زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۵۲ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

ارسال:

pasargad7788 پرسیده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

در سوال زیر به نظرم هر دو گزینه ۳ و ۴ درست هستند. ولی سنجش گزینه ۳ رو زده. علت درستی گزینه ۳ رو می دونم ولی چرا گزینه ۴ یا ۲ درست نیستند؟
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

فرمت ادرس کش نگاشت مستقیم مثل A هست و فرمت ادرس B نمیتونیم برای کش نگاشت مستقیم در نظر بگیریم پس گزینه ۴ کلا غلط هست
اما در مورد گزینه ۲ من فکر میکنم تعداد کلمات موجود در کش fully associative میتونه برابر ۲^تعداد Tag هست پس گزینه ۲ غلطه
در واقع در این نوع کش خونه های کش بدون هیچ ادرسی کنار هم هستند و cpu تعدادی بیت به عنوان ادرس به کش میده اما این بیتها از دید کش ادرس نیستند بلکه بخشی از داده های خانه های کش هستند پس به تعداد بیتهایی که cpu به عنوان ادرس به کش میده، مقایسه کننده در کش وجود داره تا بطور همزمان تمام خانه های کش مقایسه کنه و اگر ادرس cpu در یکی از خونه های کش پیدا شد بقیه بیتهای اون خونه به cpu برمیگردونه
بیتهایی که cpu به کش میده به عنوان ادرس بیتهای پرارزش خونه های کش هست
در اینجا هم بیتهای پر ارزش Tag مشخص شده اند که ۲۵ تاست پس تعداد کلمه های کش ۲^۲۵ هست

۰
ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

حجم B رو نمی تونیم حساب کنیم چون هیچ اطلاعاتی از تعداد بلاک ها و تعداد بایت توو هر بلاک نداده

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  حجم B رو نمی تونیم حساب کنیم چون هیچ اطلاعاتی از تعداد بلاک ها و تعداد بایت توو هر بلاک نداده

B چون fully associative هست پس بلاک نداره

۰
ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

در فرمت آدرسیش بلاک نداره ولی توو اطلاعات مسئله باید تعداد بلاک های کشو ذکر کنه...چون کلا اطلاعات بلاک بلاک بین حافظه و کش منتقل میشه !

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۲۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  چون کلا اطلاعات بلاک بلاک بین حافظه و کش منتقل میشه !
در کش fully associative اینطوری که شما میگید نیست

۰
ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

پس چطوریه :-؟؟

۰
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۲۷ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  پس چطوریه :-؟؟

تو پست ۲ توضیح دادم

۰
ارسال:

azarakhsh1986 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

رو چه حساب میگید تعداد کلمه های کش ۲۵ به توان ۲ هس ؟
یه tag میتونه وا۳ چند تا کلمه در یک بلوک باشه !
پس بازم نمیتونیم اندازه کشو اینجا به دست بیاریم :-؟؟

۰
ارسال: #۱۰

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

۲۵ به توان ۲ نه! ۲ به توان ۲۵
ببینید اصلا ساختار کش fully associative بلوک نداره، یکسری کلمه هستند بدون هیچ ادرسی که کنار هم قرار گرفتند
من فکر میکنم بیشترین مقداری که کش میتونه داشته باشه ۲ به توان ۲۵ هست

۰
ارسال: #۱۱

azarakhsh1986 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

همون دو به توان ۲۵ :دی
آره دیگه ما هم همینو میگیم که نمیشه اندازه دقیق کشو اینجا محاسبه کرد و به قول شما حداکثر اندازش میشه ۲ به توان ۲۵ Smile

۰
ارسال: #۱۲

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

ح
(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۴۳ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  آره دیگه ما هم همینو میگیم که نمیشه اندازه دقیق کشو اینجا محاسبه کرد و به قول شما حداکثر اندازش میشه ۲ به توان ۲۵

من تمام این توضیحاتی که درمورد این نوع کش دادم طبق گفته های دکتر اجلالی سر کلاسشون بوده
اما یاد سوال ۶۶ پارسال افتادم یادم امد که اونجا برای کش fully associative اندازه بلاک مشخص کرده!
نمیدونم شاید من دارم اشتباه میگم! شاید این نوع کش هم بلاک داره یا اینکه منطور از بلاک سایز در اون سوال غیر از بلاک مورد نظر ما هست! Smile

۰
ارسال: #۱۳

unicornux پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۳۶ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  ساختار کش fully associative بلوک نداره

بلاک داره و تو این روش به ازای هر بلاک یک مقایسه کننده هم لازمه که بتونه به صورت موازی مقایسه کنه.

