زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۰:۱۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

ارسال:

armin_b00ter پرسیده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

چارت عملیاتی در یک سیستم دیجیتال دارای ۱۰۰ جعبه ی انتقال دارای ۱۰۰ جعبه ی انتقال و ۱۴ جعبه ی شرطی متفاوت است. اگر تعداد سیگنال های کنترل سیستم ۵۰ عدد باشد و ریزبرنامه واحد کنترل شامل ۱۸۰ ریز دستور باشد استفاده از حافظه ی نانو حداقل چند بیت صرفه جویی در حجم ریز برنامه به وجود می آورد ؟؟
۱) ۱۸۰ * ۴۵
۲) ۱۸۰ * ۴۶
۳) ۱۸۰ * ۴۳
۴) ۱۸۰ * ۴۲

در کتاب پوران و مقسمی گزینه ی ۴ انتخاب شده ولی به نظر من گزینه ی درست وجود ندارد.
به نظر من اگه سوال نانو که در سال ۹۰ مطرح شده دقت کنید به تشابه با این سوال پی می برید. تنها تفاوت اینه اونجا چارت رو کشیده ولی اینجا چارت رو توضیح داده. و این آقایون حل کننده اصلا به بیتهای شرطی و آدرس بعدی برای پرش دقت نکردن.
با توجه به اینکه ۱۴ جعبه ی شرطی متفاوت داریم پس به ۴ بیت برای کد کردن این شرط ها نیاز داریم. از طرفی در حالت بدون حافظه ی نانو به ۵۰ بیت برای سیگنال ها و ۸ بیت برای آدرس دستور بعدی نیاز داریم که مجموعا میشه ۴+۵۰+۸=۶۲ بیت. و در حالت حافظه ی نانو به علت داشتن تنها ۱۰۰ حالت مختلف از سیگنال ها به ۷ بیت برای آدرس دهی حافظه ی نانو و همینطور ۷ بیت برای آدرس دستور بعدی و ۴ بیت هم که برای شرط ها نیاز داریم یعنی مجموعا ۴+۷+۷=۱۸/
در نتیجه به اندازه ی ۶۲-۱۸=۴۴ بیت در هر دستور و مجموعا ۱۸۰*۴۴ بیت صرفه جویی می شود.

لطفا شما هم نظرتون رو بگید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۲
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

برای حل این سوال و همینطور سوال سال ۹۰ اصلا نیاز به چارت نداریم
این سوالها خیلی ساده و راحت حل میشن

ببینید اگر حافظه نانو وجود نداشت ۵۰*۱۸۰ حافظه مصرف میشد اما الان که حافظه نانو داریم log 180 (پایه لگاریتم ۲ هست) حافظه مصرف میشه که برابر با ۸ میشه
پس از استفاده از حافظه نانو اندازه حافظه ۸*۱۸۰ هست که تفاوت این دو ۴۲*۱۸۰ هست

۱
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۱۰ ب.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  
نقل قول: دوست گرامی این سوالو دکتر اجلالی سر کلاس باهمین توضیحاتی که دادم حل کردن!
هم سوالی که شما عنوان کردید هم سوال سال ۹۰
عذر می خوام با تمام احترامی که برای شما و دکتر اجلالی قائلم باید بگم ایشون هم نفهمیدن حافظه ی نانو چیه !

Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
جالبه!

ببینید فهمیدن درس یک طرف و حل کردن تست طرف دیگه
هرجور مایلید!

۱
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۲۶ ب.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  دوست عزیز شما تا درس رو نفهمید نمی تونید مسئله رو حل کنید. نمونش همین جا که شما تعداد دستورات رو با تعداد حالت های مختلف سیگنال ها اشتباه گرفتید. یعنی فقط مسئله رو حفظ کردید. اگه دکتر اجلالی هم همین کارو کرده باشه که مطمئنا ایشون هم این مبحث رو حداقل نفهمیدن. در ضمن سوال سال ۹۰ رو با این راه حل به جایی نمی رسید و اصلا جوابی تو گزینه ها پیدا نمی کنید.
در ضمن احترام تمامی این اساتید واجبه قبول. ولی ایشون که خدای معماری نیستن. هر کسی می تونه اشتباه کنه. نمونش تو حل تست کتاب های کنکوری به وفور یافت میشه.

