زمان کنونی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۱۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

یک سوال و نکته از حافظه نانو !!!

ارسال:

mostafa2012 پرسیده:

یک سوال و نکته از حافظه نانو !!!

سلام
سوال اول:
ببخشید سوال اشتباه است یا نکته خاصی نهقته هست؟؟
صورت سوال گفته تعداد سیگنال های کنترل یک کامپیوتر ۲۰۰ عدد است ....
در صورتی که در جواب نوشته ۲۰۰ بیت !!!!
==>>>> سرجلسه کنکور چیکار باید کرد؟؟؟؟؟؟؟؟

سوال دوم :
ببخشید در چه صورت ۲۰۰ * ۵۰ میشه؟؟؟ به نظر خودم هیچ وقت .... چون عملیات انتقال هیچ وقت با شیفت همراه نیست ... نظر شما چیست؟؟؟؟
[تصویر:  327557_pfat8pugohxugmhrws6g.png]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

RE: یک سوال و نکته از حافظه نانو !!!

با سلام سوال که درسته مشکلتون چیه؟ فک کنم اصلا مبحث حافظه نانو متوجه نشدید درست
ببینید سوال داره میگه ۲۰۰ تا جعبه انتقال و ۵۰ تا جعبه شرطی چمعا میشه چندتا؟ ۲۵۰
خوب داره میگه سیگنال های کنترلی ۲۰۰ تاست یعنی لغت کنترلی ما ۲۰۰ بیتی است
خوب حالا سوال میگه چی ؟ میگه ما یه حافظه داریم که ۲۵۰ تا کلمه ی ۲۰۰ بیتی داخلش قرار داره
پس یعنی تو این حافظه چند بیت ذخیره شده
[tex]250\ast200\: =\: 50000\: bit[/tex]

خوب حالا سوال میگه از این ۲۵۰ تا کلا ۱۲۰ تاش مورد استفاده است چیکار کنیم که به جای اینکه این همه توی این حافظه ذخیره کردیم کمتر بشه؟ خوب ما میایم و این ۱۲۰ تا را کد گزاری میکنیم واسه کد دادن و شمردن ۱۲۰ تا عدد چند بیت لازمه؟ ۷ بیت پس میایم و یه حافظه دیگه برمیداریم و این ۱۲۰ تا حالت ۲۰۰ بیتی را توی یک حافظه دیگه میزاریم که بهش میگیم حافظه نانو (۱۲۸ تای) به جای اینکه توی اون حافظه اولی لغت های ۲۰۰ بیتی ذخیره کنیم میایم و ادرس های ۷ بیتی این ۱۲۰ تا را ذخیره می کنیم پس حالا حافظه اول توش چند بیته؟

[tex]250\ast7\: =\: 1750\: bit[/tex]

خوب حالا اون اول بار چند بیت بود؟
۵۰۰۰۰
الان چند بیته؟
۱۷۵۰
چند بیت صرفه جویی شد؟ از هم کمش کنید میشه ۴۸۲۵۰
پس گزینه ۲ درسته موفق باشیدWink

ارسال:

moloodi پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۳ ۰۶:۱۸ ب.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط:  ببینید سوال داره میگه ۲۰۰ تا جعبه انتقال و ۵۰ تا جعبه شرطی چمعا میشه چندتا؟ ۲۵۰
خوب حالا سوال میگه چی ؟ میگه ما یه حافظه داریم که ۲۵۰ تا کلمه ی ۲۰۰ بیتی داخلش قرار داره
اینقد هرچی این کتاب های کنکور میگن و حفظ نکنید.
از تعداد جعبه های انتقال و جعبه های شرطی شما چطوری حجم حافظه استفاده شده در واحد کنترل رو پیدا کردید؟!!!!!
اولین چیزی که این سوال ها نیاز دارن اینه که نوع ریز عمل ها مشخص بشن تا بعدش ما از روی چارت ASM اونا ، ریز دستورات و بسازیم نوع ریز دستورات می تونن دو ادرسی یا تک ادرسی باشن که هر کدومش یک دنیایی داره.

