زمان کنونی: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۵۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مدیریت حافظه به روش ابتدایی

ارسال:

فاطمه ارشد ای تی پرسیده:

مدیریت حافظه به روش ابتدایی

در صفحه ۳۵۹ سیستم عامل پارسه دکتر حقیقت سه شکل اومده جهت مدیریت حافظه به روش ابتدایی که فقط برنامه کاربر و سیستم عامل حضور دارن
چرا در شکل وسطی سیستم عامل داخل ROM هست مگر نباید داخل RAM باشه تا بتونه مدیریت کنه
و در شکل سمت راست وجود گرداننده های دستگاه به چه علت می باشد و چرا داخل ROM می باشد.؟
[تصویر:  348803_41798055993224665267.jpg]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Farzamm پاسخ داده:

RE: مدیریت حافظه به روش ابتدایی

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۴۷ ب.ظ)فاطمه ارشد ای تی نوشته شده توسط:  در صفحه ۳۵۹ سیستم عامل پارسه دکتر حقیقت سه شکل اومده جهت مدیریت حافظه به روش ابتدایی که فقط برنامه کاربر و سیستم عامل حضور دارن
چرا در شکل وسطی سیستم عامل داخل ROM هست مگر نباید داخل RAM باشه تا بتونه مدیریت کنه
و در شکل سمت راست وجود گرداننده های دستگاه به چه علت می باشد و چرا داخل ROM می باشد.؟

این مدل های نشان داده شده مربوط به سیستم های مدیریت حافظه قدیمی است که از تکنیک های مدیریت حافظه ای همچون صفحه بندی استفاده نمی کردند. در مدل الف سابقاً در mainframeها و minicomputerهای قدیمی استفاده می شد و کل سیستم عامل را در ابتدای حافظه قرار می دادند ولی امروز به ندرت از این مدل استفاده می شود. مدل دوم بیشتر در سیستم عامل های کامپیوترهای embedded ویا portable استفاده می شد و گاهاً استفاده می شود، در واقع چون این سیستم ها برای کاربردی خاص ساخته می شود (اصطلاحاً dedicated هستند)، دارای سیستم عامل ثابت و حتی برنامه های قابل اجرای ثابتی می باشند و تغییراتی در آن ها وجود ندارد، بنابراین به جای اینکه سیستم عاملی که همواره قرار است به اجرا در آید بخشی از حافظه را اشغال کند، روی یک حافظه ROM قرار می دهند. مثلاً یک پردازنده embedded در یک ماشین لباسشویی همواره یک سری برنامه های خاص را بسته به نوع شست شویی که انتخاب می شود اجرا می کند و دارای یک سیستم عامل ثابتی می باشد و در طول عمر این ماشین لباسشویی تغییری در این سیستم داده نمی شود، پس می توان سیستم عامل ویا حتی کل برنامه هارو برای ROM ذخیره کرد. مدل سوم در کامپیوترهای شخصی اولیه (که MS-DOS را اجرا می کردند) مورد استفاده قرار می گرفت، در واقع زمانی که هنوز تکنیک های پیشرفته مدیریت حافظه مثل قطعه بندی و صفحه بندی ارائه نگردیده بود، مجبور بودند همه برنامه هایی که اجرا می شوند را به طور کامل بر روی حافظه اصلی قرار دهند که سیستم عامل نیز به عنوان یک برنامه مدیریت سیستم باید به صورت کامل در حافظه اصلی قرار می گرفت. چون برخلاف سیستم های embedded ممکن ساختار سیستم عامل و برنامه های کامپیوترهای شخصی تغییر کند نمی توان آن ها را روی یک حافظه ROM قرار داد، ولی بعضی وظائف ثابت مثل راه اندازی سیستم، بوت کردن سیستم، مقدار اولیه دادن به ثبات ها و حافظه و غیره که توسط داریورهای انجام می شود می تواند بر روی ROM قرار گیرد، چون این وظائف همواره زمانی که سیستم راه اندازی می شوند به طور ثابت اجرا می شوند.
تاپیک زیر رو هم بخونی برای اطلاعاتت خوبه:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

فاطمه ارشد ای تی پاسخ داده:

واقعا بی نهایت ممنون از وقتی که گذاشتید و این قدر کامل توضیح دادید ، می دونم که خیلی جواب دادن به این سوالهای ساده و پایه وقت گیرن بازم تشکر می کنم
فقط دو سوال در مدل الف نیاز به ROM نداشته است یا در مدل ب و الف نیاز به گرداننده ی دستگاه ها نداشته است
من خودم خیلی اطلاعاتم در مورد سیستم عامل کمه بازم ببخشید سوال می کنم، کلا مفهوم گرداننده ی دستگاه ها را خیلی خوب نمی فهمم مثلا مقدار دهی به ثبات ها یعنی چه ؟ می شه یکم بیشتر در مورد گرداننده ی دستگاه ها توضیح بدید و یا منبعی رو معرفی کنید بخونم
مورد اخر در همین بخش من یه سوال دیگه در مورد حفاظت سیستم های قدیمی کرده ام اگر زمانش را دارید ممنون می شوم پاسخ دهید

ارسال:

Farzamm پاسخ داده:

(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۱:۵۲ ق.ظ)فاطمه ارشد ای تی نوشته شده توسط:  واقعا بی نهایت ممنون از وقتی که گذاشتید و این قدر کامل توضیح دادید ، می دونم که خیلی جواب دادن به این سوالهای ساده و پایه وقت گیرن بازم تشکر می کنم
فقط دو سوال در مدل الف نیاز به ROM نداشته است یا در مدل ب و الف نیاز به گرداننده ی دستگاه ها نداشته است
من خودم خیلی اطلاعاتم در مورد سیستم عامل کمه بازم ببخشید سوال می کنم، کلا مفهوم گرداننده ی دستگاه ها را خیلی خوب نمی فهمم مثلا مقدار دهی به ثبات ها یعنی چه ؟ می شه یکم بیشتر در مورد گرداننده ی دستگاه ها توضیح بدید و یا منبعی رو معرفی کنید بخونم
مورد اخر در همین بخش من یه سوال دیگه در مورد حفاظت سیستم های قدیمی کرده ام اگر زمانش را دارید ممنون می شوم پاسخ دهید

به طور کلی هر سیستم نیاز داره که یکی اونو راه اندازی کنه یعنی یه برنامه راه اندازی باید تو ROM باشه (که بهش BIOS هم می گویند) / ولی در اینجا بحث حافظه اصلی است یعنی جایی که این ROM کشیده جزئی از فضای آدرس دهی است و جاهایی که نکشیده جزئی از فضای آدرس دهی نیست / یعنی مثلاً سیستم عامل رو از خونه صفر حافظه پر می کردند و سیستم رو طوری طراحی می کردند که اول آدرس صفر رو fetch کنه و بعد از سیستم عامل دیگه مدیریت رو در دست می گرفت
خوب بعضی ثبات ها نیاز مقدار اولیه داشته باشند / ما که نمی دونم اول کار چه مقداری دارند به هر حال یک ثبات یه مقداری رو ذخیره کرده باید اون مقدار مشخص باشه / مثلاً ثبات های همه منظوره رو صفر کنه تا وقتی عملیات زیاضی انجام میدیم لازم نباشه صفر رو با دستور بریزیم توش / یا مقدار Program Counter رو صفر کنه که آدرس خونه شماره صفر حافظه fetch بشه / یا مثلاً ثبات های خاص منظوره دیگه (بستگی به معماری داره)
در مورد داریورها هم همه کتاب های سیستم عامل در فصل های اولشون توضیح دادند / کتاب حقیقت هم توضیحاتی داده / حالا من اگه وقت کردم بعداً میام همین جا یه سری مطالب می نویسم.
کدوم سوال منظورتونه؟ لینک سوال رو بدهید
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

فاطمه ارشد ای تی پاسخ داده:

(۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۰۰ ب.ظ)Farzamm نوشته شده توسط:  
(03 اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۱:۵۲ ق.ظ)فاطمه ارشد ای تی نوشته شده توسط:  واقعا بی نهایت ممنون از وقتی که گذاشتید و این قدر کامل توضیح دادید ، می دونم که خیلی جواب دادن به این سوالهای ساده و پایه وقت گیرن بازم تشکر می کنم

به طور کلی هر سیستم نیاز داره که یکی اونو راه اندازی کنه یعنی یه برنامه راه اندازی باید تو ROM باشه (که بهش BIOS هم می گویند) / ولی در اینجا بحث حافظه اصلی است یعنی جایی که این ROM کشیده جزئی از فضای آدرس دهی است و جاهایی که نکشیده جزئی از فضای آدرس دهی نیست / یعنی مثلاً سیستم عامل رو از خونه صفر حافظه پر می کردند و سیستم رو طوری طراحی می کردند که اول آدرس صفر رو fetch کنه و بعد از سیستم عامل دیگه مدیریت رو در دست می گرفت
خوب بعضی ثبات ها نیاز مقدار اولیه داشته باشند / ما که نمی دونم اول کار چه مقداری دارند به هر حال یک ثبات یه مقداری رو ذخیره کرده باید اون مقدار مشخص باشه / مثلاً ثبات های همه منظوره رو صفر کنه تا وقتی عملیات زیاضی انجام میدیم لازم نباشه صفر رو با دستور بریزیم توش / یا مقدار Program Counter رو صفر کنه که آدرس خونه شماره صفر حافظه fetch بشه / یا مثلاً ثبات های خاص منظوره دیگه (بستگی به معماری داره)
در مورد داریورها هم همه کتاب های سیستم عامل در فصل های اولشون توضیح دادند / کتاب حقیقت هم توضیحاتی داده / حالا من اگه وقت کردم بعداً اگر وقت کردم میام همین جا یه سری مطالب می نویسم.
کدوم سوال منظورتونه؟ لینک سوال رو بدهید

ممنونم جوابهاتون کامل بودن
من منتظر اطلاعاتتون در مورد درایورها هستم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه خلاصه نکات مهم فصول ابتدایی درس مهندسی نرم افزار Happiness.72 ۱ ۳,۵۷۱ ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۶:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: M o h m m @ d
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۵۱۳ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  تعداد روش های نوشتن عدد n ss311 ۲ ۳,۰۶۸ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  برگزاری دوره آموزشی مدیریت صادرات با همکاری شرکت بازرگانی ماهان masoudkhan ۱ ۲,۹۲۸ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۵:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: parisa1140
  مشاوره روش تحقیق و تحلیل آماری sirvan.t ۰ ۱,۹۸۴ ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: sirvan.t
  روش برنامه نویسی پویا برای حل فروشنده دوره گرد Mohammad WR10 ۶ ۱۰,۴۴۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Shadik
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۴۷ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  روش به طرح درخت پیش ترتیب با آرایش داده شده porseshgar ۶ ۶,۲۳۸ ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۳۳۱ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  مشاوره برای تغییر رشته به مدیریت nima20-20 ۱۰ ۱۴,۳۱۳ ۰۸ آذر ۱۳۹۷ ۰۴:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: abdollah75

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close