زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۵۸ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

یه سوال از شمارش

ارسال:

bijibuji پرسیده:

Question یه سوال از شمارش

[تصویر:  2crwmujk8u6ey7dm560.png]
??????

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

۵۴m4n3h پاسخ داده:

RE: یه سوال از شمارش

با اصل شمول و عدم شمول حل میشه!
تعداد کل حالات حل معادل بدون شرط رو منهای تعداد حالاتی کنید که x1>=6 یا x2>=3
یعنی این طوری:
[tex]All - (x1>=6\bigcup x2>=3) = All - (\left | x1>=6 \right | \left | x2>=3 \right |-(x1>=6\bigcap x2>=3)) = \binom{14}{2}-(\binom{8}{2} \binom{11}{2}-\binom{5}{2})=18[/tex]

۰
ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

یه سوال از شمارش

من یه قسمتی از این رو می خواستم
گویا شما کل راه حل رو نوشتید
من اون ۵ دو به دو رو می خوام بدونم از کجا اومده؟

۰
ارسال:

۵۴m4n3h پاسخ داده:

آها!
وقتی که هم x1 بزرگتر از ۶ باشه و هم x2 بزرگتر از ۳، مثل این هست که به این متغیرها حداقل مقدار مورد نیازشون رو بدیم، و مسئله رو تبدیل کنیم به فرم کلاسیکش که راحت حل میشه:
[tex]x1 x2 x3=12-6-3=3[/tex]

که جواب این مسئله هم همون طور که میدونید این طوری هست:
[tex]\binom{n k-1}{k-1}=\binom{3 3-1}{3-1}=\binom{5}{2}[/tex]

این مفهومیش بود!
ولی یه فرمول واسش هست که میگن اگه توی x1+x2+x3=n شرایط x1>=a1 و x2>=a2 و x3>=a3 باشه مسئله به این صورت حل میشه:
[tex]\binom{n-a1-a2-a3 k-1}{k-1}[/tex]

۰
ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

یه سوال از شمارش

آفرین
مشکل منم دقیقا همین جاست، دقیقا همینجا
منم موافقم که باید به x1 و x2 مقدار ۶ و ۳ رو بدیم و مساله فرم کلاسیک بگیره.
حالا فرم کلاسیک چیه؟
وقتی که مقدار دادیم به این دو متغیر، معادله باید تبدیل شه به x3<=3 مگه غیر اینه؟
اصلا همون راه حل کامل که اون بالا شما هم ذکر کردی و توی کتاب پوران هم اومده.
دقت کنید دو عبارت داریم
یکی ۸ دو به دو
یکی ۱۱ دو به دو
خوب این عدد دو از کجا اومده؟ چون ما در هر بار به یکی از متغیر‌ها مقدار می دادیم و مساله رو حل می کردیم.

حدث من اینه که وقتی دو محدودیت همزمان می خوایم بذاریم روی یک نامعادله‌، حل اش کمی پیچیده می شه و نمی شه از راه کلاسیک رفت. آره؟

====================================
در این فرمول:
[tex]\binom{n-a1-a2-a3 k-1}{k-1}[/tex]
k مقدارش در این مثالی که زدین، همیشه باید ۳ باشه؟ یعنی مهم نیست که محدودیت روی چند تا از این متغیر‌ها اعمال شده باشه؟

۰
ارسال:

۵۴m4n3h پاسخ داده:

اگه مشکل شما سر k هست اجازه بدید من مسئله رو یه طور دیگه توضیح بدم شاید مشکل حل شه!

فرض کنید ۱۲ تا یک داریم یعنی این طوری ۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱ که میخوایم این یک‌ها رو بین سه تا متغیر تقسیم کنیم، مثلاً یه حالت اینه ۱۱۱+۱۱۱۱+۱۱۱۱۱ یا مثلاً یه حالت اینه +۱۱۱۱۱۱۱+۱۱۱۱۱ که توی این دومی مثلاً x3 صفر هست! خب اگه دقت کنید میبینید که هر حالتی رو که بخوایم حساب کنیم، ۱۴ تا نشانه داریم که دوتاش جمع هست و ۱۲تاش یک! یعنی انگار ما میخوایم دو تا از نشانه‌ها رو از بین این ۱۴ تا انتخاب کنیم و اونا رو جمع کنیم!
دلیل این که ۱۲ تا یک بود که واضحه! چون میخواستیم عدد ۱۲ رو بین متغیرها تقسیم کنیم.
دلیل این که دو تا جمع اضافه کردیم هم اینه که میخواستیم این یک‌ها رو ۳ قسمت کنیم.

اینا رو من وقتی جَوون بودم از رو کتاب ریاضیات انتخاب ایوان نیون خوندم! فصل ۶ش هست، اگه دوست داشتید یه نگاهی بندازید ...

امیدوارم منظورتون رو درست متوجه شده باشم و این توضیحات مشکل رو حل کنه!
در ضمن اصلاً هم مهم نیست چند تا متغیر شرط Xi>=ai رو دارند! چون این شرط مثل این هست که بگیم مثلا توی دسته‌ی اول حتماً ai تا یک هست پس دیگه روی اون ai تا انتخابی نداریم، پس از انتخاب حذف میشن!

۰
ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

یه سوال از شمارش

این تریک ۱‌ها و +‌ها رو که بلد بودم. اما از این دید بش نگاه نمی کردم. فکر کنم که حل شد. خیلی ممنون

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تست ۸۸ علوم کامپیوتر فصل شمارش arefeh.hp ۵ ۴,۲۶۹ ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۶:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Sepideh96
  یک سوال از ضریب جمله در فصل شمارش مه سااا ۱ ۱,۷۲۰ ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: Jooybari
  شمارش تعداد miss دکتری ۹۶ arash691 ۲ ۱,۹۳۳ ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: arash691
  ۶۰۰ مساله | مقدمات و شمارش | سوال ۱۱.۶ Happiness.72 ۱ ۱,۶۴۷ ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ۰۲:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Pure Liveliness
  محاسبه ضریب عبارت(بخش شمارش) Saman ۴ ۲,۰۹۵ ۰۷ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Saman
  سوال از فصل شمارش کتاب گریمالدی قسمت ترکیب ها mostafa74 ۱۰ ۶,۵۰۳ ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۴:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mostafa74
Question ؟(شمارش پذیری == بازگشتی فهرست پذیر) س۵۳مهندسی۹۱ kebrit ۲ ۲,۱۲۹ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: kebrit
  سوال ۳۱ آیتی ۹۲ - شمارش Nesyan ۴ ۲,۸۳۳ ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ۰۲:۳۲ ب.ظ
  سوال از فصل شمارش- آیتی ۸۵ Nesyan ۳ ۱,۷۴۷ ۰۴ آذر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۶ ب.ظ
  سوال از فصل شمارش Nesyan ۵ ۲,۳۳۳ ۰۹ آبان ۱۳۹۴ ۱۲:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: reza.bsh

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close