوری فرض کرده که اگه از هر دو دستور، اولی پرش بود دومی میره تا سیکل آخر اجرا میشه ولی ما در نظرش نمیگیریم! در صورتی که باید اینطوری باشه که اولی وقتی دستور پرشه در ۳ سیکل پرش انجام بشه و در سیکل چهارم دستور جدید رو وارد کنیم
ظاهرا پاسخنامه در سیکل پنجم دستور جدید رو وارد میکنه! و ۴ سیکل برای یه پرش اختصاص میده!!

ارسال: #۲۰

masoud67 پاسخ داده:

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۴۵ ب.ظ)۳۰noohe نوشته شده توسط:  من هم ۲۱۰/۲۰۰ در اوردم! با استدلال پاسخنامه قانع نشدم! به نظرم نمیشه چیزی که میگه
۱۰ درصد توی بدترین حالت توی ۳ تا کلاک اجرا میشن نه ۴ تا! پاسخنامه اینطوری فرض کرده که اگه از هر دو دستور، اولی پرش بود دومی میره تا سیکل آخر اجرا میشه ولی ما در نظرش نمیگیریم! در صورتی که باید اینطوری باشه که اولی وقتی دستور پرشه در ۳ سیکل پرش انجام بشه و در سیکل چهارم دستور جدید رو وارد کنیم
ظاهرا پاسخنامه در سیکل پنجم دستور جدید رو وارد میکنه! و ۴ سیکل برای یه پرش اختصاص میده!!
من توجه کردم این آزمون پارسه و آزمون جامع اول مدرسان زیادی سوال و جواب غلط داشت. احساس میکنم این غلطها عمدی باشه که وقت دانشجو بابتش تلف بشه. یعنی یه جورایی دارن غلطهای سنجش را شبیه سازی میکنن که بفهمیم همیشه سوال و یا گزینه ها درست نیست

۰
ارسال: #۲۱

zahra2012 پاسخ داده:

شاید باورتون نشه منم ۲۱۰ در آوردم سر جلسه کلیم حساب کردم حالا باز امشب حل می کنم اگه شد ۲۲۰ خبرتون می کنم Big Grin

۰
ارسال: #۲۲

masoud67 پاسخ داده:

(۲۹ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۴۵ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  من میگم که این درصد دستورات پرش در صورتیکه ۵۰% باشه بهترین حالت ۲۰۰ میشه هااا!! بدترین حالت هم ۲۲۰ نمیشه چون همپوشانی کلاک داریم! اگر با همین ۵۰% بگیم یه بار پرش اول یه بار اخر بیاد بازم ۲۰۲ میشهExclamation
چه ریاضتی کشیدید. تشکر
اگر ده دستور اول همشون پرش باشن، بدترین حالت این سوال میشه، که جوابش ۲۱۰ کلاکه

۰
ارسال: #۲۳

m@hboobe پاسخ داده:

اینم نتیجه تلاش شب خواب پایپ لاین دیدن! که اشتباه هم حساب کردم نتیجه اخلاقی شب درس نخونید Big Grin

"اگر ده دستور اول همشون پرش باشن، بدترین حالت این سوال میشه، که جوابش ۲۱۰ کلاکه "
اینجور دارید حساب میکنید که ۱۰ دستور ۳۰ کلاک
از ۹۰ تا اگر الگوی ۲تایی در نظر بگیریم ۴ کلاک میشه پس ۹۰ تا دستور بقیه ۱۸۰

که میشه ۳۰+۱۸۰ = ۲۱۰

نمیدونم این پایپ کی اختراع کرده! حوصله داشته هااا Big Grin

ممنون از همه دوستان واسه همفکری شون Smile

اگر بعضی اوقات post که دادم حذف میکنم میگم یه دفعه اشتباه نباشه و بقیه به اشتباه نیفتند Smile
مثل همین الان که هواسم نبود که نمیشه دستور العمل F و w باهم انجام بشن
چه اشتباه .... برم خودمو بین کتابام قایم کنم Sad هرچی میام بیشتر دقت کنم بدتر میشه

