زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۰۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کتاب لینز: تمرین بخش ۱/۲ _ شماره ۱۵

subtitle
ارسال:

هاتف پرسیده:

سلام
سعی کنید برای این زبان یه گرامر بدید تا در مورد اش بحث کنیم.
الفبای این زبان فقط حرف a هست.

[تصویر:  attachment.php?aid=11520]

راهنمایی: باقیمانده ی تقسیم طول رشته به ۳ میتونه ۰، ۱ یا ۲ باشه، همچنین برای عدد ۲ باقی مانده های ۰ یا ۱ رو خواهیم داشت، باید گرامری بنویسیم که رشته هایی رو تولید کنه که طول اون رشته ها به نحوی باشه که اگر به ۳ تقسیم اش کنیم همون باقی مانده ای رو نده که وقتی به ۲ تقسیم اش می کنیم! مثلا اگر طول رشته ۶ باشه باقی مانده تقسیم اش به ۳ میشه ۰ و همچنین باقی مانده تقسیم اش به ۲ هم میشه ۰ پس قبول نیست! اما اگر طول رشته ۹ باشه باقی مانده تقسیم به ۳ اون میشه ۰ ولی باقی مانده تقسیم به ۲ اون میشه ۱

۰
ارسال:

reyhaneh64 پاسخ داده:

RE: کتاب لینز: تمرین بخش ۱/۲ _ شماره ۱۵

سوال ۱۵:
باقیمانده طول رشته بر ۳ نباید با باقیمانده طول رشته بر ۲ یکسان باشه.
باقیمانده بر ۲ شامل ۰ و ۱
باقیمانده بر ۳ شامل ۰و ۱و ۲

یعنی :
۱/ باقیمانده هر دو هم بر ۲ و هم بر ۳ ، همزمان نباید ۰و۱ باشند.
یعنی نباید طول رشته به صورت ۶k , 6k+1 باشه
۲/وقتیم که باقیمانده طول رشته بر ۳، دو بشه، مثل اعداد ۵،۸،۱۱،...همیشه شرط سوال رو دارند.که به صورت ۶k+2,6k+5 مباشند.

در مورد ۶k+3 ها که پس از ساده سازی همون مضرب ۳ ها هستن یاقیموندشون بر ۳ ، ۰ هست و تو مورد ۱ در نظر گرفتیم و اینجا لحاظش نمیکنیم.
طول ۲ و ۳ و ۴ و ۵ رو هم به تنهایی در نظر میگیریم( دلیل جدا کردن S , A)
پس نتیجه میشه:

[tex]S\rightarrow aaaaaaA|aa|aaa|aaaa|aaaaa[/tex]
[tex]A\rightarrow aaaaaaA|aa|aaaa|aaaaa[/tex]

۰
ارسال:

Somayeh_Y پاسخ داده:

من این گرامر رو نوشتم
[tex]S\rightarrow aaaaaaA/A[/tex]
[tex]A\rightarrow aa/aaa[/tex]

من چند تا رشته رو مثال زدم برای خودم.
رشته با طول ۱ پذیرش نمیشه
رشته با طول ۲ پذیرش
رشته با طول ۳ پذیرش
رشته با طول ۴ پذیرش
رشته با طول ۵ پذیرش
رشته با طول ۶ پذیرش نمیشه

وقتی که حاصل تقیسم بر ۲ و ۳ بشه (۰ و ۱) رشته نباید پذیرش بشه. این اتفاق در مضارب ۶ می افته (۶k )که عدد هم بر ۳ و هم بر ۲ بخش پذیره و باقیمانده میشه ۰
و عدد بعدش یعنی (۶k+1 ) که باقیمانده ۱ میشه. از متغییر A کمک می گیریم تا اعداد بین دو مضرب۶ رو ایجاد کنیم البته به جز ۶K+1

۰
ارسال:

Somayeh_Y پاسخ داده:

(۲۲ خرداد ۱۳۹۲ ۰۳:۳۰ ق.ظ)reyhaneh64 نوشته شده توسط:  تو گرامی که نوشتین طول ۴و ۵ و ۱۰ و ۱۱و... پذیرش نمیشن.

مگه رابطه رو بازگشتی ننوشتم؟!!! Big Grin
aaaa و aaaaa رو حذف کردم. چون با دوبار استفاده از متغییر A میشه طول ۴ و ۵ و ۱۰ و .... رو تولید کرد. تصورم بر اینه که هرچی گرامر کوتاه تر باشه بهینه تر هست.

فکر کنم حالا درست شده باشه.

[tex]s\rightarrow aaaaaaA/A[/tex]

[tex]A\rightarrow aaA/aaaA/aa/aaa[/tex]

ارسال:

هاتف پاسخ داده:

(۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۵۵ ق.ظ)reyhaneh64 نوشته شده توسط:  یعنی :
یعنی نباید طول رشته به صورت ۶k , 6k+1 باشه
۲/وقتیم که باقیمانده طول رشته بر ۳، دو بشه، مثل اعداد ۵،۸،۱۱،...همیشه شرط سوال رو دارند.که به صورت ۶k+2,6k+5 مباشند.
در مورد ۶k+3 ها که پس از ساده سازی همون مضرب ۳ ها هستن یاقیموندشون بر ۳ ، ۰ هست و تو مورد ۱ در نظر گرفتیم و اینجا لحاظش نمیکنیم.
طول ۲ و ۳ و ۴ و ۵ رو هم به تنهایی در نظر میگیریم( دلیل جدا کردن S , A)
پس نتیجه میشه:
[tex]S\rightarrow aaaaaaA|aa|aaa|aaaa|aaaaa[/tex]
[tex]A\rightarrow aaaaaaA|aa|aaaa|aaaaa[/tex]

ممنون، من کمی روشن تر بگم ببینید منظورتون همینه، چهار حالت قابل قبول داریم که اینطور اند:
۱- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۰ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۱
۲- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۱ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۰
۳- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۲ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۰
۴- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۲ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۱
که از حالت اول شما ۶k+1 رو استخراج کردید، از حالت دوم هم احتمالا باید ۶k+4 رو نتیجه میگرفتید، از حالت سوم ۶k+2 و از حالت چهارم هم ۶k+5 رو استخراج کردید.