من نمیدونم کدوم آدم بی سوادی اول این تستا رو آورد تو این کنکور که بحث سرش مارو ول نمیکنه.
این همه بحث سر این موضوع میشه هیچکس تا حالا نرفته روش درست فک کنه همه یه چیزی رو حفظ کردن از طراح تا داوطلب.
مطالبی که میتونم به شما پیشنهاد کنم تا حداقل یه نیگاش کنید بازی تاس انداختنه ( dice game ASM chart)
لینکش اینه البته نمونه های دیگشه هم هست که تک آدرسی بررسی کرده البته یک جاهایی vhdl داره که میتونید ردش کنید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

mostafa2012 پاسخ داده:

(۲۷ دى ۱۳۹۳ ۰۶:۱۸ ب.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط:  با سلام سوال که درسته مشکلتون چیه؟ فک کنم اصلا مبحث حافظه نانو متوجه نشدید درست
ببینید سوال داره میگه ۲۰۰ تا جعبه انتقال و ۵۰ تا جعبه شرطی چمعا میشه چندتا؟ ۲۵۰
خوب داره میگه سیگنال های کنترلی ۲۰۰ تاست یعنی لغت کنترلی ما ۲۰۰ بیتی است

سلام
باتشکر از توجه همه تان .... بخصوص کاربران گرامی Hamid_0311 و moloodi

ببینید من با این قسمتش مشکل دارم که میگه ۲۰۰ تا است
بعد شما بر چه اساس میگید ۲۰۰ بیت ؟؟؟؟

برای آدرس دهیشون که اگه بخواهین بگید ۲۰۰ بیت که اشتباهه ... چون برا آدرس دهی مشه log200 که اصلا این بدردمون نمخوره...

من فقط و فقط مشکلم با املای این سواله که گفته ۲۰۰ تا سیگنال کنترلی !!! => توجوابم گفته ۲۰۰ بیت...

کسی هس قانعم کنه؟؟؟

ارسال:

mitiltala پاسخ داده:

مرسی دوست عزیز،
جوابی که شما دادی با جوابی که توی سوالات مشابه دیدم متفاوت بوده، البته بگم که کلا جوابا متفاوت از هم بوده و من آخرش نفهمیدم این تعداد جعبه های شرطی و تعداد جعبه های انتقال دقیقا باید چی در نظر گرفته بشن!!
برای مثال اگه تاپیک زیر رو ببینید کولن جواب متفاوت و ایده متفاوتی داره و همچنین سوال مهندسی کامپیوتر سال ۸۸ هم یه همچین چیزی هست و ایده متفاوتی بازم داره!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ممنون میشم اگر میتونید یه جواب بدید که بشه ایده هر سه سوال رو درک کرد
اینم لینک سوال مهندسی کامپیوتر ۸۸ که شباهت بسیاری با این سوال داره

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

با سلام ببینید من این متن توضیح میدهم اجباریم نیست هرکسی قبول کنه اختیار هرکسیم دست خودشه دوست داشت می پذیره نداشت هم بنده بدهکار کسی نیستم نه طراح سوالم نه چیزی هر چیزی که خودم بلد شدم و ازش استفاده می کنم توضیح میدهم غلط بود که پیشاپیش از همه عذر می خواهم درستم بود که هیچ

اول از همه یک مساله را میشه با چند روش حل کرد پس اگر انتظار دارید همه یک راه برن این یه چیز اشتباه هر کسی میتونه براساس تجربه یا هر چیز دیگه ای که دوس داره سوالو حل کنه بحث ما هم اینجا سوالا کنکوره کنکورم خیلی از تست ها از روی گزینه ها و با یکم رد گزینه میشه جوابو به دست اورد حالا بریم سراغ این مبحث که ممکنه تیپای مختلفی ازش سوال بدهن اصولا وقتی صحبت جعبه و انتقال و شرط میشه یکم بحث فرق داره و یه سری موارد فقط به خاطر اینه که داوطلب قاطی کنه چیکار کنه و گیچ شه
توی کنکورم باید توی گزینه ها نگاه کنید نمیدونم چرا خیلی ها عادت دارن سوالو بخونن و حل کنن بدون اینکه به گزینه ها نگاه کنن خوب یه بار گزینه ها را نگاه کنید که اصلا ببیند کاری که میکنید درسته یا غلطه ممکنه طراح منظورش چیز دیگه باشه درست باشه یا غلط همیشه هم به امید اینکه این سوال غلطه و حذف میشه و اینها از خیر سوال نگذرین

