زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۱۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

AVL

ارسال:

tm.viper پرسیده:

AVL

بچه ها شما چرخش رو متوجه میشین؟
من اصلا نمیفهمم رو چه حسابی این چرخش انجام میشه
چهارتا کتاب رو دیدم باز نفهمیدم
فقط میگن چپ راست چپ راست زربدر دایره ‎Big Grin
اگه لطف کنبن داستانش رو بگین ممنون میشم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۶
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

RE: AVL

سلام.خب من دوران رو میگم یعنی اون کاری که خودم انجام میدم!!شایدم سخت باشه ولی خب میگم حالا شاید کمک کرد

اول یکم درباره [tex]AVL[/tex] بگیم که این درخت چیه اصلا!
[tex]AVL[/tex] درخت جست وجو دودوی متوازن هستش!!!اگه یادتون باشه توی درخت [tex]BST[/tex] عملیات هایی مثل درج و جست وجو و... به ارتفاع درخت وابسته بود و حالا این احتمال وجود داشت که درخت مورب باشه و اونوقت کارمون درمیومد و باید تمام گره ها رو در بدترین حالت بررسی میکردیم
ولی اینجا این مشکل رو نداریم و همه چی لگاریتمی هستش که این کار رو به وسیله فاکتور توازن انجام میدیم!!فاکتور توازن نمیذاره ارتفاع درخت از حالت توازنش(لگاریتمی بودن) خارج شه و به این صورت تعریفش میکنیم:
ارتفاع زیر درخت سمت راستش - ارتفاع زیردرخت سمت چپش=فاکتور توازن برای نود مورد نظر ما
مقادیر مجاز هم برای فاکتور توازن [tex]-1,0,1[/tex] هستش
خب حالا سوال اینه این فاکتور توازن چه موقع به هم میخوره؟؟؟
با یه مثال میگم!!!ببینید فرض کنید اول ما فقط نود ریشه رو داریم الان فاکتور توازن ریشه ۰ هستش!!بعدش یه نود به زیر درخت سمت چپ اضافه میکنیم فاکتور توازن ریشه ۱ میشه.دوباره یه نود به زیر درخت سمت چپ اضافه میکنیم و الان فاکتور توازن ریشه ۲ میشه!!و درختمون الان از حالت متوازن بودن خارج هستش
راه کار چیه؟؟؟اینجاست که دوران وارد میشه ما باید نود یه سری نود ها رو دوران (چرخش یا [tex]Rotate[/tex] ) بدیم تا این مشکل رو حل کنیم
این به هم ریختگی فاکتور توازن ۴ تا حالت مختلف داره که یکی یکی بررسی میکنیم
قبلش همین اول کار من میخوام ۳ تا پارامتر تعریف کنم!به خاطر سپاریشون هم اصلا کاری نداره البته تسلط هم پیدا کردید اصلا نیازی به این پارامتر ها ندارید ولی خب الان برای اینکه بشه توضیح داد من اینا رو تعریف میکنیم

[tex]x[/tex] : نودی که فاکتور توازنش به هم ریخته

[tex]y[/tex] : فرزند [tex]x[/tex]

[tex]z[/tex] : نودی جدیدی که درج کردیم و باعث بر هم ریختن توازن شده

همینا بودن!!فک نکنم خیلی سخت باشه اینا یادتون بمونه!!

حالت اول:اگه y فرزند راست x باشه , z هم به زیر درخت راست y اضافه شه (ببینید ریتم کار معلومه مثلا برای حالت دوم دقیقا برعکس اینه)
یا یه کار دیگه هم میتونید انجام بدید اینکه x رو داشته باش حالا y باید فرزند سمت راستش باشه و y رو در نظر بگیر z باید تو زیر درخت سمت راستش باشه حالا گره ای که فاکتور توازنش به هم خورده رو دوران میدیم یعنی x و اونم دوران به چپ.حالا نحوه دوران به چپ چجوریه؟
ببینید اینجوری تصور کنید که اون نود رو با دست گرفتی و داری به سمت چپ میچرخونیش!!!همین !!
اون نود و فرزنداش رو فقط میچرخونیم . به بقیه نودا کاری نداریم !!!یه کوچولو ریزه کاری داره که اونا رو فعلا نمیگم تا پیچیده نشه پس یه بار دیگه هم میگم مثل اینه که با دستت اون نود رو گرفتی رو داری با دستت به سمت چپ میچرخونی
من یه مثال زدم تا ببینی اون فلشی که تو شکل به عنوان جهت دوران نشون دادم تصور کن خودت داری اون نود رو میچرخونی

حالت دوم:اگه y فرزند چپ x باشه , z هم به زیر درخت چپ y اضافه شه یا یه کار دیگه هم میتونید انجام بدید اینکه x رو داشته باش حالا y باید فرزند سمت چپش باشه و y رو در نظر بگیر z باید تو زیر درخت سمت چپش باشه حالا گره ای که فاکتور توازنش به هم خورده رو دوران میدیم یعنی x و اونم دوران به راست.حالا نحوه دوران به راست چجوریه؟
اینجوری تصور کنید که اون نود رو با دست گرفتی و داری به سمت راست میچرخونیش!!!همین !!

