زمان کنونی: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۲۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

ریاضی گسسته رو دسته کم نگیرید

ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۰۷ ب.ظ
این پست رو به ریاضی گسسته و اهمیت این درس در فراگیری دروس رشته نرم افزار اختصاص میدم امیدوارم برای داوطلبین گل مانشتی مثبت واقع بشه.

ریاضی گسسته یه درس کیدی توی رشته ما است و به اکثر دورس مثل (ساختمان داده ، الگوریتم، نظریه زبان ، مدار منطقی ) و برخی از درس های دیگه یه جورایی ربط داره و اگر کسی می بینه که تو این دروس مشکل داره مطمئمن باشه که از پایه و اونم توی ریاضی گسسته مشکل اساسی داره .دوست دارم مصداقی صحبت کنم تا اهمیت موضوع واسه ی بچه ها مشخص بشه .این بحث رو به دو بخش تقسیم می کنم :

۱/اثبات گسسته به عنوان پایه رشته کامپیوتر از طریق چارت :
همون طوری که همه می دونیم چارت درسی هر رشته به صورت سلسه مراتبه پیشنیازی طراحی شده. اما اگه یک بار دیگه به دقت به چارت توجه کنیم البته به سبک چارت دانشگاه شریف که به صورت گرافیکی طراحی شده (چارت در پیوست قرار داره) می تونیم بهتر به نقش کلیدی ریاضی گسسته در فراگیری خیلی از درس ها پی ببریم . توی این چارت با کشیدن درخت دروس می تونیم واقع شدن این درس رو توی گره های بالایی این چارت که به اهمیت یک درس اشاره داره ببینیم.

۲/ارتباط مستقیم با بقیه دروس :
اکثر داوطلب های با تجربه می دونن که طراح سوال دروسی مثل ساختمان و الگوریتم کسی نیست جزء دکتر ق.......توی کنکور پارسال هم دیدیم که فونت سوال های درس الگوریتم با دیگر دروس تفاوت داشت که خیلی ها می گفتن دقیقا فونت کتاب دکتر بوده ، توی همین مانشت هم سروصدای زیادی به پا کرد . کنکور دو سال قبل هم توی تست های ساختمان داده سوال از الگوریتم ژوزفوس اومد که اونم توی اندک کتابی از جمله کتاب دکتر در مورد این الگوریتم صحبت شده.
پس به نظر این حقیر هر داوطلبی مجبوره که حداقل یک بار هم که شده این کتاب رو مطالعه کنه .
دکتر این کتاب رو بر اساس حل مسئله در المپیادهای علمی و مسابقات ای سی ام تالیف نموده و توی این کتاب یک روش حل رو با عنوان
فن انتزاع پیشنهاد می ده (تبدیل یک مسئله دنیای معمول به یک مسئله ریاضی و حل آن با الگوریتم های ریاضی) که دقیقا با الگوریتم های ریاضی گسسته (که توی کتابی مثل گریمالدی در مورد اونا توضیح داده شده ) ربط داره ، خودِ دکتر ....... هم داشتن پایه ریاضی گسسته خوب رو پیشنیاز این درس معرفی کرده.

توی مباحث اثباتی هم مستقیم با استقراء و برهان خلف در ارتباط هستیم که اونم با ریاضی گسسته و منطق سرو کار داریم
در مورد درس نظریه هم که با مباحث زبان ها و اعمال مجموعه ای سرو کار داریم مستقیم با گسسته روبرو هستیم (فصل سوم جلد اول و فصل اول جلد دوم کتاب گریمالدی )
مدار منطقی هم که بر اساس منطق و جبر بول بنا شده توی کتاب گریمالدی یک فصل کامل رو به خودش تخصیص داده
پس اگه کسی این درس برای کنکور کنار گذاشته یه اشتباه بزرگ رو داره انجام می ده و در خوندن بقیه دروس هم مشکل زیادی رو خواهد داشت

