زمان کنونی: ۰۹ فروردین ۱۴۰۳, ۱۲:۳۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مشکل در درک OSI و TCP/IP

ارسال:

H-Arshad پرسیده:

مشکل در درک OSI و TCP/IP

با درود
دوستان من دلایل عدم موفقیت OSI رو خوندم و وظایف هر لایه و این چیزها
اما یک مشکل دارم که چند سال هست ، حل نمیشه!!

مثلا الان که روی TCP/IP هست ، خوب ما بخواهیم برویم روی OSI ، خوب بحث session و pressentation هست . درسته؟
مثلا میگن هزینه بر و این چیزها..
اما یعنی چی؟ یعنی ما یک برنامه می نویسیم، مشخص میکنیم چه چیزی در کدام لایه باشد؟>! خوب خیر!
(من برنامه ساده در برنامه نویسی شبکه نوشتم مثلا کار با سوکت ها)
اصلا احساس نمیشه که فرقش چیه!

یکی میگفت مفهومی هست این لایه ها!
اصلا OSI پیاده سازی نشده این طور که من فهمیدم و همه چیز بر بستر TCP/IP هست. خوب اگر میخواست بره تو بستر OSI مثلا چه چیزهایی رو باید تغیر میدادیم؟ مثلا تقسیم وظیفه به ۲ لایه مجزا در OSI ??
چطور مشخص میشه؟ در برنامه نویسی؟ اخه من تا حالا چیزی ندیدم که بگم مثلا پورت در فلان لایه تعریف کنم.
بعد برم ای پی رو در لایه شبکه تعریف کنم!!
نمیدونم چطورمنظورم بگم Huh

بعد مثلا در کتاب های ایرانی دیدم ، روی OSI دارن توضیح میدن لایه های شبکه
اما کتاب های اون ور ابی مثل تنن بام روی tcp/ip هر فصل اختصاص داده
اصلا این osi که پیاده سازی نشده و موفق هم نبوده. چرا دیگه مطالعه میشه؟ چرا به تاریخچه کوتاهش بسنده نمی کنن؟!
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

ماه و خورشید پاسخ داده:

RE: مشکل در درک OSI و TCP/IP

(۱۲ آبان ۱۳۹۴ ۰۹:۰۷ ب.ظ)H-Arshad نوشته شده توسط:  با درود
دوستان من دلایل عدم موفقیت OSI رو خوندم و وظایف هر لایه و این چیزها
اما یک مشکل دارم که چند سال هست ، حل نمیشه!!

مثلا الان که روی TCP/IP هست ، خوب ما بخواهیم برویم روی OSI ، خوب بحث session و pressentation هست . درسته؟
مثلا میگن هزینه بر و این چیزها..
اما یعنی چی؟ یعنی ما یک برنامه می نویسیم، مشخص میکنیم چه چیزی در کدام لایه باشد؟>! خوب خیر!
(من برنامه ساده در برنامه نویسی شبکه نوشتم مثلا کار با سوکت ها)
اصلا احساس نمیشه که فرقش چیه!

یکی میگفت مفهومی هست این لایه ها!
اصلا OSI پیاده سازی نشده این طور که من فهمیدم و همه چیز بر بستر TCP/IP هست. خوب اگر میخواست بره تو بستر OSI مثلا چه چیزهایی رو باید تغیر میدادیم؟ مثلا تقسیم وظیفه به ۲ لایه مجزا در OSI ??
چطور مشخص میشه؟ در برنامه نویسی؟ اخه من تا حالا چیزی ندیدم که بگم مثلا پورت در فلان لایه تعریف کنم.
بعد برم ای پی رو در لایه شبکه تعریف کنم!!
نمیدونم چطورمنظورم بگم Huh

