زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۲:۰۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

نیازمندی، وظیفه مندی ومهندسی نیازها

ارسال:

قله بلند پرسیده:

سلام
فرق نیازمندی، وظیفه مندی (functionality) و مهندسی نیازها چیست؟
مثلاً ذینفعان (stackholders)، در همه مراحل نیازمندی ها هستند؟ یعننی در تعیین نیازهای وظیفه مندی، کیفی و تجاری؟
متشکرم
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

من خودم دقیقا یادم نیست اما فکر میکنم تعریف این موارد در فصول ابتدایی هر کتاب معماری نرم افزاری اومده باشه

۰
ارسال:

قله بلند پاسخ داده:

سلام
من ارشد نرم افزار هستم
این مباحث رو در نرم افزار پیشرفته می خونم

شما کتابی رو می تونید معرفی کنید که اینها رو با مثال و به صورت واضح شرح بده؟

۰
ارسال:

byb پاسخ داده:

RE: نیازمندی، وظیفه مندی ومهندسی نیازها

(۱۸ دى ۱۳۹۱ ۱۱:۱۷ ق.ظ)قله بلند نوشته شده توسط:  سلام
فرق نیازمندی، وظیفه مندی (functionality) و مهندسی نیازها چیست؟
مثلاً ذینفعان (stackholders)، در همه مراحل نیازمندی ها هستند؟ یعننی در تعیین نیازهای وظیفه مندی، کیفی و تجاری؟
متشکرم
نیاز های وظیفه مندی یعنی نیاز هایی که از طریق ایجاد اون سیستم قصد بر طرف کردن آنها را داریم..مثلا اگر داریم سیستم حسابداری طراحی میکنیم این سیستم در وحله اول باید نیاز های اصلی مارو(محاسبه حقوق،گزارشات خاصی که مد نظر ماست) جواب بده
و در وحله دوم ما نیاز داریم که سیستم قابلیت اطمینان بالا،امنیت وکارایی و ... داشته باشه که به این دسته از نیاز ها نیاز های غیر وظیفه مندی گویند.
نیاز های وظیفه مندی را از طریق use case و نمو دارهای کلاس و ... مدل میکنند و نیاز های غیر وظیفه مندی را از طریق معماری نرم افزار مدل میکنند...
stakeholder ها هسنتد که نیاز های وظیفه مندی را مشخص میکنند..هنر طراح در این است که بتواند به درستی این نیازمندی هارو درک کند و در قالب نرم افزار ارائه دهد...
منظورتون از نیاز تجاری اگز همون فرایند های کسب و کار باشه، بله سهامداران هستند که به اون کسب و کار آشنایی دارند و نیاز های کسب و کار را مشخص میکنند.نیاز های کیفی هم اکثرش توسط سهامداران اعلام میشه

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علاقه مندی پژوهشی luna ۷۷ ۶۸,۰۲۲ ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ۰۵:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: newsoftware11
  سوال مهندسی نرم افزار سال ۸۶(مهندسی نیازمندی ها) tarane1992 ۴ ۴,۸۷۹ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۲:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Bon_Nemesis
  trade off نیازمندی ها naughtyboy0091 ۰ ۱,۰۲۶ ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ۰۷:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: naughtyboy0091
  گواهی معافیت تحصیلی نظام وظیفه jalili123 ۲ ۲,۴۶۱ ۰۳ مهر ۱۳۹۵ ۰۳:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: edward71
  لینکهای مطالب مفیدیکی ازمدیران مانشت/فوق العاده/جوابگوی مقداری از نیازهای داوطلبان ۹۶ دختر مهربان ۰ ۳,۸۳۶ ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ۰۲:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: دختر مهربان
  سوال در مورد کد نظام وظیفه برای ثبت نام ارشد sasy222 ۷ ۷,۱۷۹ ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ۰۲:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Hamed1992
  میزان رضایت مندی از خود تا کنون wskf ۱ ۱,۴۵۹ ۲۵ دى ۱۳۹۴ ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Tehran_95
  تشخیص conflict در مهندسی نیازمندی ها mostafapro ۰ ۱,۴۳۰ ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ۱۱:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: mostafapro
  لطفا کمک کنید !!!! مربوط به نظام وظیفه و ادامه تحصیل snap.unit ۰ ۱,۸۵۲ ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ۰۵:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: snap.unit
  گرایش معماری کامپیوتر:معرفی،تجارب،توصیه ها،استعدادها،پیش نیازها و... _MAjid_ ۱۱ ۷,۱۵۴ ۰۴ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: abolfazl pepco

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close