اما اول سوال این دوستمون
دوست عزیز وقتی میگیم ۲۰۰ تا سیگنال کنترلی یعنی ما ۲۰۰ تا سیگنال داریم یعنی چی فرض کن مثلا ما ۲۰۰ تا سیم داریم که به جاهای مختلفی وصله و هر سیم اگر یک باشه فعاله ۰ باشه غیرفعاله وقتی میگیم ۲۰۰ تا سیگنال کنترلی یعنی هر سیگنال می تونه یا فعال باشه یا غیرفعال که بستگی به ریز دستور داره خوب حالا این ۲۰۰ تا سیگنال وقتی بخوایم بگیم کدوم فعال باشن کدوم غیر فعال چندتا بیت می خوایم؟ ۲۰۰ تا دیگه برای هر یک سیگنال یک بیت لازمه که یا می تونه ۰ باشه یا یک حالا این ۲۰۰ تا بیت که مال سیگنال کنترلی هست بزاری کنار هم میشه یه رشته به طول ۲۰۰ از ۰ و ۱ که بهش میگیم لغت کنترلی یا کلمه کنترلی فک کنم مشکل شما حل شد

اما دوست عزیز سوال شما
روی سوال کنکور ۹۰ من اینطوری توضیح میدهم
ببیند برای هر ریز دستوری که صادر میشه فقط همون لغت کنترلی که نیست کنارش یه سری بیت های وضعیت دیگه هم اضافه میشه که واحد کنترل اضافه می کنه و براساس اونها ریز دستور بعدی اجرا میکنه اون قسمت بیت های وضعیت که ما کد نمی کنیم البته میشه کد کرد ولی ماها کد نمیکنیم و وقتی می خوایم از حافظه نانو استفاده کنیم لغت کنترلی کد گزاری میکنیم
توی اون سوال گفته ۱۰۰ تا سیگنال کنترلی داریم طول ریز دستور در حالت حافظه نانو و بدون نانو چقدره دقت کنید طول ریز دستور
خوب گفته حجم حافظه میکرو هم ۲۵۶ تا ریز دستوره من اصلا دقت کنید تا الان کاری به شکل ندارم با این روش حل میکنم با شکلم خواستین یه چیزای توضیح میدهم هرچند فک کنم قبلا تو انجمن بحث شده
خوب توی بحثای حافظه نانو ما یه جورای مثل ساختمان داده میگیم در بدترین حالت مثلا این طوری میشه و سوال حل میکنیم

توی این سوال گفته ۲۵۶ تا ریز دستور داریم خوب ما فرض میکنیم اون ادمی که این ریزدستورارو براش نوشته بدترین حالت اومده این ۲۵۶ تا را استفاده کرده حالا برای ۲۵۶ تا حالت ما چند بیت به کد گزاری نیاز داریم؟؟ ۸تا دیگه
قبلش توضیح دادم که واحد کنترل یک سری بیت وضعیت به ریز دستور اضافه می کنه که اونها را کد نمی کنیم و ثابته خوب یعنی چی؟

یعنی مثلا قبل از حافظه نانو مقدارهای که توی حافظه میکرو بودن اینطوری بودن
۱۰۰+X
این X چیه؟ این همون بیت های وضعیتمونه که گفتیم کدشون نمیکنیم بعد از اینکه ما فرض کنیم در بدترین حالت ۲۵۶ تا ریزدستور استفاده میشه گفتیم برای کد کردنوشن به چند بیت نیاز بود؟ ۸ تا خوب یعنی بعدا که کد بشه توی حافظه میکرو اینطوری میشه
۸+x
حالا ببینید کدوم گزینه با این دوتا فرمول میخونه؟ فقط گزینه ۲ یعنی مقدار X همون ۳
یکی اینطوری دوس نداره حل کنه از روش همون شمارش تعداد بیت لازم برای شرط و تعداد جعبه انتقال استفاده کنه که فک کنم تو تاپیکا توضیحش هست من نخوندم سرچم نکردم