جالب برای من اینه که شما خیلی راحت بخودتون اجازه قضاوت میدید( برام جالبتره که چقدر به خودتون مطمئنیدBig Grin)
دلیلی نداره تو یه تاپیک که سوال درسی پرسیدید من بیام با شما بحث کنم، پست قبل هم اگر حرفی از دکتر اجلالی نزده بودید جواب نمیدادم، مطمئن باشید ایشون تمام مباحثو خیلی خوب و کامل توضیح دادن و خیلی بهتر از من و شما هم این مباحثو فهمیدن!!!!!!!!!
درضمن من جوابی دادم، حالا فرض کنید اشتباه هم باشه، میشه درمورد سوال بحث کرد و بگید کجای پاسخ من اشتباه هست، من مثل شما مدعی نیستم و دوست دارم ایراد پاسخم بهم تذکر داده بشه

موفق باشیدSmile

۱
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

سوال به این سادگی ، من نمیدونم چه اصراریه که یه استاد بی سواد هست و جواب سوالو اشتباه داده
درضمن منطق من برای پذیرش پاسخ یک سوال صرفا حرف یک استاد نیست بلکه درک و فهم خودم از درست بودن اون پاسخ هست

استدلال برای حل:
قبل از اینکه از حافظه نانو استفاده بشه===> (50 تا بیت کنترل داریم + x تا بیت هم برای کنترل شرطها)* ۱۸۰ (--->تعداد ریز دستورات)
بعد از استفاده از حافظه نانو =====> چون حافظه قراره به یه حافظه ای اشاره بکنه که به تعداد ریز دستورات خونه داره پس تعداد بیتهای هر خونه حافظه برابر میشه با : ( x تا بیت برای کنترل شرطها + log180 ) ضربدر ۱۸۰
که اختلاف میشه ۴۲*۱۸۰

۱
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۵۵ ب.ظ)StudentSE نوشته شده توسط:  اگه تعداد جعبه های حالت برابره تعداد ریزدستورات متفاوت باشه
مساله حله.

ببینید اصلا اینجا مهم نیست چندتا بیت برای کنترل شرطها و ... داریم چون تعداد این بیتها ثابت هستند و فقط تعداد بیتهای کنترل قراره تقلیل پیدا بکنه وقتی از حافظه نانو استفاده میکنیم
ببینید قبل از اینکه از حافظه نانو استفاده بکنیم یه حافظه میکرو داریم که خونه های اون حافظه اندازه ای برابر = تعداد بیتهای کنترلی+تعداد بیتهای لازم برای کنترل شرطها
حالا وقتی از حافظه نانو استفاده میکنیم این حافظه میکرو که قراره به خونه های حافظه نانو اشاره بکنه تعداد بیتهاش کم میشه و برابر =لگاریتم تعداد ریز دستورات + تعداد بیتهای لازم برای کنترل شرطها(که برابر با همون بیتهای لازم برای کنترل شرطها قبل از استفاده از حافظه نانو هست و تغییری نمیکنه)
پس وقتی این دو مقدار از هم کم میکنیم دیگه مهم نیست تعداد بیتهای لازم برای کنترل شرطها و تعداد جعبه حالت و... چندتا هست

ارسال:

StudentSE پاسخ داده:

RE: سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

بقیه ارشدی هام تایید می کنند تعداد ریزدستورات متفاوت به جعبه های حالت ربطی نداره؟
راستش تبدیل asm چارت به کد رو خیلی مسلط نیستم...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۱
ارسال:

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۵۷ ب.ظ)StudentSE نوشته شده توسط:  سوالم رو کلی در نظر بگیرید
شبیه سوال سال ۹۰.که گزینه ها نشون میدن طراح جعبه های حالت رو به عنوان تعداد ریزدستور متفاوت در نظر نداشته و از همون تعداد ریزدستوراتی که در سوال آمده برای حافظه نانو استفاده کرده.و این مطابق با پاسخهای شما هم هست.

این تاپیک مربوط به سوال ۹۰ نیست اما درمورد این سوال هم توضیح میدم
سوال ۹۰ هم مشابه همین سوال حل میشه
قبل از استفاده از حافظه نانو، تعداد بیتهای هر خونه حافظه میکرو برابر = تعداد بیتهای کنترلی + تعدادی بیت برای کنترل شرطها(x)
که برابر میشه با ۱۰۰+x

بعد از استفاده از حافظه نانو، تعداد بیتهای هر خونه حافظه میکرو برابر = log تعداد ریز دستورات + تعدادی بیت برای کنترل شرطها(x)
که برابر میشه با ۸+x

حالا باید گزینه هارو چک کنیم ببینیم تو کدوم گزینه این دو مقدار صدق میکنه که فقط گزینه ۱۰۳ و ۱۱ صادق هست یعنی x برابر ۳ بوده

همونطور که گفتید در این سوال اصلا نیاز به اون چارتی که کشیده شده نیست

۱
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

دعوای قشنگی بود
من که لذت بردم Cool

ولی ازطرفی برای اولین بار با موردی مواجه شدم که تا حالا ندیده بودم و اونم log گرفتن از ریز دستورات بود و یکی دیگه ۸ بیت برای دستور آدرس بعدی بود که چشممون به جمالش روشن شد Big Grin (البته کاری به درستی یا غلطی اش ندارم ولی میگم تا حالا ندیده بودم)