امیدوارم که تونسته باشم توی این پست نقش این درس رو به کسانی که این درس رو دسته کم گرفتن یا کنار گذاشتن نشون بدم
ببخشید اگه زیاد شد در آخر هم :

به امید موفقیت همه ی ما مانشتی ها توی کنکور ۹۲
Fardad-A، در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۳۵ ب.ظ برای این مطلب یک پانوشت گذاشته است:

همه میدونند که سوالات از بانک سوالات انتخاب میشه و سوالاتی که هر سال به بانک سوالات سنجش میرسه گاهی دو سال بعد ممکنه یکیش در کنکور بیاد.
در گذشته هم افرادیکه اینجور حرفهای غیر مستند را زدند بن شده اند. بنابراین این تذکر را بشدت جدی بگیرید.مگر اینکه مستند خیلی جدی داشته باشید و در حالیکه خود اساتید میگن ما طرح نکردیم شما ثابت کنید که طرح کرده اند.
اینکه طراح کی هست گاهی بشدت بچه ها را فریب میده.بنابراین اگه میخواهید راهنمایی کنید شایعه سازی نکنید.

فایل‌(های) پیوست شده

۱۰
۰
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس‌گزاری شده توسط: Jooybari , fatima1537 , mp1368 , javadem , zarei1991 , mohsen.srn , ttiiko , parastou , dear-saideh , mohammadali1990 , esi , rezaei.m , M a h d i , احسان مومنی
ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۱:۲۵ ب.ظ
RE: ریاضی گسسته رو دسته کم نگیرید
به نظر من هم به عنوان یه درس پایه نقش کلیدی داره

مهمترین چیز بعد از حل کردن یک مسئله یافتن اندکی طنز در آن است

( شکسپیر )
۳
۱
 سپاس‌گزاری شده توسط: آرتا , sara3228001
ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۰۸ ب.ظ
گسسته درس مهمی هست
ولی اینکه بگین طراح سوالات فلان درس، فلان کسه اصلا درست نیست
من قبلا تو یکی از پست هام در مورد نحوه انتخاب سوالات تو کنکور ارشد کاملا توضیح دادم و طبق همون پست (که متاسفانه الان فرصت پیدا کردنش رو ندارم تا بهتون لینک بدم) حتی خود کسی که به سازمان سنجش سوال داده هم نمیدونه آیا حتی طی ۵ سال آینده اصلا قرار هست یکی از سوالاتش تو کنکور بیاد یا نه!
۳
۳
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: آرتا
ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۲۱ ب.ظ
البته یادگیری مفاهیمش و استفاده از اون توی تستهای بقیه دروس یه چیزه ، و قوی شدن و حل تمرینهای متعدد گسسته برای کنکور یه چیز دیگه.
مثلا توابع بازگشتی هم توی گسسته می اد هم ساختمان والگوریتم.ولی بازگشتیهای گسسته سخت ترند.
همونطور که گفتید از مباحثش توی ساختمان و الگوریتم زیاد استفاده شده ، مثل گراف ، پیمایش گراف ، درختها و... ولی این دلیل نمیشه کسی که نتونه خوب تست ریاضی گسسته بزنه پس نمیتونه خوب هم تستهای الگوریتم رو بزنه . چون مباحث گسسته که توی ساختمان و الگوریتم کاربرد دارند ساده ترند تا مسائلی که توی خود گسسته می آیند. درواقع مسائل توی ساختمان والگوریتم انتزاعی هستند و توی گسسته بیشتر ریاضیاتی و مفهومی.بحثهای مربوط به مدار منطقی هم جزء ساده ترین بخشهاس گسسته است که البته با بلد بودن اونها ، منطقی هم آسونتر میشه.امسال هم یک تست از نظریه آمده بود که بیشتر به گسسته نزدیک بود تا نظریه(البته ظاهرا حذف شد)
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: آرتا
ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۰۲:۲۹ ب.ظ
(۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۰۸ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  گسسته درس مهمی هست
من قبلا تو یکی از پست هام در مورد نحوه انتخاب سوالات تو کنکور ارشد کاملا توضیح دادم و طبق همون پست (که متاسفانه الان فرصت پیدا کردنش رو ندارم تا بهتون لینک بدم) حتی خود کسی که به سازمان سنجش سوال داده هم نمیدونه آیا حتی طی ۵ سال آینده اصلا قرار هست یکی از سوالاتش تو کنکور بیاد یا نه!

