زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۱۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال در مورد سیستم ممیز شناور

ارسال:

sepid پرسیده:

[تصویر:  attachment.php?aid=274]

سوال سال ۸۷ هست.
منظور از دقت چیه؟
من بایاس رو بلدم ولی با حل من جواب غلط میشه.
حلش چه جوریه؟

فایل‌(های) پیوست شده

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

حامد پاسخ داده:

RE: سوال در مورد سیستم ممیز شناور

دقت همانطور که گفتند فاصله دو عدد متوالی است اگر جزوه دکتر اجلالی را مطالعه کرده باشید در آنجا نیز این مطلب تحت عنوان Step بیان شده است.
برای درک بهتر به عکس زیر که از جزوه دکتر اجلالی گرفته شده نگاه کنید:

در این مثال مانتیس ۴ بیتی و نما ۸ بیتی علامت دار می باشد و اعداد هنجار شده هستند.(یک سمت راست نشان داده نمی شود)
با کمی دقت متوجه میشوید که Step(فاصله‌ی دو عدد متوالی) برابر با کم ارزش ترین بیت مانتیس که با نما ترکیب شده است میباشد.کم ارزش ترین بیت در این مثال ارزش دو به توان منهای ۴ دارد.
در کمترین نما Step کمترین می باشد و تا موقعی که نما تغییر نکرده فاصله‌ی دو عدد متوالی یکسان می باشد{ ولی وقتی مانتیس ۱۱۱۱ شد مانتیس بعدی می شود ۰۰۰۱ و نما یکی اصافه می شود(عدد ضربدر دو میگردد).با عوض شدن نما Step نیز تغییر میکند.}**این قسمت کروشه دار توی شکل نیست دنبال چیزی نگرد!
به همین ترتیب بیشترین Step وقتی حاصل میشود که نما ماکزیمم شود.
برگردیم به سوالی که پرسیدید که به مراتب ساده‌تر می باشد.کم ارزش ترین بیت مانتیس در اینجا ارزشش برابر [tex]2^{-10}[/tex] میباشد.
کمترین نما:[tex]2^{-16}[/tex] =>حداقل دقت: [tex]2^{-16} \times 2^{-10}=2^{-26}[/tex]
بیشترین نما:[tex]2^{15}[/tex] =>حدکثر دقت: [tex]2^{15} \times 2^{-10}=2^{5}[/tex]

۱
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

من نمیدونم من فقط چیزی که توی کتاب گفته رو نوشتم. جواب گزینه ۱ میشه. c-d میشه ۵+ اشتباها نوشتم ۱۵!
طبق توضیحات متن کتاب:
چون نما=۵ است بایاس میشه ۱-۵=۴ و بایاس میشه ۴^۲ .
یعنی S,E,M مجموعا ۱۶ بیت فضا میگیرند. (با همین ترتیب نوشته شده )
a نوشته شده یک عدد نیست یک نمایش اعداد ممیز شناور است به همین ترتیب شکل سوال است و a مثبت است و S=0 و ۵ بیت بعدی ۰۰۰۰۰ همان نماست. مانتیس نرمال شده و رقم اول باید ۱ باشد و ۱۰ بیت دارد و معادل یک عدد اعشاری است .
پس a=2^-1 * 2^-16 است که با توجه به بایاس , و مانتیس بدست آمده.

۰
ارسال:

ف.ش پاسخ داده:

من هنوز این بحث رو نخوندم ولی جواب کتاب پوران رو واستون میگذارم:

دقت یعنی فاصله بین اعداد متوالی قابل نمایش.مثلا فاصله اعداد صحیح ثابت است و یک است ولی فاصله بین اعداد ممیز شناور ثابت نیست هر چه به صفر نزدیک شویم فاصله‌ها کمتر میشود و هر چه از صفر دورتر شویم فاصله بین اعداد متوالی بیشتر میشود پس باید فاصله بین کوچکترین عدد مثبت قابل نمایش و عدد بعدی اش و همچنین فاصله بین بزرگترین عدد قابل نمایش و عدد قبلی اش را بیابیم.
a=+min=0000001000000000
b=next=0000001000000001
a-b=2^-26
c=+max=0111111111111111
d=preve=0111111111111110
c-d=2^15

ارسال:

sal_dovomi پاسخ داده:

RE: سوال در مورد سیستم ممیز شناور

(۲۱ دى ۱۳۸۹ ۰۲:۳۳ ب.ظ)afagh1389 نوشته شده توسط:  من هنوز این بحث رو نخوندم ولی جواب کتاب پوران رو واستون میگذارم:

دقت یعنی فاصله بین اعداد متوالی قابل نمایش.مثلا فاصله اعداد صحیح ثابت است و یک است ولی فاصله بین اعداد ممیز شناور ثابت نیست هر چه به صفر نزدیک شویم فاصله‌ها کمتر میشود و هر چه از صفر دورتر شویم فاصله بین اعداد متوالی بیشتر میشود پس باید فاصله بین کوچکترین عدد مثبت قابل نمایش و عدد بعدی اش و همچنین فاصله بین بزرگترین عدد قابل نمایش و عدد قبلی اش را بیابیم.
a=+min=0000001000000000
b=next=0000001000000001
a-b=2^-26
c=+max=0111111111111111
d=preve=0111111111111110
c-d=2^15

من جواب تفریق‌ها رو نفمیدم چه جوری اینطوری شد؟هم a-b و هم c-d را اگه تفریق کنیم جواب میشه ۲/نمیشه؟؟؟Huh
و این جوابی که نوشتین که تو گزینه‌ها نیست؟ و چرا اینجا مقدار بایاس از نماها کم نشده؟؟؟خیلی قاطی کردم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۸۲ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۱۸۶ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  سوال در مورد سهمیه رتبه اولی rezamim2020 ۰ ۱,۹۹۶ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۴:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: rezamim2020
  تغییرات کتاب سیستم عامل جدید سیستم عامل sima84 ۱ ۲,۵۷۳ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سوال در مورد دروس جبرای و چارت ارشد کامپیوتر/هوش دانشگاه تهران imali ۱ ۲,۹۱۰ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سوال در مورد منبع و دروس آزمون استخدامی mostafa272 ۳ ۴,۵۰۶ ۰۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷ ق.ظ
آخرین ارسال: majidnourirad10
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۴۷۴ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد دانشگاه آزاد قزوین, ارشد شبکه های کامپیوتری networki ۰ ۲,۶۵۴ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: networki
  سوال در مورد شهریه نوبت دوم شهید بهشتی و خوابگاه Shine_20 ۱ ۳,۴۰۴ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Iranian Wizard
  سوال مهم و فوری در مورد انتخاب رشته siiib70 ۲ ۳,۹۰۷ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: siiib70

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close