۰
ارسال: #۲۴

AMTP پاسخ داده:

پاسخ صحیح که ۱۰۰% میشه ۲۱۰ و دوستان توضیحش دادن
حالا بریم سر اینکه چرا پاسخ پارسه غلطه! :دی
در حالت عادی دستور سوم نمیتونه بلافاصله بعد از دستور دوم وارد پایپ بشه چون با دستور اول و دوم برای دسترسی به حافظه تداخل داره پس باید صبر کنه تا دستور دوم کامل خارج بشه
جوابی که توی پاسخنامه اومده به این صورته که تصور کرده ۱۰ تا از دستورات شماره فرد (۱ و ۳ و ۵ و ... و ۱۹) پرش هستند
گفته دستور اول باید کامل اجرا شه بعد دستور دوم وارد پایپ بشه، و بعدشم فک کرده برانکه دستور سوم بخاد وارد پایپ بشه باید صبر کنه تا دستور دوم از پایپ خارج بشه (مطابق حالت عادی که توضیح دادم)
اما موضوع اینه که در این حالت دستور سوم میتونه بلافصله بعد از دستور دوم وارد پایپ بشه چون دیگه با دستور اول تداخلی نخواهد داشت! (چون دستور سوم قبلا کامل از پایپ خارج شده!) و دستور دوم هم که شرطی نیس پس لازم نیس صبر کنه تا دستور دوم از پایپ خارج بشه
پس پاسخنامه اومده دستور سوم و پنجم و ... رو بی دلیل دو کلاک دیرتر وارد خط لوله کرده و برا همین پاسخش اشتباه شده Smile

۰
ارسال: #۲۵

آنجلا پاسخ داده:

کسی می تونه به من بگه شما ها چه جوری دارین توی پایپ لاین دستورا رو وارد میکنین وقتی که حافظه ی دستور و داده مشترکهHuh
توی صورت سوال نوشته طبقات اول و سوم نیاز به دستیابی به حافظه دارن و همهی ۱۰۰ دستور هم ارجاع به حافظه دارن اصن این پایپ لاین مخاطره ی ساختاری داره یه دستور وقتی توی طبقه ی مثلا سوم دسترسی به حافظه داره دستور بعدی توی طبقه ی اول باید متوقف بشه چون اونم به حافظه دسترسی داره خود دستور هم ارجاع به حافظه داره کلا هر سه طبقه ارجاع به حافظه داره و نمیشه همزمان دو سه نفر به حافظه دسترسی داشته باشن و برای متوقف کردنش باید به جاش no operation بذاریم ..من نمیفهمم شما اصن چه جوری دارین این پایپ لاین رو جلو می برین یه نفر برام خواهشا توضیح بده!!!!!!!!!!!!

ارسال: #۲۶

masoud67 پاسخ داده:

(۰۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ق.ظ)آنجلا نوشته شده توسط:  کسی می تونه به من بگه شما ها چه جوری دارین توی پایپ لاین دستورا رو وارد میکنین وقتی که حافظه ی دستور و داده مشترکهHuh
توی صورت سوال نوشته طبقات اول و سوم نیاز به دستیابی به حافظه دارن و همهی ۱۰۰ دستور هم ارجاع به حافظه دارن اصن این پایپ لاین مخاطره ی ساختاری داره یه دستور وقتی توی طبقه ی مثلا سوم دسترسی به حافظه داره دستور بعدی توی طبقه ی اول باید متوقف بشه چون اونم به حافظه دسترسی داره خود دستور هم ارجاع به حافظه داره کلا هر سه طبقه ارجاع به حافظه داره و نمیشه همزمان دو سه نفر به حافظه دسترسی داشته باشن و برای متوقف کردنش باید به جاش no operation بذاریم ..من نمیفهمم شما اصن چه جوری دارین این پایپ لاین رو جلو می برین یه نفر برام خواهشا توضیح بده!!!!!!!!!!!!
شکلی که یکی از دوستان گذاشتند را ببینید متوجه میشید که بین طبقه اول و سوم هیچ دستوری تداخل وجود نداره
طبقه سوم و اول وابستگی دارند به همین خاطر نمیتونن با هم اجرا بشن ولی دلیلی نمیشه وقتی یه دستور اجرا میشه و به حافظه دسترسی داره پس دستور دیگه ای باهاش اجرا نمیشه . این نکته را مد نظر داشته باشید که تمام دستور حداقل یکبار دسترسی به حافظه دارند که ممکنه حتی بیشتر هم بشه. اگه بگیم بخاطر دسترسی به حافظه هیچ دستوری نباید با دستور دیگه اجرا بشه که کلا تمام مباحث سیستم عامل و معماری و همروندی و ... را باید بوسید گذاشت کنار.
اما وقتی میگه شرط ، باید توجه داشت که اگر شرط برقرار باشه ممکنه پرش به یه جایی غیر از دستور بعدی برنامه داشته باشه (یعنی دیکد دستور بعدی و اجرای اون بدرد نمیخورده و ممکنه روال برنامه را خراب کنه)به همین خاطر وقتی دستور پرش هست اجازه میدیم که دستور پرش به طور کامل اجرا بشه و دیکد بشه بعد دستور بعدی وارد بشه

ارسال: #۲۷

AMTP پاسخ داده:

(۰۵ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ ق.ظ)آنجلا نوشته شده توسط:  کسی می تونه به من بگه شما ها چه جوری دارین توی پایپ لاین دستورا رو وارد میکنین وقتی که حافظه ی دستور و داده مشترکهHuh

طبقه اول دستور رو از حافظه برمیداره پس ارجاع به حافظه داره
اینکه توی سوال گفته طبقه سوم هم ارجاع به حافظه داره منظورش اینه که اگه دستور ارجاع به حافظه باشه این ارجاع توی طبقه سوم انجام میگیره. پس توی طبقه سوم فقط برای دستوراتی میریم سراغ حافظه که ارجاع به حافظه باشن
و چون گفته همه دستورات ارجاع به حافظن پس همه دستورات قطعه اول و سومشون ارجاع به حافظه دارن
نتیجه اینکه طبقه دوم هیچ دستوری ارجاع به حافظه نداره! نمیدونم شما رو چه حسابی میگین هرسه طبقه ارجاع به حافظه داره!!!
درنتیجه واضحه که طبقات دوم و اول دو دستور متفاوت میتونن زیر هم باشن
طبقات سوم و دوم دو دستور متفاوت هم میتونن زیر هم باشن
ولی دیگه اول و سوم نمیتونن!
امیدوارم که مخاطره ساختاریش برطرف شده باشه Big Grin

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست تصحیح (تعویق) زمان کنکور ارشد ۱۴۰۱ s.gg ۱ ۱۴ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  تعویق زمان کنکور ارشد sima84 ۰ ۱,۴۷۳ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۱:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۵۶۵ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
  چگونه این خطا را موقع اجرای sql server 2014 رفع کنم ؟ farahnaz ۲ ۲,۵۹۱ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: farahnaz
  اجرای نرم افزار ویندوز در اندروید elecomco ۰ ۲,۷۸۶ ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: elecomco
  یادگیری برنامه نویسی تا اجرای پروژه های بزرگ The BesT ۳ ۳,۲۳۳ ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۰۳:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
Exclamation زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸ به تعویق افتاد elect ۲ ۲,۶۳۷ ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۰۵:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: saharfarhang
  چندین سوال از خط لوله Sanazzz ۳ ۲,۴۱۷ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ۰۲:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  مقایسه آزمون های کارشناسی ارشد مدرسان شریف با پارسه و دیگر موسسات abbas1368 ۱۸ ۲۴,۵۰۴ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: spiritual
  تعیین زمان سفارت کشور فرانسه zpv1234 ۰ ۲,۰۶۴ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zpv1234

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close