اما سوال سال ۸۸
گفته ما ۵۰ تا سیگنال کنترلی داریم و ۱۸۰ تا ریزدستور اگر از نانو استفاده بشه حافظه میکرو چند بیت داخلش صرفه جویی میشه؟ دقت کنید به سوال ازتون چی میخواهد حافظه میکرو یا نانو همیشه بهش دقت کنید

خوب ما فرض میکنیم اینجا بازم بدترین حالت اتفاق افتاده و ۱۸۰ تا ریزدستور کامل استفاده شده یعنی الان توی حافظه میکرو ۱۸۰ تا لغت ۵۰ بیتی ذخیره شده

حالا گفتیم بدترین حالت این ۱۸۰ تا را با چند بیت میشه کد کرد؟ با ۸ بیت
خوب اولین بار چقدر توی حافظه میکرو بود؟

۱۸۰*۵۰
حالا چی؟
۱۸۰*(۵۰-۸)
یعنی ۱۸۰*۴۲
که میشه گزینه ۴

والا دکتر اجلالی هم که من جزوه اشو خوندم همین طوری حل کردن این دو سوالو ایشونم استاد داشنگاه شریف هستن و خودشون از طراح های سوالن حالا دیگه درست و غلط با ایشونWink

من روش که استفاده کردم و گفتم اجباریم نیست کسی استفاده کنه و قانع شه توی کنکور هر سوال با چند روش میشه حل کرد قرار نیست همه مثل هم حل کنن مهم اینه به جواب درست برسن حالا یکی میشینه با کلی وقت گذاشتن حل می کنه یکی رد گزینه می کنه که اونم خودش کلی روش داره هرکس به روش خودش به سوالا پاسخ میده که از نظرش زمان کمتری میگیره و مطمن تره

توی سوال بالا هم سوال بخونید ما لازم نیست ببینم چندتا دستور غیرتکراری چندتاشو بریزیم تو حافظه سوال گفته اینقدرش مورد استفاده است این سوالم اومده یکم شبیه سوالا اخیرش کنه کلا از روی جعبه ها در نظر گرفته شما هم باید با دیدن گزینه ها بفهمی که طراح این مدلی فرض کرده و شما داده ی دیگه ای نداری برای حل
حالا روش بنده اشتباه از همگی پوزش می خواهم موفق باشید یا حق

ارسال:

moloodi پاسخ داده:

(۳۰ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۱۹ ق.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط:  حالا روش بنده اشتباه از همگی پوزش می خواهم موفق باشید یا حق

"فک کنم منو شما تا خود کنکور سر این سوالا میخوایم بحث کنیم که البته چیز خوبیه."

روش های حل شما درست اند ولی برای سوال های غلط.
یعنی شما اومدی از پیش خودت، بدترین حالت استفاده از حافظه واحد کنترل و اضافه کردی به ادبیات سوال در حالی که اصلا همچین چیزی از سوال نمیشه برداشت کرد. اصلا بدترین چیه؟ کسی قرار نیست چیزی طبق صلیقش تو حافظه واحد کنترل بنویسه که ما بگیم فرض کنیم بدترین حالت، این حرف ها واسه همون ساختمان داده بدرد می خورن .
شما میگی حجم حافظه واحد کنترل ۲۵۶ ریز دستور و میاییم بدترین حالت را در نظر میگیریم که تمام این ۲۵۶ دستور وجود داشته و مثل هم باشند مشکلات:
- نثر سوال کاملا قطعیه و در شرایط خاصی جواب و نمیخواد
- آیا این حافظه که طبق فرضیه شما ۲۵۶ تا ریز دستور العمل یکسان داخلش هست به چارت ASM سوال می خوره.
من می خوام بگم در اینجا چیزی برای در نظر گرفتن نداریم وقتی صحبت از چارت میشه دیگه همه این فرضیات کنار میرن چون طبق چارت ASM ریزدستور تولید و در حافظه نوشته میشه همین، کاملا قطعی.
- شاه کارش اینجاس که سوال طول ریز دستور و میخواد ولی فرمت ریز دستورات و نگفته .تا حالا اگه کسی به یک کتاب معماری مراجعه کنه می بینه که در ریز دستور علاوه بر سیگنال کنترلی قسمت های دیگه ای هم وجود داره که شاید مهمترینش آدرسه دستور بعدیه، که با توجه به فرمت دستور می تواند دو آدرسی یا تک آدرسی باشد. حالا شما سوال و حل کردی و مقدار X و بدست آوردی ۳ خیلی عجیبه یعنی حافظه شما ۲۵۶ ریز دستور داره ولی تعداد بیت اضافه شده به سیگنال های کنترلی فقط سه بیته!!! (میبینید مشکلات فنی چقد دارن و اصلا پایه علمی ندارن)

بار دیگه هم بگم بنظر میاد روش حل شما برای این سوال های غلط درست باشن.