دو حالت تست ۸۸ و ۹۰ را با هم مقایسه کنید و طبق نظر خودم و بر اساس فرضیاتی که هست و مواردی که تا حالا از این مدل تست ها دیدم اینو حل میکنم
فرض ۱: جوابهایی که برای این سوال هست ، سیگنال کنترلی ۵۰ گرفته میشه و با log جعبه های شرطی جمع نمیشه
فرض ۲: ولی درسوال سال ۹۰ جوابهایی که داده شده ، تعداد سیگنالهای کنترلی با log جعبه های شرطی جمع شده
فرض ۳: تعداد دستورات متفاوت میشه = تعداد جعبه های شرطی + تعداد جعبه های انتقالی (موردی غیر از این ندیدم)

با فرض ۱ و ۳
حجم حافظه اصلی = ۱۸۰ * ۵۰
حجم میکرو = ۱۸۰ * log114 برابر با ۱۸۰ * ۷
حجم نانو = ۱۱۴ * ۵۰
صرفه جویی میشه ۱۸۰ * ۴۳
که در مورد جواب سنجش چند نظر هست
۱/ اشتباه حساب کرده
۲/ یه بیت واسه تمایز جعبه های شرطی و انتقال در نظر گرفته (که این احمقانه است)
۳/ طراح معلوم نیست چه نیتی داشته شاید مثل شما یه فیلد آدرس بعدی در نظر گرفته و .... خدا عالمه

با فرض ۲ و ۳
حجم حافظه اصلی = ۱۸۰ * ۵۴
حجم میکرو = ۱۸۰ * ۷
حجم میکرو = ۱۱۴ * ۵۰
و صرفه جویی میشه ۱۸۰* ۴۴

البته فرض های دیگری هم میشه گرفت . مثلا حجم میگرو میشه
[tex](180*log100) (180*log14) = 180*11[/tex]
یعنی جداشون کنیم که بازم عجیبه
ولی جواب حالت اول بدست میاد

در کل ، چیزی که معلومه اینه که اساتید معماری تو این زمینه لنگ میزنن، چون کتابی ندیدم که درست در این مورد توضیح بده و یا اگر اساتید تو این زمینه تخصص دارن ، شاید اختلاف سلیقه و نظر زیاده که کسی طرف توضیح چنین مطالبی نمیاد.
توجه کردید که تو این چند سال چقدر تست از این موضوع میاد ولی کتابها اصلا به این موضوعی توجی ندارن و فقط صرفا با چند تا تست ، جمع و جورش میکنن و میرن
پس خیلی خودتون را ناراحت نکنید. اگه دیدید تست خیلی مبهمه رد بشید برید.

۰
ارسال: #۱۰

svk7 پاسخ داده:

یه سوالی دارم،طول هر دستور تو اینجا چند بیته؟

۰
ارسال: #۱۱

svk7 پاسخ داده:

به نظرمن:
طول هر دستور=۵۰ بیت
تنوع دستورات=۱۴
تعداد دستورات برنامه=۱۸۰
اگه از نانو استفاده نکنیم ۵۰*۱۸۰ اندازه حافظه کنترلی میشه
اگه ازنانو استفاده کنیم ۱۴*۵۰ رو میریزیم تو حافظه نانو + وچون ۱۴ تا دستوره متنوع داریم ۴ بیت لازم هست و چون برناممون ۱۸۰ خطه ما برای هر خط(که یک دستوره ،هر خط)۴کد دستور رو میزاریم که میشه ۱۸۰*۴
جواب:(۱۸۰*۵۰)-(۱۸۰*۴)-(۱۴*۵۰)=۱۸۰*۴۲

تو این تنوع دستورات که برابر باشه با تعداد جعبه ی شرطی مطمئن نیستم

۰
ارسال: #۱۲

۸Operation پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۵۲ ب.ظ)svk7 نوشته شده توسط:  جوابSad۱۸۰*۵۰)-(۱۸۰*۴)-(۱۴*۵۰)=۱۸۰*۴۲
اولا در مورد استدلال شما دوست عزیز حقیقتا خیلی برام جالب بود که این مدل تفسیر شما جواب درستی داده!اما وقتی حلش کردم دیدم روش حل شما جواب نمیده!چون در آخر اگه حساب کنید میشه ۷۵۸۰=۷۵۶۰ و این یه تناقضه!نه؟!

