زمان کنونی: ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۰۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ترانزیستور

ارسال:

malekinasab پرسیده:

ترانزیستور

این قسمت رومیزاریم برای بحث در مورد الکترونیک درابتدا من سوالم رو می پرسم امیدوارم افراد علاقه مند به این قسمت بیان چون الکترونیک دیجیتال با وجود جذابیتی وشیرینی که داره متاسفانه زیاد مورد استقبال قرار نمیگیره....
ســـــــــــوال من:
عبارت بولی زیر را با فقط ۱۰ ترانزیستور ترسیم کنید.(nmos,pmos)
dcb+de+ace+ab)'=y)
باتشکر

۰
ارسال:

malekinasab پاسخ داده:

RE: ترانزیستور

خدمت دوستان بگم که این سوال از کتاب جان‌ام رابیه به نظر من این کتاب میتونه یه منبع خیلی خوب برای این درس باشه من خودم این کتاب رو مطالعه کردم در کل خوب بوده وبه نظر من میتونه مفید باشه دو ستان اگر درمورد سوال کمک کنن ممنون میشم......
حداقل میتونیم با هم به یه نتیجه ای برسیم

۰
ارسال:

malekinasab پاسخ داده:

با سلام خدمت دوستان سوال حل شد من قسمت ان موس رو کشیدم با ۵ ترانزیستور که پی موس عکسش میشه دیگه نکشیدم که در مجموع میشه ۱۰ ترنزیستور
دوستان ببخشید توی تصویر کشیده شده جای a,bباید عوض بشه

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

nimaaa پاسخ داده:

ترانزیستور

سلام . قسمت pulldown قبول اما میشه این تابع رو با شبه Nmos( یکی Pmos تو pull up بزاریم )هم پیاده سازی کرد که کلا فقط ۶ تا ترانزیستور میشه . ضمنا میشه قسمت pull up هم بکشی .عکسش درست اما باید دوگان هم باشند دیگه ؟!!فکر کنم اونم کشیدنش راحت نباشه .(البته من زیادم یادم نمونده )

۰
ارسال:

nimaaa پاسخ داده:

ترانزیستور

پس اگه دقیقا ۱۰ تا T بخواد باید کشیدن قسمت بالایی مدار هم مهم باشه . آخه یه جوری باید کشیده بشه که ۵ تا T استفاده بشه و همچنین دوگان قسمت پایینی باشه . پس قکر کنم سوال هنوز ۵۰درصدش مونده تا حل کامل شه. منو یاد سوال ۹ کنکور سال ۸۸ دروس تخصصی معماری میندازه .

ارسال:

malekinasab پاسخ داده:

(۰۵ مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۲۷ ق.ظ)nimaaa نوشته شده توسط:  پس اگه دقیقا ۱۰ تا T بخواد باید کشیدن قسمت بالایی مدار هم مهم باشه . آخه یه جوری باید کشیده بشه که ۵ تا T استفاده بشه و همچنین دوگان قسمت پایینی باشه . پس قکر کنم سوال هنوز ۵۰درصدش مونده تا حل کامل شه. منو یاد سوال ۹ کنکور سال ۸۸ دروس تخصصی معماری میندازه .

با سلام خدمت دوستان دقیقا قسمت پی موس دوگان میشه وبا ۵ ترنزیستور که جمعا میشه ۱۰ ترانزیستور
خیال کردم اون قسمت دیگه باید راحت باشه وگرنه میکشیدم حتما میکشم ارسال میکنم اگه وقت شد
به نظر من که سوال بسیار زیباییه....البته فقط نکتش استفاده از این ترانزیستورهای وسطی هست که باعث جذابیتش شده
کتاب آقای رابی کتاب خیلی معروفیه امیدوارم مطالعه بفرمایید خیلی عالیه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

malekinasab پاسخ داده:

ترانزیستور

این هم از پی موس

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

moha پاسخ داده:

ترانزیستور

آخه این کتابه چیهههههههههههههه؟؟
من هیچی ازش نمیفهمم

چیکار کنم؟؟

ارسال:

Bache Mosbat پاسخ داده:

(۱۹ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۸ ب.ظ)moha نوشته شده توسط:  آخه این کتابه چیهههههههههههههه؟؟
من هیچی ازش نمیفهمم

چیکار کنم؟؟

اگه سوال یا اشکالی دارین بپرسین.

