زمان کنونی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳, ۱۲:۵۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مزایای مهندسی کامپیوتر نسبت به برق چیه؟

ارسال:
۲۰ شهریور ۱۳۹۵, ۱۰:۱۴ ب.ظ
سلام دوستان،
چرا با وجود اینکه کارهای مهندسی کامپیوتر (و به خصوص نرم افزار) رو می شه افرادی انجام بدن که هیچ گونه مدرک دانشگاهی مرتبطی ندارن، هنوز هم این رشته پر طرفداره؟ در حالیکه مهندسی برق رو نمی شه بدون مدرک انجام داد، حداقل کارهای پیچیده مثل طراحی مدار و... رو.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال:
۲۰ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۱۱ ب.ظ
پس پیشنهاد می‌کنم در مورد مهندسی کامپیوتر بیشتر تحقیق کنید.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Pure Liveliness , gogooli , blackhalo1989 , codin , Skyrim
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۰۰ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۱۳ ق.ظ، توسط plusdeck.)
RE: مزایای مهندسی کامپیوتر نسبت به برق چیه؟
(۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۴ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  سلام دوستان،
چرا با وجود اینکه کارهای مهندسی کامپیوتر (و به خصوص نرم افزار) رو می شه افرادی انجام بدن که هیچ گونه مدرک دانشگاهی مرتبطی ندارن، هنوز هم این رشته پر طرفداره؟ در حالیکه مهندسی برق رو نمی شه بدون مدرک انجام داد، حداقل کارهای پیچیده مثل طراحی مدار و... رو.
متاسفانه از این زاویه به مهندسی کامپیوتر نگاه کردن مثل این می مونه که بگیم چون یک بنا یا کارگر ساختمانی می تونه دیوار و ماله درست کنه یا آجر پرتاب کنه، درنتیجه احتیاجی به مهندس عمران و آرشیتکت نداریم.
اینکه یکی چند تا مدار میتونه بسازه یا حتی یک ربات، دلیل نمیشه که بهش بگیم مهندس برق! یا نصاب ماهواره که مهندس مخابرات نمیشه!
یک برنامه نویس تجربی معمولا چیزی از دانش مهندسی نرم افزار نمی دونه.
همونطور که توضیح دادن اینکه مهندسی هوافضا چقدر پیچیدگی و عمق داره، دشواره و ممکنه برای من قابل درک نباشه و یا مهندسی مکانیک یا برق یا خیلی از رشته های دیگر فنی، به همون اندازه توضیح اینکه مهندسی کامپیوتر چیه واقعا و اینکه چرا هنوز مهندسان کامپیوتر یکی از بالاترین دستمزدها در بین رشته های فنی مهندسی رو در دنیا دارن، ممکنه برای کسی که تو محیط آکادمیک در این رشته تحصیل نکرده دشوار باشه.
خیلی از زمینه های مهندسی و علوم کامپیوتر و IT با پیشرفت جوامع و زندگی بشر تبدیل به مهارت شدن، مثل برنامه نویسی، طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و... که نشون دهنده پتانسیل ها و جذابیت بالای این حوزه از دانش بشریه. اما کسی که به عنوان مثال فلان مدرک شبکه مثل CCIE یا MCSE رو گرفته باشه، و بهش می گیم مهندس شبکه، نمی تونه دنیای داخل یک پروتکل شبکه و یا پشت پرده های انتقال داده و مباحث سیگنالینگ و ... رو درک و یا حتی بیان کنه.
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۳:۲۳ ب.ظ
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰ ق.ظ)plusdeck نوشته شده توسط:  متاسفانه از این زاویه به مهندسی کامپیوتر نگاه کردن مثل این می مونه که بگیم چون یک بنا یا کارگر ساختمانی می تونه دیوار و ماله درست کنه یا آجر پرتاب کنه، درنتیجه احتیاجی به مهندس عمران و آرشیتکت نداریم.
اینکه یکی چند تا مدار میتونه بسازه یا حتی یک ربات، دلیل نمیشه که بهش بگیم مهندس برق! یا نصاب ماهواره که مهندس مخابرات نمیشه!
یک برنامه نویس تجربی معمولا چیزی از دانش مهندسی نرم افزار نمی دونه.
همونطور که توضیح دادن اینکه مهندسی هوافضا چقدر پیچیدگی و عمق داره، دشواره و ممکنه برای من قابل درک نباشه و یا مهندسی مکانیک یا برق یا خیلی از رشته های دیگر فنی، به همون اندازه توضیح اینکه مهندسی کامپیوتر چیه واقعا و اینکه چرا هنوز مهندسان کامپیوتر یکی از بالاترین دستمزدها در بین رشته های فنی مهندسی رو در دنیا دارن، ممکنه برای کسی که تو محیط آکادمیک در این رشته تحصیل نکرده دشوار باشه.
خیلی از زمینه های مهندسی و علوم کامپیوتر و IT با پیشرفت جوامع و زندگی بشر تبدیل به مهارت شدن، مثل برنامه نویسی، طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و... که نشون دهنده پتانسیل ها و جذابیت بالای این حوزه از دانش بشریه. اما کسی که به عنوان مثال فلان مدرک شبکه مثل CCIE یا MCSE رو گرفته باشه، و بهش می گیم مهندس شبکه، نمی تونه دنیای داخل یک پروتکل شبکه و یا پشت پرده های انتقال داده و مباحث سیگنالینگ و ... رو درک و یا حتی بیان کنه.
ممنونم دوست عزیزم، ولی من از این دید نگاه نکردم. این سوال رو به خاطر این پرسیدم که نظر شما رو بدونم و دانشم رو بیشتر کنم. چون خیلی این سوال رو از من هم می پرسن که مثلا چرا مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر وجود دارن در حالیکه می تونستن گرایشی از برق باشن و... .
من در طول این ۲-۳ سال شرایط و مشکلاتی داشتم که در ارسال‌های قبلیم هم بهشون اشاره کردم، و به این دلیل نتونستم جز مبانی کامپیوتر و برنامه سازی پیشرفته؛ دروس تخصصی بیشتری رو از رشته نرم افزار بگذرونم و کلا ۱۵ واحد گذروندم (از مهر ۹۳) و مابقی رو به مرخصی و حذف ترم گذروندم. به نظر شما می تونم تا سال ۹۸ فارغ التحصیل بشم؟ چون سنوات سربازیم تا اون موقع خواهد بود اگر انصراف ندم و در یک رشته دیگه ثبت نام کنم.
 سپاس‌گزاری شده توسط: NarimanN2
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۳:۲۷ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۳:۳۴ ب.ظ، توسط darush12.)
(۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۴ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  سلام دوستان،

