زمان کنونی: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۴۵ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

۲ سوال از مبحث حافظه و حافظه ی نانو

ارسال:

NP-Cσмρℓєтє پرسیده:

۲ سوال از مبحث حافظه و حافظه ی نانو

این ۲ تا سوال خیلی ساده هستن ولی من نمیدونم چرا نظر طراح با من فرق میکنه!!Dodgy
میشه یکی توضیح بده لطفاً؟؟!

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

سوال اول :
دیکدرش که مشخصه , فقط سوالم اینه؛ وقتی میگه اندازه ی کلمات رو ۴ بایت در نظر بگیرید؛ آیا کلماته داخله حافظه ی بزرگ مد نظر هست؟؟(که گویا اینجا هست) و اینکه کلمات داخل رم رو هیچ چیزی نگفته , ما باید همیشه ۱ بایت بگیریم در صورت اشاره نکردن؟؟

سوال دوم:
خود مبحث حافظه ی نانو رو قبلاً دوستان زحمت کشیدن توضیح دادن ,متوجه شدیم ولی اینجا که گفته حداکثر یه سیگنال از ۱۶تای اول , حداکثر یکی از ۱۶تای دوم.... اینو نمیتونم درک کنم که باید چیکار کنم!
جوابش رو هم اینطوری گقته:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

میشه یکی از مهندسین توضیح بدن؟؟؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

Hamid_0311 پاسخ داده:

RE: 2 سوال از مبحث حافظه و حافظه ی نانو

با سلام در مورد سوال ۶۴ که سوال یکم ایهام داره ببینید اگر اینطوری تصور کنید که کل فضای حافظه ۴ گیگابایت و اندازه کلمه های ما ۴ بایتی پس کل کلماتی که داخل این حافظه جا میشه برابر با
[tex]\frac{2^{32}}{2^2}\: =\: 2^{30}[/tex]
حالا حافظه ای که داریم گفته ۵۱۲ مگابایت اندازه کلمات هم که ۴ بایت هست پس میشه
[tex]\frac{2^{29}}{2^2}\: =\: 2^{27}[/tex]

حالا تقسیم کنید
[tex]\frac{2^{30}}{2^{27}}\: =\: 2^3[/tex]

که میشه ۸ تا حافظه ۵۱۲ مگابایتی که براش یک دیکودر ۳ به ۸ لازم داریم که میشه گزینه ۲

اما سوال اینطوریه منظورش ما یک حافظه داریم که ۴ گیگابایت کلمه داره که اندازه هر کلمه هم ۴ بایت یعنی
[tex]4GB\: \ast\: 4B[/tex]

و حافظه ای داریم که ۵۱۲ مگابایت کلمه یک بایتی داخلش جا میشه

[tex]512MB\: \ast1B[/tex]

که حالا حلش کنید میشه
[tex]\frac{2^{32}}{2^{29}}\: =\: 2^3[/tex]
پس براش یک دیکودر ۳ به ۸ نیاز داریم اما دقت کنید داده ها ۴ بایتی هست و حافظه ها یک بایت پس داریم

[tex]\frac{2^2}{1}\: =\: 2^2[/tex]

که حاصلضربش میشه ۳۲ تا که هر دفعه ۴ تا از این ۳۲ تا فعال هست پس میشه گزینه ۴
Wink

۰
ارسال:

moloodi پاسخ داده:

سوال اول:
با توجه به سوال من برداشت میکنم تمام ماژول ها، کلمه ۴ بایتی دارن و اینطوری به ۸ تا ۵۱۲MB نیاز داریم. نمیدونم چرا میگه ۳۲ تا.

