زمان کنونی: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۱۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۸۹ کنکور ۹۲ - حداقل تعداد سطوح

ارسال:

unicornux پرسیده:

سلام دوستان
این سوال و از الگوریتم هافمن رفته. راه حلش و فهمیدم و جدای آخرش که ۲ رو یادش رفته تو فرمول بزاره بقیش درسته. اما سوالم اینه دقیقا چجوری فهمید از این راه باید رفت؟ من پارسه دارم شاید توش نباشه. شما بارِ اول سوال و دیدین فهمیدین الگوریتم هافمنِ؟

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

hoomanab پاسخ داده:

RE: سوال ۸۹ کنکور ۹۲ - حداقل تعداد سطوح

صفحه سوال برام باز نمیشه. اما احتمالا همون سوالیه که فکر میکنم. اگه حرف از احتمال حرف زد نرخ تولید رو براساس کاراکتر داد، باید دید کاراکتر چند بیته. به همین خاطر باید با استفاده از هافمن کاراکتر رو به بیت تبدیل کرد.

Sent from my SM-T210R using Tapatalk

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳ ب.ظ)hoomanab نوشته شده توسط:  صفحه سوال برام باز نمیشه. اما احتمالا همون سوالیه که فکر میکنم. اگه حرف از احتمال حرف زد نرخ تولید رو براساس کاراکتر داد، باید دید کاراکتر چند بیته. به همین خاطر باید با استفاده از هافمن کاراکتر رو به بیت تبدیل کرد.

فکر کنم واسه شما مشکل داره چون عکس سوال واسه من باز میشه.

کاربرد دیگه ای هم داره واسه شبکه؟ سوال دیگه ای دیدین ازش؟ یعنی درواقع شبیه همون پارامتر هایی که تو ساختمان داده واسه الگوریتم هافمن بهمون میدن تو سوال دیدم ازین راه برم؟

۰
ارسال:

bermoda14 پاسخ داده:

هروقت صحبت از کم ترین بیت برای نسبت دهی به علائم شد از هافمن استفاده میکنیم.

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

Re: RE: سوال ۸۹ کنکور ۹۲ - حداقل تعداد سطوح

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۴ ب.ظ)bermoda14 نوشته شده توسط:  هروقت صحبت از کم ترین بیت برای نسبت دهی به علائم شد از هافمن استفاده میکنیم.

نکته جالبی بود، آفرین، کاملا هم بدیهیِ دلیلش ، مرسی ;-)

Sent from my ME172V using Tapatalk

۰
ارسال:

Falcon پاسخ داده:

وقتی گفته حداقل سطوح یعنی کمترین تعداد بیت مورد نیاز، میتونی احتمالات رو ضربدر ۱۰۰ کنی و بنویسی و درخت هافمن تشکیل بدی و بعد تعداد بیت های مورد نیاز رو بدست بیاری و ضربدر احتمالشون بعد ضربدر ۱۰۰ بکنی تا کل بیت های لازم برای ارسال برای یک دوره رو بدست بیاری، حالا با توجه به دیگر ویژگی های سوال حداقل تعداد سطوحی رو بدست بیاری که بتونه این اعطلاعات رو در زمان لازم عبور بده

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ)Falcon نوشته شده توسط:  وقتی گفته حداقل سطوح یعنی کمترین تعداد بیت مورد نیاز
قبوله

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ)Falcon نوشته شده توسط:  میتونی احتمالات رو ضربدر ۱۰۰ کنی و بنویسی و درخت هافمن تشکیل بدی و بعد تعداد بیت های مورد نیاز رو بدست بیاری
میشه ۵۰ و ۲۵ و ۱۲/۵ و ۱۲/۵ که درختشم کشیدم درست بود.

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ)Falcon نوشته شده توسط:  و ضربدر احتمالشون بعد ضربدر ۱۰۰ بکنی تا کل بیت های لازم برای ارسال برای یک دوره رو بدست بیاری، حالا با توجه به دیگر ویژگی های سوال حداقل تعداد سطوحی رو بدست بیاری که بتونه این اعطلاعات رو در زمان لازم عبور بده
ها؟ :-o Big Grin

۰
ارسال:

Falcon پاسخ داده:

یک دوره رو حساب میکنیم که چند بیت لازم داریم، مثلا اگر احتمالات ۱/۵۰ و ۱/۲۵ و ۱/۲۵ بود یعنی اینکه یک دوره ارسال میتونه بصورت ۴ بیت ( ۲ بیت برای ۱/۵۰ ، یک بیت برای ۱/۲۵ و یک بیت برای ۱/۲۵ بعدی ) نیاز داریم.
پس جمعا ۴ بیت باید بفرستیم تا تمام احتمالات رو دربر بگیره، حالا فرض کنید که گفته ۱۰۰۰ علامت در ثانیه تولید میشه، یعنی ۵۰۰ تا از نوع دوم و ۲ تا ۲۵۰ تایی از نوع اول و دوم . از روی این اطلاعات سرعت مورد نیاز رو بدست میاریم، ۵۰۰ تا از نوع اول که مثلا ۲ بیت میخواد، ۲۵۰ تا هم از نوع دوم که مثلا ۳ بیت میخواد و نوع سوم ...
بیت ریت مورد نیاز رو بدست میاریم و بعد ادامه ماجرا دیگه ...