اما در مورد گفته آرمین!من هم با بعد از حل سوال سال ۹۰ به این که حل کتاب پوران واسه تست سال ۸۸ و این سوال باهم مغایرتایی دران پی برده بودم!
در مورد سوال سال ۸۸ که مطرح کردی انگار پوران قضیه رو پیچونده و آخرم خیلی راحت ۴۳ رو کرده ۴۲ و گفته بخاطر تفکیک جعبه های انتقالی و شرطی که بنظر اعتبار چندانی نداره و بیشتر یه توجیه هستش!(البته شاید هم اشتباه از درک من باشه!)
اما در مورد این دو مسئله یه چیزی به ذهن می رسید یکی اینکه در سوال سال ۸۸ تعداد دستورهای متفاوت به کمک چارت بدست اومده و در سوال سال ۹۰ طول ریز دستور!
اما اگه بخوایم مثه آرمین جفت سوالارو بر اساس یک روش حل کنیم من با ۵۰+۴ موافقم باهات اما ۸ رو واسه چی اوردی تو محاسبه!؟ در حافظه نانو هم ۷ تا واسه ۱۰۰ تا انتقالی ۴ تا هم واسه شرطا که میشه ۱۱
۵۴-۱۱=۴۳
اما خب اینجوری هم به ۴۲ که کلیده نمی رسیم!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۳

۸Operation پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۲۸ ب.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  بالا هم توضیح دادم توی میکروپروگرام تو هر دستور به آدرس دستور بعدی هم احتیاجه که چون ۱۸۰ تا دستور داریم میشه ۸ بیت.
آره حرفتو قبول دارم!اما اینجا نیازی به فیلد آدرس بعدی نیست!یعنی من توی این مدل تستا ندیم لحاظ بشه!اگر اشار کرده بود حق با تو بود به نظرم!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۴

Saagharmh پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۱ ق.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  چارت عملیاتی در یک سیستم دیجیتال دارای ۱۰۰ جعبه ی انتقال دارای ۱۰۰ جعبه ی انتقال و ۱۴ جعبه ی شرطی متفاوت است.
اطلاعاتی برای گیج کردن ...
(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۱ ق.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  اگر تعداد سیگنال های کنترل سیستم ۵۰ عدد باشد و ریزبرنامه واحد کنترل شامل ۱۸۰ ریز دستور باشد استفاده از حافظه ی نانو حداقل چند بیت صرفه جویی در حجم ریز برنامه به وجود می آورد ؟؟
۱) ۱۸۰ * ۴۵
۲) ۱۸۰ * ۴۶
۳) ۱۸۰ * ۴۳
۴) ۱۸۰ * ۴۲
این سیستم قابلیت انجامه دو به توان ۵۰ ریزدستور رو داره اما ما داریم فقط از ۱۸۰ تای اون استفاده می کنیم.
تعداد ریزدستور ۱۸۰تاست و ۱۸۰ ریزدستور رو میشه با ۸ بیت متمایز کرد(چون ۲ به توان هشت میشه ۲۵۶).
بنابراین ما با استفاده از حافظه نانو میتونیم در تعداد سیگنال کنترلی ۴۲تا صرفه جویی کنیم ( ۵۰ منهای هشت میشه ۴۲ )

۰
ارسال: #۱۵

Saagharmh پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

یه ضرب و جمع سادست خودت انجام بده ببین چقدر صرفه جویی میکنیم.

در هر حال صلاح مملکت خویش خسروان دانند. از ما گفتن بود.

یعنی شما داری میگی

(۲ به توان ۵۰ ) ضربدر ( ۵۰ ) از

(۲ به توان ۵۰ ضربدر ۸) + (۲۵۶ ضربدر ۵۰)

کمتره

۰
ارسال: #۱۶

Saagharmh پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

خب ظاهرا شما حرف حرف خودته و جواب رو بلدی. پس دیگه به بحث نیازی نیست و هرکسی هرجور بلده حل میکنه.

۰
ارسال: #۱۷

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۳۸ ب.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  حافظه نانو به تعداد ریز دستورات خونه نداره بلکه به تعداد حالات مختلفی از بیت های کنترل که استفاده میشه در ریز عملیات ها خونه داره. شما با این استدلالتون دارین عملا تمام اطلاعات حافظه ی میکرو رو منتقل می کنید به حافظه ی نانو. لطفا توضیحات منو تو پست آخرم مطالعه کنید. نمی دونم کجای حرفم گنگه واقعا !!!

دوست گرامی اینجا اصلا به حافظه نانو کاری نداریم فقط میدونیم قراره حافظه نانو استفاده بشه
بله حافظه نانو به تعداد ریزدستورات خونه داره اما حافظه قراره به حافظه نانو اشاره بکنه و ادرس خونه های نانو در خودش ذخیره کنه
بحث سر صرفه جوییه وگرنه مشخصه که تعداد خونه های حافظه ربطی به تعداد ریز دستورات نداره اما مسلما به تعداد ریز دستورات از خونه های حافظه استفاده میکنه

فکر میکنم خوب متوجه مبحث نانو نشدید!