۰
ارسال: #۱۴

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۶ ب.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  بلاک داره و تو این روش به ازای هر بلاک یک مقایسه کننده هم لازمه که بتونه به صورت موازی مقایسه کنه.
ببینید وقتی میگید این نوع کش بلاک داره یعنی خونه های کش ادرس دارند اما در واقع خونه های کش ادرس ندارند بلکه ادرسی که cpu میده بخشی از داده های خونه های کش هست
این نوع کش همون کش set associative هست که فقط یک set داره و به تعداد خونه های کش way داره (این جمله با اطمینان کامل گفتم) پس کش fully associative بلاک نداره
تعداد خونه های کش fully associative برابر ۲ به توان تعداد تگها هست

تعداد مقایسه کننده ها هم به اندازه تعداد بلاک نیست بلکه به اندازه تعداد خانه های کش هست

۰
ارسال: #۱۵

unicornux پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۳۵ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  این نوع کش همون کش set associative هست که فقط یک set داره و به تعداد خونه های کش way داره (این جمله با اطمینان کامل گفتم) پس کش fully associative بلاک نداره
از این موضوع نمیتونیم نتیجه بگیریم که تعداد بلاک ها برابر تعداد خونه های کش هست؟
یعنی هر خونه برابر یک بلاک؟
یعنی تعداد بلاک مخالف صفر؟

۰
ارسال: #۱۶

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

پس دیگه نمیشه اسمشو گذاشت بلاک!
بلاک مجموعه ای از خونه هست که با هم ادرس یکسان دارند اینجا مجموعه ای از خونه که ادرس یکسان در کش دارند وجود نداره پس بلاکی هم وجود نداره

ارسال: #۱۷

azarakhsh1986 پاسخ داده:

RE: سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۲۰ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  پس دیگه نمیشه اسمشو گذاشت بلاک!
بلاک مجموعه ای از خونه هست که با هم ادرس یکسان دارند اینجا مجموعه ای از خونه که ادرس یکسان در کش دارند وجود نداره پس بلاکی هم وجود نداره

اینجوری بگیم درست تره به نظرم: بلاک مجموعه ای از خانه هاس که tag یکسان دارندیعنی بیتای پرارزششون مساویه و نه کل آدرس !! پس => در اینجا هم میتونیم بلاک داشته باشیمSmile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۸

unicornux پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

:ِD داره جالب میشه داستان Big Grin
این تست تو کنکور اومد من نمیزنم Big Grin

ارسال: #۱۹

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۴۶ ق.ظ)unicornux نوشته شده توسط:  :ِD داره جالب میشه داستان Big Grin
این تست تو کنکور اومد من نمیزنم Big Grin

نه !!!!!!!!!!!!! Big Grinبزنید چون تست سادیه
فقط خانوم نرگس خیلی اصرار دارن که بلوک نیست و ما میگیم هس Dodgy

۰
ارسال: #۲۰

Bache Mosbat پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

من نمی دونم بحث چیه. اگه شکل کش ها رو بکشین متوجه می شین که تو fully associative حجم برابر دو به توان tag هست زیرا به ازای هر tag یه دیتا وجود داره.
بحث بلاک و اینها شاید من متوجه نشدم الان دعوا سر چیه :دی . ولی کش که بدون بلاک نمی شه. کلا حافظه بدون بلاک نمی شه. اگه در مورد دو به توان tag مشکلی هست توضیح بدم، کلا تست ساده ایه. اگرم که نیست صلوات ختم کنین تاپیکو ببندیم. Big Grin
حرف نرگس خانم هم درسته هم اشتباه. اینکه بلاک نداره کلا حرف اشتباهیه. ولی چون تو fully بلاک ها می تونن هرجا قرار بگیرن تعداد بلاک ها در واقع با تعداد way ها برابره.