فعلا این دوتا رو میگم که اگه خوشتون نیومد این همه تایپ نکرده باشم!!!CoolCool
این مثال رو هم ببینید و خودتون باهاش این دوتا دوران رو انجام بدید و مثالای مشابه که یا حالت اول هستن و یا حالت دوم و اگه دیدید کار با این روش براتون راحته بگید تا دو تا حالت دیگه رو هم بگم!!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ارسال:

m.zeinali پاسخ داده:

(۲۴ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۲۰ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  اگه دیدید کار با این روش براتون راحته بگید تا دو تا حالت دیگه رو هم بگم!!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
سلام
نلطفا اون دو حالت دیگه رو هم بهمون بگید؟؟؟؟؟؟
ممنون به خاطر وقتی که میذارید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۲
ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

دوست عزیز اگه بخوای چرخش رو عین نوشته های کتاب متوجه بشی کلاً ساختمون داده یادت میره . Big Grin
مثلاً نوشته تو چرخش راست راست : زیر درخت راست گره جایگزین در صورت وجود میشه زیر درخت چپ محور
HuhHuhHuhHuhHuh
حالا بماند چرخش مضاعف چی میشه که آدم سرگیجه میگیره
Big Grin
من ترفند یاد گرفتن خودمد میگم شاید تاثیری داشت براتون
ببین من یک مثال رو براتون ضمیمه کردم . اگه تو این مثال ببینین گرهی که درج کردیم (۱۲) درخت ما رو نامتوازن کرده . حالا این عدم توازن کجا به چشم میخوره . تو گره ( ۹) . چون ارتفاع توازنش -۲ هستش و بیشتر از ۱ اختلاف داره .
حالا شما فرض کن یه زنجیر دستته که ارتفاع یه ورش خیلی بیشتر از طرغ دیگشه . پس تو باید کمبود ارتفاع رو جبران کنی دیگه ( از اینور ارتفاع رو کم کنی و از طرف دیگش ارتفاعشو زیاد منی ) .
پس گره محور رو در جهت مخالف ۱۲ میچرخونی که ارتفاع ۱۲ رو کم کنی تا توازن رو بتونی درست کنی
حالا زنجیر رو در جهت ارتفاع کم بیاری پایین فرزند چپ ۹ میاد جای ۹ . چرا ؟ چون داری ارتفاع زیر درخت راست ۹ رو یکی یکی کم میکنی که ۱۲ ارتفاعش کم شه و توازن بر هم نخوره .
۱۳ هم میاد بالا یکی . ۱۲ هم یکی میاد بالا
حالا ما یه گره ۱۰ داریم که اونو نیاوردیم بالا . درسته ؟؟
حالا تکلیف جیه ؟
برادر من تکلیف الهیه ! Big Grin
ببین زنجیر رو که میکشی بالا . اونایی که وصلن به زنجیر یکی یکی میان بالا دیگه
ولی ۱۰ ( شیوه من ) چون فرزند ناخلف ۱۱ هستش یکی بالا کشیدنش نامعقوله .
پس این گره میره فرزند گره مجور میشه . گره محورمونم که ۹ بود .
راست راست هم شبیه اینه .
منتهی زنجیر رو از طرف دیگه میکشیم بالا
حالا تو پست بعدی مضاعف رو میگم
فقط تو باید بدونی که ما در کل میخوایم گره جدید رو که ارتفاع رو برهم زده بکشیم بالا که توازن حفظ بشه . حالا زنجیر رو باید در جهت مخالف بیاری پایین که از اون طرف بالا بیاد