۰
ارسال: #۱۸

narges_r پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۳۰ ب.ظ)StudentSE نوشته شده توسط:  بقیه ارشدی هام تایید می کنند تعداد ریزدستورات متفاوت به جعبه های حالت ربطی نداره؟

ببینید اگر قرار بود تعداد بیتهای لازم برای یک ریز دستور بدست بیارید، باید تعداد بیتهای لازم برای کنترل شرطها و ادرس مقصد و یا پرش و... به تعداد بیتهای کنترلی اضافه میکردید تا تعداد بیتهای لازم برای یک ریز دستور بدست بیاد اما اینجا اصلا بحث سر تعداد بیتهای ریز دستور نیست
بحث سر حجم استفاده حافظه میکرو قبل و بعد از استفاده از حافظه نانو هست

ارسال: #۱۹

StudentSE پاسخ داده:

[/quote]

ببینید اگر قرار بود تعداد بیتهای لازم برای یک ریز دستور بدست بیارید، باید تعداد بیتهای لازم برای کنترل شرطها و ادرس مقصد و یا پرش و... به تعداد بیتهای کنترلی اضافه میکردید تا تعداد بیتهای لازم برای یک ریز دستور بدست بیاد اما اینجا اصلا بحث سر تعداد بیتهای ریز دستور نیست
بحث سر حجم استفاده حافظه میکرو قبل و بعد از استفاده از حافظه نانو هست
[/quote]

سوالم رو کلی در نظر بگیرید
شبیه سوال سال ۹۰.که گزینه ها نشون میدن طراح جعبه های حالت رو به عنوان تعداد ریزدستور متفاوت در نظر نداشته و از همون تعداد ریزدستوراتی که در سوال آمده برای حافظه نانو استفاده کرده.و این مطابق با پاسخهای شما هم هست.

۰
ارسال: #۲۰

negarak69 پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

سلام

من قبل دیدن این تاپیک این سوالو اینجوری حلش کرده بودم
تعداد کل دستورات------> 100+14=114
پس نانو کلا میشه ۱۱۴*۵۰
حالا میکرو برا ادرس دهی نانو به ۷بیت نیاز داره یعنی عملا حجم جدید میکرو---->7*180
که با این حساب :صرفه جویی-------> 180*(7-50)
یعنی گزینه ۳

۰
ارسال: #۲۱

negarak69 پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

کسی نظری نداره راجع به این راه حل؟

۰
ارسال: #۲۲

StudentSE پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۴۵ ب.ظ)negarak69 نوشته شده توسط:  کسی نظری نداره راجع به این راه حل؟
تو تستا شیوه narges جواب میده....

۰
ارسال: #۲۳

masoud67 پاسخ داده:

در کمال تعجب و ناباوری امروز اون دو موردی که گفتم تا حالا به چشمم نخورده بود ، خورد
۱/ log گرفتن از ریز دستورات
۲/ بیت برای آدرس دستور بعدی
که همین الان تو کتاب بانک تست پارسه دیدم (هر چند من این کتابو اصلا صحیح نمیدونم ولی دیدم اینجا مطرح کنم بد نیست)

در این کتاب گفته که برای آدرس دهی ۱۸۰ کلمه باید از ۸ بیت استفاده کرد. در روش بدون نانو باید تمام ۵۰ سیگنال استفاده شود و در نانو فقط کافی آدرس دستور بعدی بیاد یعنی ۵۰-۸=۴۲ اختلاف بیت های این دو مجموعه میشه و ۱۸۰*۴۲
و علنا ۱۰۰ جبعه و ۱۴ جعبه کشکه

البته خوشحال نباشید چون همینو تو کتاب معماری پارسه اینجور جواب داده که آدم دردش میاد که تو خودشون هم درگیری دارن
تعداد دستورات متفاوت ۱۱۴
حافظه = ۱۸۰ * ۵۰
حافظه میکور = ۱۸۰ * ۷ ، اینجا ۷ همون log دستورات ۱۱۴ هست
و صرفه جویی میشه ۴۳*۱۸۰
و به صراحت گفته که کلید سنجش اشتباهه که ۴۲ گرفته

خلاصه دوستان وقتی تو یه موسسه بزرگ و با اساتید مجرب HuhHuhHuh چنین اختلافی هست ، زیاد به خودتون سخت نگیرید.

ارسال: #۲۴

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

با عرض پوزش از شما دوست عزیز. ولی شما کلا نفهمیدی حافظه ی نانو چیه !!!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۲۵

narges_r پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۹ ب.ظ)armin_b00ter نوشته شده توسط:  با عرض پوزش از شما دوست عزیز. ولی شما کلا نفهمیدی حافظه ی نانو چیه !!!

دوست گرامی این سوالو دکتر اجلالی سر کلاس باهمین توضیحاتی که دادم حل کردن!

