زمان کنونی: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۴۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

قالب دستور العمل- آی تی ۸۸

ارسال:

mhd3 پرسیده:

قالب دستور العمل- آی تی ۸۸

سلام. سوال رو پیوست کردم.

مدرسان جواب این سوال رو این طوری داده:
۳۵۸۴=(۸^۲*۱)-(۸^۲*۱)-۴۰۹۶
کسی میتونه توضیح بده؟؟
چرا ۲ به توان ۸؟؟

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۳
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: قالب دستور العمل- آی تی ۸۸

دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند
یعنی این دو تا روی هم ۲ به توان ۴ تا دستور یعنی۱۶ دستور میتونن داشته باشن

و دستورات صفر اپرندی ، ۱۲ بیت برای آپکد داره که قبلا ۴ بیتش واسه دستورات یک و دو اپرندی حروم شده
پس ۲ به توان ۸ تا ، دستور میتونیم واسه این دستور درست کنیم

تو این حالت ۱۶ + ۲۵۶ تا دستور داریم
ولی میتونیم کاری کنیم که تعداد دستورات بیشتر بشه

به همین خاطر از اون ۱۶ تای اولی ، فقط دوتاشو استفاده میکنیم یکی برای دستورات دو اپرندی و یک دستور هم برای دستورات تک اپرندی و ۱۴ تای دیگه رو بلا استفاده میذاریم واسه دستورات صفر اپرندی
حالا ۱۴ دستور از تک اپرندی و دو اپرندی بی استفاده مونده که باید در ۲ به توان ۸ ضرب کنیم
۲۵۶ * ۱۴ = ۳۵۸۴ دستور برای دستورات صفر اپرندی داریم
دوتا هم از قبل واسه دستورات دو و تک اپرندی داشتیم که میشه ۳۵۸۶
این حالت بیشترین حالت دستورات برای این سیستم حساب میشه

ارسال:

mhd3 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند
خیلی ممنون از وقت و جوابتون. قسمت دوم جوابتون رو کاملا متوجه شدم، فقط یه سوال اون قسمتی که گفتید دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند یعنی این دو تا روی هم ۲ به توان ۴ تا دستور یعنی۱۶ دستور میتونن داشته باشن، چرا ۱۶ تا؟؟ چرا ۳۲ نشه؟؟
ببخشید اگه سوالم بدیهیه، انقد ذهنم خسته شده اصلا نمیتونم فکر کنم و دلیلشو بفهمم.
اگه یه توضیح کوچولو بدید ممنون میشم...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۳ ب.ظ)mhd3 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند
خیلی ممنون از وقت و جوابتون. قسمت دوم جوابتون رو کاملا متوجه شدم، فقط یه سوال اون قسمتی که گفتید دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند یعنی این دو تا روی هم ۲ به توان ۴ تا دستور یعنی۱۶ دستور میتونن داشته باشن، چرا ۱۶ تا؟؟ چرا ۳۲ نشه؟؟
ببخشید اگه سوالم بدیهیه، انقد ذهنم خسته شده اصلا نمیتونم فکر کنم و دلیلشو بفهمم.
اصلا سوالت بدیهی نیست و خودم دفعه اولی که حل کرذم، ۳۲ گرفته بودم
خودم هم خیلی اینجاشو تسلط ندارم ولی ظاهرا یه همچین چیزی میشه
به نظرم اینجوری میشه چون بیت برای جداسازی مدل دستورات نداریم ، پس وقتی یه دستور مبینیم تنها راه تشخیص اینکه کدوم یکی از این سه مدله ، اینه که به آدرس نگاه کنیم. یه چیزی مثل Memory mapped Io که دستورات حافظه و خروجی یکی هستند و فقط از روی آدرس تشخیص میدیم مربوط به کدوم مدله
دیگه مخم نمیکشه توضیح بدم. Big Grin