حالا چرخش مضاعف
ببین گرهی که تو شکل ضمیمه بهعنوان گره جدیده ۱۰ هستش
این گره نه تو چپ ترین گره درج شده . نه تو راست ترین .
پس یه چرحش مضاعف داره
( دقت کن که درج تو AVL چون درختمون جستجوی دودویی متوازن هست پس عین درج BST هستش )
حالا گره ( ۹) عدم توازن رو نشون داده و گره محوورمون میشه
حالا زنجیرمون از طرف راست بلنده . از طرف چپ کوتاه
پس یکم باید از طرف راست کوتاهش کنیم .
با انبردست حق نداریم ببریمش !!
پس ارتفاع جهت مخالفشو زیاد میکنیم
حالا این چرخشمون مضاعفه
دیگه اینجا ۱۲ جایگزین ۹ نمیشه . چرخش مضاعفه
بلکه اونی که جایگزین میشه پدر گره جدید هستش
یعنی ۱۱ جایگزین گره ۹ میشه
حالا ۱۰ اینجا ول معطل موند . تکلیف چیه ؟
Big Grin نه الهی نیست
گره محور میاد اونو به عنوان فرزند خوندگی ! قبول میکنه . میشه فرزند گره محور

۱
ارسال:

tm.viper پاسخ داده:

ممنونم ازتون

ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰ ب.ظ)tm.viper نوشته شده توسط:  ممنونم ازتون

خواهش میکنم دوست عزیز

۰
ارسال:

shayesteb پاسخ داده:

سلام Smile

از روی کتاب ساختمان پوران بخونید راحت گفته ( چون باید شکل ها شو ببنید و تصور کنید که وقتی بچرخه چی میشه). کلا بحث چرجش چند تا حالت داره:
۱) اگه درخت مورب به راست باشه باید ریشه رو به سمت چپ بخرخونیم تا متوازن بشه
۲) اگه درخت مورب به چپ باشه باید ریشه درخت را به سمت راست بچرخونیم.
( توی این دو حالت ریشه درخت در جهت عکس مورب بودنش میچرخه یعنی اگه مورب به راسته ریشه باید به سمت چپ بچرخه و برعکس)
۳)حالتی که درخت مورب نیست یعنی مثلا سطح اول که ریشه هست و در سطح دوم گره در سمت چپ ریشه قرار داره و در سطح سوم گره در سمت راست گره قبلی هستش و یا برعکس . توی این شرایط اول باید درخت به صورت مورب در بیاد تا مثل حالت یک یا دو مورب به راست یا چپ بشه بعد دوباره یه دوران دیگه داده بشه تا متوازن بشه.

۰
ارسال:

MiladCr7 پاسخ داده:

سلام.اگه هنوز یاد نگرفتید شاید بتونم یه کمکی کنمSmileSmile

ارسال:

ehsansjs پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۳۴ ب.ظ)miladcr7 نوشته شده توسط:  سلام.اگه هنوز یاد نگرفتید شاید بتونم یه کمکی کنمSmileSmile

بابا در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست
چی میشه شما به من توضیح بدینBlush (به روش بدون فرمول و ترجیحا با ترفند)Rolleyes

۰
ارسال: #۱۰

MiladCr7 پاسخ داده:

سلام.چشششم حتما همون کاری رو که خودم انجام میدم به شما هم میگم!!سختی و اسونیش بمونه دیگه

۰
ارسال: #۱۱

m.zeinali پاسخ داده:

خیلی خوب بود. اگه اون دوتا حالت دیکه رو هم بگید عالی میشه.Smile
ممنون...Wink

۰
ارسال: #۱۲

shayesteb پاسخ داده:

ممنون Smile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چرخش در AVL MiladCr7 ۱ ۱,۳۶۳ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: kefsan
  سوال از AVL tm.viper ۳ ۱,۵۸۱ ۰۶ بهمن ۱۳۹۳ ۱۰:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: tm.viper
  مشکل در حل سوالات درخت AVL؟؟؟ mostafa2012 ۱ ۱,۴۴۵ ۰۲ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: shayesteb
  درج و حذف AVL teacherpc ۲۱ ۱۶,۸۴۳ ۰۹ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: setarehfb
Question AVL - اختلاف سطح Ametrine ۲ ۱,۷۹۴ ۰۴ آبان ۱۳۹۳ ۰۶:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Ametrine
  تبدیل bst به AVL abji22 ۶ ۲,۹۰۷ ۰۸ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: abji22
  ساختمان داده، درخت AVL, کامپیوتر ۸۵ hoomanab ۰ ۱,۵۷۱ ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: hoomanab
  چرخش در AVL ماهسان لیما ۳ ۱,۹۹۳ ۲۰ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۰۰ ق.ظ
آخرین ارسال: ماهسان لیما
  علت نامگذاری LL-RL-LR-RRدر AVL mary1234 ۳ ۲,۲۸۸ ۱۵ آذر ۱۳۹۲ ۰۱:۰۸ ق.ظ
آخرین ارسال: calm boy
  توضیحی با شکل درباره چرخش دادن در AVL(ساختمان داده) tarane1992 ۸ ۵,۰۱۴ ۰۶ آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Mehrdad7soft

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close