ارسال: #۲۱

pasargad7788 پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  من نمی دونم بحث چیه. اگه شکل کش ها رو بکشین متوجه می شین که تو fully associative حجم برابر دو به توان tag هست زیرا به ازای هر tag یه دیتا وجود داره.
بحث بلاک و اینها شاید من متوجه نشدم الان دعوا سر چیه :دی . ولی کش که بدون بلاک نمی شه. کلا حافظه بدون بلاک نمی شه. اگه در مورد دو به توان tag مشکلی هست توضیح بدم، کلا تست ساده ایه. اگرم که نیست صلوات ختم کنین تاپیکو ببندیم. Big Grin
حرف نرگس خانم هم درسته هم اشتباه. اینکه بلاک نداره کلا حرف اشتباهیه. ولی چون تو fully بلاک ها می تونن هرجا قرار بگیرن تعداد بلاک ها در واقع با تعداد way ها برابره.

به نظرم اشتباه می کنید اگر به کتاب پوران فصل حافظه مراجعه کنید می بینید که طبق شکل در نگاشت انجمنی کامل ۲ به توان تگ تعداد کلمات حافظه اصلی رو می ده.

کلا به نظرم در این طور مواقع اصلا نباید روی تگ حساب کرد. چون تگ می تونه بیت اضافی هم داشته باشه.
و دوم اینکه فکر کنم در نگاشت انجمنی کامل اصلا نتونیم به حافظه کش پی ببریمConfused چون بخش تگ اش مشخص می کنه که کدام بلاک از حافظه اصلی باشه و بخش کلمه هم کدام کلمه در بلاک رو می گه.

و اما....
علت اینکه می گم b می تونه نگاشت مستقیم باشه اینه که اگر در نگاشت مسقیم از بلاک استفاده نشه فرمت آدرسش به این صورت می شه

۰
ارسال: #۲۲

narges_r پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۳۴ ق.ظ)azarakhsh1986 نوشته شده توسط:  اینجوری بگیم درست تره به نظرم: بلاک مجموعه ای از خانه هاس که tag یکسان دارندیعنی بیتای پرارزششون مساویه و نه کل آدرس !! پس => در اینجا هم میتونیم بلاک داشته باشیم

خوب اگر بلاک تو این نوع کش مجموعه ای از خونه هایی بدونیم که تگ یکسان دارند پس وقتی cpu تگ به کش میده اونوقت کش چطور باید تشخیص بده کدوم یکی از خونه هایی که تگ یکسان دارند و برابر تگی هست که cpu به عنوان ادرس به کش داده باید به cpu برگردونه پس هر تگ باید منحصر به یک خونه باشه پس هیچ مجموعه خونه ای نمتونه تگ یکسان داشته باشه

اینکه تعداد خونه های این نوع کش برابر ۲ به توان تعداد بیتهای تگ هست مشکلی ندارم اما نمیتونم بفهمم در این نوع کش بلاک چه معنی ای میده؟!

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  تو fully بلاک ها می تونن هرجا قرار بگیرن تعداد بلاک ها در واقع با تعداد way ها برابره.

خوب هر way یک تگ منحصر به خودشو داره و همونطور که خودتون هم گفتید برای هر تگ یک دیتا وجود داره پس هر way یک خونه هست پس دیگه بلاک معنی ای نداره و این نوع کش خونه خونه هست

ارسال: #۲۳

azarakhsh1986 پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۵۰ ق.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  من نمی دونم بحث چیه. اگه شکل کش ها رو بکشین متوجه می شین که تو fully associative حجم برابر دو به توان tag هست زیرا به ازای هر tag یه دیتا وجود داره.