سوال دوم :
مگه در نهایت ۳۲ تا سیگنال نمیخواد ، دیگه پایه enable دیکدر و واسه چی ذخیره میکنه؟؟؟!!!
اینجور که از سوال متوجه میشم از ۳۲ سیگنال فقط یک بیت در ۱۶ بیت پایین رتبه و یک بیت در ۱۶ بیت بالا رتبه می تواند ۱ باشد.
حالا ما برای صرفه جویی در حافظه موقعی که میخوایم اون ۶۴ ریز دستور رو (که در واقع هر کدوم ۳۲ بیت سیگنال کنترلی هستند) از حافظه واحد کنترل، به نانو منتقل کنیم، ابتدا هر ۱۶ بیت و encode میکنیم بعد حاصل اونو ذخیره می کنیم ، موقعی هم که به اونا نیاز داشتیم اول باید decode کنیم.

۰
ارسال:

NP-Cσмρℓєтє پاسخ داده:

من رو سوال ۶۴ همچنان مشکل دارم
برای محاسبه ی تعداد حافظه های ۵۱۲ تایی چطوری حساب میکنید که ۳۲ میشه ؟؟ جوابش ۳۲ تاست ولی من ۸ تا بدست میارم!!!

۰
ارسال:

moloodi پاسخ داده:

باز خوبه شما فقط رو سوال ۶۴ مشکل دارین، من رو ۶۵ هم مشکل دارم.

سوال ۶۴ و ۶۵ و که دوستان گذاشتن فعلا هم به نتیجه نرسیدیم. یه سوال هم تو این زمینه من میزارم که اتفاقا شمارش ۶۶ اه.

[تصویر:  329767_FhSt.jpg]

ارسال:

NP-Cσмρℓєтє پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۳ ۰۳:۴۵ ب.ظ)moloodi نوشته شده توسط:  باز خوبه شما فقط رو سوال ۶۴ مشکل دارین، من رو ۶۵ هم مشکل دارم.

سوال ۶۴ و ۶۵ و که دوستان گذاشتن فعلا هم به نتیجه نرسیدیم. یه سوال هم تو این زمینه من میزارم که اتفاقا شمارش ۶۶ اه.

[تصویر:  329767_FhSt.jpg]
لطف کنید جوابشو بذارید ببینم من اشتبا میکنم یا سوال اشتباس؟ ۱۲۸ رو که بدست میارم ولی اون ۲۷ رو ......Exclamation
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

moloodi پاسخ داده:

(۰۶ بهمن ۱۳۹۳ ۰۶:۱۴ ب.ظ)zahra.s نوشته شده توسط:  لطف کنید جوابشو بذارید ببینم من اشتبا میکنم یا سوال اشتباس؟ ۱۲۸ رو که بدست میارم ولی اون ۲۷ رو ......Exclamation
من برعکس شمام ۲۷ و بدست میارم ولی ۱۲۸ و بدست نمیارم.

[تصویر:  329804_Fkrj.jpg]

باز هم بنظرم طراح اشتباه کرده ، یکجا فرض کرده ۵۱۲M کلمه داریم که هر کدوم ۳۲ بیته، قسمت دیگه فرض کرده کل حافظه ۵۱۲MB هست ،که از کلمه های ۳۲ بیتی تشکیل شده.
مطمعن نیستم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مبحث جستجوهای محلی Elham_tm ۷ ۴,۰۳۳ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ۰۵:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: KB2000
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۳۹ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۶۵ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۶۲۴ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  مبحث شار، بیشینه جریان، الگوریتم Ford-Fulkerson Sepideh96 ۲ ۲,۶۱۸ ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ۰۴:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Sepideh96
  درخواست حل سوال از مبحث پایپلاین- دستورات حاوی پرش Sepideh96 ۱ ۱,۷۵۴ ۲۱ دى ۱۳۹۶ ۰۲:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۲,۰۲۱ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  الگوریتم نانوایی ANGEL* ۰ ۱,۴۰۸ ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ۰۱:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ANGEL*
  حافظه ها amir_ghanati ۳ ۲,۸۳۶ ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۴ ب.ظ
  کوبیدگی - بخش حافظه مجازی سیستم عامل mehran.hzd ۳ ۴,۰۴۹ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۶ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close