زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۳۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ارتباطات در اکسس

ارسال:
۰۲ خرداد ۱۳۹۱, ۰۶:۰۸ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۱۱ ب.ظ، توسط jafar.sh.)
ارتباطات در اکسس
با سلام بر دوستان
جند تا سئوال داشتم لطفا راهنمایی کنید!
میخواستم بدونم چرا(طبق عکس پایین) empid ها با هم ارتباط یک به چند شدند!!!! چرا یک به یک نشدند!!! چطور باید تشخیص داد ارتباط ها را؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید؟؟؟
سپاس
[تصویر:  attachment.php?attachmentid=79812&d=1325054368]

یا علی مدد Heart
۲
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Studious
ارسال:
۰۲ خرداد ۱۳۹۱, ۰۸:۴۳ ب.ظ
ارتباطات در اکسس
عکستون دیده نمیشه!

*****شکست پله های موفقیت است*****
۰
۰
ارسال:
۰۲ خرداد ۱۳۹۱, ۰۸:۵۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۲۳ ب.ظ، توسط jafar.sh.)
RE: ارتباطات در اکسس
[تصویر:  90628_1_1379092501.jpg]

کسی نمیدونه!!!

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۳۶ ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۷ ق.ظ، توسط hamidkhl.)
برای اینکه یک ارتباط یک به یک داشته باشید، باید فیلد هر دو طرف رابطه کلید ( یا Unique) باشن

دقت کنید ببینید ارتباطتونو درست برقرار کردید یا نه،

برای مثال من ۲ آیدی که کلید هستنو به هم وصل کردم و ارتباط یک یه یک ایجاد شد

[تصویر:  232323232%7Ffp63563%3Enu%3D73%3B4%3E%3A%...8347nu0mrj]

۱
۰
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۲۱ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۲۳ ب.ظ، توسط jafar.sh.)
متشکر: ولی منظور من این بود که چطور باید تشخیص بدهیم که ارتباط بین دو جدول یک به چند و.... میشه!!!
مثلا ایا در تصویر زیر ایا ارتباطات را درست انجام دادم!!!؟؟
مثلا code با code ایا ارتباطش یک به یک میشه!!!؟؟
لطفا راهنمایی کنید؟؟
سپاس
[تصویر:  90896_1_1379092501.jpg]

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۵۱ ب.ظ
ارتباطات در اکسس
این دیگه بر میگرده به نوع طراحیتون، مثلاً در یک سیستم برای اشخاص فقط یک شماره تلفن ثبت میشه ولی تو یه سیتم دیگه چندین شماره تلفن

این قضیه کلن به طراحی پایگاه داده تون بر میگرده، مثلاً تو همین عکسی که گذاشتین این امکان برای افراد وجود داره که چندین کتاب امانت ببرن،

در مورد code با code من متوجه نمی شم جدول mashmasool چی هستش!

اگه این عکس دیتا بیسی هست که خودتون طراحی کردین باید بگم اشکالات خیلی زیادی داره، اگه لازمه یه سری اصول طراحی را براتون توضیح بدم

۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: jafar.sh
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۰۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۰۷ ب.ظ، توسط jafar.sh.)
ارتباطات در اکسس
با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
این بانک اطلاعاتی برای پروژه ام هست که باید به وی بی۶ وصل بشه و ازش اطلاعات بگیره!!

نقل قول: در مورد code با code من متوجه نمی شم جدول mashmasool چی هستش!
اسم جدول: مشخصات مسئول کتابخانه هست: که مخفف به کار بردم !!