ارسال: #۲۶

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۰۰ ب.ظ)svk7 نوشته شده توسط:  یه سوالی دارم،طول هر دستور تو اینجا چند بیته؟
بالا توضیح دادم که وحید جان. با توجه به توضیحات بالا بدون نانو ۶۲ بیت و با نانو ۱۸ بیته.
البته اگه شرط ها و آدرس پرش رو در نظر نگیریم بدون نانو میشه ۵۰ و با نانو میشه ۷ بیت.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۲۷

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۵۲ ب.ظ)svk7 نوشته شده توسط:  به نظرمن:
طول هر دستور=۵۰ بیت
تنوع دستورات=۱۴
تعداد دستورات برنامه=۱۸۰
اگه از نانو استفاده نکنیم ۵۰*۱۸۰ اندازه حافظه کنترلی میشه
اگه ازنانو استفاده کنیم ۱۴*۵۰ رو میریزیم تو حافظه نانو + وچون ۱۴ تا دستوره متنوع داریم ۴ بیت لازم هست و چون برناممون ۱۸۰ خطه ما برای هر خط(که یک دستوره ،هر خط)۴کد دستور رو میزاریم که میشه ۱۸۰*۴
جوابSad۱۸۰*۵۰)-(۱۸۰*۴)-(۱۴*۵۰)=۱۸۰*۴۲

تو این تنوع دستورات که برابر باشه با تعداد جعبه ی شرطی مطمئن نیستم
تنوع دستورات برابر تعداد جعبه های انتقاله. جعبه های شرطی برابر تعداد شرط هاست. موضوع اینه در سوالات معمول نانو اصلا بحث شرط مطرح نمیشه و به همین خاطر ما طول دستور رو فقط برابر تعداد سیگنال های کنترل در نظر میگیریم. ولی تو بحث واحد کنترل میکروپروگرام توی هر دستور هم آدرس دستور بعدی و هم شرطی که باید انتخاب بشه و یا اینکه اصلا شرط نداریم هم باید باشه. تو سوال نانو سال ۹۰ اگر این مسائل رو در نظر نگیری اصلا به جواب نمی رسی. من خواهش می کنم قبل از نظر دادن حتما سوال ۷۰ سال ۹۰ رو بررسی کنید.
من بحثم اینه اصولا اگر قراره که مسئله ی انتخاب شرط رو توی دستور لحاظ نکنیم چرا اصلا تعدادش مطرح شده ؟؟؟

البته یک حالت دیگه هم وجود داره که بگیم فقط شرط ها رو در نظر بگیریم و آدرس دستور بعدی رو در نظز نگیریم که جواب میشه ۴۳*۱۸۰

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۰۴ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  دوست گرامی این سوالو دکتر اجلالی سر کلاس باهمین توضیحاتی که دادم حل کردن!
عذر می خوام با تمام احترامی که برای شما و دکتر اجلالی قائلم باید بگم ایشون هم نفهمیدن حافظه ی نانو چیه !
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۲۸

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۱۷ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
جالبه!
ببینید فهمیدن درس یک طرف و حل کردن تست طرف دیگه
هرجور مایلید!
دوست عزیز شما تا درس رو نفهمید نمی تونید مسئله رو حل کنید. نمونش همین جا که شما تعداد دستورات رو با تعداد حالت های مختلف سیگنال ها اشتباه گرفتید. یعنی فقط مسئله رو حفظ کردید. اگه دکتر اجلالی هم همین کارو کرده باشه که مطمئنا ایشون هم این مبحث رو حداقل نفهمیدن. در ضمن سوال سال ۹۰ رو با این راه حل به جایی نمی رسید و اصلا جوابی تو گزینه ها پیدا نمی کنید.
در ضمن احترام تمامی این اساتید واجبه قبول. ولی ایشون که خدای معماری نیستن. هر کسی می تونه اشتباه کنه. نمونش تو حل تست کتاب های کنکوری به وفور یافت میشه.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۲۹

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۴۷ ب.ظ)۸Operation نوشته شده توسط:  اما در مورد این دو مسئله یه چیزی به ذهن می رسید یکی اینکه در سوال سال ۸۸ تعداد دستورهای متفاوت به کمک چارت بدست اومده و در سوال سال ۹۰ طول ریز دستور!
در هر دو سوال ما تعداد حالات مختلف سیگنال کنترل و تعداد شرط رو از چارت استخراج می کنیم و با استفاده داده های دیگه مسئله طول دستور رو تو ۲ حالت محاسبه می کنیم. منتها سوال سال ۹۰ همینجا تموم میشه ولی سال ۸۸ باید بگیم چقد صرفه جویی شده.
(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۳:۴۷ ب.ظ)۸Operation نوشته شده توسط:  اما اگه بخوایم مثه آرمین جفت سوالارو بر اساس یک روش حل کنیم من با ۵۰+۴ موافقم باهات اما ۸ رو واسه چی اوردی تو محاسبه!؟ در حافظه نانو هم ۷ تا واسه ۱۰۰ تا انتقالی ۴ تا هم واسه شرطا که میشه ۱۱
بالا هم توضیح دادم توی میکروپروگرام تو هر دستور به آدرس دستور بعدی هم احتیاجه که چون ۱۸۰ تا دستور داریم میشه ۸ بیت.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۳۰