۰
ارسال: #۱۰

moha پاسخ داده:

ترانزیستور

من امتحان دارم یکی بهم کمک کنهههههههههههههههههههههههههه

۰
ارسال: #۱۱

انرژی مثبت پاسخ داده:

ترانزیستور

راستش این جوری که نمی شه کمک کرد شما سوالی دارید در همین بخش بپرسید بچه ها جواب میدن. خوندن رو باید خودتون انجام بدید اگه در فهمش مشکل دارید از همکلاسی هاتون کمک بگیرید

۰
ارسال: #۱۲

moha پاسخ داده:

ترانزیستور

خوب بچه ها t که توی نمودار معکوس کننده هست چیه؟میشه یکی توضیح بده واسه من؟

ارسال: #۱۳

انرژی مثبت پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۱ ب.ظ)moha نوشته شده توسط:  خوب بچه ها t که توی نمودار معکوس کننده هست چیه؟میشه یکی توضیح بده واسه من؟
راستش من متوجه سوالتون نشدم! می شه مثلا شکلی چیزی بذارید.

ارسال: #۱۴

unique_as14 پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۱ ب.ظ)moha نوشته شده توسط:  خوب بچه ها t که توی نمودار معکوس کننده هست چیه؟میشه یکی توضیح بده واسه من؟

نمودار چی معکوس کننده؟ میشه سوالتو واضح تر بگی

۰
ارسال: #۱۵

narges_r پاسخ داده:

ترانزیستور

فکر میکنم منظور ایشون از t ولتاژ استانه باشه
اگر سوالشونو واضح تر بپرسن بهتر میشه راهنمایی کرد

۰
ارسال: #۱۶

moha پاسخ داده:

ترانزیستور

مرسی از همه

توی نمودار های معکوس کننده و نمودارهای مشخصه های انتقالیش،روی محور افقی که اسمش t ؟ هست، که روی محور t ، هست V IH و V IL
بچه اگ میشه اینو واسم توضیح بدید ،من واقعا نمیدونم این ولتاژ کجا بالاست کجا پایین؟؟

ارسال: #۱۷

Xilinx پاسخ داده:

(۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۵۴ ب.ظ)moha نوشته شده توسط:  مرسی از همه

توی نمودار های معکوس کننده و نمودارهای مشخصه های انتقالیش،روی محور افقی که اسمش t ؟ هست، که روی محور t ، هست V IH و V IL
بچه اگ میشه اینو واسم توضیح بدید ،من واقعا نمیدونم این ولتاژ کجا بالاست کجا پایین؟؟
t همون Vin هست
توی منحنی مشخصه انتقال ولتاژ داریم :

VIL : بیشترین سطح ولتاژ ورودی(وقتی این ولتاژ به ورودی اعمال بشه در واقع ترانزیستور در مرز ناحیه قطع و فعال قرار می گیره)
VIH : کمترین سطح ولتاژ ورودی(وقتی این ولتاژ به ورودی اعمال بشه ترانزیستور در مرز فعال و اشباع قرار می گیره)
VOL : کمترین سطح ولتاژ خروجی
VOH : بیشترین سطح ولتاژ خروجی
حالا اگه به منحنی نیگا کنی اول ترانزیستور خاموش هست و ولتاژ خروجی VOH=Vcc هست بعد اون قسمت که یه خط کج از بالا به پایین مایل میشه ترانزیستور در آستانه ی هدایت قرار میگیره (حالت فعال مستقیم برای ترانزیستور) و وقتی ولتاژ خروجی در سطح پاییین ثابت شده ترانزیستور داره هدایت میکنه و در حالت اشباع قرار داره.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  محاسبه خازن های ترانزیستورهای mos انرژی مثبت ۴ ۵,۴۹۰ ۰۶ اسفند ۱۳۹۱ ۱۱:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close