زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۱۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد رزولوشن

ارسال:

mary1234 پرسیده:

سوال در مورد رزولوشن

سلام میشه بگید وقتی چند تا عبارت دادن که ما با رزولوشن حل کنیم ما باید چیکار کنیم؟
فقط اینو میدونم که باید به فرم cnf تبدیلش کنیم و بعد در هر مرحله یک عنصر رو با notاون عنصر حذف کنیم
من با این شیوه نمیتونم جواب درست رو بدست بیارم Huh چیکار کنم ؟ راه درسش چیه ؟
مثلا سوال ۱۱۹هوش مصنوعی ۹۲ Huh
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

artmiss پاسخ داده:

RE: سوال در مورد رزولوشن

این سوالا خیلی اسونن بعد اینکه به فرم cnf نوشتی باید دنبال جملاتی بگردی که وقتی همه عناصری که not اشونم تو اونا هس حذف کنی فقط یک عنصر بمونه اون true هس مثلا تو همون سوال من این جملات را از kb انتخاب میکنم:
P
R v ~Q
~P v Q
~P v ~R v S
الان اگه هر عنصرو با نقیضش حذف کنیم S میمونه
یا مثلا
R v ~Q
~P v Q

این نتیجه میده که R v ~P درسته.

ارسال:

mary1234 پاسخ داده:

(۰۲ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۲۳ ب.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  این سوالا خیلی اسونن بعد اینکه به فرم cnf نوشتی باید دنبال لیترال های بگردی که وقتی همه عناصری که not اشونم تو اونا هس حذف کنی فقط یک عنصر بمونه اون true هس مثلا تو همون سوال من این لیترالا را از kb انتخاب میکنم:
P
R v ~Q
~P v Q
~P v ~R v S
الان اگه هر عنصرو با نقیضش حذف کنیم S میمونه
یا مثلا
R v ~Q
~P v Q

این نتیجه میده که R v ~P درسته.
جمله ۱ P
جمله ۲ R v ~Q
جمله ۳ ~P v Q
جمله ۴ ~P v ~R v S
خب از این که شما نوشتین به این نتیجه میرسم که از عبارات
P v ~R v~S و عبارت R v~Q میتونیم اونایی که مکمل هم هستن رو حذف کنیم یعنی R و R~ و بعد هرچی مونده رو با هم ادغام میکنم پس عبارت P v ~Q v~S می مونه! و جمله یک و سه هم تکراری اند ! ولی وقتی از این روش حل میکنم به جواب نمیرسم Huh

منظور شما هم این بو د ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

artmiss پاسخ داده:

نمیدونم چرا این جمله ها بهم ریخته تو کاغذ نوشتم بگیری قضیه رو:
[تصویر:  329245_ipwjek8suo8fwonvrp09.jpg]
منظورم از لیترال در این عکس جمله اس!!
کلا فلسفش اینه که واقعیات ما تو kb به صورت درست اند هر دو جمله ای رو با هم or بشن هم یک جمله درست میدن (اینو از منطق یا ریاضیات گسسته میدونیم)
ولی دو تا عبارت که نقیض همنن نمیتونم با هم همزمان درس باشن پس اونو حذف میکنیم .
امیدوارم متوجه شده باشی
موفق باشی

۰
ارسال:

shamim_70 پاسخ داده:

پاسخ : سوال در مورد رزولوشن

خود جمله sرو بتنهایی تو پایگاه داده نداریم ک بگیم trueهست !!چجوری ب این تتیجه رسیدینsدرست هست؟؟؟؟
هر جمله تو پایگاه دادهtrueهست نه هر لیترال!
جمله not p or not R or s جمله درستی هست!!ولی نمیدونیم sدرسته یا نه؟!

ارسال:

artmiss پاسخ داده:

(۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۴۹ ق.ظ)shamim_70 نوشته شده توسط:  خود جمله sرو بتنهایی تو پایگاه داده نداریم ک بگیم trueهست !!چجوری ب این تتیجه رسیدینsدرست هست؟؟؟؟
هر جمله تو پایگاه دادهtrueهست نه هر لیترال!
جمله not p or not R or s جمله درستی هست!!ولی نمیدونیم sدرسته یا نه؟!
اول بگم من تو پست اولم به جای لفظ جمله اشتباه لیترال را به کار بردم ولی کاملا معلومه که منظورم جمله بودهBig Grin
نمیدونیم S درسته و باید با استنتاج به درستی اون پی ببریم. که بالا گفتم چجوری از طریق رزولوشن به درستی S میرسیم. وقتی درستی S رو نتیجه گرفتیم اونو میتونیم به عنوان یک جمله یا همون لیترال درست به پایگاه دانش اضافه کنیم.

۰
ارسال:

mary1234 پاسخ داده:

سلام خیلی ممنون که وقت گذاشتین و تصویری جواب دادین
یه سوااااال
در مورد این قسمتی که از عکس شما جدا کردم دارم ...میشه بگید چرا Q که در فرم CNF مثبت بود ...اینجا یعنی در اولین نتیجه گیری به تبدیل شد به Q~ ????

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

artmiss پاسخ داده:

(۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۴۷ ب.ظ)mary1234 نوشته شده توسط:  سلام خیلی ممنون که وقت گذاشتین و تصویری جواب دادین
یه سوااااال
در مورد این قسمتی که از عکس شما جدا کردم دارم ...میشه بگید چرا Q که در فرم CNF مثبت بود ...اینجا یعنی در اولین نتیجه گیری به تبدیل شد به Q~ ????
خیلی بی حواس بودم موقع جواب دادن به این سوال تو ۴ Q باید Q~ بشه
بعد شما سه خط ۱ و ۴ و ۷ و ۸ رو با هم or کن و اونایی خودشون و نقیضشون هستو حذف کن S میمونه.

ارسال:

mary1234 پاسخ داده:

(۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۰۲:۵۰ ب.ظ)artmiss نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۳ ۰۱:۴۷ ب.ظ)mary1234 نوشته شده توسط:  سلام خیلی ممنون که وقت گذاشتین و تصویری جواب دادین
یه سوااااال
خیلی بی حواس بودم موقع جواب دادن به این سوال تو ۴ Q باید Q~ بشه
بعد شما سه خط ۱ و ۴ و ۷ و ۸ رو با هم or کن و اونایی خودشون و نقیضشون هستو حذف کن S میمونه.

سلام ممنووونRolleyes

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۷۶ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۷۶ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۸۹ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۰۷ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۴۹۳ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۴۷۰ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۶۵۱ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد شهریه نوبت دوم شهید بهشتی و خوابگاه Shine_20 ۱ ۳,۳۹۶ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۹۰۵ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70
Smile سوال در مورد دانشگاه وزارت اطلاعات Zzeynab ۰ ۲,۱۴۱ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Zzeynab

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close