زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۴۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تفاوت اندازه صفحه و اندازه هر درایه از جدول صفحه در مبحث حافظه مجازی

ارسال:

m-kafiyan پرسیده:

تفاوت اندازه صفحه و اندازه هر درایه از جدول صفحه در مبحث حافظه مجازی

سلام
کسی میتونه لطف کنه تفاوت اندازه صفحه یعنی p و اندازه درایه از جدول صفحه یعنی e رو برای من شرح بده؟
من در قسمت اندازه صفحه کتاب پارسه صفحه ی ۴۱۶ مشکل دارم
من فکر میکردم که این دو تا تفاوتی نداشته باشند برای همین یک مقدار با چیزی که فکر میکردم به تناقض رسیدم کسی میتونه توضیح بده برای من تفاوت دقیقشون رو لطفا
ممنون
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Aseman7 پاسخ داده:

RE: تفاوت اندازه صفحه و اندازه هر درایه از جدول صفحه در مبحث حافظه مجازی

سلام
جدول صفحه که می دونیم چیه و شامل چه درایه هایی هست . ببین مثل یک جدول معمولی توی پایگاه داده در نظرش بگیر که شامل اطلاعاتی درباره ی صفحات یک فرآیند هست . e اندازه یک درایه ان است یعنی یک خونه این جدول مثلاً چند بیت ظرفیت داره .
ولی p در واقع اندازه خود صفحه هایی است که سیستم عامل برای اجرای یک فرایند در اختیارش میذاره.
(برای همین هم هست که " هرچه قدر اندازه صفحه کوچکتر انتخاب شود فضایی که توسط جدول صفحه اشغال می گردد بزرگتر می شود" چون در این صورت در جدول صفحه فرآیند سطر های بیشتری داریم مجبور شدیم به صفحات کوچک بشکنیم اش )

ارسال:

m-kafiyan پاسخ داده:

(۲۱ آذر ۱۳۹۳ ۰۵:۴۴ ب.ظ)Aseman7 نوشته شده توسط:  سلام
جدول صفحه که می دونیم چیه و شامل چه درایه هایی هست . ببین مثل یک جدول معمولی توی پایگاه داده در نظرش بگیر که شامل اطلاعاتی درباره ی صفحات یک فرآیند هست . e اندازه یک درایه ان است یعنی یک خونه این جدول مثلاً چند بیت ظرفیت داره .
ولی p در واقع اندازه خود صفحه هایی است که سیستم عامل برای اجرای یک فرایند در اختیارش میذاره.
(برای همین هم هست که " هرچه قدر اندازه صفحه کوچکتر انتخاب شود فضایی که توسط جدول صفحه اشغال می گردد بزرگتر می شود" چون در این صورت در جدول صفحه فرآیند سطر های بیشتری داریم مجبور شدیم به صفحات کوچک بشکنیم اش )

من میدونم جدول صفحه چی هست اما خب فکر کنم من زیاد متوجه نشدم شما چی گفتین میشه بیشتر توضیحش بدین؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

abji22 پاسخ داده:

من ک نفهمیدم توح بیشتر بدید

۰
ارسال:

MR.oracle پاسخ داده:

سلام
اگه اشتباه نکنم جدول صحفه فقط مشخصات صحفاتو نگه میداره.نه خود صحفاتو.مثلاً توی هر درایه بیت های کنترلی و توضیحی صحفه و شماره قاب نگه میداره.ینی مشخصاتیو داره که واسه ترجمه به آدرس فیزیکی لازمه...اگه اشتباه میگم دوستان تصحیح کنن

ارسال:

Aseman7 پاسخ داده:

(۲۱ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۸ ب.ظ)m-kafiyan نوشته شده توسط:  من میدونم جدول صفحه چی هست اما خب فکر کنم من زیاد متوجه نشدم شما چی گفتین میشه بیشتر توضیحش بدین؟
(۲۱ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۰۴ ب.ظ)abji22 نوشته شده توسط:  من ک نفهمیدم توح بیشتر بدید
بذارین یه طور دیگه بگیم : فرض کنید ما یه فرایند داریم که برای این که کامل در حافظه بیاد به مثلاً ۱ مگ حافظه نیاز داره . سیستم عامل میاد می بینه اگر من به جای این که کل این را یکجا بش بدم تکه تکه و در قالب یه سری صفحه(حافظه منطقی فرایند به صفحات با اندازه ثابت و یکسان تقسیم می شه) و حالا قاب هایی که حافظه فیزیکی فرایند محسوب میشند . به فرایند نگاه کنم دیگه نیاز نیست یه ۱مگ یکجا(خانه های حافظه پشت سرهم) در اختیارش بذارم.
اینجا وظیفه جدول صفحه نگهداری اطلاعات برای نگاشت ادرس منطقی به فیزیکی است.
حالا پس وقتی قراره که اندازه صفحات معلوم شند اندازه درایه های جدول صفحه هم مهم اند . چرا که قراره به ازای هر صفحه ما یه درایه از جدول صفحه را پر کنیم .(مثلا بگیم صفحه اول ش قابش اینه و age اش چیه و ..)
«همین فرمول اندازه ایده ال یک صفحه را در نظر بگیر که هست جذر دو برابر اندازه کل فرایند در اندازه درایه جدول صفحه» پس یعنی هر فرایند که خواستی بیاری تو حافظه پشت اش باید جدول صفحه اش رو هم بیاری پس اندازه درایه های ان هم مهم است که قراره چه قدر جا بگیره.
وقتی که می گیم اندازه درایه جدول صفحه مثلا دو بایت یعنی هر درایه از جدول صفحه به دو بایت حافظه برای ذخیره شدن نیاز داره.
(۲۲ آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۱۶ ق.ظ)MR.oracle نوشته شده توسط:  سلام
اگه اشتباه نکنم جدول صحفه فقط مشخصات صحفاتو نگه میداره.نه خود صحفاتو.مثلاً توی هر درایه بیت های کنترلی و توضیحی صحفه و شماره قاب نگه میداره.ینی مشخصاتیو داره که واسه ترجمه به آدرس فیزیکی لازمه...اگه اشتباه میگم دوستان تصحیح کنن
نه درسته.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مبحث جستجوهای محلی Elham_tm ۷ ۳,۹۷۰ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ۰۵:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: KB2000
  تفاوت WordPress.com و WordPress.org nillshid ۰ ۸۷۹ ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۰:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: nillshid
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۴۶ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  تفاوت classification algorithm و regression algorithm چیه؟ sajadg ۶ ۹,۲۲۵ ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
Question مجازی ساز virtual box M...D ۰ ۱,۴۸۶ ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M...D
  هوش مجازی مالک اشتر mona64 ۳ ۳,۲۲۲ ۱۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: pioneer01
  تفاوت Back-endو Front-end virtual girl ۳ ۳,۷۵۴ ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: webctcir
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۵۸۲ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  اکانت تست جهت کلاس مجازی رایگان SamanehRashvand ۰ ۱,۹۶۷ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۳:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: SamanehRashvand
  تفاوت procedural با functional با imperative در چیست؟ shervan360 ۲ ۲,۹۹۶ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close