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

دوستان من الان به یه مشکل اساسی برخورد کردم. احساس می کنم سوال سال ۹۰ جوابش تو گزینه ها نیست و در مورد سوال بالا هم به ضرس قاطع می گم که جواب میشه ۴۳*۱۸۰/ اونم به این دلیل که در محاسبه طول دستور نانو ۸ بیت برای آدرس دستور بعدی ، ۴ بیت برای شرط و ۷ بیت برای آدرس دهی حافظه نانو نیاز داریم یعنی مجموعا ۱۹ بیت.
که ۶۲ - ۱۹ = ۴۳ پس ۴۳*۱۸۰ بیت صرفه جویی می کنیم.

یعنی تنها فرقی که توی طول دستور حافظه ی نانو با غیر نانو هست اینه که در غیر نانو ما تمامی بیتها ی کنترلی رو داریم ولی در نانو فقط حالاتی که پیش میاد رو در حافظه ی نانو قرار میدیم و با تعدادی بیت در دستور اصلی اون هارو آدرس دهی میکنیم و بقیه اجزای دستور در هر دو حالت یکسان هستند. رو همین حساب وقتی فقط بحث صرفه جویی میشه نیازی نیست که شرط ها و آدرس بعدی رو در نظر بگیریم چون خود به خود موقع تفریق با هم ساده می شن. ولی وقتی بحث طول دستور ها مثل سال ۹۰ مطرح میشه باید شرط ها و آدرس دستور بعدی رو هم در نظر بگیریم.

با این حساب جواب سوال سال ۹۰ باید بشه ۱۱۱ برای غیر نانو و ۱۵ برای نانو !!!!

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۳۰ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  دلیلی نداره تو یه تاپیک که سوال درسی پرسیدید من بیام با شما بحث کنم، پست قبل هم اگر حرفی از دکتر اجلالی نزده بودید جواب نمیدادم، مطمئن باشید ایشون تمام مباحثو خیلی خوب و کامل توضیح دادن و خیلی بهتر از من و شما هم این مباحثو فهمیدن!!!!!!!!!
دوست عزیز دکتر اجلالی که دکترای حافظه ی نانو نداره!!! ایشون فقط مدرس این درسه و ممکنه در خیلی زمینه های دیگه بسیار متخصص باشه و قابل احترام. اکثر این کتابایی کنکور رو هم مدرسین این درس تالیف کردند. و اکثرا هم در مورد حافظه ی نانو یا توضیح ندادن یا خیلی کم توضیح دادن. تو جواب تستا هم این مسائل رو پیچوندن. من از این ناراحتم که دلیل و منطق شما واسه درستی یه سوال حرف فلان آدمه و دلیلی نمیارین خودتون واسش. اشتباهی که کرده بودین بالا گفتم چیه. حالا یا شما اشتباه کردید یا دکتر اجلالی اشتباه گفته که اگر ایشون اینجور گفته باشه نشون می ده که خودشونم درکی نداشتن در مورد این موضوع.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۳۱

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۵:۳۴ ب.ظ)Saagharmh نوشته شده توسط:  این سیستم قابلیت انجامه دو به توان ۵۰ ریزدستور رو داره اما ما داریم فقط از ۱۸۰ تای اون استفاده می کنیم.
تعداد ریزدستور ۱۸۰تاست و ۱۸۰ ریزدستور رو میشه با ۸ بیت متمایز کرد(چون ۲ به توان هشت میشه ۲۵۶).
بنابراین ما با استفاده از حافظه نانو میتونیم در تعداد سیگنال کنترلی ۴۲تا صرفه جویی کنیم ( ۵۰ منهای هشت میشه ۴۲ )
اینجوری که گفتی حجم حافظه نانومون میشه ۵۰*۱۸۰ که به تنهایی اندازه ی همون حافظه ی اولیه اس. پس مجموعا هیچ صرفه جویی نشده که هیچ یه چیزیم اضافه کردیم به حافظه ی مصرفی اولمون. اینجوری نه تنها در مجموع در حافظه صرفه جویی نمیشه بلکه سرعت کار هم به خاطر استفاده از دو سطح حافظه پایین میاد. با این حساب چرا از حافظه ی نانو استفاده کنیم ؟ مگه مرض داریم ؟؟؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۳۲

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۱۴ ب.ظ)Saagharmh نوشته شده توسط:  حجم حافظه ROM مربوط به μp میشه ۸*y (قبلا بوده ۵۰*y) و حجم حافظه نانو میشه ۵۰*۲۵۶/

بنابراین مرض نداریم از نانو استفاده کنیم. البته این طور بستن رام و نانو سرعت رو پایین میاره که راه حل داره ولی راه حلش برای دوره لیسانس نیست.
اصلا هدف از استفاده از حافظه ی نانو اینه که کل حجم حافظه مصرفی کم بشه که هزینه کمتر بشه ولی شما کلا حافظه ی نانو رو در نظر نمی گیرید و میکروشو می بینید. لطفا به جای پافشاری روی این جواب ، منطقی فکر کنید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۳۳

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۲۴ ب.ظ)Saagharmh نوشته شده توسط:  یه ضرب و جمع سادست خودت انجام بده ببین چقدر صرفه جویی میکنیم.