من زیاد از اکسس سر در نمی اورم: خوشحال میشم من را راهنمایی فرمایید: تشکر فراوان
این هم لینک اکسس:
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۳:۴۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۵۷ ب.ظ، توسط hamidkhl.)
ارتباطات در اکسس
من با اکسس زیاد کار نکردم ولی اصول کلی در اکسس یا SQL یا هر پایگاه داده دیگه ای فرق چندانی نداره

به اصول زیر توجه کنید:

- تشخیص صحیح موجودیت ها: باید ببینید در دنیای هدفتون چه موجودیت هایی وجود داره، اون موجودیت ها در نهایت تبدیل به جداول شما می شن، برای مثال برای پروژه شما که به نظر مدیریت یه کتابخانه می رسه موجودیت های اصلی کتاب، اشخاص(چه اعضا و چه کارکنان) هستش، ایجاد جداولی جداگانه برای کتاب معنی نداره (ثبت کتاب جدید و کتاب برگشتی)

-تشخیص روابط میان موجودیت ها: تو پروژه تون باید ببینید چه کارهایی قراره انجام بشه، برای مثال اعضا کتاب به امانت می برن، پس یه رابطه بین کتاب و اعضا وجود داره

تشخیص کلید اصلی: برای هر جدول یک کلید لصلی تعیین کنید، با توجه به سیستمی که طراحی می کنید کلید ها را تعیین کنید، مثلاً برای اعضا شماره عضویت در نظر بگیرید و اونو به عنوان کلید اصلی استفاده کنید، برای کتاب ها ه همینطور یک کلید اصلی طراحی کنید

تشخیص نوع رابطه: اینکه رابطه چند به چند هستش، سه نوع رابطه داریم، ۱-۱, n-1 و n-n

۱-۱: در این رابطه هر موجودیت فقط و فقط میتونه با یک نمونه از موجودیت دیگه در ارتباط باشه، معمولاً رابطه یک یه یک خیلی کم استفاده میشه، برای مثال اگر برای اشخاص پرونده در نظر گرفته بشه هر شخص یک پرنده داره و هر پرونده متعلق یه یک شخص خاصه
برای ایجاد این رابطه فیلد هر دو طرف رابطه باید کلید اصلی یا unique باشن

N-1: در این رابطه هر نمونه از یک موجودیت میتونه با چندین نمونه از موجودیت دیگه در ارتباط باشه، برای مثال یک نفر می تونه چندین کتاب به کتابخانه اهداء
برای ایجاد این رابطه فیلد طرف یکی رابطه باید کلید اصلی یا unique باشه و فیلد (کلید خارجی)طرف چندی نباید!

n-n: در SQL ، اکسس و خیلی از DBMS ها این رابطه پشتیبانی نمیشه و باید با دو رابطه N-1 اونو ساخت
برای مثال یک کتاب توسط چندین نفر(در تاریخ های مختلف) به امانت میره، و یک نفر میتونه جندین کتاب به امانت ببره
برای ایجاد این رابطه باید یک جدول(Junction) ساخته بشه که حاوی کلیدهای اصلی دو جدول دیگه باشه

تعیین کلید خارجی: وقتی یک رابطه N-1 داریم باید تو جدول چندی رابطه یه کلید خارجی تعریف بشه دقیقاً از همون نوع کلید اصلی و کلید اصلی را به کلید خارجی ارتباط بدین

جند نکته در مورد نامگذاری:

در نامگذاری جداول و فیلدها از روش CamelCase استفاده کنید، کلمات را پشت سر هم بنویسید حروف اول هرکلمه معنی دار را با حروف بزرک بنویسد
از کلمات کوتاه مختصر ولی در عین حال گویا برای فیلدها و جداول استفاده کنید
در مورد نامگذاری کلید های خارجی به این صورت عمل کنید: فرض کنید یک جدول به نام Person با کلید اصلی Id و جدولی دیگه با نام Ehda دارین، کلید خارجی ای که در جدول اهدا قرار می گیره به این صورت باشه: Person_Id در این صورت به راحتی میفهمید چه فیلدی باید به چه فیلد دیگه ای وصل بشه