۱
ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

دوست عزیز دقت کنید ما اینجا حرفی از اینکه دقیقا حجم حافظه چقدره نزدیم و گفتیم فرض میکنیم این برنامه در بدترین حالت این مدلی نوشته شده که ۲۵۰ تا لغت کنترلی داخلشه که این مقدار فضا را اشغال کرده
اینجا هم بحث حل کردن این تیپ سوالاست نه اصول کلی اینکه تو کنکور کلی مبحث غلط داریم فک نکنم کسی منکرش باشه دیگه چه برسه کنکورای ازمایشی
اگرم روی صبحتتون با من هستش من ادمی نیستم چیزیو حفظ کنم ترجیحا میدم بفهممش همون طور که واسه یه مبحث معماری توی این چند روز مجبور شدم ۲ روز وقتمو روش بزارم ولی وقتی میبینم توی کنکور اون جیزی که باید باشه نیست پس ترجیح میدم وقتمو هدر ندم توی کنکور ماها کجاش بحث علمی بوده که این یکیش باشه هدفم بحث اینکه کی با سوادتره و کی درست میگه نیست هدف حل این مدل سوال بود اگرم پاسخ من اشتباه شرمنده همگی چیزی که حس کردم درسته را توضیح دادم موفق باشید

۰
ارسال:

moloodi پاسخ داده:

این یه چارت برای ضرب

[تصویر:  327853_Cs5r.png]

این فرمت ریز دستورات دو آدرسی

[تصویر:  327853_Cs6n.png]

اینم ریز دستورات داخل حافظه واحد کنترل

[تصویر:  327853_Cs7f.png]

اینم ماشینی که میشه در نظر گرفت

[تصویر:  327853_CsDq4.png]

حالا یکی بیاد بگه از روی جعبه های انتقال و شرطی بدون داشتن هیچ اطلاعات دیگه تعداد ریز دستورات واحد حافظه چطوری بدست میاد.
بعدش چطوری میگن که چندتا تکراری و مثل همن که میتونیم فقط یکبار اونو تو حافظه نانو بگذاریم.

(۲۸ دى ۱۳۹۳ ۰۸:۲۵ ب.ظ)Hamid_0311 نوشته شده توسط:  دوست عزیز دقت کنید ما اینجا حرفی از اینکه دقیقا حجم حافظه چقدره نزدیم و گفتیم فرض میکنیم این برنامه در بدترین حالت این مدلی نوشته شده که ۲۵۰ تا لغت کنترلی داخلشه که این مقدار فضا را اشغال کرده

ولی رو چه اصولی ؟
طبق چه فرمی؟
کدوم منبع معتبر اینطوری حل یا استدلال کرده ؟

۰
ارسال: #۱۰

moloodi پاسخ داده:

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Video دانلود رایگان نکته و تست شبکه های کامپیوتری Farzamm ۱۱ ۱۸,۰۰۱ ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: M.rahimi20
  درخواست فیلم نکته تست نظریه دکتر کارگهی juyaye danesh ۰ ۱,۸۵۹ ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۱:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: juyaye danesh
Video دانلود رایگان نکته و تست احتمال و آمار مهندسی Farzamm ۰ ۳,۶۶۸ ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Farzamm
  انتخاب فیلم یا کتاب نکته و تست sima84 ۴ ۳,۸۰۷ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
Question یک نکته ابهام marvelous ۶ ۴,۸۸۸ ۰۹ دى ۱۳۹۸ ۰۱:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۴۵ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  [دانلود] جزوه و ویس جلسه نکته تست ساختمان داده والگوریتم استاد یوسفی زمستان ٩٣ software94 ۲۳ ۲۶,۶۰۴ ۰۲ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: honiehs
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۷۴ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۶۳۳ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۲,۰۳۰ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close