در هر حال صلاح مملکت خویش خسروان دانند. از ما گفتن بود.

یعنی شما داری میگی

(۲ به توان ۵۰ ) ضربدر ( ۵۰ ) از

(۲ به توان ۵۰ ضربدر ۸) + (۲۵۶ ضربدر ۵۰)

کمتره
نه من میگم ۵۰*۱۸۰ از ۱۸۰*۸ + ۱۸۰*۵۰ کمتره !!!

در حالت غیر نانو ۱۸۰ دستور توی حافظه ی میکرو داریم که طولشون حالا فرض می کنیم ۵۰ باشه.
تو حالت نانو ۱۸۰ تا دستور توی حافظه ی میکرو داریم که طولشون ۸ با حل شما و ۱۸۰ تا دستور تو حافظه ی نانو داریم که طولشون ۵۰ ست.
۲ به توان ۵۰ تعداد حالات مختلفیه که میشه با ۵۰ بیت کنترل تولید کرد نه طول دستور در حافظه! لطفا دقت کنید.

(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۳۵ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  بعد از استفاده از حافظه نانو =====> چون حافظه قراره به یه حافظه ای اشاره بکنه که به تعداد ریز دستورات خونه داره پس تعداد بیتهای هر خونه حافظه برابر میشه با : ( x تا بیت برای کنترل شرطها + log180 ) ضربدر ۱۸۰
حافظه نانو به تعداد ریز دستورات خونه نداره بلکه به تعداد حالات مختلفی از بیت های کنترل که استفاده میشه در ریز عملیات ها خونه داره. شما با این استدلالتون دارین عملا تمام اطلاعات حافظه ی میکرو رو منتقل می کنید به حافظه ی نانو. لطفا توضیحات منو تو پست آخرم مطالعه کنید. نمی دونم کجای حرفم گنگه واقعا !!!
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۳۴

StudentSE پاسخ داده:

دوستان
اگه تعداد جعبه های حالت برابره تعداد ریزدستورات متفاوت باشه
مساله حله.
اما تو این دو تست فقط از جعبه های شرط استفاده کرده...

ارسال: #۳۵

armin_b00ter پاسخ داده:

سوال ۷۵ مهندسی ۸۸

من واسه حرفایی که زدم دلیل و منطق آوردم ولی شما فقط رو همون حرفای قبلی تاکید کردید. عیبی نداره من دیگه واقعا حوصله ی بحث ندارم. حالا من اینجوری حل می کنم شما هم اونجوری حل کنید بالاخره یکیش درسته دیگه !
(۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۰۰ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  فکر میکنم خوب متوجه مبحث نانو نشدید!
من فکر می کنم شما نه تنها نانو رو نفهمیدید کلا میکروپروگرامینگ رو هم نفهمیدید چیه!! خوش باشید.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال مهندسی نرم افزار سال ۸۶(مهندسی نیازمندی ها) tarane1992 ۴ ۴,۸۷۹ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ۰۲:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Bon_Nemesis
  فرق بین مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار با مهندسی کامپیوتر نرم افزار Rafaat ۰ ۳,۸۶۹ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Rafaat
  سوال ۱۱۵- مهندسی ۹۶- منطق مرتبه اول mzi ۰ ۱,۵۴۶ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mzi
  درخواست حل سوال گراف از مهندسی کامپیوتر ۹۳ Sepideh96 ۴ ۲,۸۰۲ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Sepideh96
  سوال درباره علوم تصمیم و مهندسی دانش mohammad386 ۷ ۶,۳۲۵ ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: mehran_360
  سوال ۱۲۰ مهندسی هوش ۹۲ MBe ۱ ۱,۶۱۰ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۸:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: آزادمنش
  سوال ۴۶ گسسته کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر سال ۹۵ mhasa ۱۳ ۸,۶۷۲ ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ ۰۱:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.majed.ha
  سوال ۹۷ مهندسی ۹۴ mzha ۳ ۱,۸۵۹ ۰۱ فروردین ۱۳۹۶ ۰۲:۳۸ ب.ظ
آخرین ارسال: mzha
  مهندسی کامپیوتر ۸۸-سوال ۷۵-چارت ASM MiladCr7 ۵ ۴,۹۴۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: M a h d i
  سوال مهندسی کامپیوتر - آزاد ۸۵ ali.majed.ha ۴ ۲,۲۶۲ ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۰:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: ali.majed.ha

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close