زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۳۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

چند مثال در مورد جبر رابطه ای

ارسال:

jafar.sh پرسیده:

با سلام بر دوستان عزیز
من مفهوم چند عملگر جبر رابطه ای به نام های: پیوند طبیعی وعملگر جایگزینی و عملگر پیوند شرطی و عمگر نیم پیوند یا شبه الحاقی
و عمگر های فرا پیوند و عمگر بسط و عملگر خلاصه یا گروه بندی را دقیقا نمیدونم : لطفا اگر سایتی را میشناسید که در مورد این عمگرها قشنگ توضیح و مثال زده لینک بدهید یا هر کی بلده از هر کدام که دوست داشت یک مثال بزنه!!
Huh
سپاس

کسی نیست!!!

۳
ارسال:

Parva پاسخ داده:

RE: چند مثال در مورد جبر رابطه ای

درجبر معمولی داده ها اعداد حقیقی و عملگرها + ، -، ÷ و× می باشد. در جبر منطقی نوع داده مجموعه {TRUE,FALSE} بوده و عملگرهایشAND و OR و NOT می باشد.
به مجموعه ای از قوانین و عملگرها که امکان پردازش جداول را فراهم می سازند . جبر رابطه ای می گویند.
عملگرها در جبر رابطه ای را می توان به چهار دسته تقسیم کرد :
عمگرهای ساده شامل گزینش
عملگرهای مجموعه ای شامل اجتماع
عملگرهای پیوند شامل ضرب دکارتی
عملگرهای دیگر مثل نامگذاری

عملگر گزینش
سطرهایی از جدول را می دهد. این عملگر از نمادهای s Select(گزینش) و restrict(محدودیت) استفاده می کند. در نماد s نام جدول جلوی علامت s درپرانتز و شرط انتخاب سطرها زیر آنها نوشته می شود. در این عملگر تمام ستونهای آن جدول در خروجی می آید.
مثال ۱: تاپلهایی از رابطه S را مشخص کنید که صفت شهر آنها تهران باشد.
خروجی (تهران ، فن آوران ، S1) خواهد بود. برای این خروجی یکی از دستورهای زیر را می توان نوشت

مثال ۲ : تاپلهایی را از رابطه SP مشخص سازید که S# برابر S1 و P# برابر P1 باشد. جداول پیوست شده picture 1
خروجی S1,P1,300 می باشد.

عملگر پرتو یا تصویر ستونهایی از جدول را انتخاب می کند و برای آن هیچگونه شرطی اعمال نمی گردد. در خروجی پرتو سطرهای تکراری حذف می شوند. برای این عملگر از نمادهای P یا project استفاده می شود. هنگام استفاده از نماد P ، ستونهای انتخاب شده زیر علامت P نوشته شده و نام جدول جلوی علامت P درپرانتز نوشته می شود.
مثال۳ : ستون شهر را از جدول S چاپ کنید :

مثال۴ : ستونهای شهر و P# را از جدول SP نمایش دهید

با ترکیب عملگرهای s و P می توان اطلاعات بیشتری را از جداول بدست آورد.
مثال ۵ : شماره تهیه کنندگان و قطعات تولیدی آنها را چاپ کنید به شرط آنکه قطعه تولیدی آنها بیشتر از ۲۰۰ عدد باشد.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

عملگرهای پیوند عبارتند از ضرب دکارتی(X) ، پیوند طبیعی [tex]\infty[/tex]، نیم پیوند [tex]\alpha[/tex]و پیوند شرطی [tex]X\Theta[/tex] و فراپیوند

مابقی توضیحات رو از سلاید بخونید بهتر هستش و کاملتر،فصل پنج جبر رابطه‌ای.
این دو تا حتما کمکتون میکنه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

موفق باشین.

۰
ارسال:

hamidkhl پاسخ داده:

کتاب آقای رانکوهی , دکتر حقجو این مطالب را به صورت کامل توضیح داده
به لینک های زیر هم نگاهی کنید:

۰
ارسال:

jafar.sh پاسخ داده:

کسی نمیدونه!!!
عملگر فراپیوند و پیوند شرطی را هم فقط بگید مشکل حله ها!!!! تعریفش را میگم!!!!

ارسال:

hadi_m پاسخ داده:

(۲۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۰۹ ب.ظ)jafar.sh نوشته شده توسط:  کسی نمیدونه!!!
عملگر فراپیوند و پیوند شرطی را هم فقط بگید مشکل حله ها!!!! تعریفش را میگم!!!!

سلام
این عملگرهایی که شما عنوان کردین نیاز به بحث زیادی داره اما سعی میکنم به طور خلاصه یه توضیح اجمالی بدم انشالله که خودتان با کمی دقت متوجه مایقی عملگرها میشوید .

ببنید عملگرهای مجموعه خانواده join کلا برای اتصال یا بهم پیوستن دو رابطه میباشد (یا جدول) و لذا بر حسب اینکه چگونه این اتصال صورت بگیرد اسامی متفاوتی دارند :

خب ساده ترین عملگر join همان عملگر حاصلضرب دکارتی است که تاپلهای دو رابطه را به هم متصل میکند اما نکته قابل توجه در مورد این عملگر این است که هزینه خیلی بالایی دارد و فرض کنید هر کدام از روابط شما ۱۰۰ تاپل یا رکورد داشته باشند لذا حاصلضرب انها دارای ۱۰۰۰۰ تاپل یا رکورد خواهد بود که زیاد است .

یکی دیگر از عملگرهای مجموعه خانواده join عملگر پیوند شرطی است خب همانطور که از اسمش مشخصه این عملگر هم بر اساس عملگر حاصلضرب دکارتی عمل میکنه اما با یک تفاوت عمده چرا که تنها سعی در پیوند تاپلهایی رو میکنه که شرط خاصی را برایشان تعریف کردیم در نتیجه نسبت به عملگر حاصلضرب محدودتی را بروی تاپلها اعمال میکنیم و لذا هزینه بهتری دارد .