ارسال:

mhd3 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۴۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۳ ب.ظ)mhd3 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند
اصلا سوالت بدیهی نیست و خودم دفعه اولی که حل کرذم، ۳۲ گرفته بودم
خودم هم خیلی اینجاشو تسلط ندارم ولی ظاهرا یه همچین چیزی میشه
به نظرم اینجوری میشه چون بیت برای جداسازی مدل دستورات نداریم ، پس وقتی یه دستور مبینیم تنها راه تشخیص اینکه کدوم یکی از این سه مدله ، اینه که به آدرس نگاه کنیم. یه چیزی مثل Memory mapped Io که دستورات حافظه و خروجی یکی هستند و فقط از روی آدرس تشخیص میدیم مربوط به کدوم مدله
دیگه مخم نمیکشه توضیح بدم. Big Grin
اصلا نمیتونم خودمو توجیه کنم. اخه اینجا حتی آدرس هم نداریم که بگیم به ادرس و محدودش نگاه میکنه. آدرس دهی بلافصله.
امیدوارم از این سوال اصلا نیاد.
بازم ممنون

ارسال:

fas پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۲۶ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند

و دستورات صفر اپرندی ، ۱۲ بیت برای آپکد داره که قبلا ۴ بیتش واسه دستورات یک و دو اپرندی حروم شده
پس ۲ به توان ۸ تا ، دستور میتونیم واسه این دستور درست کنیم

تو این حالت ۱۶ + ۲۵۶ تا دستور داریم
ولی میتونیم کاری کنیم که تعداد دستورات بیشتر بشه

به همین خاطر از اون ۱۶ تای اولی ، فقط دوتاشو استفاده میکنیم یکی برای دستورات دو اپرندی و یک دستور هم برای دستورات تک اپرندی و ۱۴ تای دیگه رو بلا استفاده میذاریم واسه دستورات صفر اپرندی
حالا ۱۴ دستور از تک اپرندی و دو اپرندی بی استفاده مونده که باید در ۲ به توان ۸ ضرب کنیم
۲۵۶ * ۱۴ = ۳۵۸۴ دستور برای دستورات صفر اپرندی داریم
دوتا هم از قبل واسه دستورات دو و تک اپرندی داشتیم که میشه ۳۵۸۶
این حالت بیشترین حالت دستورات برای این سیستم حساب میشه

یه سوال چرا یک opc برای ۱و۲ عملوندی در نظر گرفتید؟ منظورم اینه که همیشه برای بدست آوردن حداکثر دستور این کار رو میکنیم؟ چرا ۰ یا ۲ در نظر نگرفتیم به جای ۱؟

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۹ ب.ظ)fas نوشته شده توسط:  یه سوال چرا یک opc برای ۱و۲ عملوندی در نظر گرفتید؟ منظورم اینه که همیشه برای بدست آوردن حداکثر دستور این کار رو میکنیم؟ چرا ۰ یا ۲ در نظر نگرفتیم به جای ۱؟
صفر که نمیشه. اونوقت دیگه دستور تک و دو اپرندی نداریم. بالاخره یه دونه باید باشه. تا وقتی یک هست ، دیگه دو چرا؟

ارسال:

fas پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۵۷ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(21 بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۴۹ ب.ظ)fas نوشته شده توسط:  یه سوال چرا یک opc برای ۱و۲ عملوندی در نظر گرفتید؟ منظورم اینه که همیشه برای بدست آوردن حداکثر دستور این کار رو میکنیم؟ چرا ۰ یا ۲ در نظر نگرفتیم به جای ۱؟
صفر که نمیشه. اونوقت دیگه دستور تک و دو اپرندی نداریم. بالاخره یه دونه باید باشه. تا وقتی یک هست ، دیگه دو چرا؟

گفتم شاید ی موقع سنجش دو در نظر بگیره!! ما هم Idea

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۰۹ ب.ظ)mhd3 نوشته شده توسط:  سلام. سوال رو پیوست کردم.