تحلیل جالبی کردید، اینجا مکانی نیست که بخواهیم مزیت های رشته کامپیوتر بیان بکنیم؛ چون هر رشته ای مزایای خودش دارد.
سوالتون را خودتون جواب دادید.
منظور از "مهندسی برق رو نمی شه بدون مدرک انجام داد" بیان کنید؟ چه اعمالی جزو مهندسی برق هست؟

درنهایت؛ اگر به رشته کامپیوتر علاقه دارید، حتماً با تمام سعی و تلاشتون ادامه بدید، مطمئناً با به ثمر نشستن تلاش شما، دیگران هم به جواب سوالی که از شما پرسیدن میرسند.

موفق باشید
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۸:۰۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۱۰ ب.ظ، توسط codin.)
من خود سوال رو نمیفهمم. خب فرض کنید که بشه کامپیوتر را بیرون دانشگاه یاد گرفت. حالا ما بریم برق بخونیم بعد که درسمون تموم شد برق رو بزاریم کنار کامپیوتر را بیرون دانشگاه یاد بگیریم که کار کامپیوتری کنیم؟ اگر به کامپیوتر علاقه داره داشته باشیم خب از اول میریم دانشگاه کامپیوتر میخونیم دیگه
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۹:۰۳ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۰۵ ب.ظ، توسط Iron Maiden.)
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۳:۲۷ ب.ظ)darush12 نوشته شده توسط:  تحلیل جالبی کردید، اینجا مکانی نیست که بخواهیم مزیت های رشته کامپیوتر بیان بکنیم؛ چون هر رشته ای مزایای خودش دارد.
سوالتون را خودتون جواب دادید.
منظور از "مهندسی برق رو نمی شه بدون مدرک انجام داد" بیان کنید؟ چه اعمالی جزو مهندسی برق هست؟

درنهایت؛ اگر به رشته کامپیوتر علاقه دارید، حتماً با تمام سعی و تلاشتون ادامه بدید، مطمئناً با به ثمر نشستن تلاش شما، دیگران هم به جواب سوالی که از شما پرسیدن میرسند.