این اصول کلی که گفتمو رعایت کنید، اگه بازم مشکلی دارین بگین

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: jafar.sh , - rasool -
ارسال:
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۴:۰۴ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۱۵ ب.ظ، توسط jafar.sh.)
ارتباطات در اکسس
متشکر دوست عزیز: لطفا مشکلات پایگاه داده ای که من طراحی کردم را بگید و اینکه ایا میشه در یک جدول طبق عکس بالا مثلا ۵ کلید اصلی تعیین کرد و ان را به جدول دیگه ای ارتباط داد؟؟؟؟ من این کار را کردم ولی ارور میده!!!! ایا این کار اصولی هست!!!! و اینکه من عاقبت نفهمیدم که چطور باید در ارتباط دو جدول : ارتباطاتش را تشخیص داد!!!طبق عکس بالا: ایا ارتباطات یک به چتدی که دادم درست هست!!!؟؟؟

سپاس

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال: #۱۰
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۵:۰۸ ب.ظ
(۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۰۴ ب.ظ)jafar.sh نوشته شده توسط:  متشکر دوست عزیز: لطفا مشکلات پایگاه داده ای که من طراحی کردم را بگید و اینکه ایا میشه در یک جدول طبق عکس بالا مثلا ۵ کلید اصلی تعیین کرد و ان را به جدول دیگه ای ارتباط داد؟؟؟؟ من این کار را کردم ولی ارور میده!!!! ایا این کار اصولی هست!!!! و اینکه من عاقبت نفهمیدم که چطور باید در ارتباط دو جدول : ارتباطاتش را تشخیص داد!!!طبق عکس بالا: ایا ارتباطات یک به چتدی که دادم درست هست!!!؟؟؟

سپاس

مشکل پایگاه داده شما بیشتر با مواردی که تو پست قبلی گفتم حل میشه

مثلاً برای کتاب فقط یک کتاب کافیه و جداولی مثل ثبت کتاب، کتاب برگشتی به نظرم درست نیست، کتابها در جدول کتاب ذخیره میشن ( نمیدونم منظورتون در مورد کتاب برگشتی چیه)

هر جدول فقط یک کلید اصلی می تونه داشته باشه، میتونید فیلد هایی با خاصیتUnique ایجاد کنید به این معنی که این فیلد اجازه تکرار مقدار ندارد، مثلاً اگه فیلد Name را Unique کنید به این معنیه که هیج دو اسم مشابهی نمیتونن تو جدول ذخیره بشن

برای ارتباط با جداول دیگه همانطور که تو پست قبلی در مورد نوع ارتباط ها گفتم باید از کلید خارجی استفاده کنید(به جز ۱-۱)

در مورد تشخیص اینکه رابطه تون چند به جند باشه باید تحلیل کنید، مثلاً میگید تو سیستمی که من طراحی می کنم هر شخص میتونه چندین کتاب قرض کنه و یک کتاب هم توسط چندین نفر به امانت برده میشه پس این ارتباط n-n هستش
در مورد بقیه روابط هم همینطور

۱
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: jafar.sh
ارسال: #۱۱
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۰۶:۵۶ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۰۷ ب.ظ، توسط jafar.sh.)
ارتباطات در اکسس
متشکر دوست عزیز: پس من اگه توی جداول ثبت کتاب جدید و اهدا و امانت اگر به فیلد های نام ونام خانوادگی خاصیت Unique بدم: به جای ارتباط مشکلم حل میشه!!!؟؟؟
و اینکه این Unique کلا به درد چی میخوره؟؟؟ ایا به جای ارتباطات میشه ازش استفاده کرد!!؟؟؟ یا فقط به درد عدم تکرار فیلد میخوره؟؟

راستی یک پایگاه داده دیگه برای univercity_register درست کردم با sql server : ممنون میشم اگه عیب هاش را به من بگیدHeart
[تصویر:  91000_1_1379092501.jpg]

سپاس

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال: #۱۲
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۰۸ ب.ظ
نقل قول: پس من اگه توی جداول ثبت کتاب جدید و اهدا و امانت اگر به فیلد های نام ونام خانوادگی خاصیت Unique بدم: به جای ارتباط مشکلم حل میشه!!!؟؟؟
Huh

