زمان کنونی: ۲۹ اسفند ۱۴۰۲, ۰۱:۲۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

زبان های نامتناهی

ارسال:

hsehat پرسیده:

زبان های نامتناهی

با سلام

آیا می توان گفت که برای طول رشته های یک زبان نامتناهی محدودیتی وجود ندارد؟
اگه کسی اثبات ریاضی برای درست با غلط بودن این جمله داره، ممنون میشم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

Pure Liveliness پاسخ داده:

RE: زبان های نامتناهی

سلام.

اثبات ریاضی ش رو نمی دونم اما متن صریح کتاب لینز هست که:
خب [tex]\sum[/tex] الفبای یک زبان هست، [tex]\sum^{\ast}[/tex] مجموعه ی تمامی رشته هایی که با این الفبا با هر طولی ساخته میشه. [tex]\sum[/tex] متناهی و غیرتهی هست اما محدودیتی درباره ی طول رشته هایی که از [tex]\sum^{\ast}[/tex] به دست میان نداریم. (این رو توی کتاب دقیقا نوشته)
یک زبان اغلب زیرمجموعه ای از [tex]\sum^{\ast}[/tex] هست. پس میشه نتیجه گرفت که درباره ی زبان های نامتناهی طول رشته محدودیتی نداره.
فک میکنم اینطوری باشه. البته اون اغلب که توی کتاب نوشته جای تامل داره. Confused
از یک نگاه دیگه:
زبانی نامتناهی هست (توی اینجا زبان های منظم مورد بحث هست) باید توی dfa یا nfa اش حداقل یه flash back به یه state دیگه داشته باشه یا روی خودش حلقه داشته باشه. در این صورت بی نهایت بار میتونه این حلقه به طول یک یا هرچیزی (با توجه به این که به کدوم حالت، flash back داریم تکرار بشه پس طول رشته رو نمیتونیم محدود کنیم.

پی نوشت: ببخشید من دقت نکردم که شما دانشجوی ارشد هستید و رشته تون علوم کامپیوتر هست و احتمالاََ اثبات ریاضی خفنی مد نظرتون بوده. فک میکردم واسه کنکور ارشد میخواید...

ارسال:

hsehat پاسخ داده:

(۲۹ مهر ۱۳۹۵ ۰۵:۵۲ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  سلام.

خب [tex]\sum[/tex] الفبای یک زبان هست، [tex]\sum^{\ast}[/tex] مجموعه ی تمامی رشته هایی که با این الفبا با هر طولی ساخته میشه. [tex]\sum[/tex] متناهی و غیرتهی هست اما محدودیتی درباره ی طول رشته هایی که از [tex]\sum^{\ast}[/tex] به دست میان نداریم. (این رو توی کتاب دقیقا نوشته)
یک زبان اغلب زیرمجموعه ای از [tex]\sum^{\ast}[/tex] هست. پس میشه نتیجه گرفت که درباره ی زبان های نامتناهی طول رشته محدودیتی نداره.
از یک نگاه دیگه:
زبانی نامتناهی هست (توی اینجا زبان های منظم مورد بحث هست) باید توی dfa یا nfa اش حداقل یه flash back به یه state دیگه داشته باشه یا روی خودش حلقه داشته باشه. در این صورت بی نهایت بار میتونه این حلقه به طول یک یا هرچیزی (با توجه به این که به کدوم حالت، flash back داریم تکرار بشه پس طول رشته رو نمیتونیم محدود کنیم.

پی نوشت: ببخشید من دقت نکردم که شما دانشجوی ارشد هستید و رشته تون علوم کامپیوتر هست و احتمالاََ اثبات ریاضی خفنی مد نظرتون بوده. فک میکردم واسه کنکور ارشد میخواید...

خیلی ممنون. در واقع من میخواستم از این قضیه تو یه اثبات استفاده کنم. فقط شک داشتم که آیا واقعا درسته یا نه.
بازم ممنون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Pure Liveliness پاسخ داده:

(۳۰ مهر ۱۳۹۵ ۰۲:۳۸ ب.ظ)hsehat نوشته شده توسط:  
(29 مهر ۱۳۹۵ ۰۵:۵۲ ب.ظ)Pure Liveliness نوشته شده توسط:  سلام.

از یک نگاه دیگه:

خیلی ممنون. در واقع من میخواستم از این قضیه تو یه اثبات استفاده کنم. فقط شک داشتم که آیا واقعا درسته یا نه.
بازم ممنون
خواهش میکنم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  کدام زبان برای هوش مصنوعی بهتر است؟ فرق بین زبان های هوش مصنوعی چیست؟ azam2075 ۳ ۵,۳۸۴ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  گرامر زبان انگلیسی:صفت های ed و ing دار cyruskingsolomon ۳ ۲,۵۸۹ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  روش مناسب من کدام است؟ ۸ تا از بهترین روش های یادگیری لغات زبان انگلیسی moeintnt ۰ ۱,۷۵۸ ۳۰ دى ۱۳۹۶ ۰۸:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: moeintnt
  معرفی دیکشنری برای زبان های آلمانی و فرانسه roozbeh.rahmani ۰ ۲,۰۴۵ ۰۵ دى ۱۳۹۶ ۰۳:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roozbeh.rahmani
  تست های گرامر زبان عمومی ارشد (با پاسخ های تشریحی) ali.arr74 ۰ ۲,۶۰۰ ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.arr74
  معرفی منابع و گرایش های مرتبط با فایل های صوتی و تصویری و پخش کننده های صوت و تصویر R.g- ۴ ۳,۵۹۰ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  دانلود رایگان کتاب «زبان عمومی دکتری زیر ذره بین» مرجع اصلی زبان کنکور دکتری generalenglish ۰ ۳,۶۷۱ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: generalenglish
  تعیین نوع زبان( مستقل از متن یا منظم) ازمون های آزمایشی AZ_AMIR ۲ ۲,۹۷۳ ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: AZ_AMIR
  درخواست ویس زبان های برنامه نویسی استاد شاپوری hajilari ۰ ۱,۴۸۰ ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: hajilari
  ویس و جزوه طراحی و پیاده سازی زبان های برنامه سازی دکتر نوراله در تابستان ۸۸ Morris ۸ ۸,۱۹۶ ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ۰۲:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: somayesaki

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close