۲ به توان tag و توضیح بدید لطفا Smile

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۲۴

Bache Mosbat پاسخ داده:

[تصویر:  155664_1_1379086382.png]

نرگس جان، خونه خونه اصلا اصطلاح صحیحی نیست. واحد حافظه کلا بلاک هست برای جابه جایی. مفهوم حرفتون صحیحه ولی درست بیانش نمی کنین Smile

۰
ارسال: #۲۵

Bache Mosbat پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

منبع معماری که فقط پوران و مانو و اینا نیست! این بحث کلمه ی حافظه و بلاک و اینا فقط قراردادیه خیلی به پردازنده و کش پالیسی مربوطه. سخت نگیرین سر سوالات کنکور. اگه با مباحث پیشرفته تر معماری آشنا شین خیلی سر این چیزا بحث نمی کنین. من پیشنهاد می کنم اگه سوالی براتون پیش اومد گوگل سرچ کنین.
ساختار های کش صرفا یه نوع تعریفه مثل الگوریتم. که چه جوری آدرس بدیم. دایرکت بدیم یا مجموعه بندی کنیم یا چیز دیگه. پردازنده ها عموما ترکیبی از این ها رو پیاده سازی می کنن. نه فقط تو این قضیه کلا تو همه ی ساختار هایی که در کتاب مانو باهاش آشنا می شین. نمی دونم منظورمو تونستم برسونم یا نه.
اینکه سر تست خیلی ساده ی کنکور انقدر بحث شه خیلی هم خوبه ولی به شرط اینکه بحثش در درک و فهم یه چیزی مفید باشه.

۰
ارسال: #۲۶

pasargad7788 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

بالاخره b می تونه نگاشت مستقیم باشه؟

به دلیل اینکه اگر در نگاشت مسقیم از بلاک استفاده نشه فرمت آدرسش به این صورت می شه.

۰
ارسال: #۲۷

csharpisatechnology پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

[تصویر:  354_moghassemi.gif]
ص ۳۱۳ مقسمی

توی A داریم :
index تعداد برای انتخاب بلوک هست.
فیلد tag آدرس به طور همزمان با تمامی فیلدهای tag کش مقایسه میشه.
--------
به نظرم گزینه ی ۳ درست هست.

۲ به توان ۵
+
۲ به توان ۷
=
۲ به توان ۱۲
=
۴۰۹۶

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال: #۲۸

pasargad7788 پاسخ داده:

سوال ۱۱۰ آی تی ۸۸

کسی در مورد نگاشت مسقیم بودن B نظر نداره؟

به دلیل اینکه اگر در نگاشت مسقیم از بلاک استفاده نشه فرمت آدرسش به این صورت می شه.

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ۱۱۰ هوش sam037 ۰ ۱,۰۷۹ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ۰۵:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sam037
  ۱۱۴ نرم افزار ۱۱۰ الگوریتم sntbrz ۱۸ ۱۱,۳۲۲ ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: tondar.sal
  ۱۱۴ نرم افزار ۱۱۰ الگوریتم - سامانه های شبکه ای (تربیت مدرس) sntbrz ۶ ۲,۵۸۵ ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sntbrz
  مصاحبه با رتبه ۱۱۰ تجارت(قابل توجه بچه های ناپیوسته و کسای که زیاد نمیتونن درس بخونن) غضنفری ۱۲ ۵,۱۸۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: الهیان
  ۱۱۰ تجارت غضنفری ۶ ۲,۶۳۵ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۷:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: غضنفری
  ۱۱۰ نرم افزار با سهمیه شاگرد اولی shahmorteza ۴ ۲,۳۹۷ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: amirho3yn
  بکمک فوری می خواستم.کلیدهای سوالات ۱۱۰،۱۱۶،۱۱۷،۱۱۹(رشته مهندسی کامپیوتردفترچه C) نازین ۴ ۲,۱۴۳ ۰۳ خرداد ۱۳۹۳ ۰۸:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: نازین
Question ۱۱۰ هوش sorroshsaket ۹ ۶,۲۷۳ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۲:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: marjanmoodi
  ۸۸۳شبکه و ۹۵۰ تجارت hamedtoofan ۱۶ ۷,۳۴۹ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hamedtoofan
  راهنمایی برای رتبه ۱۱۰ معماری iceboy213 ۰ ۸۶۷ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: iceboy213

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close