۰
ارسال:

unicornux پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۴۶ ب.ظ)Falcon نوشته شده توسط:  یک دوره رو حساب میکنیم که چند بیت لازم داریم، مثلا اگر احتمالات ۱/۵۰ و ۱/۲۵ و ۱/۲۵ بود یعنی اینکه یک دوره ارسال میتونه بصورت ۴ بیت ( ۲ بیت برای ۱/۵۰ ، یک بیت برای ۱/۲۵ و یک بیت برای ۱/۲۵ بعدی ) نیاز داریم.
پس جمعا ۴ بیت باید بفرستیم تا تمام احتمالات رو دربر بگیره، حالا فرض کنید که گفته ۱۰۰۰ علامت در ثانیه تولید میشه، یعنی ۵۰۰ تا از نوع دوم و ۲ تا ۲۵۰ تایی از نوع اول و دوم . از روی این اطلاعات سرعت مورد نیاز رو بدست میاریم، ۵۰۰ تا از نوع اول که مثلا ۲ بیت میخواد، ۲۵۰ تا هم از نوع دوم که مثلا ۳ بیت میخواد و نوع سوم ...
بیت ریت مورد نیاز رو بدست میاریم و بعد ادامه ماجرا دیگه ...

مرسی قشنگ گفتی. من این راه حل رو یبار بداهه رو یه سوال پیاده کردم اما بعد یادم رفته بود چیکار کردم Sad بهترین همینه.

۰
ارسال: #۱۰

azarakhsh1986 پاسخ داده:

خوب شد این سؤالو پرسیدی....من از پایه یعنی کدینگ هافمنش مشکل دارم x_x
مثلا بگه ۶ تا علامت مختلف با احتمال وقوع ۲ تا از انها ۰/۲۵ و ۴تاشون ۰/۱۲۵ چطورکی میشه ؟ نرخ تولید علائم ۱۰۰۰علامت در ثانیه و حداقل نرخ ارسالو خواسته
سؤالم مال ۸۶ إ

۰
ارسال: #۱۱

Falcon پاسخ داده:

یک درخت هافمن نیاز دارید، درخت و بکشی و علامت هارو بیت گزاری کنی مشخص میشه هرکدوم چند بیت می خوان

۰
ارسال: #۱۲

tayebe68 پاسخ داده:

من هر بار حل می کنم جوابو ۱۶ بدست میارمHuhExclamation
ولی گزینه ۲ درسته (سنجش)

مجموع سه عدد برام میشه ۱۵۰۰۰۰+۵۰۰۰۰+۵۰۰۰۰=۲۵۰۰۰۰
که در ثانیه میشه ۲۵۰۰۰۰/۶۰=۴۱۶۶

و با جاگذاری تو فرمول لگاریتم حدودای ۱۶ بدست میاد

اشتباهم می کنم کجاست؟

۰
ارسال: #۱۳

Falcon پاسخ داده:

درخت هافمن رو رسم کنید برای ۱/۲ یک بیت و برای ۱/۴ دو بیت و برای ۱/۸ ها ۳ بیت.

حالا برای یک ثانیه بدست میاریم :

۱۰۰ هزار علامت در دقیقه میشه حدودا ۱۶۶۶ علامت در ثانیه

که ۱/۲ مش ۱ بیت ، ۱/۴ مش ۲ بیت و ۲ تا ۱/۸ مش ۳ بیت میخواد

((۱۶۶۶/۲)*۱ + (۱۶۶۶/۴)*۲ + (۱۶۶۶/۸)*۲*۳) = ۲۹۱۵

در هر ثانیه ۲۹۱۵ بیت نیاز داریم

۲۹۱۵ = ۲*۱k*log2(M)

کمترین M ای هم که در این معادله صدق میکنه از توی جوابا ۴ هست.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تعداد برگ درخت؟؟؟؟؟؟؟ rad.bahar ۴ ۳,۹۷۶ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: mohamadrra
  تعداد جواب mostafaheydar1370 ۲۱ ۱۷,۳۹۱ ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: miinaa
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۳۸ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تعداد مسیرها در گراف ss311 ۰ ۱,۸۴۱ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ب.ظ
  تعداد درخت فراگیر ss311 ۰ ۲,۱۱۲ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۰۶ ب.ظ
  تعداد توابع پوشا ss311 ۰ ۱,۸۸۴ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ
  تعداد اعداد ۵ رقمی هم ارز ss311 ۲ ۲,۳۹۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۳۹ ب.ظ
  تعداد رشته های n بیتی hamedsos ۲ ۲,۷۵۹ ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  مباحث آزاد آزمون دکترا ۹۸ (قبل ار کنکور-بعد از کنکور) taha.maten ۰ ۲,۱۴۵ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: taha.maten
  تعداد درختهای پوشا ss311 ۰ ۱,۵۷۲ ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۰۸ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close