موفق باشید
ممنون از جوابتون. راستش این حرفهایی نیست که مستقیم از خودم منشا گرفته باشه. اینها حرفهایی هستن که شنیدم و مطمئن نیستم ازشون.
منظورم این بود که مثلا آقای سالار کابلی (یا خیلی از دوستان دیگه) تحصیلات دانشگاهی در زمینه مهندسی نرم افزار نداشتن، ولی الان در فنلاند به عنوان یه "مهندس نرم افزار" مشغول به کار در یه شرکت بزرگ هستن، ولی چنین چیزی رو حداقل من در رشته های دیگه ندیدم.

من به دنیای برق و کامپیوتر خیلی علاقه دارم ولی از اینکه صرفا نرم افزار بخونم و چیز زیادی از سخت افزار ندونم، برام چندان جالب نیست. دوست دارم که بتونم مدارهای الکترونیکی رو تجزیه و تحلیل و طراحی کنم.

در کل رشته‌های مربوط به کامپیوتر درک ماهیتشون کمی سخته. مثلا همین رشته‌ی "علوم کامپیوتر" یا CS چرا به عنوان یه رشته مستقل در نظر گرفته شده؟ بهتر نبود به عنوان یه گرایش در مقاطع بالاتر مطرح می شد؟
 سپاس‌گزاری شده توسط: fatemesoleimani
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۹:۲۰ ب.ظ
اینکه افرادی فارغ التحصیل رشته A هستند ولی در رشته B به عنوان یک فرد موفق شاغل به کار هستند، چیزی را عوض نمیکنه و قاعده بازی را هم تغییر نمیده؛ احتمالاً این افراد دلایل خاص خودشون را برای این نوع رفتار دارند. حل کردن مساله های اساسی مثل نام رشته / کارشناسی & ارشد بودنش هم که برای دانشجو کاربردی ندارد.
شما هم میتونید با خواندن کتاب مدار الکتریکی به سطح شناخت از مدارالکتریکی برسید ولی در یک حیطه دیگر به تخصص دست پیدا کنید، عموماً سعی کنید در یک زمینه از کامپیوتر وارد بشید و مدام در همان زمینه یادگیری و کار کنید، با این روش هم زودتر به نتایج میرسید و هم به حس خوب تخصص.
 سپاس‌گزاری شده توسط: Iron Maiden
ارسال:
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۹:۳۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۴۰ ب.ظ، توسط karbar.)
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۰۳ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  من به دنیای برق و کامپیوتر خیلی علاقه دارم ولی از اینکه صرفا نرم افزار بخونم و چیز زیادی از سخت افزار ندونم، برام چندان جالب نیست. دوست دارم که بتونم مدارهای الکترونیکی رو تجزیه و تحلیل و طراحی کنم.