خب میخوام توضیح بدید اینکه اگر بخواهیم باقی مانده ی تقسیم بر ۳ بشه ۰ و باقی مانده تقسیم بر ۲ بشه ۱ چطور رابطه ی خطی مثل ۶k+3 به فکرمون برسه؟!

ارسال:

reyhaneh64 پاسخ داده:

(۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۴۵ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  ممنون، من کمی روشن تر بگم ببینید منظورتون همینه، چهار حالت قابل قبول داریم که اینطور اند:
۱- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۰ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۱
۲- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۱ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۰
۳- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۲ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۰
۴- وقتی باقیمانده ی بخش بر سه بشه ۲ و باقی مانده بخش بر دو بشه ۱
که از حالت اول شما ۶k+1 رو استخراج کردید، از حالت دوم هم احتمالا باید ۶k+4 رو نتیجه میگرفتید، از حالت سوم ۶k+2 و از حالت چهارم هم ۶k+5 رو استخراج کردید.

خب میخوام توضیح بدید اینکه اگر بخواهیم باقی مانده ی تقسیم بر ۳ بشه ۰ و باقی مانده تقسیم بر ۲ بشه ۱ چطور رابطه ی خطی مثل ۶k+3 به فکرمون برسه؟!
شماره ۱ تا ۴ درسته اما من اینجوری استدلال نکردم.
بعضی اوقات اگه سوالو یه جور دیگه تفسیرش کنیم جوابش ساده تر بدست میاد. مثلا اینجا به جای گفتن اینکه باقیمانده طول رشته بر ۳ با باقیمانده طول رشته بر ۲ یکی نباشه ، بگیم، چه وقت یکین؟ و گرامر یکی بودنو مینویسیم و حالات دیگرو یه جوری بهش اضافه میکنیم که تو شرط سوال بگنجن.
رابطه خطی، از این تغییر تفسیر بدست اومد.
باقیمانده تقسیم بر ۲ و بر ۳ وقتی یکین که یا باقیمانده هردو ۰ باشه یا باقیمانده هردو ۱/
باقیمانده هر دو بر ۲و ۳ وقتی ۰ میشه که بر ۶ بخشپذیر باشن و به همین ترتیب باقیمانده وقتی ۱ میشه که به شکل ۶k+1 باشن.
و حالات دیگه که شامل شرط سوال میشه:
۶k+2, 6k+3,6k+4,6k+5
که با استدلال ارسال قبلم ، ۶k+3 رو حذف کردم

(۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۵۱ ب.ظ)Somayeh_Y نوشته شده توسط:  من این گرامر رو نوشتم
[tex]S\rightarrow aaaaaaA/A[/tex]
[tex]A\rightarrow aa/aaa[/tex]

من چند تا رشته رو مثال زدم برای خودم.
رشته با طول ۱ پذیرش نمیشه
رشته با طول ۲ پذیرش
رشته با طول ۳ پذیرش
رشته با طول ۴ پذیرش
رشته با طول ۵ پذیرش
رشته با طول ۶ پذیرش نمیشه

وقتی که حاصل تقیسم بر ۲ و ۳ بشه (۰ و ۱) رشته نباید پذیرش بشه. این اتفاق در مضارب ۶ می افته (۶k )که عدد هم بر ۳ و هم بر ۲ بخش پذیره و باقیمانده میشه ۰
و عدد بعدش یعنی (۶k+1 ) که باقیمانده ۱ میشه. از متغییر A کمک می گیریم تا اعداد بین دو مضرب۶ رو ایجاد کنیم البته به جز ۶K+1
تو گرامی که نوشتین طول ۴و ۵ و ۱۰ و ۱۱و... پذیرش نمیشن.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حل تمرین کتاب سیستم های فازی و کنترل فازی neo.st ۲۶ ۳۹,۵۲۷ ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ ۰۹:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: sahar1344
  حل تمرین شدن و مصاحبه دکتری siiib70 ۱ ۳,۲۷۶ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کمک برای حل تمرین پایگاه داده zhila1994 ۰ ۱,۹۸۶ ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۱:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: zhila1994
  درخواست اپلود کتاب یا لینک دانلود کتاب+معرفی سایت دانلود کتاب ریحانه ۱۲۹ ۷۷,۹۵۲ ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Ariana2020
  [دانلود] کتاب clrs همراه با حل تمرین و پیوست فارسی mehrdad66 ۳۸ ۸۳,۰۸۹ ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۴:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Nargeshassani
  نظریه زبانها و ماشینها (پیتر لینز) نگارش پنجم sina_r11 ۱۳ ۲۵,۷۱۸ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۰۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Z78khosrow_kh
Wink دانلود نظریه زبانهای پیتر لینز ویرایش ۵ + حل armin.sheikh ۵ ۱۱,۴۷۴ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  ریاضی گسسته روزن ویرایش ۷ همراه با کتاب حل تمرین ها livestrong ۱۲ ۱۹,۷۰۸ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: raziyeh.karbasi
  مصاحبه دکتری- بخش تدریس wskf ۱ ۲,۴۲۱ ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ ۰۴:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Masoud05
Sad درخواست حل تمرین nimaz4 ۱ ۲,۳۶۸ ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ۰۳:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: soltanMohammad

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close