زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۰۱ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

۵۶و۵۷و۵۸ سال ۱۳۸۵

ارسال:

پشتکار پرسیده:

۵۶و۵۷و۵۸ سال ۱۳۸۵

۵۶: چرا گزینه اول منظمه؟ فقط یه a یا b باید آخرش باشه! گزینه دوم چرا منظمه؟ مگه نباید تعداد a و b‌ها با هم برابر باشند و در اطرافشون یه تعداد a,b باشه؟

۵۷: مگه لم تزریق دال بر نامنظم بودن نیست؟ به عبارتی وقتی خواستیم ثابت کنیم زبانی نامنظمه باید از لم تزریق استفاده کنیم. حالا چرا گزینه دوم صحیح نیست؟ گزینه سوم واسه اثبات عدم مستقل از متنه که!

۵۸: منظور سوال رو متوجه نمی شم

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

۵۶و۵۷و۵۸ سال ۱۳۸۵

فکر کنم توی این بحث هنوز مشکل دارین. یکی از حالات در سوال ۵۶ برای این دو گزینه n=0 هست. با این حالت شما میتونین تمام حالات ممکن برای بقیه مقادیر n رو بسازید. یعنی زبان گزینه اول سیکما استار و زبان گزینه دوم b*a* میشه.

برای سوال ۵۷ میگه به ازای همه iها رشتمون توی زبانه. نه اینکه به ازای یه ه رشتمون توی زبان نیست. تعریف دوم لم تزریقه و گزینه ۲ اینو نمیگه. برای گزینه ۳ هم به این دلیل درسته که اگه یه زبان مستقل از متن نباشه مسلماً منظم هم نیست. شرط کافیه.

سوال ۵۸ هم یعنی زبانی که به یک رشته خاص ختم بشه. مثلاً به aba ختم بشه که در این صورت k=3 میشه. جوابش فکر کنم گزینه ۴ باشه. ۱و۳ که درستن و ۲ رو هم میشه تمام حالات مکمل k حرف آخر درنظر گرفت. ولی گزینه ۴ باید نال رو قبول کنه؛ میشه با ماشین متناهی طراحی کرد ولی فکر نکنم بسته بودنشو ثابت کنه.

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

RE: 56و۵۷و۵۸ سال ۱۳۸۵

دوست عزیز، اینی که من می گم در مورد گزینه اول سوال ۵۶ درسته؟
ما یه تعداد a,b داریم که با هم برابرند. دزست؟
حالا در کنارش یا یه a داریم یا یه b. میتون مبگم زبانم بصورت زیر هست؟
[tex]a^{n}b^{n}a \bigcup a^{n}b^{n}b[/tex]

حالا برای این عبارت بالا میشه NFA طراحی کرد؟!!! چطوری؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

fatemeh69 پاسخ داده:

(۲۵ بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۰۹ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  فکر کنم توی این بحث هنوز مشکل دارین. یکی از حالات در سوال ۵۶ برای این دو گزینه n=0 هست. با این حالت شما میتونین تمام حالات ممکن برای بقیه مقادیر n رو بسازید. یعنی زبان گزینه اول سیکما استار و زبان گزینه دوم b*a* میشه.

چرا زبان گزینه دوم برابر [tex]b^{\ast}a^{\ast}[/tex] است؟
زبان رشته های دیگری هم مانند ab و baba نیز تولید می کند که در [tex]b^{\ast}a^{\ast}[/tex] نیست

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

۵۶و۵۷و۵۸ سال ۱۳۸۵

فکر کنم به ستاره بالای (a+b) توجه نکردین. ما یه تعداد a,b با هم برابر داریم ولی این تعداد میتونه صفر باشه. با صفر شدنش زبانمون سیکمااستار میشه و تمام رشته هارو قبول میکنه. گرامر زیرو به ازای مقادیر مختلف n قبول دارین؟

[tex](a b)^*\cup ab(a b)^*\cup a^2b^2(a b)^*\cup ... \cup a^nb^n(a b)^*[/tex]

جمله سمت چپ سیکمااستاره و بقیه زیرمجموعه اونن.

ارسال:

پشتکار پاسخ داده:

(۲۵ بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۰۸ ب.ظ)Lakikharin نوشته شده توسط:  فکر کنم به ستاره بالای (a+b) توجه نکردین.

چه جالب!
من کلی پیش خودم فکر کردم که چرا قبلا این سوال رو بلد بودم ولی الان هر چی فکر می کنم و اطلاعاتمم کاملتر شده نمی تونم گزینه صحیح رو بزنم.
خیلی ممنونم
از روی کتابهای سنجش می خونم و الان دیدم استار رو نذاشته بودSmile
متشکرم

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روز برنامه نویس مبارک - روز ۲۵۶ از سال میلادی -۱۳ سپتامبر(۱۲ سپتامبر در سال‌ کبیسه) aminsl ۰ ۱,۹۶۶ ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: aminsl
  تبریک سال ۹۵ در سال ۹۵ husen ۵ ۴,۱۹۸ ۰۲ فروردین ۱۳۹۵ ۰۱:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  به نظرتون سال ۹۳ چطور بود و برنامتون برای سال ۹۴ چیه ؟ mohandese javan ۰ ۱,۸۹۲ ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ۰۱:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohandese javan
  اختلاف سنی بالای ۵ سال یا زیر ۵ سال؟؟ singleboy0123 ۳۸ ۱۷,۷۰۷ ۰۳ آبان ۱۳۹۳ ۱۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Bahar_HS
  تناقض سوال ۶۴ سال ۸۵ و ۶۶ سال ۹۰کنکور کامپیوتر shima541 ۲ ۱,۹۱۶ ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: shimaa
  [دانلود] دفترچه کار در منزل نصیر - کامپیوتر - سال ۹۲ (ورودی سال ۹۳) هاتف ۳ ۲,۷۵۰ ۰۱ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: ۲۰۱۳محمد
  تفاوت تکمیل ظرفیت سال ۹۱ و امسال( سال ۹۲) bahita ۱۳ ۸,۵۵۲ ۰۹ مهر ۱۳۹۲ ۰۲:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: navidghanad
  سوال ۶۸ مهندسی سال ۹۱ & سوال ۸۹ آیتی سال ۹۱ StudentSE ۶ ۴,۴۶۳ ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ali123321
  جواب رابطه بازگشتی تست کامپیوتر ۱۳۸۵ mohandeszahra ۲ ۱,۷۶۹ ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: csharpisatechnology
  جواب رابطه بازگشتی تست کامپیوتر ۱۳۸۵ mohandeszahra ۲ ۱,۶۷۹ ۱۸ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: mohandeszahra

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close