این صحبتتون از دید یک دانشجوی کارشناسیه. یه دیدِ مبهم که به قول خودتون سخت افزار رو حدودا تجزیه و تحلیل مدار الکترونیکی می بینید. نمی گم غلطه، ولی خیلی کلی و مبهمه. و سر همین موضوع خیلی نمی تونید تفکیکی بذارید و می فرمایید چرا به جای کامپیوتر، برق نخونیم. یا استفاده تون از کلمه "برق". همین برق خوش حدود ٦ تا گرایش داره! که احتمالا هر کدوم چند تا زیرگرایش دارن. به عنوان مثال یک سر به صفحات استادای معماری (گرایش کامپیوتر) و همچنین استاهای سیستم دیجیتال برق که یه چیزای مشترک و بعضی مواقع استادهای مشترک با معماری داره بزنید، صرفا به تفاوت اسامی مقاله ها و پایان نامه ها نگاه کنید. از اون بدتر مثلا بین استادای یک گرایش کلیییی تفاوت تو زیر گرایش هست.
غرض از این صحبتم اینه که علم امروز خیلیییی عمیق و ریز تر از این حرفاست که بخواهیم انقدر کلی صحبت کنیم. البته این تفاوت به نظر من خودش توی کارای تخصصی نشون میده، از کار آکادمیک گرفته که خیلی تخصصی وارد یه مبحث علمی میشه تا بازار کار. هرچی محل کار، های تک تر باشه فکر می کنم این تمایز خودشو بیشتر نشون میده.
ارسال: #۱۰
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۰۹:۳۹ ب.ظ
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۲۰ ب.ظ)darush12 نوشته شده توسط:  اینکه افرادی فارغ التحصیل رشته A هستند ولی در رشته B به عنوان یک فرد موفق شاغل به کار هستند، چیزی را عوض نمیکنه و قاعده بازی را هم تغییر نمیده؛ احتمالاً این افراد دلایل خاص خودشون را برای این نوع رفتار دارند. حل کردن مساله های اساسی مثل نام رشته / کارشناسی & ارشد بودنش هم که برای دانشجو کاربردی ندارد.
شما هم میتونید با خواندن کتاب مدار الکتریکی به سطح شناخت از مدارالکتریکی برسید ولی در یک حیطه دیگر به تخصص دست پیدا کنید، عموماً سعی کنید در یک زمینه از کامپیوتر وارد بشید و مدام در همان زمینه یادگیری و کار کنید، با این روش هم زودتر به نتایج میرسید و هم به حس خوب تخصص.
خیلی ممنونم از پاسخ شما.
خوشحال می شم اگر پاسخ این سوال من رو هم بفرمایید:
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۳:۲۳ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  من در طول این ۲-۳ سال شرایط و مشکلاتی داشتم که در ارسال‌های قبلیم هم بهشون اشاره کردم، و به این دلیل نتونستم جز مبانی کامپیوتر و برنامه سازی پیشرفته؛ دروس تخصصی بیشتری رو از رشته نرم افزار بگذرونم و کلا ۱۵ واحد گذروندم (از مهر ۹۳) و مابقی رو به مرخصی و حذف ترم گذروندم. به نظر شما می تونم تا سال ۹۸ فارغ التحصیل بشم؟ چون سنوات سربازیم تا اون موقع خواهد بود اگر انصراف ندم و در یک رشته دیگه ثبت نام کنم.
ارسال: #۱۱
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۱۰:۰۵ ب.ظ
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۳۹ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  
(21 شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۲۰ ب.ظ)darush12 نوشته شده توسط:  اینکه افرادی فارغ التحصیل رشته A هستند ولی در رشته B به عنوان یک فرد موفق شاغل به کار هستند، چیزی را عوض نمیکنه و قاعده بازی را هم تغییر نمیده؛ احتمالاً این افراد دلایل خاص خودشون را برای این نوع رفتار دارند. حل کردن مساله های اساسی مثل نام رشته / کارشناسی & ارشد بودنش هم که برای دانشجو کاربردی ندارد.
خیلی ممنونم از پاسخ شما.
خوشحال می شم اگر پاسخ این سوال من رو هم بفرمایید:
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۳:۲۳ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  من در طول این ۲-۳ سال شرایط و مشکلاتی داشتم که در ارسال‌های قبلیم هم بهشون اشاره کردم، و به این دلیل نتونستم جز مبانی کامپیوتر و برنامه سازی پیشرفته؛ دروس تخصصی بیشتری رو از رشته نرم افزار بگذرونم و کلا ۱۵ واحد گذروندم (از مهر ۹۳) و مابقی رو به مرخصی و حذف ترم گذروندم. به نظر شما می تونم تا سال ۹۸ فارغ التحصیل بشم؟ چون سنوات سربازیم تا اون موقع خواهد بود اگر انصراف ندم و در یک رشته دیگه ثبت نام کنم.

کار نشد؛ نداره
در مهندسی کامپیوتر بسته به دانشگاه، دانشجویان ۱۴۲-۱۴۴ واحد را موظف به پاس کردن هستند، با احتساب واحدهای گذرانده شما ۱۲۷-۱۲۹ واحد باقی هست؛ که تا سال ۹۸ میتونید، پاس کنید.
اگر سعی کنید ترم های مهر و بهمن؛ ۲۰ واحد پاس کنید و ترم تابستان هم بگیرید مطمئناً براحتی تمام میکنید.