به نظر من درسته که واقعا پیش بینی اینکه چه کسی طراح سوال هست درست نیست ولی در مورد این دو تا درس فکر کنم که حق با آرتا جانه چون اگه شما پست های قبی مانشت رو ببنید تقریبا می شه این نتیجه رو گرفت که دکتر قدسی طراح است یا نقش مستقیم توی طرح سوال ها داره.

مهمترین چیز بعد از حل کردن یک مسئله یافتن اندکی طنز در آن است

( شکسپیر )
۱
۲
 سپاس‌گزاری شده توسط: javadem
ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۳۰ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۳۱ ب.ظ، توسط MSZ.)
(۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۲۹ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  
(31 مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۰۸ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  گسسته درس مهمی هست

به نظر من درسته که واقعا پیش بینی اینکه چه کسی طراح سوال هست درست نیست ولی در مورد این دو تا درس فکر کنم که حق با آرتا جانه چون اگه شما پست های قبی مانشت رو ببنید تقریبا می شه این نتیجه رو گرفت که دکتر قدسی طراح است یا نقش مستقیم توی طرح سوال ها داره.

دکتر قدسی قبلا طراح کنکور بودن
ولی کسی نمیدونه که آیا در سالهای اخیر هم سوالی طرح کردن یا نه
به هر حال از همه این حرف های حاشیه ای که بگذریم، حتی اگر طراح سوالات، همسایه شما هم باشه(!) شما باید مسلط باشین تا بتونین سوالات رو جواب بدین.
پس خیلی مهم نیست کی طراح هست. شما باید تو درس خوندن یه سلسله مراتب رو رعایت کنین و رفته رفته کتاب ها و مراجع پیشرفته تر رو مطالعه کنین
۰
۰
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس‌گزاری شده توسط: آرتا , احسان مومنی
ارسال:
۳۱ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۰۲ ب.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۰۲ ب.ظ، توسط آرتا.)
(۳۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۳۰ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  
(31 مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۲۹ ب.ظ)mp1368 نوشته شده توسط:  
(31 مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۰۸ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  گسسته درس مهمی هست

دکتر قدسی قبلا طراح کنکور بودن
ولی کسی نمیدونه که آیا در سالهای اخیر هم سوالی طرح کردن یا نه
به هر حال از همه این حرف های حاشیه ای که بگذریم، حتی اگر طراح سوالات، همسایه شما هم باشه(!) شما باید مسلط باشین تا بتونین سوالات رو جواب بدین.
پس خیلی مهم نیست کی طراح هست. شما باید تو درس خوندن یه سلسله مراتب رو رعایت کنین و رفته رفته کتاب ها و مراجع پیشرفته تر رو مطالعه کنین

دقیقا همینه روش سلسله مراتبی توی خوندن کنکور نقش اساسی داره.همون طوری که بالا هم اشاره شد گسسته نقش مهمی داره
۰
۰
ارسال:
۲۳ شهریور ۱۳۹۱, ۰۶:۳۵ ب.ظ
آقا یکی به داد من برسه مخم هنگ کرده الان تازه فصل ۲ گسسته رو دارم تست میزنم از پوران خیلی سخته
تازه با این که قبلا از گریمالدی خوندم اونو
بخوان راحت میتونن تو کنکور کاری کنن منفی بزنی گسسته رو!
کسی راه بهتری واسم پیشنهاد میکنه ؟
۰
۱
ارسال:
۰۷ آبان ۱۳۹۱, ۰۸:۴۷ ب.ظ
شاید بهتر باشه voice یوسفی رو هم هم گوش کنید

با خدا باش و پادشاهی کن...