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال: #۱۳
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۱۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۱۸ ب.ظ، توسط hamidkhl.)
(۰۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۵۶ ب.ظ)jafar.sh نوشته شده توسط:  متشکر دوست عزیز: پس من اگه توی جداول ثبت کتاب جدید و اهدا و امانت اگر به فیلد های نام ونام خانوادگی خاصیت Unique بدم: به جای ارتباط مشکلم حل میشه!!!؟؟؟
و اینکه این Unique کلا به درد چی میخوره؟؟؟ ایا به جای ارتباطات میشه ازش استفاده کرد!!؟؟؟ یا فقط به درد عدم تکرار فیلد میخوره؟؟

راستی یک پایگاه داده دیگه برای univercity_register درست کردم با sql server : ممنون میشم اگه عیب هاش را به من بگیدHeart

سپاس

unique کردن فیلد ها به تنهایی ربطی به ارتباط بین جداول نداره، اگه شما برای مثال فیلد نام را Unique کنید نمیتونید دونفر با اسم "علی" را در جداولتون ذخیره کنید

برای درک بهتر مفاهیم طراحی پایگاه داده ها پیشنهاد می کنم یکی از کتب مرجع مثل کتاب استاد رانکوهی را مطالعه کنید

در مورد این پایگاه داده باید بگم موجودیت ها به خوبی تشخیص داده شدن ولی ارتباط بین جداول برای من کمی گنگه!
غلط نیستا! میتونست بهتر از اینا باشه!

۰
۰
ارسال: #۱۴
۰۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۲۶ ب.ظ
ارتباطات در اکسس
تشکر: یعنی من ایا باید فیلد های نام و نام خانوادگی (در تمام جداول)را طبق عکس بالا باهم ارتباط بدم یا unique کنم اش!!! راستی unique کردن ایا همون index کردن هست؟؟؟

یا علی مدد Heart
۰
۰
ارسال: #۱۵
۰۴ خرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۴۳ ق.ظ
ارتباطات در اکسس
در مورد نام و نام خانوادگی نیازی نیست هیچ کاری کنید، نه نیازی به unique کردنه و نه نیازه که در ارتباط ها استفاده بشه، برای روابط باید ار کلید خارجی و کلید اصلی استفاده کنید که تو پستای قبلی توضیح دادم

۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  راهنمایی جهت بهبود الگوریتم بهینه سازی تخصیص منابع در ارتباطات d2d . iragoosh ۰ ۱,۶۸۰ ۲۶ دى ۱۳۹۵ ۱۰:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: iragoosh
  اولین کنفرانس ملی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات amzh ۱ ۳,۲۹۹ ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ ۰۱:۲۱ ق.ظ
آخرین ارسال: ihelpu
  مشکل در ذخیره اطلاعات در پایگاه اکسس abraham ۲ ۲,۲۶۴ ۲۶ تیر ۱۳۹۳ ۰۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  ایجاد پیغام در اکسس parizadgh ۲ ۲,۲۴۲ ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ ۰۱:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
  ایجاد پیغام در اکسس parizadgh ۱ ۱,۸۵۷ ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ ۰۸:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sss
  شرکت توسعه ارتباطات هما نیرو می‌پذیرد | ارسال رزومه تا ۲۷ دی good-wishes ۱ ۳,۵۱۱ ۲۶ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mil@d
  شرکت فن‌آوران اطلاعات و ارتباطات استخدام می‌کند good-wishes ۰ ۲,۵۴۲ ۱۱ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹ ق.ظ
آخرین ارسال: good-wishes
  مشکل در انتقال جدول از اکسس به sql diligent ۲ ۳,۲۶۷ ۲۹ آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: diligent
  سوالی از نرم افزار اکسس - rasool - ۰ ۱,۷۳۰ ۲۶ آذر ۱۳۹۰ ۰۸:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: - rasool -
  جذب سرباز به صورت امریه در وازارت ارتباطات و فناوری اطلاعات sadegh_ke ۵ ۵,۸۸۹ ۰۹ دى ۱۳۸۹ ۰۴:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mahdi20

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close