موفق باشید.
ارسال: #۱۲
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۱۰:۱۸ ب.ظ
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۰۵ ب.ظ)darush12 نوشته شده توسط:  کار نشد؛ نداره
در مهندسی کامپیوتر بسته به دانشگاه، دانشجویان ۱۴۲-۱۴۴ واحد را موظف به پاس کردن هستند، با احتساب واحدهای گذرانده شما ۱۲۷-۱۲۹ واحد باقی هست؛ که تا سال ۹۸ میتونید، پاس کنید.
اگر سعی کنید ترم های مهر و بهمن؛ ۲۰ واحد پاس کنید و ترم تابستان هم بگیرید مطمئناً براحتی تمام میکنید.

موفق باشید.
بسیار عالی.
فقط یک سوال؛ چطور بین مهندسی برق و کامپیوتر تصمیم بگیرم و انتخاب کنم؟
ارسال: #۱۳
۲۱ شهریور ۱۳۹۵, ۱۰:۲۹ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۳۴ ب.ظ، توسط darush12.)
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۸ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  فقط یک سوال؛ چطور بین مهندسی برق و کامپیوتر تصمیم بگیرم و انتخاب کنم؟

در مورد هرکدام از رشته ها تحقیق کنید، از افراد موفق هر دو رشته سوال کنید.
ارسال: #۱۴
۲۲ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۰۶ ق.ظ
(۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۲۹ ب.ظ)darush12 نوشته شده توسط:  
(21 شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۸ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  فقط یک سوال؛ چطور بین مهندسی برق و کامپیوتر تصمیم بگیرم و انتخاب کنم؟

می تونم از شما بپرسم که مهندسی برق گرایش الکترونیک یا سیستم های دیجیتال چه تفاوتی با مهندسی سخت افزار داره؟
ارسال: #۱۵
۲۲ شهریور ۱۳۹۵, ۰۱:۰۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۴ ق.ظ، توسط darush12.)
(۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۰۶ ق.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  
(21 شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۲۹ ب.ظ)darush12 نوشته شده توسط:  
(21 شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۸ ب.ظ)Iron Maiden نوشته شده توسط:  فقط یک سوال؛ چطور بین مهندسی برق و کامپیوتر تصمیم بگیرم و انتخاب کنم؟

می تونم از شما بپرسم که مهندسی برق گرایش الکترونیک یا سیستم های دیجیتال چه تفاوتی با مهندسی سخت افزار داره؟

مانشتی عزیز؛ من فقط از رشته سخت افزار شناخت دارم؛ برای مقایسه باید از هردو گزینه شناخت داشت.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آینده شغل تکنسین برق قدرت و الکترونیک pedramgholami ۰ ۲۴۸ ۱۷ آبان ۱۴۰۲ ۰۲:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pedramgholami
  رشته ای مهندسی کامپیوتر sanjeshserv1 ۰ ۱,۰۳۵ ۰۲ تیر ۱۴۰۱ ۰۴:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sanjeshserv1
  تفاوت classification algorithm و regression algorithm چیه؟ sajadg ۶ ۹,۲۰۷ ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ۰۱:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  [دانلود] حل تشریحی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و آی تی ۸۷ تا ۹۲ good-wishes ۳۰ ۴۹,۹۳۵ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima84
  بعد ۶ سال اومدم، ارشد مهندسی کامپیوتر کسی هست؟؟ seyed_eng ۷ ۵,۵۹۷ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: iraj.leo
  نسبت راست دو زبان fly2000 ۰ ۱,۱۸۸ ۰۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۱:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: fly2000
  نسبت راست دو زبان fly2000 ۰ ۱,۱۴۱ ۰۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۱:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: fly2000
Question [] مراجع مهندسی کامپیوتر [] itslady ۰ ۱,۷۷۷ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: itslady
  فرق site.ir/forum با forum.site.ir چیه ؟ simorghsimorgh ۵ ۵,۴۷۶ ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: unipaper
  بهترین کتاب یا پکیج آموزشی برای یادگیری فن ترجمه انگلیسی چیه؟ saeid4x ۷ ۷,۴۰۳ ۰۶ آبان ۱۳۹۸ ۰۲:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close