فان مع العس یسری...
ان مع العصر یسری
۰
۰
ارسال: #۱۰
۲۱ فروردین ۱۳۹۳, ۱۰:۰۷ ق.ظ
دوستان من شروع کردم گسسته خوندن از کتاب گریمالدی ! از فصل منطق ها هم شروع کردم که میشه فصل دوم چون فیلم استاد میرصادقی از منطق شروع میکنه به نظرتون لازم هست پوران هم موازی بخونم!؟
یکی جواب بده ممنون میشم!

مگه خدای او خدای من نیست؟
۰
۰
ارسال: #۱۱
۲۱ فروردین ۱۳۹۳, ۰۲:۲۵ ب.ظ
سلام. میتونید فقط تست های پوران رو بزنید. گریمالدی کتاب کاملیه. بعد از خوندن هر فصل سوالات کنکور رو از پوران بخونید و ببینید در چه مبحثی نیازه که بیشتر کار کنید.
۰
۰
 سپاس‌گزاری شده توسط: مهرانگیز
ارسال: #۱۲
۲۲ فروردین ۱۳۹۳, ۰۲:۰۴ ب.ظ
ممنونم!

۰
۰
ارسال: #۱۳
۰۴ تیر ۱۳۹۳, ۰۹:۵۶ ق.ظ
دوستان کسی گسسته گریمالدی خونده؟
این کتاب خیلی سخته و خسته کنندست یا من فقط اینجوری حس میکنم؟

۰
۰
ارسال: #۱۴
۰۴ تیر ۱۳۹۳, ۱۱:۱۴ ق.ظ
سلام. متن کتاب بستگی به ترجمش داره. فصل منطقش یه مقدار خسته کننده بود ولی برای بقیه فصول کتاب حداقل به نظرم سخت یا خسته کننده نبود. متنش روونه و مثالهای کتاب هم توی فهم درس کمک میکنه.
۱
۰
ارسال: #۱۵
۰۹ تیر ۱۳۹۵, ۰۳:۲۰ ب.ظ
گسسته گریمالدی سه فصل اولش برای بچه ها از نون شب هم واجب تره
۰
۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی منبع مناسب برای ارشد گسسته saharitst ۲۱ ۲۴,۸۱۶ ۲۲ دى ۱۴۰۰ ۰۶:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: YasiAli
  رتبه ۵۴ علوم کامپیوتر و ۷۶ ریاضی ارشد ۱۴۰۰ Computer92 ۰ ۲,۰۴۱ ۰۸ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Computer92
  [دانلود]کتاب مبانی ریاضی دکتر ابراهیمی و دکتر محمودی از دانشگاه شهید بهشتی انرژی مثبت ۶ ۱۷,۱۵۱ ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sayeh.na
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۶۷۲ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi
  مشکل در حل تست ۲۲ فصل اول کتاب گسسته یوسفی pure.yaser ۷ ۸,۴۵۸ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
Information فروش کتابهای گسسته گریمالدی ۴ جلد + راهنمای حل مسائل tabassomesayna ۱ ۳,۳۶۰ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: tabassomesayna
  تغییر رشته از ریاضی به علوم کامپیوتر در ارشد Fghs ۳ ۴,۸۹۳ ۲۱ دى ۱۳۹۸ ۰۵:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: parisa1140
Star کارگاه داستان نویسی دسته جمعی marvelous ۹ ۶,۵۶۵ ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ۰۶:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  کتاب ریاضی ۲ marvelous ۱ ۲,۰۷۰ ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  فروش کتابهای مهندسی کامپیوتر کنکور ارشد و منابع ، دسته دوم bf92149026 ۰ ۲,۰۴۷ ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: bf92149026

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close