و اما می رسیم بر سر یکی دیگر از مجموعه عملگرهای خانواده join و در واقع مهمترین انها تحت عنوان فرا پیوند که خودش به سه دسته زیر تقسیم میشود :
فرا پیوند چپ
فراپیوند راست
فراپیوند کامل

اولین نکته در مرود این عملگر که باید بدانیم این هست که این عملگر نوع خاصی از عملگر پیوند شرطی است اما به شرط مساوی !!!
بدین معنی که این عملگر سعی در پیوند تاپلهای دو رابطه بر اساس فیلدها مشترک و مساوی از دو رابطه میکند .
پس دوباره متذکر میشوم که این عملگر بر اساس فیلهای مشترک از دو رابطه عمل میکند و به طور ضمنی شرط مساوی را در نظر میگرد برای مقادیر این فیلدهای مشترک .

خب این تعریف خود عملگر فرا پیوند بود اما همانطور که گفتم این عملگر سه فرزند ناخلف دارد که در بالا عنوان کردم Smile
که من یکی رو توضیح میدهم و بقیه رو خودتان میتوانید حدس بزنید
فرا پیوند چپ :
این عملگر تمام تاپلهای join شده به همراه تاپلهایی از رابطه سمت چپ که قابل join نیستند را بر میگرداند
و به همین ترتیب برای دو مرود دیگر ....

امیداورم کم و بیش متوجه شده باشین.
موفق باشین
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

jafar.sh پاسخ داده:

متشکر دوست عزیز: من از یک چیز هایی متوجه شدم ولی ای کاش یک مثال تصویری می زدید !!!!!
راستی بهترین کتاب پایگاه داده چی هست که این جزییات را کامل توضیح داده باشه!!!!

سپاس

ارسال:

hadi_m پاسخ داده:

(۲۰ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۵۷ ب.ظ)jafar.sh نوشته شده توسط:  متشکر دوست عزیز: من از یک چیز هایی متوجه شدم ولی ای کاش یک مثال تصویری می زدید !!!!!
راستی بهترین کتاب پایگاه داده چی هست که این جزییات را کامل توضیح داده باشه!!!!

سپاس

خواهش میکنم
خب بیشتر سعی کردم درگیر مثال نشم اخه زمانبر بودشSmileاما باشه سعی میکنم یه مثال مبسوط براتون بنویسم و زمینه کنم که متوجه بشین و یا اینکه اگر خودتان مثالی دارین عنوان کنید تا بر اساس ان پیش بریم .(البته الان مثالی که در ذهنم هست همان مثال معروف یا مثال تولید کننده ها هستش).
در مورد منبع هم من یادمه استاد پایگاه داده مون خیلی پربار بود و یه جورایی چنان بلایی سرمان اورد که تا اخر عمر پایگاه یادمان نرود Smileاما برای کنکور گویا مقسمی خوب جواب میده هر چند این یکی دوساله اخیر سئوالات پایگاه هم چندان ابکی نبوده مخصوصا ای تی پارسال که یادمه راحت نبود اما مهندسی نرم افزار خیلی خوب بودش .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

jafar.sh پاسخ داده:

متشکر دوست عزیز: اگر یک مثال کامل بزنید که همه این موارد را گفتم داشته باشه خیلی عالی میشه: راستی این کتاب مقسمی را من دارم زیاد خوب توضیح نداده!!!!!

سپاس

۰
ارسال:

jafar.sh پاسخ داده:

متشکر از دوستان عزیز: من کتاب دکتر حق جو: جلد دوم اش را دارم که در مورد مفاهیم پیشرفته توضیح داده!!!! ایا جلد ۱ اش خوب هست بگیرم!!؟؟؟؟ یعنی این مفاهیم را توضیح داده!!!

۰
ارسال: #۱۰

hamidkhl پاسخ داده:

بله در جلد اول مفاهیم جبر رابطه ای کامل ولی مختصرتر از کتال رانکوهی توضیح داده شده

۰
ارسال: #۱۱

fereshteh JI پاسخ داده:

ببخشید اسلاید دانشگاه ازاد دانلود نمیشه error میده صفحه اش

Huhببخشید اسلاید دانشگاه ازاد دانلود نمیشه error میده صفحه اش

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر در رابطه با استاد داور علیصا ۰ ۱,۴۹۰ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: علیصا
  در نوشتن چند جمله انگلیسی نیاز به کمک دارم fa_karoon ۰ ۱,۴۶۹ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ۰۱:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fa_karoon
  مدیریت سیستم چند پردازنده ای متقارن no_ta2000 ۰ ۱,۴۹۵ ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۲:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: no_ta2000
  صفحه چند سطحی Flash1 ۰ ۱,۶۰۶ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۵:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Flash1
  کمک برای چند تا سوالات شبکه کامپیوتری Hamedudk ۳ ۵,۷۹۳ ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: khayyam
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۷۰ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  چند راه برای این که پرواز طولانی راحت تری را تجربه کنید - خبرگزاری فارس abolfazlda ۰ ۹ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: abolfazlda
  درخواست دانلود چند مقاله از www.civilica.com H.Mohammadi ۱ ۳,۴۶۷ ۱۴ دى ۱۳۹۷ ۰۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Behnam‌
  بهینه سازی چند هدفه فازی استوارژنتیک alighasemi ۰ ۱,۹۲۷ ۲۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۴:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: alighasemi
  چند سوال مبهم Mr.R3ZA ۰ ۱,۴۳۰ ۰۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close