بعد مثلا در کتاب های ایرانی دیدم ، روی OSI دارن توضیح میدن لایه های شبکه
اما کتاب های اون ور ابی مثل تنن بام روی tcp/ip هر فصل اختصاص داده
اصلا این osi که پیاده سازی نشده و موفق هم نبوده. چرا دیگه مطالعه میشه؟ چرا به تاریخچه کوتاهش بسنده نمی کنن؟!
سلام دوست عزیز.
منم این مشکل رو داشتم وای از دوره کارشناسیUndecided ولی فیلم مخابرات داده دکتر پاکروان صنعتی شریف ( که خیلی ازشون تشکر میکنم خیلی زیاد Smile)جلسه دو رو از اینترنت دانلود کن گوش کن بهش خیلی قشنگ گفته خیلی زیادSmileSmile اگر نتونستی من با توجه به برداشت خودم اینا رو میگم:
ببین اصلا لایه ای بودن شبکه یه چیز انتزاعی و مفهومی هست و درگیر نباش که حتما باید فیزیکال با چشم ببینیش مثلا لایه شبکه یا لایه پیوند داده رو باید ببینی.نع !در دنیای واقعی یه مجموعه یا یه سازمانی چیزی بخواد یه کاری رو انجام بده تقسیم میشه به اجزای مختلف و هر اجزای تخصصی کار میکنه مثل(بدن انسان دستگاه قلب دستگاه گردش خون دستگاه گوارش و.......) یا در بیرون ,سازمان های اداری مثل دانشگاها(امور اموزشی امور مالی و ......) حالا تو شبکه هدفمون که ارسال داده از یه سیستم به سیستم دور از خودش هست برا تقسیم اجزا و تخصصی کردن اجزا اسم لایه (شبکه -انتقال و......)دادیم دقیقا واژه (لایه) متناظر با واژه (دستگاه )در سیستم بدن و واژه(امور )در سیستم دانشگاهی هست و هر لایه در شبکه یه قوانینی داره صحبت کردن با لایه متناظرش(پروتکل)و صحبت کردن با لایه پایین(سرویس گرفتن از لایه پایین) و بعضیشون نرم افزاری و بعضیشون تو سخت افزار پیاده میشن . این از مفهوم لایهSmile
حالا osiیه چیز استاندار سازی هست .که با توجه به تجربیاتش اومده گفته تقسیمات اجزای شبکه ۷ لایه داره و هر کسی میخواد شبکه طراحی کنه معمولا این تقسیمات رو داره دقیقا مثل سیستم دانشگاهی کسی که میخواد دانشگاه بسازه از یه الگوی شناخته شده(امور اموزشی -امور مالی و و و .... ) و هر شبکه ای (سیستم دانشگاهی)بسته به کارهای که میخواد انجام بده وظایف لایه هاش(امور ها) تخصصی تر و یا نه بعضی لایه ها(امور) ادغام میشن حالا tcp/ipیه شبکه ای طراحی کرد که ۵ لایه براش تعریف کرد حالا ممکنه منBig Grin یه شبکه ای طراحی کنم که ۴ لایه بیشتر نداشه باشه و همه چیزهای مورد نیاز شبکه ام رو ساپورت کنه TongueBig GrinSmileWink
خب Smileحالا چون قبل از اینکه osi استاندارد سازی کنه tcp/ip گسترش پیدا کرده بود و عمومی شده بود دیگه الان لایه های tcp/ip رو بیشتر بحث میکنن.
امیدوارم این مطالب رو خوب رسونده باشم Rolleyes (ممنون از دکتر پاکروانSmile )

ارسال:

H-Arshad پاسخ داده:

ممنون از معرفی لینک خوب و توضیحاتتون
چقدر اساتید خوب و با حوصله و با سوادی دارند.
ما هم استاد داشتیم و داریم! همین هست نمی فهمیم! Huh
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

H-Arshad پاسخ داده:

سلام راستش ما این ویدئو دکتر پاکروان هم گوش دادیم. منتها باز مشکل داریم!
میگه Protocol Stack مفهومی هست . بعد یک انشجو میگه اگر بخواهیم الان از TCP/IP کلا یک پروتکل استک دیگر جایگزین کنیم مثل OSI ..چه کنیم؟
میگه فقط اون پروتکل استک رو باید نصب کنید!
مثلا الان روی سیستم عامل ما TCP/IP نصب هست؟! ما که میگیم ، مفهومی هست . پس چطور میشه نصبش کرد؟! مگر کار خاصی میکنه؟؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  mss در tcp رنو hashemi15 ۴ ۴,۱۱۶ ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ۱۰:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hashemi15
  رفع اشکال نصب جاوا، مشکل ساخته نشدن virtual machine shiivaa ۱۲ ۱۹,۰۳۲ ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: wanted471
Sad مشکل در برنامه نویسی شیء گرا Xialu ۰ ۱,۹۳۸ ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Xialu
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۳۱۷ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  مشکل عدم ایجاد پروژه/فایل جدید در نت بینز αɾια ۳ ۱۰,۸۶۴ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Silver1992
Question مشکل با درک توابع دنباله دار و مولد ؟؟؟؟ radar ۰ ۲,۴۸۵ ۱۶ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: radar
  مشکل لایسنس متلب αɾια ۱۳ ۱۴,۹۷۳ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  مشکل ( دوستانی که میدوند راهنمایی کنند) manamsaeid ۵ ۴,۳۹۳ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  مشکل در پیچیدگی زمانی ماهی ۲۵۸ ۲ ۲,۷۳۵ ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Alisalar
  مشکل در محاسبه مرتبه ایک سوال Mr.R3ZA ۰ ۱,۶۹۵ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close