مدرسان جواب این سوال رو این طوری داده:
۳۵۸۴=(۸^۲*۱)-(۸^۲*۱)-۴۰۹۶
کسی میتونه توضیح بده؟؟
چرا ۲ به توان ۸؟؟
عکس نمیاد

ارسال: #۱۰

mhd3 پاسخ داده:

(۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۱۱ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  عکس نمیاد

من نمیرم تا جواب بدید Big Grin
ممنون Smile

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۱۱

ghazal dl پاسخ داده:

سلام
بچه ها لطفا کسی اگه میتونه این قسمت جواب سوال رو دوباره توضیح بده

"دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند
"

تو این تاپیک به نتیجه ای نرسیدن، چرا ۱۶؟

ممنون

ارسال: #۱۲

ana9940 پاسخ داده:

(۲۲ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۳۵ ب.ظ)ghazal dl نوشته شده توسط:  سلام
بچه ها لطفا کسی اگه میتونه این قسمت جواب سوال رو دوباره توضیح بده

"دستورات یک اپرندی و دو اپرندی هر کدوم ۴ بیت برای آپکد دارند
"

تو این تاپیک به نتیجه ای نرسیدن، چرا ۱۶؟

ممنون

ببینید در حالت fech کردن دستورات ما با دستور ۱۶ بیتی مواجه میشیم که باید تشخیص بدیم این دستور از چه نوعی است (یعنی تک عملوندی یا دو عملوند یا بدون عملوند) باید در مرحله اول نوع دستور مشخص بشه تا بتونیم طبق دستور ترجمه شده ، کار مربوطه رو انجام بدیم ( مثلا اگه جمع دو تا عملوند هست بریم عملوندها رو تشخیص بدیم و جمع رو انجام بدیم)
معمولا برای شمارش تعداد دستورات از قالبی شروع کنید که تعداد عملوندهای بیشتری داره. اگه فقط دستورات نوع یک یعنی دو عملوندی باشه به تعداد ۲ به توان ۴ دستور داریم ولی در این سوال نباید همه بیت های opcode رو به یک نوع دستور اختصاص بدیم و باید حداقل یک opcode رو برای دستورات بعدی بگذاریم. مثلا میشه سه بیت از opcode رو برای دستورات دوعملوندی بگذاریم یعنی ۲ به توان ۳ که میشه ۸ تا و بقیه تعداد یعنی ۸ رو واسه دستوارت تک عملوندی بگذاریم. کلا حالت ها ی مختلفی داره. اگه هر ۱۶ تا رو واسه دستورات دو عملوندی و تک عملوندی اختصاص بدیم دیگه از ۴ بیت پرارزش دستور نمیتوان در شمارش تعداد دستورات بدون عملوند استفاده کرد و فقط از ۱۲ بیت کم ارزش باید حالات مختلفش رو بشماریم.
حالا واسه اینکه از این ۴ بیت پرارزش در شمارش دستورات بدون عملوند استفاده بشه که ماکزیمم تعدادمون بره بالا به هرکدوم از دستورات نوع یک و دو، یک حالت opcode رو اختصاص میدیم تا از ۱۴ حالت باقیمانده حداکثر استفاده رو ببریم.

ارسال: #۱۳

ghazal dl پاسخ داده:

خیلی خیلی ممنون .

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تبدیل قالب سایت به اچ تی ام ال sanaz98 ۱ ۲,۵۷۰ ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.rafami
  مشکل در اجرای دستور hashcat در کالی لینوکس ACM ۰ ۱,۹۴۱ ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ACM
  عکس العمل سنجش در مقابل اقدامات ناعادلانه ی کنکور امسال(نظرسنجی) bahman2000 ۰ ۱,۷۴۴ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: bahman2000
  سوال از فصل ۵ - قالب دستورات wskf ۲ ۱,۹۶۵ ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: wskf
  ابهام در دستور SQL peace2013 ۰ ۱,۵۳۴ ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: peace2013
  دستور using *tarannom* ۱ ۱,۳۹۵ ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Hopegod
  تست سراسری ۸۷ | مهندسی کامپیوتر | مبحث SQL | دستور Insert Into Happiness.72 ۳ ۳,۰۶۰ ۰۸ مهر ۱۳۹۵ ۰۵:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  معرفی سایت خارجی برای دانلود قالب سایت jahan19 ۰ ۱,۶۲۴ ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: jahan19
  درخواست آموزش طراحی قالب ووکامرس (woocommerce) alireza152 ۳ ۲,۴۲۷ ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: alireza152
  حل دو سوال معماری(محاسبه تعداد دستور العمل ها) Saman ۰ ۱,۶۰۶ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۶:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close